Як вибрати шапочку для плавання

Шапочка для плавання – елемент екіпіровки плавця, що виконує кілька функцій:

 • захищає вуха від попадання в них води;
 • захищає волосся від негативного впливу хлорованої води та намокання (варто зазначити, що жодна модель не здатна забезпечити повний захист від намокання при пірнанні);
 • знижує опір води, отже, підвищує швидкість плавання;
 • захищає від переохолодження: відомо, що левову частку тепла людина втрачає через поверхню голови;
 • прибирає волосся з обличчя, що виключає його потрапляння в очі або його заплутування;
 • запобігає потраплянню волосся в воду і фільтри басейну, а значить, їх засмічення. Використання шапочки є обов'язковою вимогою для плавання в багатьох басейнах.

Призначення

Крім звичайних моделей, призначених для плавання в басейні, зустрічаються такі види плавальних шапочок.

Стартова призначена для професійних плавців, які виступають на змаганнях. Вона відрізняється високими гідродинамічними властивостями: ідеально повторює контури голови та не утворює складок, тому дозволяє спортсмену розвинути високу швидкість. На окремих ділянках голови вона може мати різну товщину. Однак ціна такої моделі набагато вище звичайних шапочок.

Ватерпольна застосовується для командної гри у водне поло. На відміну від звичайних моделей така шапочка забезпечена спеціальними пластиковими вставками (вушними протекторами), що захищають вуха від удару м'ячем, неакуратних дій гравців, різних ударів.

Для довгого волосся складається з тканинної бандани та зовнішньої шапочки. Така конструкція дозволяє спочатку прибрати волосся, а потім надіти шапочку.

Матеріал

Латексна шапочка – коштує недорого, але має ряд недоліків: тонка, легко рветься, важко надягається на голову, приклеюється до волосся, що призводить до їх видирання при знятті. До того ж, латексна шапочка електризує волосся і може викликати алергію. Такий виріб підійде тільки для людей з дуже короткою стрижкою. Латексна шапочка може як виняток застосовуватися в якості запасної.

Важливо: щоб латексна шапочка не склеювалася, після висихання її слід обробити тальком.

Силіконова шапочка – міцна, довговічна та еластична (розтягується у 2 рази): її легко надягати та знімати. Виріб не пропускає воду і щільно облягає голову, але не прилипає до волосся і не вириває їх при знятті. Силіконова шапочка забезпечує мінімальне тертя з водою, а значить, ефективно знижує опір води. Така модель не викликає алергії та відрізняється різноманіттям кольорів і візерунків.

Всі ці переваги роблять силіконову шапочку оптимальним вибором в більшості випадків. Вона добре підійде для людей з довгим волоссям. Однак ціна такого виробу вище, ніж латексної моделі. Крім того, у деяких чутливих людей силіконова шапочка може викликати дискомфорт через на їх думку дуже сильне здавленням чола і вух.

Зустрічаються безшовні та шовні силіконові шапочки. В теорії безшовні міцніше, однак на практиці шовні моделі демонструють високу міцність і надійність.

Силіконова шапочка проста в догляді: її досить прополоскати у воді та висушити при кімнатній температурі.

Важливо: хоча силіконова шапочка досить міцна, але шпильки її можуть пошкодити. Тому для фіксації довгого волосся рекомендується використовувати гумки. Перед надяганням шапочки краще зняти гострі сережки та прикраси з рук – вони також можуть зіпсувати виріб.

Тканинна (поліестер, лайкра, поліамід, каучук) – недорога і м'яка шапочка: дуже легко надівається і знімається; не електризує волосся і не здавлює голову.

Тканинна модель пропускає воду і підвищує тертя в воді: підійде для аквааеробіки, початківців плавців, для плавання на швидкість – ні. Єдина властивість тканинної шапочки – утримувати потрапляння волосся в басейн.

Важливо: з тканинною шапочкою можна використовувати шпильки: кілька невеликих отворів ніяк не вплинуть на її якості.

Комбінована шапочка – складається з двох матеріалів: силікон (зовнішня частина) і тканинна (внутрішня частина). Таким чином поєднується міцність силікону і м'якість тканини. Комбінована шапочка легко надівається і знімається, не пропускає воду і не електризує волосся, проста в догляді. Така модель – найбільш практична і зручна, проте дорога.

Комбінована шапочка – ідеальний вибір для тренувань і занять аквааеробікою, але для змагань зі швидкісного плавання вона не підійде через наявність тканини. В цьому випадку краще зупинити свій вибір на гладкій силіконовій моделі.

Гумова шапочка – застарілий варіант. На відміну від силіконової моделі не настільки еластична, однак досить міцна і зносостійка.

Розмір

За розміром шапочки для плавання бувають дорослими (чоловічі / жіночі) і дитячими. Дитяча модель відрізняється від дорослої шапочки меншим об'ємом. Деякі виробники пропонують моделі середнього розміру, розраховані на людей, що мають невеликий розмір голови або підлітків.

Іноді можна зустріти наступну градацію розмірів:

 • 1 категорія – дитячі;
 • 2 категорія – універсальні;
 • 3 категорія – для людей з дуже великою головою.

Шапочка підбирається з обов'язковою приміркою. Тільки так можна оцінити, наскільки зручна конкретна модель. Основний критерій – шапочка не повинна сильно здавлювати голову.

Дизайн

Сучасна шапочка може виступати як декоративний аксесуар. Зустрічаються моделі в стилі ретро (з ремінцем, що застібається на підборідді) або мають об'ємний малюнок. Шапочки для жінок нерідко прикрашаються декором у вигляді квіточок.

Для людей з довгим волоссям розроблені цікаві моделі зі спеціальною виїмкою для волосся у вигляді невеликого гребеня або ірокеза на маківці.

Дитячі моделі відрізняються яскравим дизайном: виконані у вигляді мордочки тварини, зображення героїв мультфільмів та казок. Дизайн ватерпольної шапочки підбирається з урахуванням символіки команди.

Щоб підкреслити індивідуальність, можна підібрати моделі, які мають ті ж кольори й малюнки, що і купальний костюм.

Поради з надягання

 • Перед надяганням слід зібрати довге волосся в пучок трохи вище потилиці.
 • Одягти шапочку на долоні та розтягнути її в різні боки. Після чого необхідно злегка нахилити голову вперед і надягати шапочку з верхівки, натягуючи її на лоб, віскі та потилицю. Вуха повинні бути повністю закриті.
 • У разі необхідності можна розгладити шапочку долонями, щоб вона комфортно «сиділа» на голові.
 • При надяганні шовна шапочка розташовується швом уздовж голови (від чола до потилиці).
 • Перед надяганням можна змочити волосся водою, якщо вони сильно електризуються.
 • Після використання слід ополоснути шапочку в холодній проточній воді та просушити її при кімнатній температурі, проте важливо уникати попадання сонячних променів на виріб. При цьому бажано, щоб шапочка була максимально розправлена.

Виробник

Перший критерій вибору шапочки – зручність, другий – якість. Серед брендів, що випускають одяг і аксесуари для плавання, безсумнівним лідером є компанія Arena: кращу якість і асортимент товарів. Якою б дешевою не була шапочка безіменного виробника, напевно у марки Arena знайдеться модель в такому ж ціновому діапазоні. Також гарні шапочки спеціалізованих марок Aqua Sphere, Beco, Head, Speedo, Volna та інші. Вони міцні та служать довгий час, не змінюючи колір і розмір.

Найдешевші шапочки маловідомих брендів, наприклад, Sprinter або Intex, як правило швидко рвуться і важко надягаються.

Відгуки про статтю