Як вибрати санчата

Вид

Санчата – суцільна конструкція для ковзання по сніговій або крижаній поверхні, яка не має вузьких полозів – їх функцію виконує частина днища.

Переваги: малі габарити та вага, зручні в транспортуванні та зберіганні, підходять для дітей будь-якого віку. Недолік – мінімальна амортизація, що заподіює дискомфорт на нерівних поверхнях.

Санчата-салазки – класичний варіант, що складається з сидіння і двох вузьких полозів з загнутими вперед кінцями.

Перевага – краща амортизація, ніж у звичайних санок. Недолік – жорстке рівне сидіння не дуже комфортне.

Снігокат – на відміну від попередніх видів, має кермове керування (лижа, що повертається). Таким чином снігокати часто легко відрізнити за трьома салазками, на відміну від звичних двох.

Перевага – вища керованість. З іншого боку, невдалий поворот може привести до перекидання снігоката. Не бажано використовувати дітям до 5 років.

Ледянка – лист пластику, який має певну форму. Простий пристрій для катання з гори. Часто використовується дорослими для зимових розваг. Зокрема, тому що немає обмежень по навантаженню.

Переваги: низька вартість, компактність і мала вагу. Недоліки: відсутність амортизації та можливості керування. Не підходить для нерівних поверхонь. Призначена для дітей від 5 років.

  • тарілка – різновид ледянки, виконана у вигляді круглої тарілки з 2 ручками з боків. Відрізняється від класичної ледянки формою і товстим днищем. Переваги та недоліки ті ж, що й у ледянки.

Тюбінг – надувні санки, з вигляду нагадують бублик з сидінням по центру. Виготовляється зі стійкого до холоду матеріалу, днище посилено до необхідної міцності.

Тюбінги є відмінною розвагою для дорослих: на високих і крутих схилах досягається досить екстремальна швидкість.

Переваги: відмінна амортизація на нерівній поверхні, безпека при зіткненні з перешкодами, компактність (в згорнутому вигляді), влітку тюбінг можна використовувати як надувний матрац. Недоліки: відсутність гальм і чутливість до проколів.

Важливо: також зустрічаються санчата-трансформери «на виріст». У міру зростання дитини, досить поміняти форму саней і можна користуватися далі. Існує кілька варіантів трансформації: для катання з гірки, по рівній поверхні, для штовхання саней перед собою і т.д.

Зустрічаються моделі санчат з вбудованими в полози коліщатками. Це дуже зручно при перетині місцевості, де відсутній сніговий покрив (наприклад, проїжджої частини дороги).

Якщо дитина вже добре сидить, то можна придбати санки-коляску – прогулянкова коляска, встановлена на полози. Така коляска оснащується чохлом для ніг, козирком, ременями безпеки, сумкою. Однак слід пам'ятати, що санки-коляски не призначені для сну на повітрі, оскільки розраховані тільки на положення «сидячи».

Конструкція

Складана – конструкція санок дозволяє їх складати. Такі моделі займають мінімум місця у квартирі та зручні для зберігання і перевезення. Недолік – складані санки менш надійні, ніж звичайні, оскільки в їх конструкції багато рухливих з'єднань, які зношуються в результаті частого складання та розкладання.

Кермо – виконується у вигляді автомобільного керма, велосипедного керма або штурвала. На санках з кермом дитині цікавіше кататися, крім того – вони більш безпечні, оскільки малюк зможе уникнути зіткнення з перешкодою.

Гальма – виконані у вигляді упору, який опускається на сніг і створює опір руху. Крім своєї основної функції, гальма (їх може бути 2) можуть використовуватися як кермо, оскільки при гальмуванні з одного боку санки повертаються в цю сторону. Також гальма використовуються як опора для утримання дитини в санях.

Ремені – утримують вершника в санках при ударі об вибоїну або при різкій зупинці. Ремінь безпеки особливо потрібен для маленьких дітей.

Задня ручка (ручка-штовхач) – дозволяє дорослому штовхати санки перед собою, при цьому не нахиляючись. Наявність такої ручки важлива, якщо необхідно перевозити дитину через дорогу, оскільки в цілях безпеки санки потрібно саме штовхати.

Ручка для тримання – забезпечує додаткову зручність і запобігає випадінню дитини з санок. У моделях, оснащених кермом, такі ручки не встановлюються – їх роль виконує кермо.

Буксирний шнур – шнур з ручкою, який використовується для того, щоб тягнути санки.

Протиковзне сидіння – на такому сидінні дитина менше ковзає. Це особливо актуально, якщо людина одягнена в синтетичний «слизький» одяг.

Спинка

Спинка забезпечує опору для спини, комфорт і безпеку їзди. Може бути у вигляді невеликих виступів (звичайні санки) або окремих елементів (салазки). Занадто висока спинка перешкоджає використанню санок в екстремальній їзді на високій швидкості або по вибоїстих гірках. Тому існують моделі зі знімними спинками.

Матеріал

Конструкція

Метал (алюміній) – найміцніший, надійний і стійкий до зношування матеріал. Однак, він має досить велику вагу і здатний на морозі охолоджуватися до дуже низьких температур – дотик до нього може викликати травму. Тому не існує повністю металевих санок – сидіння виготовляються з тканини, дерева або пластику.

Пластик – найпоширеніший матеріал для санок. Має невисоку вартість, малу вагу, не «холодить» руки, з нього можна робити санки будь-якої форми та кольору. Однак він менш міцний, ніж метал: санки (особливо з тонкого пластику) можуть тріскатися під навантаженням і тому на нерівних трасах їх використовувати не бажано.

Дерево – використовується в санках, виконаних в старовинному стилі. Як правило, застосовують бук – міцний матеріал, а полози підбиваються смужками стали. Дешевші моделі виготовляються з сосни або берези. Дерев'яні санки ефектні на вигляд і не охолоджуються на морозі до дуже низьких температур, але менш міцні, ніж металеві. До того ж, вони дорого коштують, вимагають більш ретельного догляду.

Метал + дерево – комбінований варіант: рама і полози виготовляються з металу, а сидіння з дерева.

Метал + пластик – комбінований варіант: рама і полози виготовляються з металу, сидіння – із пластику.

Важливо: для катання з гори краще підійдуть пластикові та надувні санки, для катання по рівнині – дерев'яні та металеві.

Сидіння

Сидіння санок виготовляється з дерева або пластика. Вони приємні на дотик в мороз, проте досить жорсткі. Щоб дитині було комфортно їздити в санках, до сидіння прикріплюється м'який матрац з теплого синтетичного матеріалу.

Кількість місць

Як правило, санки розраховані на одну людину. Однак широко поширені й двомісні санки, що передбачають можливість розмістити на санках двоє людей (дітей або батьків з дитиною). При цьому слід пам'ятати, що сукупна вага двох людей не повинна перевищувати максимальне навантаження для санок. Зустрічаються моделі зі знімним другим місцем.

Максимальне навантаження

Гранично допустиме навантаження на санки, при якій можливо їх безпечне використання. Цей показник залежить від віку (ваги) людини, а також від виду і матеріалу саней. Наприклад, ледянки і тарілки мають порівняно низьке максимальне навантаження. Надувні санчата витримують до 50 кг, металеві – більше.

Вага

Вага санок залежить від матеріалу, з якого вони виготовлені. Наприклад, металеві санчата мають вагу від 2.5 до 5.5 кг, дерев'яні – дещо легше, але все ж досить масивні, пластикові можуть важити від 2 до 7 кг (з оснащенням). Найлегші санчата – надувні. Слід знайти баланс між легкістю санок і їх міцністю.

Важливо: окрім ваги санок важливу роль відіграє їх стійкість. Чим нижче санки та чим ширше відстань між полозами, тим вони стійкіші.

Поради

  • Бажано, щоб дощечки мали поперечне розташування – це не дозволить скочуватися матрацику під тілом малюка.
  • Для зручності та безпеки малюка краще зупинити свій вибір на санках з високою спинкою, ременями безпеки, підлокітниками та моделях з достатнім місцем для ніг. Добре, якщо в таких санках передбачена можливість зняття підлокітників, спинки.
  • Рекомендується обирати санки з ручкою-штовхачем, розташованої як спереду, так і ззаду. Це захистить дитину від вітру, що дме в обличчя, а крім того, дозволить його тримати під наглядом. Зверніть увагу на надійність кріплення ручки до саней.
  • Оскільки санки для дитини не стільки транспортний засіб, скільки велика іграшка, то важливо, щоб їх зовнішній вигляд сподобався малюкові. Обирайте санки разом.

Виробник

При виборі санок невідомого виробника варто пам'ятати, що вони можуть зламатися в будь-який момент від великого навантаження. Такі санки найдешевші та недовговічні, у них легко гнуться полози, відриваються кріплення.

Серед виробників якісних санок варто відзначити бренди Bambi, FORT, Salmo, Stiga, Tako, Torneo, Vodan, Adbor, AlpenGaudi, Fijo, Hamax, KHW, Marmat, Plastkon, Sanchyata. Моделі таких санок часто розраховані на вагу дитини з батьками (це важливо, якщо ви хочете покатати маленьку дитину). При цьому у них міцні та надійні ручки, спинки, ремені безпеки. Як правило, такі санки служать не один сезон. Цілком можуть служити наступному поколінню дітей в сім'ї. Слід пам'ятати, що від якості санок залежить безпека дитини, тому економити на ньому не варто.

Відгуки про статтю