Як вибрати секатор, сучкоріз, ножиці

Секатор, сучкоріз, ножиці та інші садові інструменти застосовуються для дачних і польових робіт. Такий інвентар дозволяє обрізати у дерев сухі і пошкоджені гілки, красиво оформити газони, чагарники і клумби, прищепити підщепу, зібрати урожай.

Поради щодо вибору

 • Вибирати садовий інструмент краще в спеціалізованих магазинах, що продають якісну продукцію. Це особливо важливо, якщо купується електричний прилад з акумулятором.
 • Оцініть, наскільки зручно інструмент лежить в руці і як легко змикаються і розмикаються леза. Від цього залежить комфортність і результативність роботи.
 • Перевірте якість заточування секатора. Для цього спробуйте розрізати паперовий лист. В більшості випадків якісна модель рівно ріже папір, а поганий виріб - мне.
 • Якщо у обхідного секатора є зазор між робочим і опорним лезом, то краще відмовитися від купівлі. Подібний інструмент не ріже гілки, а мне їх.
 • Зверніть увагу на вагу інструмента: робота з дуже важкими сталевими секаторами швидко викликає стомлення. Краще вибрати інвентар з алюмінію.

Поради по експлуатації

 • Після кожного використання ретельно вимийте леза секатора або іншого садового інструменту. Від соку рослин допоможе позбутися уайт-спірит, гас, бензин. Перед очищенням бажано розібрати секатор, якщо це можливо. Схильні до корозії леза витираються насухо.
 • Вимивши секатор, нанесіть трохи машинного мастила на леза, вузол обертання і пружину.
 • Зберігайте секатор та інший інструмент в складеному стані.
 • Своєчасно заточуйте леза інструменту. Краще заточувати лезо за допомогою алмазного бруса.

Тип

Секатор - нагадує звичайні ножиці. Передбачає роботу однієї або двома руками. Використовується для обрізки гілок дерев, збору винограду, догляду за кущами та квітами.

Розрізняють декілька видів секаторів.

 • Обхідний (обвідний, площинний) - класичний секатор, що складається з робочого і опорного леза. Застосовується для роботи з тонкими живими гілками. Такий інструмент найбільш популярний у садівників.
 • З коваделком (контактний) - секатор з одним лезом і пластиною, яка відіграє роль упора і підтримує пагон, що розрізається до завершення операції. Цим пристосуванням зручно відсікати товсті гілки.
 • Сучкоріз - дворучний секатор, оснащений довгими ручками і часто - храповим механізмом. Дозволяє зрізати товсті гілки і гілки, з якими не впорається секатор. Добре підходить для зрізу нижніх пагонів.
 • Прищепний - робить зрізи для щеплення дерев. Забезпечується фігурним ножем, який виконує дзеркальні зрізи. Передбачає заміну лез, щоб працювати з різними видами дерев. Для цієї ж мети випускаються інструменти з лезами різної форми.

Висоторіз - сучкоріз з дуже довгими (телескопічними) рукоятками. Дозволяє обрізати верхні гілки, не застосовуючи сходи.

 • Сучкоріз-висоторіз - універсальний інструмент, що поєднує властивості названих пристосувань. Комплектується довгою знімною штангою. За рахунок зміни довжини перетворюється то в сучкоріз, то в висоторіз.

Садові ножиці - довші в порівнянні з класичними ножицями. Складаються з двох робочих лез. Застосовуються для підстригання квітів, кущів, живоплоту, зрізання трави, стебел, тонких живих і засохлих пагонів. Зустрічаються моделі з зубчастим лезом для обробки рослин з товстими гілками. Ножиці з телескопічною ручкою і поворотними лезами допоможуть підстригти газони.

Сікач, коса, серп - відрізняються вигнутим лезом і зручною ручкою, що полегшує роботу. Застосовуються для очищення місцевості від густих заростей. Ці інструменти допоможуть позбутися від непотрібних сучків і гілок.

Акумуляторний секатор, сучкоріз, висоторіз, ножиці - значно спрощує обрізку гілок. Ідеальний для виконання великого обсягу робіт і дає гладку поверхню зрізу. Підходить людям літнім дачникам, так як не вимагає значних зусиль. Мінуси: висока вартість, необхідність контролювати рівень заряду акумулятора.

Конструкція

Одноручний - компактний, легкий і зручний в роботі. Одноручний інструмент не годиться для обробки дерев з товстими гілками.

Дворучний - використовується для зрізання товстих пагонів і роботи з твердими матеріалами. Дворучний інструмент більш громіздкий і менш зручний у використанні, ніж одноручна модель. Таку конструкцію мають сучкорізи, висоторізи, садові ножиці.

Характеристики

Максимальний діаметр зрізу (ріжуча здатність) - гранично допустима товщина гілки, на яку розрахований садовий інструмент. Більшість секаторів здатні працювати з гілками діаметром 5-60 мм. Варто вибирати інвентар із запасом, щоб зрізати більш товсті пагони. Зі збільшенням цього параметра зростають і зусилля, які прикладаються при використанні інструменту.

Максимальний діаметр зрізу:

 • до 5 мм - садові ножиці;
 • до 30 мм - секатор з коваделком;
 • до 45-55 мм - сучкоріз.

Загальна довжина - впливає на якість і комфортність експлуатації інструменту. Короткі моделі гарні для виконання дрібних робіт, а габаритні впораються з масштабними завданнями.

Орієнтовна довжина садових інструментів:

 • 200-300 мм - секатори;
 • 200-600 мм - садові ножиці;
 • 300-600 мм - сучкорізи;
 • 500-1000 мм - сікачі;
 • 2000 мм і більше - висоторізи.

Матеріал

Лезо

Лезо секатора, сучкоріза, висоторіза, ножиць повинно бути виконано із сталі високої якості.

Поширені марки сталі:

 • SK-5 (Японія) - тверда сталь, яка довго залишається гострою, але схильна до корозії;
 • 440A (США), AUS-6 (Японія), 65X13 (Росія) - марки стали, стійкі до корозії, але їх ріжучі властивості нижче, ніж у попередньої марки.

Обов'язкова наявність спеціального покриття, яке зменшує тертя, захищає лезо від негативного впливу соку рослини (призводить до залипання лез і корозії). Найчастіше зустрічаються інструменти з тефлоновим покриттям. Можливі й інші варіанти покриття: хромоване, титанове, цинкове.

Крім марки сталі і покриття, має значення спосіб виготовлення леза. Краще вибрати інструмент з лезом з кованої сталі - вона міцніше, ніж штампована.

Ручки

Пластик - стійкий до впливу вологи і корозії при невеликій ціні. Інструментом з пластиковими ручками зручно працювати взимку, оскільки вони майже не охолоджуються. В той же час такі рукоятки ковзають в руці і часто тріскаються.

Сталь - міцний і довговічний матеріал. Подібні рукоятки значно обтяжують інструмент і швидко охолоджуються взимку, що робить їх не кращим вибором. А ось сталеві ручки з накладками - відмінний варіант, який дозволяє захистити руки від мозолів і підвищити комфорт при експлуатації.

Алюміній - за характеристиками наближається до сталі, але важить менше. Алюмінієві рукоятки незручні для використання на морозі або в спеку.

Дерево - легкий, приємний на дотик матеріал. Дерев'яні ручки добре підходять для роботи в спекотну або холодну погоду. Однак дерево погано переносить вплив вологи і схильне до подряпин. Використання такого інвентарю може привести до скалок, тому краще вибрати модель з накладками. Зустрічається в садових ножицях.

Накладки

Пластик - дешевий і стійкий до вологи матеріал. Пластикові накладки тріскаються при занадто високих навантаженнях.

Гума - володіє протиковзкими властивостями, що дає надійний хват. Гумові накладки недовговічні і чутливі до вогкості.

Корок - добре поглинає вологу, що підвищує надійність хвата в мокрих руках. Коркові накладки не ковзають і вельми еластичні. Цей матеріал втрачає первісний вигляд при постійному впливі вологи. Застосовується в ручних секаторах.

Дерево - підвищує комфорт при використанні інструменту. Такі накладки повинні бути якісно оброблені, інакше швидко вийдуть з ладу.

Важливо: найкращим варіантом вважається алюмінієві ручки з гумовими накладками.

Оснащення

Блокування лез - захищає власника і навколишні речі від випадкових порізів під час зберігання або транспортування інструменту в закритому положенні. Зазвичай реалізована у вигляді перемикача або кнопки.

Храповий механізм - забезпечує розрізання гілки в кілька прийомів. Істотно полегшує розрізання товстих і твердих пагонів. В результаті знижується стомлення користувача, а зріз виходить більш точним.

Регулювання відстані між ручками - для приладжування секатора під долоню користувача. Забезпечує комфорт при роботі з інструментом.

Телескопічні ручки - збільшують / зменшують довжину садового інструменту. Такі ручки найчастіше зустрічаються у висоторізах і сучкорізах.

Поворотна пружина - автоматично повертає леза в початкове положення після їх змикання і зрізу пагону. Корисна опція при тривалій роботі з інструментом. Поворотна пружина полегшує зрізання трави і дрібних гілок.

Важливо: бажано зупинити вибір на моделі зі стрічковою пружиною, ніж на аналозі зі спіральною. Стрічкова пружина надійніша. Продовжити термін служби пружини допоможе блокування лез.

Важільна або зубчаста передача - підвищує прикладену силу в кілька разів і тим самим полегшує роботу. Подібним механізмом забезпечені сучкорізи.

Поворотна ручка - захищає від мозолів і знижує втому рук.

Змінні леза - збільшують термін служби інструменту. Оптимальний варіант для виконання великих обсягів робіт.

Петля для пальців - підвищує надійність хвату і запобігає вислизання секатора з рук. Іноді охороняє руки від падаючих зрізаних пагонів.

Поворотний механізм (садові ножиці) - забезпечує обертання лез щодо рукояток в діапазоні 0-180°. В деяких моделях цей параметр сягає 360°. Дозволяє працювати з інструментом лівою і правою рукою. Краще вибирати ножиці, в яких леза обертаються на 90° і більше.

Чохол - призначений для зберігання і транспортування садового інструменту. Захищає користувача від випадкових травм.

Відгуки про статтю