Як вибрати мережевий фільтр, подовжувач

Тип

Подовжувач – пристрій для підключення до розетки електроприладів, що знаходяться у важкодоступних місцях. Складається з декількох однофазних розеток (220 В), об'єднаних в цілісну конструкцію і кабелю, який підключається до розетки. Наявність кабелю надає пристрою громіздкість: надлишки кабелю плутаються під ногами й створюють перешкоди при роботі з подовжувачем на невеликій дистанції.

Мережевий фільтр – зменшує високочастотні перешкоди (за допомогою LC-фільтра) і вирівнює стрибки напруги в мережі (за допомогою варистора).

Мережевий фільтр може оснащуватися трифазними розетками (380 В) для підключення потужної техніки (в тому числі електроінструменту, насосів). Такий пристрій захищає не тільки електромережі, а й мережеві (RJ45), телефонні (RJ11), телевізійні лінії.

Мережевий фільтр використовується для захисту комп'ютерів, телевізорів, планшетів, ноутбуків, роутерів, оргтехніки, мобільних телефонів. Для прасок, мікрохвильових печей, обігрівачів, прасок, чайників і пилососів він не потрібен.

Важливо: мережевий фільтр не захищає від усіх проблем і не здатний замінити стабілізатор напруги. Використання подібного пристрою марне при відключенні електроенергії. У цьому випадку буде потрібно джерело безперебійного живлення (ДБЖ).

Мережевий фільтр зустрічається в декількох різновидах.

Фільтр-подовжувач – подовжувач з функцією мережевого фільтра. Такий варіант вважається оптимальним, оскільки поєднує в собі функції двох пристроїв. Недоліки: громіздкість і більш висока ціна, ніж у звичайного подовжувача.

Фільтр в розетку (адаптер) – позбавлений кабелю і встановлюється безпосередньо в розетку. Подібний пристрій компактний, але розрахований зазвичай на одну розетку. Адаптер відмінно підійде для подорожей.

Фільтр на котушці – забезпечений кабелем на котушці, яка захована в корпусі пристрою. Це дозволяє регулювати довжину шнура в залежності від ситуації, а значить, уникнути його сплутування. Однак котушка збільшує його вагу і габарити. У такого фільтра дуже довгий кабель, він застосовується в професійних роботах.

Призначення

Побутовий – відрізняється компактними розмірами, невеликою кількістю розеток і коротким кабелем.

Офісний – має велику кількість розеток і довгий шнур, що надає громіздкість такому подовжувачу / мережевому фільтру.

Професійний – оснащений найдовшим кабелем і додатковими трифазними розетками.

Вхідна вилка

«Євро» – штекер з двома контактами (класична побутова розетка, стандарт «Schuko» CEE 7/4). Це найпоширеніший варіант.

«Еврокомпакт» – плоский штекер з двома контактами. Така розетка (стандарт «Europlug» CEE 7/16) займає менше місця, ніж роз'єм для попереднього варіанту. Врахуйте, що «Europlug» призначений для роботи з малопотужними приладами, що не вимагають заземлення.

Важливо: до розеток для «еврокомпакта» підійде тільки «рідна» вилка, в решті випадків необхідно користуватися перехідником

UPS – штекер з трьома контактами («комп'ютерна розетка», стандарт IEC 60320 C13). Такий вихід використовується в ДБЖ. З побутовими розетками така вилка несумісна. Тому варто купувати фільтр з UPS-роз'ємом, тільки якщо планується підключати до нього ДБЖ.

Вимикач

Вимикач полегшує використання подовжувача, оскільки вимикати / вмикати таким способом простіше, ніж висмикувати / вставляти вилку мережевого фільтра з розетки.

Вимикач буває трьох видів:

 • загальний – одночасно вимикає / вмикає всі розетки в подовжувачі / мережевому фільтрі;
 • індивідуальний – більш зручний варіант через те, що вимикає/ вмикає конкретну розетку;
 • пульт ДУ – вигідно відрізняється від попередніх варіантів тим, що вимикає / вмикає розетки на відстані. Це оптимальний варіант для людей з обмеженими можливостями.

Довжина кабелю

Найбільш поширені подовжувачі / мережеві фільтри-подовжувачі з довжиною кабелю 1.2; 1.5; 1.8; 3; 4; 5 м. Іноді зустрічаються пристрої з довжиною шнура 10 м. Моделі з більш коротким кабелем купувати не має сенсу - в цьому випадку краще використовувати трійник або фільтр в розетку.

Чим довше кабель, тим далі від розетки може перебувати підключений прилад, але занадто довгий кабель ускладнює використання і транспортування пристрою. До того ж, довгий кабель збільшує ціну подовжувача / мережевого фільтра. Тому вибираючи довжину кабелю, орієнтуйтеся на конкретну ситуацію. Краще купувати подовжувач / мережевий фільтр-подовжувач із запасом довжини кабелю 1-2 м.

Кількість розеток

Кількість розеток в залежності від моделі подовжувача / мережевого фільтра варіюється в межах 1-8. Зі збільшенням цього параметра зростає число приладів, які підключаються до пристрою, але одночасно збільшується його вага, габарити та вартість.

При виборі оптимального варіанту, виходьте з кількості пристроїв, якими ви зазвичай користуєтесь, і не забудьте про невеликий запас. Для ПК краще обирати модель як мінімум з 5 розетками (для блоку живлення, монітору, колонки, а також принтера, сканера або роутера).

Важливо: мережеві фільтри забезпечуються розетками з заземленням або без нього. Для одних електроприладів потрібно заземлення (в тому числі пральних машин), для інших – ні. Уточніть цю деталь в інструкції до пристрою. Не ігноруйте вимогу щодо заземлення, оскільки це може привести до сильного удару струмом.

Максимальна потужність

Цей параметр означає граничну споживану потужність приладів, при якій мережевий фільтр працює без перевантажень і перегріву. Чим більше розеток в пристрої, тим більше максимальна потужність мережевого фільтра / подовжувача. Щоб правильно підібрати пристрій, складіть потужність всіх приладів і додайте до отриманого результату 20-30% запасу на випадок позаштатної ситуації.

Споживана потужність вказується в інструкції або паспорті електроприладів.

Існують дві величини потужності:

 • активна потужність (Вт, ват) – для приладів з активним навантаженням (енергія перетворюється у світло або тепло). Приклад такої техніки - телевізори;
 • повна потужність (ВА, вольт-ампер) – для приладів з конденсаторами, котушками індуктивності. Приклади такого обладнання електроінструменти та холодильники.

Повна потужність перевищує активну потужність. Для розрахунку повної потужності слід активну потужність розділити на коефіцієнт COS (Fi). Цей параметр також вказується в інструкції або паспорті пристрою.

Максимальний струм навантаження

Максимальне навантаження також допомагає визначити відповідний мережевий фільтр для конкретної ситуації. Ця характеристика вимірюється в амперах (А) і пов'язана з попередньою величиною, оскільки потужність визначається як добуток сили струму на напругу.

Наприклад, для приладу на 220 В, з максимальною потужністю у 2200 Вт, максимальний струм складає 10 А. Щоб підібрати подовжувач / мережевий фільтр, підсумуйте величини струму всіх підключених навантажень з урахуванням деякого запасу. Купуйте модель з параметром не менше 10 А.

Важливо: зверніть увагу і на максимальний струм імпульсу (перешкоди). Вибирайте моделі, розраховані на 3500-10000 А.

Захист

Мережеві фільтри бувають трьох рівнів захисту:

 • базова – бюджетний мережевий фільтр для недорогого обладнання;
 • просунута – подібний мережевий фільтр поєднує універсальність і прийнятну ціну (оптимальне рішення для більшості побутової техніки);
 • професійна – такий фільтр використовується для дорогого і чутливого обладнання (наприклад, домашніх кінотеатрів).

Перешкоди – мережевий фільтр гасить високочастотні перешкоди, що негативно впливають на електроприлади.

Важливо: при виборі мережного фільтра зверніть увагу на параметр «Ступінь придушення високочастотних перешкод», який вимірюється в децибелах (Дб). Чим більше ця величина, тим краще.

Стрибки напруги – ця функція нагадує роботу стабілізатора: мережевий фільтр згладжує незначні коливання напруги. Якщо в мережі сильніші коливання, то краще придбати стабілізатор.

Важливо: вибираючи мережевий фільтр, зверніть увагу на показник «Енергія стрибка» («Рівень поглинання енергії», «Максимальна енергія вхідного імпульсу», «Максимально розсіювана енергія»), вимірюваний у джоулях (Дж). Чим вище ця величина, тим краще.

Грозозахист (імпульсні коливання) – мережевий фільтр гасить різкі нетривалі коливання напруги, які часто виникають через попадання блискавки в антени зв'язку та лінії електропередач.

Перевантаження – мережевий фільтр відключається у разі перевищення його сумарної штатної потужності підключеними пристроями.

Коротке замикання – фільтр відключає живлення для підключених приладів у випадках значного підвищення сили струму в мережі.

Запобіжник – при збільшенні сили струму розплавляється і розмикає електричний ланцюг. Запобіжник захищає від перевантаження і короткого замикання. На відміну від спеціальних систем захисту запобіжник надійніше, але спрацьовує тільки один раз, після чого потребує заміни. Подібний варіант використовується як додатковий захист в мережевому фільтрі.

Датчик перегріву – відключає мережевий фільтр при небезпечному підвищенні температури. Такий датчик корисний тому, що функціонування деяких систем захисту (в тому числі імпульсної) супроводжує сильне тепловиділення. Крім цього сам фільтр здатний нагріватися в процесі роботи (наприклад, якщо знаходиться недалеко від опалювальних приладів).

Оснащення

Порти USB – використовуються для підключення деяких електроприладів, наприклад, мобільних телефонів, планшетів. Таким чином, можна працювати з приладами й заряджати їх акумулятор, не займаючи розетку мережевого фільтра або USB-порт комп'ютера.

Телефонні роз'єми – призначені для підключення до мережевого фільтра телефонної лінії зв'язку.

Індикатор роботи (лампочка) – повідомляє, що подовжувач / мережевий фільтр включений. Одні пристрої оснащуються загальним індикатором, інші моделі з індивідуальними вимикачами можуть мати й додаткові лампочки.

Захисні шторки – захищає розетки від попадання пилу і цікавих дітей. Шторки відкриваються під натиском вилок.

Кріплення на стіну – петлі, за допомогою яких подовжувач / мережевий фільтр вішається на цвях. В результаті полегшується доступ до пристрою і знижується ризик його випадкового пошкодження, наприклад, під час прибирання.

Кріплення для проводів – запобігає сплутування кабелів підключених приладів. Така опція стане в пригоді, якщо до мережевого фільтра під'єднати велику кількість пристроїв.

Управління через мережу – за допомогою бездротового (Wi-Fi), проводового (LAN) з'єднання або мобільного зв'язку (GSM) через SMS-повідомлення. Така опція зустрічається в дорогих мережевих фільтрах.

Wi-Fi – не потребує дротів, що робить таке управління зручним (дальність дії - кілька десятків метрів);

LAN – дешевше і надійніше (захист від перешкод), ніж попередній варіант, однак дальність дії обмежена довжиною кабелю;

GSM – відрізняється максимальною дальністю дії (з будь-якої точки світу з мобільним покриттям), але саме управління менш зручне через недостатняю наочності.

Деякі моделі оснащуються терморазмикателем. Він запобігає згоряння варістора, продовжуючи термін служби мережевого фільтра.

Поради

 • Купуйте якісний мережевий фільтр з гарантією. Добре, якщо термін гарантії становить 5 років, але можна вибрати пристрій з гарантійним терміном і від 3 років.
 • Переконайтеся у відповідності заявленої довжини кабелю його фактичній довжині.
 • Не варто купувати мережевий фільтр, в якому контакти виконані з дешевих металів – вони гріються і можуть привести навіть до займання корпусу. У якісних моделях для виготовлення контактів застосовуються кольорові метали.
 • Зверніть увагу на матеріал корпусу – він повинен бути пожежобезпечний, щоб при перегріванні не відбулося загоряння.
 • Важливим параметром є товщина (перетин) кабелю для підключення мережевого фільтра / подовжувача до мережі. Чим товщі кабель, тим він надійніший через те, що зможе пропустити струм більшої сили без ризику перегріву.

Виробник

Непоганим вибором стануть подовжувачі та мережеві фільтри марок Gembird, GreenWave, Sven, Bravis, Defender, Datex. З недоліків окремих моделей можна відзначити нагрівання при роботі всіх розеток. Іноді фільтри при всіх завантажених розетках потужними приладами можуть згоріти. Найважливіший мінус дешевої продукції полягає в ненадійному захисті від стрибків напруги або перевантаження. Якщо у вас в мережі це часте явище, обов'язково купуйте найякісніший фільтр. Дешева модель може прослужити довго в звичайних умовах, а при перевантаженні або стрибку вся підключена техніка, на жаль, може згоріти.

Продукція брендів APC, Legrand, LogicPower, Maxxtro, Philips, Xiaomi, обійдеться дорожче. Частково, через націнки за марку, частково – через додаткові функції. У цих моделей можливе використання більш дорогого пластика і кабелів, надійних запобіжників. При постійних потужних стрибках напруги, звичайно, покладатися повністю на мережевий фільтр не варто. В такому випадку додатково придбайте стабілізатор напруги.

Відгуки про статтю

Дякую!