Як вибрати самокат

Вид

Міський самокат – найпопулярніший вид. Розрахований на катання по асфальтованому покриттю. Переваги: компактність, легкість, порівняно низька ціна. До цього виду відносяться моделі з двома і трьома колесами невеликого діаметра.

Позашляховий (вело самокат) – призначений для катання по гравію, піску, грунту і т.д. Має великі колеса з надувними шинами.

Спортивний самокат – використовується для виконання складних трюків. Його конструкція відрізняється високою міцністю, колесами невеликого діаметра. Однак в таких самокатах неможливе регулювання керма.

Кікборд – поєднує в собі самокат і скейтборд, що дозволяє використовувати обидві техніки катання. Відрізняється від інших самокатів триколісною конструкцією (два колеса попереду) і амортизуючою декою з багатошарової фанери. Деякі моделі замість керма оснащені рульовим джойстиком і ще більше схожі на скейтборд. Оптимальний варіант для любителів активної їзди.

Трідер (трайк) – триколісний самокат з двома платформами під кожну ногу, причому кожна платформа має заднє колесо, а переднє – загальне. Така конструкція відрізняє техніку катання – рух здійснюється шляхом розгойдування вправо-вліво або шляхом зближення-розсовування платформ.

Електросамокат – найсучасніший варіант і єдиний вид самохідного самоката. Має електромотор, розташований під платформою. Може розвивати швидкість до 30 км / год. Акумулятор може безперервно працювати до 1 години. Для катання не потрібно застосовувати зусилля, досить лише раз відштовхнутися ногою. Недолік – висока ціна.

Вікова група

Дитячий самокат – відрізняється від дорослого невеликою вагою, розмірами та простішою конструкцією (не має регульованої стійки). Дитячі моделі розраховані на вагу користувача, що не перевищує 50 кг.

Дорослий самокат – має міцну конструкцію, оснащений регульованою стійкою і здатний витримати вагу понад 50 кг.

Матеріал рами

Алюміній – найпоширеніший матеріал рами. Поєднує в собі міцність і легкість. Також зустрічаються сплави на основі алюмінію, що мають аналогічні характеристики.

Сталь – більш міцна, ніж алюміній, але і набагато важча. Використовується для велосамокатів і інших моделей, де висока міцність має визначальне значення. Невелика ціна сталі робить її гарним варіантом в недорогих самокатах.

Магнієвий сплав – елітний матеріал, що поєднує в собі максимально високу міцність і мінімальну вагу. Однак його ціна досить висока.

Пластик – відрізняється невисокою міцністю, низькою ціною і невеликою вагою. Використовується в дитячих самокатах.

Конструкція

Складаний самокат – компактний і зручний для зберігання і транспортування, однак менш надійний, ніж монолітний. Тому спортивні самокати не мають складаної конструкції.

З підніжкою – має невеликий важіль, що виконує функцію опори, прибирається під деку. За допомогою підніжки самокат утримується у вертикальному положенні під час зупинок. Такою підставкою оснащені тільки двоколісні моделі.

З амортизатором – пом'якшує і знижує неприємні відчуття (вібрації, удари) при катанні по нерівній дорозі. Самокат може мати один або два амортизатори (передній і задній). Найчастіше зустрічається в міських самокатах. Слід зазначити, що вони знижують «накатаність» самоката. Тому спортивні самокати не оснащуються амортизаторами. Самокати з амортизаторами коштують дорожче.

Важливо: у позашляхових моделях функцію амортизаторів виконують надувні колеса.

Колеса

Кількість

2 – зустрічається в підліткових і дорослих моделях. Найпоширеніший варіант. Переваги: хороша швидкість і маневровість. Недоліки: неможливість поставити самокат вертикально і необхідність утримувати рівновагу.

3 – зустрічається в трідерах і кікбордах. Перевага – висока стійкість. Недоліки: менша маневровість і швидкість. Оптимальний варіант для новачків, яким складно утримувати рівновагу.

4 – зустрічається в дитячих самокатах. Такі самокати найстійкіші, але й найбільш неповороткі. Тому в більшості випадків перевага віддається триколісним самокатам.

Діаметр

Ця величина залежить від виду і конструкції самоката, а також від стилю катання. Діаметр колеса в межах від 76 до 533 мм. Різні види самокатів мають такі розміри коліс:

  • спортивні самокати – 100 мм;
  • міські самокати – 120-130 мм;
  • дитячі та позашляхові самокати – понад 130 мм.

Слід зазначити, що чим більше діаметр колеса, тим стійкіше самокат.

Жорсткість

Цей показник відображає величину опору колеса при механічному впливі. Маркування здійснюється числом і буквою А, при цьому чим вище число, тим більше жорсткість колеса.

М'які колеса (50А) краще забезпечують зчеплення з дорогою, маневровість і гарну амортизацію. Недолік – більшою мірою, ніж жорсткі схильні до деформації та зносу. Жорсткі (101А) – мають тривалий термін служби та краще підтримують швидкість.

Слід зазначити, що вибір жорсткості колеса також залежить від ваги користувача самоката. Чим більше вага людини, тим більш жорстким повинно бути колесо. Наприклад, для людини вагою до 80 кг рекомендуються колеса з жорсткістю 76-84А.

Важливо: м'які колеса частіше обирають новачки, для яких важливіше комфорт, жорсткі – професіонали, які віддають перевагу швидкості та використовують самокати для виконання трюків.

Матеріал

Поліуретан – використовується найчастіше. Ці колеса складаються з твердого обода і цільної шини з поліуретану. Переваги: безшумність, надійність, тривалий термін служби. У порівнянні з гумовими ці колеса більш стійкі до зносу і перепадів температур, на відміну від надувних – вони не бояться проколів, не так шумлять, як пластикові.

Гума – зустрічається досить рідко. Колеса складаються з жорсткого металевого або пластикового обода і цільної гумової шини. Переваги: безшумність, непогана амортизація, стійкість до механічних пошкоджень. Недоліки: гума швидко зношується і чутлива до перепадів температури.

Пластик – використовується тільки в дитячих самокатах. Обід і шина таких коліс складаються з цільного пластику. Переваги: невелика ціна і можливість фарбування в яскраві кольори. Недоліки: сильні вібрації та шум.

Надувні – по конструкції нагадують велосипедні: складаються з жорсткого обода і порожнистої надувної шини. Мають досить великий розмір. Переваги: найкраща амортизація і зручність їзди по складній місцевості. Недоліки: чутливість до проколів, необхідність періодично підкачувати шини.

Силікон – зустрічається в дитячих самокатах. Колесо складається з жорсткого пластикового обода і м'якої цільної силіконової шини. Перевага – гарна амортизація.

ПВХ – відрізняється підвищеною стійкістю до зносу, але поступається поліуретану і коштує дешевше.

Клас підшипників

Клас підшипників різниться відповідно до американського стандарту ABEC. Чим вище точність виготовлення, тим вище клас підшипника. Всього розрізняють п'ять класів (1,3,5,7,9).

Від класу підшипника залежить міцність, термін служби та ціна самоката. Дорогі підшипники (від 5 класу і вище) потрібні, перш за все, для спортивних самокатів і агресивної їзди.

Гальмо

Ножний – зустрічається найчастіше. Це найпростіший, надійний та ефективний засіб гальмування. Він сполучений з крилом заднього колеса. Гальмівним елементом є спеціальний важіль або підпружинений щиток заднього колеса зі спеціальною накладкою. Швидкість гальмування самоката регулюється зусиллям натискання на крило.

Ручний – зустрічається в дитячих моделях, трайках. За конструкцією і принципом дії нагадує велосипедний: важіль на рукоятці передає зусилля передньому колесу за допомогою троса. Іноді гальмо виводиться на заднє або на обидва колеса.

Ручний і ножний – поєднує два види гальм, тим самим забезпечується надійність гальмування. Ціна таких самокатів вище.

Без гальма – оскільки самокат не є швидкісним засобом пересування, то наявність гальма не завжди виправдано (особливо в дитячих моделях). Адже додатковий пристрій збільшує вагу і ціну самоката.

Важливі характеристики

Вага

Вага самоката коливається в межах від 1 кг до 15 кг. Дитячі моделі важать до 3 кг, а оптимальну вагу дорослого двоколісного самоката – 5 кг.

Висота рульової стійки

Висота рульової стійки коливається від 42 до 110 см. Більшість моделей самокатів оснащено складаними рульовими стійками. У тих самокатах, де не передбачено регулювання рульової стійки, вказується висота керма як така.

Для дитячої моделі відповідною висотою керма буде та, при якій дитина стоїть рівно на платформі, поклавши руки на кермо і злегка зігнувши їх в ліктях. Попри те, що немає такої висоти керма, при якій доросла людина могла б їздити повністю випроставшись, слід підбирати самокат шляхом «примірки наживо».

Довжина деки

Довжина платформи для ноги у самоката залежить від віку користувача: у дитячих моделей вона менше, ніж у дорослих. Довжина деки коливається від 30 до 63.5 см. Оптимальним варіантом для дорослих самокатів є 45-50 см.

Довжина самоката

Довжина самоката від переднього до заднього колеса. Вона також залежить від віку: дитячі моделі коротше дорослих. Довжина самоката варіюється в межах від 46.7 до 158 см.

Максимальне навантаження

Цей показник означає гранично допустиме навантаження на самокат і коливається від 20 до 150 кг. Максимальне навантаження залежить від міцності матеріалів, з яких вироблено пристрій. Наприклад, алюмінієвий самокат витримує до 100 кг. Також максимальне навантаження залежить від вікової групи: дитячий розрахований на навантаження до 50 кг, дорослий – понад 50 кг.

Важливо: слід звернути увагу на те, що виробники часто вказують максимальне навантаження для ідеальних умов катання. Тому має сенс обирати самокат з більшим максимальним навантаженням. Також для дитини обирають самокат «на виріст», тобто з урахуванням збільшення його ваги в майбутньому.

Оснащення і функції

Чохол – призначений для зручності транспортування самоката.

Плечовий ремінь – також служить для зручності транспортування (перенесення) самоката. Знімний ремінь прикріплений карабінами до рульової стійки.

Кошик на кермі – дозволяє перевозити невеликі предмети (іграшки тощо). Слід відзначити, що якщо вона буде перевантажена, то це знизить керованість і маневровість самоката.

Регулювання висоти керма – дозволяє налаштувати кермо відповідно до зросту користувача. Особливо стане в пригоді для дітей, оскільки їх зріст змінюється досить швидко, а також в разі, коли самокатом користуються кілька людей різного зросту.

Виробник

Кращими за якістю серед брендів самокатів вважаються Oxelo, Micro, Weels, Xootr, Razor і Puky. Деякі моделі самокатів дуже дорогі, наприклад, Xootr, це культові самокати – купувати їх варто тільки найвірнішим шанувальникам. Інші виробники пропонують надійні вироби з якісних матеріалів, з високою функціональністю і зручністю. Важливими є і різні функції дитячих моделей, які сприяють гарній фізичній розвиненості дітей. Як правило, хороші самокати мають цікавий та привабливий дизайн. Також популярно використання екологічних матеріалів, чим не можуть похвалитися дешеві китайські бренди.

Трохи дешевше обійдуться самокати Profi Trike, Explore, Joerex, Trolo, Re: Action і Sprinter. Зазвичай це китайська продукція не найвищого рівня. Основними недоліками її є метал і пластик низької якості, дешеві підшипники та гума, яка дуже швидко стирається, різні непродумані дрібниці в плані дизайну та ергономіки.

Самокати для дорослих – досить специфічний вид захоплення, тому, щоб купити дійсно якісну річ, необхідно мати гідний бюджет покупки. З дитячими самокатами все трохи простіше: дитина швидко росте, у вуличних катаннях та іграх досить швидко зношується практично будь-яка модель самоката, тому купувати найдорожчі екземпляри не варто. Самокати Explore або Joerex будуть відмінними варіантами.

Відгуки про статтю

Мы тоже долго искали надежный самокат. Реально задолбала китайская низкокачественная техника. Причем независимо от магазина геде покупать, Брали на Розетке привезли самокат в котором одно колесо не светится - сдали по чеку. Взяли на Панаме привезли самокат с лопнутым тормозом((( Посоветывались с соседями во дворе они порекомендовали самокат орион. В чем фишка - он производится в Украине как ни странно. Пока что все устревает. По карайней мере за 3 недели не развалился. Хоть контрукция не расфуфыреная за то надежная.

Рады, что в этом сегменте рынка появляется достойная продукция отечественных производителей.

У нас был самокат Y-scoo. Впечатления остались по большей части негативные. Он вроде был яркий, красивый, но при том какой-то нескладный что ли, прям китайщина. Вроде и ездит, но дочка жаловалась на постоянную вибрацию. Едет по ровному асфальту, а такое впечатление, что по плитке. Если же поверхность не ровная, то вообще приходилось переходить на шаг. Нам это все надоело и на Новый год планируем подарить дочке новый, но уже более надежной фирмы. Так что весной будем тестировать обновочку