Як вибрати щітки склоочисників для авто

Щітки склоочисників (двірники) використовуються для видалення бруду і вологи з лобового і заднього скла машини. Від ефективності їх роботи залежить безпека водія і пасажирів.

Вид

Каркасний – складається з металевого каркаса і гумової стрічки. Ці двірники універсальні – підійдуть для опуклих і плоских лобових стекол. Завдяки дешевизні каркасні двірники використовуються найчастіше, але чутливі до корозії, обмерзання (непридатні для використання взимку) і недовговічні.

Каркасні моделі часто пропускають воду, скриплять і дряпають скло. Крім цього, такі склоочисники мають низькі аеродинамічні характеристики та гірше видаляють бруд на великій швидкості.

 • Каркасний зі спойлером – відрізняється від попереднього варіанту кращим притисканням щітки, але внаслідок масивності ускладнює водієві огляд. Спойлер не дає двірнику відірватися від скла при русі авто на високій швидкості (від 90 км / год).
 • Каркасний зимовий – оснащений спеціальним гумовим кожухом, що захищає каркас від обмерзання, але на високій швидкості його ефективність різко знижується.

Безкаркасний – складається з гумово-пластикового корпусу у вигляді спойлера і вмонтованою металевої основи. Така конструкція забезпечує стійкість до обмерзання і корозії, максимальний огляд, безшумність, простоту заміни гумової стрічки, тривалий термін служби та покращений притиск до скла.

У безкаркасних двірників гарні аеродинамічні показники – краща якість очищення на високих швидкостях. Водночас подібні моделі дорожчі та не універсальні – підходять тільки до плоского лобового скла (іномарки), а відсутність уніфікації кріплень ускладнює вибір двірника.

Гібридний – складається з металевого каркаса і гумового корпусу з пластиковою вставкою у формі спойлера. Таке рішення дозволяє об'єднати універсальність каркасного і відмінні експлуатаційні характеристики безкаркасного склоочисника.

Недолік гібридних склоочисників – висока ціна. Вони частіше за інших ризикують бути вкраденими. До того ж, на дуже опукле скло можуть не підійти.

З підігрівом – зазвичай безкаркасні модель, оснащені спеціальним нагрівачем. Це запобігає обмерзанню склоочисника. Живляться такі моделі від бортової мережі авто (12 В), при струмі – 2А. Недоліки: висока ціна і складність монтажу.

Задній – найчастіше каркасна модель, яка на відміну від переднього склоочисника, виконується з пластику. Для них аеродинамічні параметри не істотні.

Гумка – елемент двірника, що очищує скло. Для економії коштів змінюють не весь склоочисник, а гумову стрічку за умови, якщо справний сам каркас / корпус. У цьому випадку витрати складуть 5-50% від ціни нової моделі.

Важливо: гумова стрічка повинна бути стійкою до зносу, низьких і високих температур, агресивних рідин.

Матеріал стрічки

Найчастіше зустрічаються очисні стрічки з силікону та каучуку. Вважається, що силіконова стрічка краще підходить для зими, а каучукова – для літа. Використовуються і композитні склади, в яких для отримання кращих характеристик змішується каучук, силікон і графіт (літній варіант).

Тип кріплень

Важливо: двірники з універсальними адаптерами підійдуть до будь-якого типу кріплень.

Обирати двірники слід по марці та моделі автомобіля, оскільки деякі виробники встановлюють рідкісні типи кріплень.

 • «Гачок» («Hook») – зустрічається найчастіше. До 1999 року це кріплення було практично єдиним.
 • «Бічний штир», «Палець» («Side Pin») – використовується в окремих моделях Peugeot, Mercedes-Benz, а також Volvo S40, BMW 3, VW Passat і інших, випущених з 2005 р.
 • «Push button» – застосовується в автомобілях Ford, Renault, Volvo і деяких інших.
 • «Бічний затискач» («Pinch tab») – використовується в багатьох європейських марках автомобілів (в тому числі Fiat, Audi, Saab, окремі моделі Opel і Mercedes-Benz).
 • «Бічне кріплення» («Side mounting») – зустрічається рідко (в основному – авто Renault).
 • «Штиковий замок» («Bayonet arm») – застосовується в автомобілях марок Saab і Renault (після 2004 року).
 • «Клешня» («Claw») – зустрічається в машинах Audi A6.
 • «Верхній замок» («Top lock») – використовується в автомобілях BMW 6 і 5 серії.
 • «Pin lock» – застосовується в авто Mercedes-Benz, Seat, Audi.

Довжина

Від довжини щіток безпосередньо залежить ефективність склоочисника. Занадто довгі щітки призводять до зниження прилягання двірника до скла і навіть можуть вилізти на ущільнювач гумки лобового скла. Занадто короткі щітки зменшують площу, яка очищається двірником. Крім того, в центрі скла часто з'являються забруднення, що погіршують огляд під час їзди.

Дотримуйтеся основного правила – довжина водійського двірника повинна бути більше, ніж довжина пасажирського. Це забезпечує максимальний огляд для водія. При цьому двірники не повинні чіплятися і заважати роботі один одного. При заміні склоочисників виміряйте довжину старих – так буде простіше зорієнтуватися.

Різниця між довжиною двірників коливається в межах 20-100 мм і вище. Приклад маркування: 700/600, де перша цифра означає довжину (мм) водійського, а друга – пасажирського склоочисника.

Поради

 • Обирайте двірники брендів, перевірених часом. Не економте на своїй безпеці.
 • Бажано міняти двірники раз на півроку-рік. Дорогі і якісні моделі можуть прослужити навіть 3-4 сезону.
 • Термін експлуатації склоочисника залежить від частоти використання та умов експлуатації – наприклад, кількості пилу та опадів, стану скла.
 • Для опуклих лобових стекол використовуйте каркасні двірники, для плоских – безкаркасні.
 • У якісного виробу не повинно бути задирок гуми, заокруглень крайка стрічки. Ознакою якості є однорідність кольору і фактури стрічки, а також плоский край. Гумова стрічка у каркасних моделей при згинанні каркасу повинна вільно переміщатися.
 • Ефективність роботи щіток залежить від особливостей лобового скла: якщо воно без дефектів, то навіть недорогий склоочисник на початку буде добре справлятися зі своєю роботою. А ось для скла з мікропошкодженнями (кратерами) потрібен дорожчий двірник.
 • Склоочисники можна встановити самостійно або звернутися за допомогою до професіоналів.

Відгуки про статтю