Як вибрати насіння овочів та трав

Сумісність культур

При посадці насіння слід звернути увагу до сумісність рослинних культур. Так, картопля добре росте з кукурудзою, бобами, часником, квасолею, цибулею ріпчастою, баклажаном. А ось сусідство з томатом та огірком цьому овочу протипоказане. Томат сумісний з базиліком, петрушкою, салатом, морквою, кукурудзою, цибулею, але не «дружить» з огірком, картоплею, ріпою, горохом.

Поширені причини несумісності культур – схильність до однакових хвороб і шкідників. Окремі культури пригнічують розвиток один одного через те, що конкурують за воду та поживні речовини, а також виділяють у ґрунт токсини.

Приклади сумісних культур:

 • горох та капуста білокачанна;
 • квасоля та огірок;
 • кукурудза та боби;
 • капуста броколі та петрушка;
 • кріп та огірок;
 • редиска та морква;
 • часник і буряк.

Приклади несумісних культур:

 • горох та цибуля;
 • квасоля та перець;
 • кукурудза та буряк столовий;
 • капуста броколі та квасоля;
 • кріп та морква;
 • редис і цибуля ріпчаста;
 • часник та капуста.

Селекція

Сорт – має набір певних властивостей, які зберігаються протягом багатьох поколінь. Сортове насіння відносно недорого коштує, витримує різкі перепади температури, невибагливі до складу ґрунту та умов виростання. Плоди сортових рослин характеризуються чудовим смаком та підвищеним вмістом вітамінів та інших корисних речовин.

До переваг належить і можливість збирати насіння самостійно для подальшого вирощування (культивації).

Мінуси сортових рослин: нестабільна врожайність, схильність до вірусних захворювань і грибків (захворювання передаються у спадок). Більшості сортових рослин потрібне запилення за допомогою бджіл чи мух.

Гібрид – створений в результаті схрещування кількох сортів для отримання необхідних властивостей. У порівнянні з сортовими рослинами гібриди більш стійкі до захворювань, забезпечують високу та стабільну врожайність, є самозапильними. Плоди гібридних рослин мають однаковий розмір, що полегшує їх подальшу обробку, наприклад, консервування або соління. Маркування: F1.

Недоліки гібридних рослин: висока ціна, специфічні вимоги до складу ґрунту та умов проростання, неможливість щорічного культивування рослин.

Життєвий цикл

Однорічний – рослина живе протягом одного вегетаційного сезону. Такі культури висаджують навесні, на літній період припадає їхнє цвітіння, а восени вони дають плоди та відмирають. Насіння цих рослин набуло найбільшого поширення.

Дворічний – культура мешкає протягом 2 сезонів. У перший рік рослина формує кореневу систему, пагони та листя, а на наступний рік цвіте та дає плоди. До дворічників відноситься капуста, морква, буряк, ріпа, цибуля порей, редька, селера.

Багаторічний – рослина живе понад 2 сезони. Подібні культури зберігають кореневу систему кілька років, при цьому їхня надземна частина взимку відмирає. До багаторічників відноситься суниця, полуниця, майоран, цибуля-батун, звіробій, базилік евгенольний, шавлія лікарська.

Спосіб вирощування

Відкритий ґрунт – ділянку, не захищену від дощу, вітру, холоду, спеки та інших природних явищ. Рослини на відкритому ґрунті отримують багато світла та повітря, а також запилюються комахами. Але такий спосіб вирощування не підходить для культур, чутливих до зазначених природних факторів.

Закритий ґрунт – на відміну від попереднього варіанту, захищений від впливу навколишнього середовища. Представлений теплицями та парниками. Створює оптимальні умови для розвитку рослин, які можуть вижити на відкритому грунті. Правда, в цьому випадку рослини отримують набагато менше світла та повітря. Також закритий ґрунт підходить тільки для самозапильних сортів.

Рослини, які вирощують на закритому ґрунті, забезпечують більш високу врожайність, але менш стійкі до захворювань та шкідників, ніж культури для відкритого ґрунту.

Найефективнішим різновидом закритого ґрунту вважається зимова теплиця. Але й таке рішення має мінус – необхідність забезпечити вентиляцію та опалення, що пов'язане з деякими витратами.

На підвіконня е – Цей спосіб вирощування є актуальним для рослин, які можуть рости в домашніх умовах.

Термін дозрівання

Під терміном дозрівання розуміють часовий інтервал між появою сходів та збиранням урожаю. Цей параметр визначає особливості вирощування овочів, їх споживчі властивості.

За терміном дозрівання розрізняють кілька видів овочів: ультраранні, ультрашвидкі, ранньостиглі, скоростиглі, середньоранні, середньостиглі, середньопізні, пізньостиглі. Терміни дозрівання залежать від сорту овочів та кліматичних умов регіону, де вони ростуть.

Терміни дозрівання картоплі:

 • ранні – 80-90 днів;
 • середньоранні – 90-100 днів;
 • середньостиглі – 100-110 днів;
 • середньопізні – 110-120 днів;
 • пізні – понад 120 днів.

Терміни дозрівання томатів:

 • ультраранні – 80-85 днів;
 • ранньостиглі – 90-95 днів;
 • середньоранні – 100-103 дні;
 • середньостиглі – 100-115 днів;
 • пізньостиглі – 120-130 днів.

Терміни дозрівання огірків:

 • ранньостиглі – 32-42 днів;
 • скоростиглі – 43-45 днів;
 • середньостиглі – 45-50 днів;
 • пізньостиглі – 50-69 днів.

Що менше термін дозрівання, то швидше можна зібрати врожай. Але в цьому випадку зростають вимоги до умов вирощування, знижується врожайність та термін зберігання плодів (лежкість), погіршуються їх смакові якості. Ранні сорти овочів частіше хворіють та уражаються шкідниками. Навпаки, пізні сорти позбавлені цих мінусів, але їм потрібно більше часу на розвиток.

Максимальна врожайність

Даний параметр дозволяє оцінити найбільшу кількість рослинницької продукції, яку можна отримати в результаті вирощування культури з усієї площі посіву. Вказується у кілограмах (кг) на квадратний метр (м2). Фактична врожайність залежить від ряду факторів, у тому числі особливостей ґрунту, погодних умов, технологій обробітку ґрунту, використовуваних добрив.

Обробка насіння

Дражування – нанесення на насіння живильної оболонки, за рахунок чого воно збільшується в розмірах. Це насіння надійно захищене від шкідників та хвороб. Використання дражованого насіння спрощує посів, підвищує врожайність, забезпечує рівномірність сходів. Мінуси: висока ціна, мінімальний термін зберігання насіння. Дражування зазвичай піддаються дрібне насіння, наприклад, петрушки і моркви.

Інкрустування – нанесення на насіння тонкої живильної суміші, яка благотворно впливає на врожайність та схожість. І тут розміри насіння залишаються незмінними. Порівняно з дражованим насінням інкрустований посівний матеріал дає більш ранні та сильні сходи, але й коштує помітно дорожче. Даний спосіб обробки підходить для порівняно великого насіння.

Комбіноване насіння – піддаються подвійній обробці. Цей матеріал для сівби спочатку інкрустують, а потім дражують. Мінус – дуже висока ціна.

Також зустрічається насіння, оброблене іншими способами.

 • Гелеві – містять гель, що утримує вологу протягом тривалого часу і тим самим забезпечує високу схожість.
 • Плазмові – оброблені в газовому середовищі, за рахунок чого мають підвищену стійкість до захворювань та схожість. Але цей ефект зберігається протягом року.
 • Калібровані – відібрані по ширині, довжині та висоті. У порівнянні зі звичайними це насіння рівномірніше розподіляється за площею поля і дружніше сходить.
 • На стрічці – економлять час та сили при посіві. Це особливо важливо, якщо необхідно посіяти дрібне насіння, наприклад, цибулі-порею або моркви.
 • Насіння-спринтери (пророщені) – «законсервоване» насіння, яке дуже швидко сходить. Щоправда, такий посівний матеріал не висівають під зиму.
 • ЕМ-драже – насіння в оболонці з корисних мікроорганізмів, що підвищують стійкість до захворювань. Дане насіння відрізняється і гарною схожістю.

Запилення

Запиленням називають етап статевого розмноження насіннєвих рослин. Запилення необхідне освіти плодів.

Бджолозапильні – запилюються за допомогою бджіл та інших комах. Це насіння вибирають для вирощування на відкритому ґрунті.

Самозапильні – запилюються без допомоги комах. Такий посівний матеріал підходить для вирощування на закритому грунті або підвіконні, оскільки комахи не мають доступу до рослин.

Партенокарпічні – не потребують запилення. Дане насіння висаджують у зимових теплицях або під нетканим матеріалом. При цьому плоди будуть позбавлені насіння.

Тип куща (томати)

Детермінантний – має обмежене зростання. Ці рослини швидко дозрівають та віддають урожай. Оптимальні для вирощування у місцях, де літо коротке.

 • Штамбовий – різновид детермінантних рослин. Штамбовим томатам не потрібне пасинкування (видалення бічних додаткових пагонів) та підв'язка. Мінус – низька врожайність.

Індетермінантний – характеризується необмеженим зростанням. Для припинення зростання необхідно обрізати верхівку. Індетермінантні томати забезпечують високу врожайність, але вимагають видалення всіх додаткових пагонів (пасинків). Ці рослини вирощуються у теплицях.

Напівдетермінантний – займає проміжне місце між детермінантними та індертеменантними видами. Такі рослини витягуються до 2 метрів заввишки.

Висота

Цей параметр особливо актуальний для томатів і враховується при покупці насіння для висаджування в теплицю. Також високорослі рослини потребують кріплення до опори (підв'язки). На висоту рослин впливають сортові особливості, агротехніка вирощування, кліматичні та ґрунтові умови, а також інші фактори.

Посів на розсаду / посів у ґрунт

Час посіву на розсаду важливий для рослин з тривалим терміном дозрівання, оскільки без урахування цього показника неможливо отримати врожай. Будучи посіяними відразу в ґрунт, ці культури не встигнуть зацвісти і дозріти.

Час сівби на розсаду визначається низкою умов, включаючи спосіб вирощування, вимоги культури до тепла, кліматичні умови регіону. Посів на розсаду проводиться у період із лютого до травня. Потім зміцнілу розсаду висаджують у ґрунт.

Культури з коротким терміном дозрівання допускається сіяти безпосередньо у ґрунт. Як і попередньому випадку конкретний час посіву залежить від низки чинників. Одні рослини висаджують у квітні, а інші можна садити й у листопаді.

Стійкість

Багато рослин стійкі до фітофторозу, фузаріозу, пероноспорозу, кладоспоріозу, розтріскування, вилягання, цвітіння, борошнистої роси та інших захворювань. Такі культури менше, ніж звичайні сорти потребують ретельного догляду, захисних заходів, використання хімічних препаратів. Стійкість до захворювань – один із ключових факторів, що забезпечують високу врожайність.

Лежкість

Під лежкістю розуміють здатність овочів та плодів зберігати тривалий час свої якості без істотної втрати маси, зниження харчової цінності та ураження хворобами. Ця характеристика важлива, якщо садівник та дачник планує довго зберігати врожай. Варто враховувати, що різні сорти однієї й тієї культури характеризуються різною лежкістю.

Схожість

Схожість – відношення кількості сходів, що з'явилися (проросло насіння) до кількості висіяного насіння. Оптимальний показник – 50-80%. Розрізняють лабораторну та польову схожість. Перша характеристика вказується на упаковці насіння та визначається виходячи з ідеальних умов вирощування культури. Польова схожість – це фактична величина, яка завжди буде нижчою за лабораторну.

Схожість залежить від особливостей культури:

 • диня, капуста, кавун – 90-95%;
 • буряк, цибуля – 80%;
 • томат – 70-80%;
 • петрушка, морква – 70%;
 • пастернак, селера – 50%.

Чим менше схожість, тим більше насіння знадобиться для посадки.

Термін придатності

Насіння овочів і трав може зберігатися протягом декількох років після придбання. Конкретний термін придатності залежить від культури:

 • 1-2 роки – пастернак, щавель, петрушка, кріп, селера;
 • 3-4 роки – салат, морква, перець;
 • 4-5 років – томат, редис, капуста, буряк;
 • 6-8 років – огірок, кавун, гарбуз.

Не бажано використовувати прострочене насіння, оскільки такий посівний матеріал має нижчу схожість.

Додатково

При виборі насіння овочів та трав звертають увагу на стійкість рослин до різних кліматичних факторів. – спеку, посуху, холоду, морозу. Краще набувати культур, розрахованих на розведення в регіоні вирощування.

Для південних регіонів підходять посухостійкі та жаростійкі сорти, при цьому можна висаджувати ранні та пізні культури. Оптимальний вибір для півночі – морозостійкі та холодостійкі сорти з коротким терміном дозрівання.

Досвідчені садівники та дачники віддають перевагу гібридам та сортам, які принесли рясний урожай у минулі роки. За бажання можна взяти насіння більш «екзотичних» рослин, які ростуть в іншій кліматичній зоні. Але в цьому випадку рекомендується виділити під нові культури трохи більше 25% посівної площі.

Також враховується форма та розмір плодів – це важливо, якщо рослинницька продукція вирощується для продажу чи консервування.

Вага

Щоб грамотно вибрати вагу упаковки насіння овочів та трав необхідно знати площу засіваної ділянки та норму висіву насіння для вирощування конкретної культури.

Орієнтовні норми висіву:

 • баклажани, капуста – 3-5 г на 1 м2;
 • листовий салат, морква – 3-6 г на 1 м2;
 • перець, томати – 4-5 г на 1 м2;
 • огірки – 6-8 м на 1 м2.

При цьому варто враховувати можливі втрати сходів через хвороби та погані погодні умови. Рекомендується висаджувати насіння з невеликим (5-10%) перевищенням норми висіву. Але суттєве перевищення цієї норми збільшує ризик розвитку хвороб рослин та знижує врожайність через дефіцит поживних речовин та води, необхідних для розвитку культур.

Відгуки про статтю