Як вибрати шампанське, ігристе вино

Тип

Ігристе вино – на відміну від звичайного («тихого») вина насичене вуглекислим газом. Природна газація забезпечується бродінням вина в пляшці або спеціальному резервуарі. Звідси характерна риса – перляж (гра бульбашок). Має особливий смак і букет (сукупність ароматів).

Шампанське – ігристе вино, яке виробляється у Франції (регіон Шампань). Біле і рожеве шампанське виготовляють за спеціальною технологією з білого винограду сортів Шардоне, Піно Меньє, Піно Нуар. Тільки таке вино може називатися Шампанським. Характеризується багатим фруктовим смаком з акцентами суниці та ожини, а також тривалим післясмаком. Вміст алкоголю: 12-12.5% об.

Креман – французьке ігристе вино. Виготовляється за тими ж стандартами, що й шампанське, але за межами Шампані. Зазвичай в якості сировини використовується Шардоне або Піно Нуар. Креман обійдеться дешевше шампанського, але має менш яскравий, хоча і приємний смак. У букеті присутній аромат випічки і нотки жовтих фруктів. Вміст алкоголю: 10.5-12% об.

Кава – ігристе вино, яке виробляється в Іспанії з сортів винограду Макабео, Парельяда або Шарелло. Відрізняється ніжним фруктовим смаком з тонами цитрусових. Кава буває рожевою і білою. Вміст алкоголю: 8.5-12.5% об.

Просекко – італійське біле ігристе вино. Виготовляється в регіонах Фріулі-Венеція-Джулія і Венето. Вино має солодкуватий смак. В ароматі Просекко чутні квіткові і фруктові тони. Основна сировина – виноград сорту Просекко (Глера). Вміст алкоголю: 11-12% об.

Фраголіно – італійське ігристе вино, яке виробляється з винограду сорту Ізабелла. Характерна риса – полунично-суничний смак і аромат. Буває білим, рожевим і червоним. Вміст алкоголю: 7.5% об.

Ламбруско – італійське ігристе вино, яке виготовляється з однойменного сорту винограду в провінціях Емілія-Романья, Ломбардія і П'ємонт. Має солодкий смак з фруктово-квітковими нотками. Існує біле, рожеве, червоне Ламбруско. Вміст алкоголю: 7.5% об.

Асті – італійське біле ігристе вино, яке виготовляється в регіоні П'ємонт. Асті є найбільш солодким ігристим вином. У букеті напою містяться тони меду, груші, яблука, жимолості. Сировина – виноград сорту Мускат білий. Вміст алкоголю: 6-9% об.

Франчакорта – італійське біле або рожеве ігристе вино, вироблене в однойменному регіоні. Має насичений складний смак з мінеральними тонами. Таке вино коштує досить дорого. Виготовляється за традиційною технологією з винограду сорту Шардоне, Піно Блан, Піно Нуар. Вміст алкоголю: 12.5% об.

Винний ігристий напій – алкогольний напій, крім винної сировини, містить різні добавки, в тому числі, фруктові соки і ароматизатори. Така продукція дешевше ігристих вин, але по смако-ароматичним властивостям зазвичай поступається їм. Крім того, використання різних добавок дозволяє виробникам замаскувати низькосортну винну сировина. Вміст алкоголю: 7% об.

Колір

Білі ігристі вина – виготовляються з винограду сорту Шардоне. Білі вина гарні в компанії з чорною ікрою, сьомгою, креветками, канапе, піцею, легкими закусками.

Червоні ігристі вина – виробляються з винограду сорту Піно Меньє і Піно Нуар. Червоні сорти ігристого вдало поєднуються з м'ясними стравами зі свинини, сиром, шинкою, пастою, випічкою, тортами.

Рожеві ігристі вина – виходять в результаті змішування білого і червоного ігристих вин. Рожеві вина добре поєднуються з лососевим паштетом, омарами, тунцем, запеченою олениною і качкою.

Блакитні ігристі вина – виготовляються з винограду сорту Мускат. Також виробники додають органічні пігменти – антоціану і індиго, що додають напоям блакитний колір. Ці напої рекомендується вживати разом з фруктами, м'якими сирами, рибними стравами, горіхами, закусками.

Вміст цукру

Брют Натюр (Brut nature), екстра брют (Extra brut) – надмірно сухе, майже не містить цукру.

Брют (Brut) – майже повністю сухе, вміст цукру в такому напої не перевищує 1.5%.

Екстра-сухе (Extra dry) – вміст цукру коливається в межах 1.2-2%.

Сухе (Sec) – вміст цукру у вині складає 1.7-3.5%.

Напівсухе (Demi-Sec) – вміст цукру коливається в діапазоні 3.5-5%.

Напівсолодке, солодке (Doux) – характеризується високим вмістом цукру від 5%.

Важливо: багато цінителів шампанського та ігристих вин вважають, що чим менше в напої цукру, тим краще. На їхню думку, наявність цукру не дозволяє розкрити справжній смак вина. Також деякі виробники додають у свою продукцію цукор, щоб приховати недоліки напою.

Країна-виробник

Ігристе вино виготовляється в багатьох країнах світу. Французьке шампанське та інші ігристі вина – найелітні і дорогі. Італійська та іспанська продукція відрізняється збалансованістю ціни і якості. Непогані бюджетні рішення – вино з Німеччини, ПАР і Австралії.

Регіон виноробства і сорт винограду

З регіоном виноробства пов'язане поняття «терруар», яке означає сукупність факторів, що визначають смакові і ароматичні властивості ігристого вина. Даний термін охоплює особливості ґрунту, клімату, розташування і оточення виноградника.

Інше поняття – «апелласьон» крім цих параметрів враховує традиції процесу виробництва ігристого вина, властиві конкретній зоні виноробного регіону. Апелласьон регулює методи культивування винограду і особливості виготовлення напою.

Характеристики одного і того ж сорту винограду, вирощеного в різних регіонах або в різних зонах одного регіону, будуть відрізнятися. Тому експерти при оцінці якості алкоголю обов'язково враховують регіон походження винограду, місцеві сорти винограду і технологію виготовлення ігристого вина. Всі ці фактори визначають смак, аромат і колір напою.

Французьке шампанське виготовляється виключно в апелласьоні Шампань. Його «побратима» – Креман виробляють в апелласьонах Креман д'Ельзас, Креман де Бордо, Креман де Луар, Креман де Бургонь, Креман дю Жюра, Креман де Ліму. При цьому допускається використання сортів винограду, що зустрічаються в конкретній зоні (в Бордо – Семільон, в Ельзасі – Рислінг).

Схожа на Креман італійська Франчакорта робиться в Ломбардії, але замість винограду сорту Піно Меньє застосовують Піно Блан. Іспанська Кава виготовляється в Каталонії і деяких інших територіях Іспанії. Тому в якості сировини виступають місцеві сорти винограду (Макабео, Перельяда, Монастрель, Шарелло, Гарнача-Тінта, Мальвазія).

Більшість ігристих виготовлено із суміші декількох вин, отриманих з різних сортів винограду (купажний склад).

Класифікація

За класифікацією визначають, в якому апелласьоні вироблено ігристе вино.

Французькі ігристі вина

AOC – Вина контрольованих найменувань за походженням. Наприклад, Шампанське має маркування Champagne AOC, кремани в залежності від апелласьона класифікуються так: «Cremant de Limoux AOC» (Креман де Ліму), «Cremant d'Alsace AOC» (Креман д'Ельзас), «Cremant de Bourgogne AOC» (Креман де Бургонь) і так далі.

Італійські ігристі вина

DOCG – Вина найменувань, контрольованих і гарантованих за походженням. Наприклад, елітне Просекко маркується так: «Valdobbiadene Superiore di Cartizze DOCG» (виготовлено в невеликій зоні Картіцце регіону вальдобб'ядене).

DOC – Вина найменувань, контрольованих за походженням. Найпоширеніше Просекко маркують таким чином: «Prosecco DOC».

Зустрічається і таке маркування:

 • VSQ – Якісне ігристе;
 • VSAQ – Якісне ароматне ігристе.

Іспанські ігристі вина

DO – Вина контрольованих найменувань за походженням. Кава маркується так: «Cava DO».

Нова європейська класифікація:

 • AOP – вина з захищеним найменуванням за походженням (відповідає AOC, DOCG, DOC, DO);
 • IGP – вина з захищеним географічним зазначенням;
 • без географічних зазначень.

Вінтаж

Вінтаж (міллезім) – рік збору врожаю винограду і сам урожай.

Вінтажне або міллезімне (Millesime) – ігристе вино високої якості, яке вироблене з винограду, зібраного в рік вдалого врожаю (дата вказується на етикетці). Такі напої відрізняються особливо багатим смаком і вишуканим букетом. Вантажні ігристі вина коштують дуже дорого і купуються колекціонерами.

Престижне кюве (Cuvee de prestige) – різновид вінтажного вина. Елітний ігристий напій з видатними характеристиками, виготовлений з винограду категорії Grand Cru. Дана продукція витримується довше інших, менш престижних «побратимів». Ціна цих напоїв виключно висока.

Невінтажне (Non-Vintage) – вино без вказівки року врожаю (Champagne sans annee). Робиться з суміші вин різних років. Звичайне ігристе, що має порівняно невисоку ціну. Невінтажні вина зустрічаються найчастіше.

Спосіб виробництва

Шампанський (класичний) – після первинної ферментації вино розливається по пляшках для вторинної ферментації. Тиск в пляшці знаходиться в межах 5-6 бар. Такий спосіб виробництва використовується при виготовленні французького шампанського, Кремана, Кави, Франчакорта. Ці напої відносяться до елітного алкоголю і коштують дорого.

Шарма (резервуарний) – після первинної ферментації вино потрапляє в резервуар для вторинної ферментації. Тиск в пляшці складає 2.5-3.5 бар. У порівнянні з класичним способом резервуарний метод значно здешевлює і спрощує вироблення вина. Але напій виходить менш насиченим за смаком і ароматом. Так роблять більшість італійських ігристих вин, включаючи Просекко і Асті.

Вміст вуглекислого газу (просекко)

Spumante (спуманте) – газоване вино (ігристе). Характеризується яскравим і стійким перляжем. Тиск в пляшці – від 3 бар.

Frizzante (фріззанте) – слабогазоване вино (напівігристе). Містить менше вуглекислого газу, ніж попередній варіант. Гра бульбашок м'якша і спокійна. Тиск в пляшці складає 1-2.5 бар.

Важливо: занадто яскравий перляж і наявність великих бульбашок свідчить про штучне газування продукту. Такий напій називається іскристим вином.

Витримка

Витримка – тривале зберігання ігристого вина в особливих умовах, що покращує його властивості (смак, аромат, колір). Термін витримки обчислюється місяцями і роками. На сьогоднішній день немає єдиної точки зору щодо оптимального терміну витримки вина. Тривала витримка збагачує смак і аромат, більш коротка надає молодому напою свіжість.

Мінімальні терміни витримки ігристого вина:

 • вінтажне – 3 роки;
 • престижне кюве – 6-7 років;
 • невінтажне – 1.5 року.

Зрілість

Для вживання – ігристе вино необхідно вжити до закінчення гарантійного терміну придатності. Такі напої вживають протягом 2-3 років.

Для вживання, але можна витримувати – ігристе вино допускає різні варіанти поводження з ним. Подібні вина відносяться до вінтажних, які зберігаються десятки років.

Властивості

Органічні – виробляються з винограду, вирощеного без використання пестицидів, штучних добрив. Одні експерти вважають, що такий продукт має більш високі споживчі властивості, інші ставлять під сумнів видатні якості органічного вина. У будь-якому випадку така продукція коштує недешево.

Перламутрові – слабоалкогольні ігристі вина перламутрового кольору, мають солодкий фруктовий смак (присутні відтінки ананаса, грейпфрута, апельсина). В такі напої додають спеціальні барвники та блискітки, які при збовтуванні створюють незвичайний ефект мерехтіння. Вміст алкоголю: 5.5% об.

Безалкогольні – за ароматичними і смаковими характеристиками наближаються до алкогольних аналогів, але майже не містять спирту. При цьому зберігається максимальна кількість корисних речовин, властивих звичайному ігристому. Дані напої вживають вагітні жінки, люди, що приймають ліки або ведуть здоровий спосіб життя.

Окреме місце займає дитяче шампанське – безалкогольний сильногазований напій, за смаком нагадує лимонад. Містить натуральний сік, ароматизатори і смакові добавки.

Смак

Солодкий – обумовлений наявністю цукру. Надає ігристому вину шовковистість і інтенсивність. Характерний для солодких напоїв.

Кислий – викликається кислотами. Визначає свіжість і тривалість смаку напою. Притаманний сухим ігристим і брюту.

Солоний – обумовлений наявністю мінералів і солей. Збагачує післясмак ігристого вина.

Гіркий – викликається дубильними речовинами, які містяться в шкірці винограду і деревині бочок (якщо первинне бродіння проводиться в дубових бочках). Ігристе вино може мати гірчинку в післясмаку, але яскраво виражена гіркота говорить про низьку якість напою або закінчення терміну придатності.

Гастрономічна сполучуваність

Аперитив – ігристі вина, які прийнято подавати перед їжею. Викликають апетит і покращують травлення. Роль аперитиву грає Шампанське і Просекко (брют).

Дижестив – ігристі вина, що подаються після їжі. Сприяють перетравленню їжі. Як дижестив ігристі вина використовуються порівняно рідко. Один з варіантів – блакитне ігристе вино.

Гастрономічна сполучуваність різного ігристого вина:

 • брют – бутерброди з чорною і червоною ікрою, горіхи, перепела, ягоди, м'який козячий або овечий сир, персики, груші;
 • сухе, напівсухе – піца, страви з нежирних морепродуктів і курки, суші, витримані сири, шинка;
 • напівсолодке, солодке – фрукти, морозиво, торти, тістечка, пудинги. Також до напівсолодких ігристих підходить полуниця, кавун і страви із запеченої або смаженої червоної риби.

Важливо: чим солодше десертна страва, тим більше цукру повинно міститися в напої. До шампанського і інших ігристих вин не прийнято подавати чорний шоколад, червоне м'ясо, лимони, котлети, шинку, ковбаси, східні солодощі, їжу з майонезом, гриби (виняток – чорні трюфелі).

Обсяг

Ігристе вино і шампанське розливається в пляшки такого обсягу:

 • 0.375 л (Demie) – «Половина»;
 • 0.75 л (Champenoise) – стандартний об'єм пляшки;
 • 1.5 л (Magnum) – «Магнум»;
 • 3 л (Double Magnum, Jeroboam) – «Подвійний Магнум», «Єровоам».

Більш місткі пляшки названі в честь біблійних персонажів і царів Вавилона («Ровоам», «Мафусаїл», «Салманасар», «Навуходоносор» і так далі). Їх обсяг складає 4.5-30 л. Шампанські та ігристі вина в таких пляшках коштують дуже дорого і зустрічаються рідко.

Важливо: чим більше пляшка, тим вище в ній тиск. У свою чергу тиск безпосередньо визначає тривалість і «гостроту» перляжа. Вино з великої пляшки буде «грати» довше. Тому одна пляшка «Магнума» обійдеться дорожче двох стандартних пляшок.

Тара

Шампанське і ігристе вино розливається тільки в пляшки з товстого і темного скла. Подібна тара витримує сильний тиск і захищає напій від УФ-променів, вплив яких погіршує смак.

Упаковка

Більшість пляшок шампанського і ігристого вина поставляється без упаковки. Можна зустріти алкоголь і в подарунковій упаковці – оптимальний вибір для колекціонерів. Таку продукцію купують і в якості подарунка.

Оригінальність

Найважливішим показником якості алкоголю є його оригінальність. Як купити оригінальний вид алкоголю, як правильно визначити його автентичність, читайте в нашій статті "Як відрізнити легальний алкоголь від контрафактного" .

Відгуки про статтю