Як вибрати сейф

Вид

Сейф – металева шафа, призначена для зберігання матеріальних цінностей. Захищає від викрадення і вогню (при пожежі) гроші, документи, цінні папери, зброю, ювелірні прикраси, антикваріат, магнітні та електронні носії інформації.

Смарт-сейф – «розумний» сейф для зберігання банкнот. Такий сейф перераховує і перевіряє на справжність готівку, дозволяє дистанційно відстежувати ведення операцій з вмістом через GSM і Інтернет. Забезпечує розмежування доступу для співробітників з різними посадовими обов'язками (касир / інкасатор / адміністратор).

Смарт-сейфи встановлюють в торгових точках, офісах і філіях підприємств, ресторанах, мережевих магазинах.

Дата-сейф – сейф для зберігання магнітних і електронних носіїв інформації (магнітні стрічки, фото- і кіноплівки, CD, DVD, HDD диски, USB-флеш-накопичувачі).

Кеш-бокс – міні-сейф для зберігання і транспортування готівки, документів, цінних паперів, банківських карток, штампів і печаток, ключів та інших цінних речей. Кеш-бокси застосовуються в бізнесі, банківській і торговій сфері.

Бокс для ключів (ключниця) – сейф для зберігання ключів. Ключниці використовуються в житлових будинках з консьєрж-охороною, готелях, офісах, торгових комплексах.

Важливо: купуючи сейф, зверніть увагу на наявність сертифікатів із зазначенням відповідного класу зламо- і вогнестійкості. Зламостійкість регламентується стандартами ДСТУ EN 1143-1:2014 року, ДСТУ EN 14450:2007, а вогнестійкість – ДСТУ EN 15659:2014 року, ДСТУ EN 1047-1:2014 року, ДСТУ EN 1047-2:2014. Продукція країн СНД сертифікується по ГОСТ Р 50862-2005.

Якісний сейф має гарантію (на саме сховище і замок). В одних моделях гарантійний термін однаковий для сейфа і для замка, в інших – ні.

Не купуйте дешеве обладнання, якщо збираєтесь зберігати коштовні речі. Співвідношення вартості сейфа і ціни вмісту має становити 1:10-20.

Сейф – один з компонентів системи безпеки, що включає в себе сигналізацію, систему контролю доступу, охорону. Тільки в поєднанні з цими елементами сховище забезпечить надійний захист від зламу.

Призначення

Офісний, меблевий, домашній – проста і недорога модель, в якій зберігають речі і документи відносно невеликі цінності. Подібна модель має невисоку зламостійкість і не заищає вміст від вогню.

Збройовий – призначений для зберігання зброї і боєприпасів до неї. Такий сейф характеризується підвищеною зламостійкістю, можливістю кріплення до стін або підлоги, наявністю набійного відділення, великою висотою.

Ексклюзивний – відрізняється розкішним оформленням з використанням коштовних матеріалів (цінні породи деревини, оксамит, елітна шкіра). За призначенням такі сейфи бувають меблевими або збройовими. Цю модель вибирають заможні люди, охочі підкреслити статус.

Ювелірний – призначений для зберігання виробів з дорогоцінних металів і каменів. Відрізняється високою зламостійкістю.

Готельний – застосовується для зберігання особистих речей пожильців готелів. За основними параметрами такий сейф наближається до офісного та меблевого аналогів, але на відміну від них забезпечений кодовим електронним замком.

Автомобільний – міні-сейф для зберігання ключів, відеореєстратора, грошей, документів, мобільного телефону. Монтується в багажник або салон автомобіля, зокрема, під сидіння.

Банківський – використовується для зберігання грошових коштів і різних цінних предметів. Дане сховище має високий рівень стійкості до зламування, кріпиться до стіни або підлоги. Ще одна характерна ознака банківського сейфа – великі габарити і вага.

Депозитний – також розрахований на зберігання грошей. Оснащується касовим відділенням для виручки, після закриття якого гроші або документи потрапляють в захищене відділення сейфу. Такі сейфи застосовуються в салонах краси, торгових центрах, пунктах обміну валюти, на заправних станціях.

 • Темпокаса – різновид депозитного сейфа, яка використовується для зберігання грошових купюр, документів, різних цінностей протягом робочого дня. Сфера застосування: пункти прийому платежів, операційні каси заправних станцій, банків, магазинів.

Архівний – розрахований на зберігання документів з невисоким рівнем секретності. Забезпечує обмежений доступ до вмісту. Подібна модель має низький рівень захисту від зламування, проте має порівняно невелику ціну і вагу.

Монтаж

Окремо стоячий – володіє міцним корпусом, кріпиться до стіни або підлоги. Найпоширеніший варіант монтажу – можна підібрати модель з будь-якими характеристиками (клас зламо- і вогнестійкості, обсяг, розміри, вага, ціна). Стоячий окремо сейф простий в установці і допускає транспортування. Мінуси: громіздкість, помітність для сторонніх, можливість винесення з приміщення.

Вбудований – встановлюється в підлогу або стіну. Такий сейф не займає місце в приміщенні і не привертає увагу зловмисників. Вбудоване сховище можна винести, а під час пожежі стіни приміщення збільшують його вогнестійкість. Недоліки: складний монтаж, низький клас зламостійкості, малий обсяг, неможливість транспортування.

Меблевий – монтується в предмети меблів, наприклад, шафу. Як і вбудований сейф економить корисну площу приміщення і непомітний для сторонніх, але простіше встановлюється. Мінуси: можливість відриву і виносу злочинцями, невеликий обсяг.

Переносний – дешевий і компактний сейф. Недоліки: низька зламо- і вогнестійкість, малий обсяг, можливість викрадення злодіями. Виконується в різних варіантах: з ручкою для перенесення в руках, у вигляді кеш-боксу або книги-сейфа. До цього ж типу відносяться моделі, розраховані на установлення в автомобілі.

Обсяг

Цей параметр визначає кількість предметів, які помістяться в сейф. Зі збільшенням обсягу зростають розмір, вага і вартість сховища. Тому вибір відповідного варіанту робиться виходячи з кількості і габаритів збережуваних речей, а також особливостей інтер'єру приміщення. В різних моделях обсяг становить 3-200 л і більше. Окремо вказується і обсяг трейзера (касової комірки).

Стійкість

Зламостійкий – чинить опір зламуванню, тобто серйозного пошкодження корпусу або двері сховища для проникнення всередину. Стійкість до зламу забезпечується за рахунок використання складних сплавів металів і тришарової конструкції (внутрішня стінка – шар бетону – зовнішня стінка). Підійде для зберігання ювелірних виробів, цінних металів та інших предметів.

Вогнестійкий – чинить опір вогню під час пожежі і захищає вміст від його впливу шляхом підтримки певної температури всередині сейфа. Вогнестійкість досягається застосуванням в конструкції сховища теплоізолюючого шару – пінобетону. В такому сейфі зберігають документи, грошові купюри, електронні носії інформації, цінні папери та інші предмети, чутливі до дії високої температури.

Вогне-зламостійкий – поєднує попередні характеристики. Подібні сейфи коштують дуже дорого і зустрічаються рідко.

Важливо: сейфи забезпечують тільки тимчасовий захист вмісту від зламування і вогню. Практика показує, що будь-який сейф можна зламати – питання впирається лише в наявність необхідного часу, інструменту та навичок. І точно так само всяке сховище має обмеження за часом збереження температури, безпечної для вмісту.

Час захисту визначається класом зламо- і вогнестійкості. Протягом цього часу вживаються заходи зі знешкодження зловмисників і гасіння пожежі.

Обмежений доступ – дозволяє управляти доступом до вмісту сейфа в залежності від різних факторів, наприклад, посадових обов'язків співробітників.

Клас

Зламостійкості – показує, скільки зусиль необхідно витратити для зламування. Вимірюється в величинах опору (RU) або одиницях опору (Ес) до повного доступу.

Здатність опору – час зламування, помножений на коефіцієнт опору використовуваного інструменту.

Класи зламостійкості сейфів (ДСТУ EN 1143-1:2014 року):

 • 0 – 30 RU;
 • I – 50 RU;
 • II – 80 RU;
 • III – 120 RU;
 • IV – 180 RU;
 • V – 270 RU;
 • VI – 400 RU;
 • VII – 600 RU;
 • VIII – 825 RU;
 • IX – 1050 RU;
 • X – 1350 RU;
 • XI – 2000 RU;
 • XII – 3000 RU;
 • XIII – 4500 RU.

Класи зламостійкості сейфів (ГОСТ Р 50862-2005) мають ті ж характеристики: H0 – 15 Ес; 0 – 30 Ес; 1 – 50 Ес; 2 – 80 Ес; 3 – 120 Ес і так далі (до 7 класу – 600 Ес).

Також вказують величину або одиницю опору до часткового доступу, наприклад, для класу II (2) – 50/80 RU (Ес).

Чим більше клас зламостійкості, тим вище цінність предметів, які можна зберігати в сейфі. В той же час збільшується вартість і вага сейфа.

Вогнестійкості – показує, скільки часу (межа вогнестійкості) в сейфі підтримується температура (гранично допустима температура), при якій збережувані речі будуть захищені від руйнування через сильне нагрівання.

Класи вогнестійкості сейфів (ДСТУ EN 15659:2014 року):

 • LFS 30 P – 30 хвилин, 170 °C;
 • LFS 60 P – 60 хвилин, 170 °C.

Класи вогнестійкості сейфів (ДСТУ EN 1047-1:2014 року):

 • S 60 P – 60 хвилин, 170 °C;
 • S 120 P – 120 хвилин, 170 °C;
 • S 60 D – 60 хвилин, 70 °C;
 • S 120 D – 120 хвилин, 70 °C;
 • S 60 DIS – 60 хвилин, 50 °C;
 • S 120 DIS – 120 хвилин, 50 °C.

Класи вогнестійкості сейфів (ГОСТ Р 50862-2005):

 • 30Б – 30 хвилин, 170 °C;
 • 60Б – 60 хвилин, 170 °C;
 • 90Б – 90 хвилин, 170 °C;
 • 120Б – 120 хвилин, 170 °C;
 • 30Д – 30 хвилин, 70 °C;
 • 60Д – 60 хвилин, 70 °C;
 • 90Д – 90 хвилин, 70 °C;
 • 120Д – 120 хвилин, 70 °C;
 • 30ДІС – 30 хвилин, 50 °C;
 • 60ДІС – 60 хвилин, 50 °C;
 • 90ДІС – 90 хвилин, 50 °C;
 • 120ДІС – 120 хвилин, 50 °C.

Чим вище клас вогнестійкості, тим довше буде зберігатись завдана температура і тим краще підходить сейф для зберігання предметів, чутливих до сильного нагрівання. Правда, зі збільшенням даної характеристики зростає ціна і вага сховища.

Сейфи категорії P (Б) підходять для зберігання паперової документації та грошових купюр.

Моделі категорії D (Д) дозволяють зберігати кіно- і фотоплівку, магнітні стрічки і CD, DVD, HDD-диски, USB-флеш-накопичувачі, а також гроші та документи.

Сейфи категорії DIS (ДІС) розраховані на зберігання гнучких магнітних дисків (дискет), аудіо- і відеокасет, а також грошей, документів, кіно-, фотоплівки, магнітних стрічок і дисків.

Секретності замків – позначається буквами (A, B, C, D). Сейфи найчастіше оснащуються замками класу секретності A і B.

Двері

Кількість – вказує на число незалежних відділень всередині сейфа, кожне з яких має свої дверцята і замок. Таке конструктивне рішення дає можливість розмежувати вміст сховища з таким розрахунком, щоб кожен користувач мав доступ лише до власних предметів. Кількість відділень в різних сховищах коливається в межах 1-4 штук.

Вид навішування

Внутрішні петлі – завдяки відсутності виступаючих елементів роблять сейф більш компактним, що актуально при його монтажі в стіну. Всупереч поширеній думці такі петлі в плані надійності і стійкості до зламування не мають ніяких переваг перед зовнішніми. Внутрішні петлі дозволяють відкрити двері всього на 90 °.

Зовнішні петлі – простіше і дешевше попереднього варіанту, при цьому забезпечують відкриття дверей на 180 °.

Вид замку

Ключовий – найпростіший і дешевий замок, який передбачає відкриття і закриття за допомогою ключа. Подібне рішення не вимагає від користувача запам'ятовування цифрового коду та дозволяє швидко відкрити сейф. Мінус – необхідно зберігати ключ в надійному місці або носити з собою, оскільки при його втраті / крадіжці замок стає некорисним. Також зловмисники можуть зробити копію ключа.

Кодовий механічний – більш складний і дорогий варіант, що дозволяє обійтися без ключа і позбавлений пов'язаних з цим недоліків. Відкриття сейфа проводиться введенням цифрового коду шляхом обертання барабана. Недоліки: великі витрати часу на відкриття, складне введення коду, ризик забування коду або розсекречення, якщо він записаний на папір. У багатьох замків відсутня можливість зміни коду.

Кодовий електронний – за принципом роботи, переваг і мінусів нагадує кодовий механічний замок. Замість барабану електронний замок забезпечений цифровою клавіатурою, яка полегшує введення коду (шифру) і дозволяє його міняти. Мінуси: висока ціна, потрібно живлення, чутливість до вологості.

Для нейтралізації недоліків кодового механічного / електричного замка сейфи доповнюється ключовим запірним пристроєм.

Біометричний – саме просунуте і зручне рішення, яке реагує на відбиток пальця користувача. Для відкривання сейфа досить торкнутися цим «ключем» сенсора. Позбавляє від необхідності зберігати звичайні ключі або запам'ятовувати код. Недолік – дуже висока вартість.

Аварійний майстер-ключ – ключ для відкривання дверей сейфа, якщо користувач забув основний ключ. Передбачається в кодових електронних замках.

Також зустрічаються сейфи, забезпечені 2 ключовими замками. Подібний варіант значно ускладнює відкриття сховища. Зустрічається в багатьох збройових сейфах.

Ригельна система замка

Ригельна система – сукупність ригелів (металевих штирів) призначена для фіксації двері сейфа в закритому стані. В напрямку замикання буває вертикальною і горизонтальною. Також розрізняють одно-, дво-, три- і чотиристоронню ригельну систему (чим більше, тим вище захист від зламування).

Так, тристороння система забезпечує замикання в три сторони: одна група ригелів по горизонталі і дві групи – по вертикалі (вгору і вниз).

Кількість ригелів – безпосередньо впливає на надійність фіксації двері сейфа. Чим більше ригелів, тим краще сейф захищений від зламування і тим важче злодію його зламати. В той же час збільшення кількості штирів ускладнює конструкцію ригельної системи і підвищує її вартість. При цьому зростає навантаження на замок.

Тип ригелів

Активні – рухаються за допомогою обертової рукоятки і ключа, блокуються замком.

Пасивні – нерухомі штирі, приварені до дверей з боку петель. Захищають двері в разі зрізання петель.

Діаметр ригелів – визначає надійність блокування дверей. Чим товщі ригелі, тим важче зламникові їх перепиляти. Найбільш поширені сейфи з діаметром штирів в 20-25 мм.

Додаткова безпека

Захист від висвердлювання – забезпечується твердосплавною пластиною з марганцевої сталі, яка не дозволяє зламати сейф за допомогою дриля.

Захист від вибивання – реалізована у вигляді блокування ригелів. Протистоїть спробам розкрити сховище за допомогою кувалди.

Тепловий замок – дверні прокладки або складний профіль, розташований поруч зі стулкою. Підвищує вогнестійкість сейфа, не дає тепловому потоку проникнути всередину сховища.

Вогнестійкий ущільнювач – термострічка, наклеєна по периметру дверного отвору. Підсилює вогнетривкі властивості сейфа.

Оснащення

Касовий відділ (трейзер) – відсік, розташований всередині сейфа і оснащений власним замком. Таке відділення дозволяє більш надійно захистити вміст, адже для отримання доступу зламникові доведеться розкривати два замки.

Відділення для набоїв – аналог касової комірки в збройових сейфах.

Висувні ящики – призначені для зберігання відносно малоцінних речей. Часто такі ящики мають власні замки, що підвищує рівень захисту вмісту і створює додаткові проблеми зловмисникові.

Знімні полки – дають можливість змінювати внутрішній простір сейфа в залежності від габаритів збережуваних речей.

Пристрій для опечатування – не дозволяє приховати факт несанкціонованого доступу до вмісту сейфа.

Лічильник відкривання («електронна пломба») – реєструє кількість відкриттів дверей сейфа. Застосовується для відстеження подій доступу до збережених предметів.

Внутрішнє підсвічування – покращує видимість вмісту сейфа навіть в умовах слабкого освітлення. В деяких моделях підсвічування візуально збільшує внутрішній простір сховища.

USB-порт – застосовується для підключення до жорсткого диска або USB-флеш-накопичувача (флешки), що знаходиться всередині сейфа. Спрощує доступ до інформації на цих носіях, так як не вимагає відкриття дверей сховища.

Сигналізація – спрацьовує при спробі зламу або викрадення сейфа. Може бути реалізована по-різному, наприклад, у вигляді сирени або пристрою, що подає сигнали на пульт охорони.

Індикація – повідомляє про розрядження елементів живлення, від яких працює електронний замок.

Колеса – спрощують транспортування сейфа. Правда, наявність коліс полегшує і викрадення сейфа разом з вмістом. Тому в таких моделях передбачаються стопори або можливість кріплення до стіни або підлоги.

Термостат – підтримує постійну температуру всередині сейфа. Сейф з термостатом застосовується для зберігання медичних препаратів з обмеженим доступом, яким необхідний спеціальний температурний режим.

Можливість кріплення – призначена для надійної фіксації до стіни, підлоги або іншої нерухомої поверхні. Зменшує ризик викрадення сейфа.

Кількість полиць

Полички розмежовують внутрішній простір сейфа для зручного зберігання малогабаритних речей. При цьому більші предмети розмістити буде набагато складніше. При виборі оптимального рішення слід орієнтуватися на кількість і розміри підлягаючих зберіганню предметів. Найчастіше зустрічаються моделі, оснащені 1-3 поличками.

Збройний

Кількість стовбурів – число одиниць зброї, яке можна помістити в сейф. У різних сховищ цей параметр становить 1-10 одиниць і більше.

Висота стовбура – найбільша довжина зброї, яку можна розмістити в сейфі. У більшості сейфів цей параметр не перевищує 130 см (підходить для цивільної і мисливської зброї).

Анкерне кріплення

Анкерне кріплення запобігає крадіжці сейфа разом з вмістом для подальшого зламу в більш комфортних для зловмисників умовах. Сейф кріпиться до стіни або підлоги спеціальним анкерним кріпленням – болтом, гайкою, латунним анкером, шурупом, хімічним.

Комплектація

До комплекту постачання сейфа можуть входити ключ, анкерне кріплення, килимок на дно, який захищає делікатні предмети від подряпин і виконує декоративну функцію.

Товщина і вага

Товщина металу дверей / стінок корпусу – визначає стійкість сейфа до злому. Чим товще використовуваний у виготовленні сейфа метал, тим важче зловмисникові його відімкнути. При цьому слід розрізняти товщину металу дверей / стінок і загальну товщину дверей / корпусу. Остання величина – сума товщини дверей / стінок корпусу і шару наповнювача, наприклад, бетону.

Вага – впливає на захищеність сейфа від крадіжки разом з вмістом. Чим важче сховище, тим потужніше і коштовніше обладнання буде потрібно для його викрадення.

Орієнтовні параметри класу зламостійкості, товщини стінок / загальної товщини корпусу і ваги:

 • Н0 і 0 – до 5 мм, до 100 кг;
 • I – до 9 мм, 100-130 кг;
 • II – до 12 мм, до 200 кг;
 • III – до 50 мм (загальна товщина), понад 200 кг;
 • IV – до 100 мм (загальна товщина), 400-700 кг;
 • V-VII – до 120 мм (загальна товщина), 1000 кг і більше.

Зі збільшенням товщини дверей/ корпусу і ваги сейфа зростає його ціна і ускладнюється монтаж.

Відгуки про статтю