Як вибрати шафу для вітальні

Шафи для вітальні використовуються для зберігання книг, сувенірів, білизни, одягу та інших побутових предметів.

Вид

Звичайна шафа – класична модель, як правило, зі стулковими дверцятами. За необхідності її можна рухати і перевозити. Шафу складніше вписати в простір і інтер'єр приміщення, ніж шафу-купе. Доводиться підлаштовуватися під уже спроектовану «начинку» моделі, а виступаючі плінтуси не дозволяють впритул приставити шафу до стіни.

Шафа-купе – шафа з розсувними дверцятами, яка вбудовується в нішу стіни. Така шафа зазвичай виконується за індивідуальним замовленням з урахуванням потреб («начинка») конкретного користувача, планування і стилю інтер'єру (фасад). При переїзді шафа-купе, як правило, залишається на старій квартирі з двох причин: складність розбирання/збірки, жорстка прив'язка до площі.

Пенал – вузька і висока шафа з дверцятами або без них. Пенал поєднує в собі компактність і місткість (за рахунок висоти). Така модель стане хорошим вибором для малогабаритної вітальні.

Секретер – поєднує в собі шафу і письмовий стіл. Секретер має ящики і полиці, а також оснащується відкидною або висувною дошкою (стіл). Такі меблі добре підійдуть не тільки для вітальні, але і для офісу (картотечні, бухгалтерські секретери).

Крім перерахованих вище шаф для вітальні зустрічаються і інші види.

Вітрина – витончена шафа зі скляними полицями і заскленими дверцятами. Вітрина використовується для зберігання і демонстрації гостям елітного посуду та столових приборів, порцелянових і кришталевих виробів (в тому числі статуеток), творів мистецтва. Такі меблі засклені з трьох або чотирьох сторін – їх можна поставити не тільки біля стіни, але і в центр вітальні.

Вітрина часто виготовляється з натурального дерева, прикрашається оригінальним різьбленням, а скло – тонується або декорується малюнком.

Гірка – нагадує вітрину, але на відміну від неї має скління лише з фасадної сторони, що не дозволяє спостерігати предмети з різних сторін. Нижня частина оснащується глухими дверцятами, де зберігають чайні та столові сервізи. Полиці можуть бути як скляними, так і дерев'яними.

Сервант – схожий на гірку, але не має скляних полиць. Як правило, такі меблі оснащуються баром для зберігання спиртних напоїв. Можна зустріти моделі з тумбою і дверцятами в нижній частині. За дизайном сервант зазвичай простіше вітрини і гірки.

Буфет – поєднує в собі вітрину/сервант (верхня частина) і тумбу (нижня частина). Якщо у серванта два яруси, то у буфета – три. Така модель є універсальною і дозволяє зберігати не тільки витончений посуд, порцеляну, книги, а й білизну, побутову техніку.

Важливо: деякі вітрини і серванти також можуть мати ящики або полиці з дверцятами.

Антресоль – модульний блок, який встановлюється на шафу. Антресоль, як правило, має глухі дверцята. Такі меблі збільшують місткість шафи, не використовуючи корисну площу вітальні. Антресоль зазвичай використовують для зберігання речей, які використовуються рідко.

Надставка – відрізняється від антресолі наявністю засклених дверцят (їх кількість становить 1-3). Така надставка виглядає природним продовженням вітрини або серванта.

Етажерка – складається з полиць, з'єднаних одна з одною витонченими стійками. Полиці знаходяться одна під одною – така конструкція нагадує багатоповерховий будинок. Кількість поверхів (ярусів) може коливатися від 2 до 5.

Бар – невелика шафа для зберігання алкогольних напоїв та різних аксесуарів (келихів, штопора). Бар може бути як з глухими, так і з заскленими дверцятами.

Призначення

Книжковий – має стулкові засклені (верхня частина) і глухі (нижня частина) дверцята. У верхній частині зазвичай зберігають дорогі книги і альбоми, в нижній – скромніші журнали, брошури, підшивки газет, зошити.

Зустрічаються два види закритих книжкових шаф:

 • однорядні – книги розміщуються в 1 «шар». Такі шафи забезпечують легкий доступ до книг і досить компактні, але не дуже місткі;
 • дворядні – книги стоять в 2 і 2.5 «шари». Цей варіант вміщує набагато більше книг і розумніше використовує простір приміщення. В той же час, доступ до потрібної книги може бути утруднений, так і у вузькому коридорі дворядну шафу не поставиш.

Стелаж – відкрита книжкова шафа, де зберігаються книги для щоденного використання (словники, довідники, енциклопедії, журнали).

Платтяна – відрізняється від офісного аналога тим, що має полиці і ящики для зберігання білизни та інших предметів одягу. Шафа оснащується декількома перекладинами: для коротких речей (одна або дві штанги) і для довгих (плащі, пальто, сукні). Сучасна шафа зазвичай зустрічається у вигляді шафи-купе.

Існують два варіанти розташування одягу:

 • торцеві поперечини – одяг висить паралельно дверей шафи. Таке рішення зустрічається в вузьких шафах.
 • поздовжні поперечини – одяг висить перпендикулярно дверей шафи. Цей варіант використовується для шаф глибиною 65 см і більше.

Розташування

Що стоїть окремо (корпусна) – спирається на корпус, не має жорсткої «прив'язки» до стіни, підлоги, стелі, і при необхідності може бути переставлена в інше місце.

Вбудована – вбудовується безпосередньо в стіну приміщення, що виключає її перестановку. Така шафа має каркас, жорстко закріплений до підлоги, стін і стелі. Вбудована модель відмінно впишеться в місця, куди не можна поставити корпусні меблі, але вона складніше монтується. Шафи-купе часто бувають вбудованими. Така модель – оптимальний варіант для шафи в вітальню.

Корпус

Однокорпусна – цілісна шафа, що не припускає комбінування елементів в нову конструкцію.

Модульна – дозволяє доповнювати новими блоками (модулями) або змінювати секції місцями, не знижуючи її надійності. Наприклад, можна зробити 6-ти або 5-ти стулчасті шафи. Інший варіант – поєднання закритих модулів і відкритих секцій.

Модульний корпус дозволяє створювати симетричні і асиметричні конструкції в залежності від інтер'єру вітальні або бажання користувача.

Конструкція

Закрита – складається з висувних ящиків або полиць з дверцятами. Самі дверцята можуть бути як глухими, так і скляними (для спостереження за збережуваними речами). Така шафа, оснащена замками, забезпечує захист документів і речей від сторонніх осіб і пилу, але обійдеться дорожче. Шафи для одягу бувають закритими.

Відкрита (стелаж) – складається з полиць, а дверцята і задня стінка (іноді) відсутні. В останньому випадку стінку замінює стіна офісу. Відкритий варіант коштує дешевше закритої моделі, при цьому забезпечує швидкий доступ до речей і документів. Недолік відкритої шафи – відсутність захисту вмісту від сторонніх людей і пилу.

Важливо: за допомогою таких меблів можна розділяти приміщення на зони, наприклад, в однокімнатній квартирі.

Комбінована – поєднує в собі відкриті і закриті секції. Наприклад, відкриті або засклені полиці (верхня частина) і ящики з розсувними або стулковими дверцятами (нижня частина). Завдяки своїй універсальності, комбіновані шафи зустрічаються найчастіше.

Важливо: комбіновану шафу можна використовувати для зберігання документів і речей, що заощадить кошти і площу кімнати. В цьому випадку оптимальний розподіл предметів буде таким:

 • відкриті секції – сувеніри, посуд, книги, фотографії;
 • закриті секції – одяг, білизна, побутова техніка, різний інвентар, документи.

Форма

Лінійна (прямокутна) – класичний варіант, який зустрічається найчастіше. Лінійну шафу можна розташувати практично в будь-якому місці.

П-подібна – дві половини шафи розміщуються по обидва боки від дверей і з'єднуються розташованою під нею секцією (антресоллю). Така шафа займає значний простір.

Г-подібна (кутова) – дозволяє вписати шафу в кут, тим самим економить простір офісу. З іншого боку, кутову модель можна поставити в будь-якому місці. Оптимальне рішення для малогабаритних приміщень.

Дверцята

Стулкові – дверцята відкриваються назовні і кріпляться на петлях. Такий варіант зустрічається найчастіше, але при відкриванні потрібно вільне місце.

Розсувні («купе») – дверцята відкриваються в сторону: їздять на роликах по напрямних. Цей спосіб відкриття не потребує додаткового простору, але закриває доступ до інших секціій шафи-купе. З такою моделлю зручно працювати навіть в умовах обмеженого простору. Пил і дрібні предмети, забившись в пази дверей, ускладнюють їх переміщення.

Зустрічається два варіанти напрямних:

 • нижні – призначені для низьких і легких дверцят (дверцята для антресолі);
 • верхні – використовуються для високих і важких дверцят (дзеркальні дверцята). Крім здатності витримувати значні навантаження, на них не скупчується пил, не потрапляють дрібні предмети і шерсть домашніх тварин. Дверцята на верхніх напрямних довговічніші і легші в відкриванні.

Розкладні («гармошка») – середній варіант між попередніми способами: дверцята відкриваються назовні, при цьому складаються навпіл. «Гармошка» програє «купе» в економії простору приміщення, але виграє в ергономіці: забезпечує доступ до різних частин шафи.

З ролетою – дверцята опускаються зверху вниз (за принципом жалюзі). Як і розсувний спосіб, такий варіант не займає простір приміщення, але відкриває доступ до всіх частин шафи.

Відкидні – зустрічаються в нижніх секціях деяких високих шаф.

Матеріал

ДСП і МДФ – поєднують в собі доступну ціну і прийнятну якість. При цьому шафа з ДСП обійдеться дешевше, але більш токсична, ніж аналогічний виріб з МДФ.

Важливо: зверніть увагу на маркування екологічного класу (Е1; Е2 ...). Безпечна шафа має клас Е1.

Для ванної та інших приміщень з високою вологістю повинні використовуватися ДСП, стійкі до вологи.

Дерево – екологічний, міцний, красивий, але дорогий матеріал. Ціна шафи залежить від породи деревини. Офісні меблі з деревини зазвичай виглядать більш масивно, ніж аналоги з ДСП і МДФ. Слід пам'ятати, що в приміщеннях з високою вологістю дерево, не покрите спеціальними складами, може розбухати, а в дуже сухих – розсихатися.

Важливо: різні породи деревини мають різну ступінь твердості. Самі м'які породи – сосна і ялина, далі йдуть бук, дуб, граб, вишня, береза. Найміцнішими є горіх, ясен і канадський клен. Від ступеня твердості залежить складність обробки, а отже, і кінцева ціна меблів: дешеві м'які породи обробляються легко, тверді – значно складніше.

Ротанг – різновид деревини, з якої виготовляються гнуті меблі. З ротанга часто виконуються етажерки. Ротангові меблі відмінно впишуться в «сільський» інтер'єр.

Метал (нержавійка) – найміцніший і важкий матеріал. Металева шафа здатна витримати великий обсяг документів. Вона стійка не тільки до механічних впливів (в тому числі до зломів), але і пожежобезпечна, а також не боїться вологості і перепадів температур.

Вид металевих шаф, як правило, скромний, тому у вітальні вони не використовуються.

Композитний – зазвичай складається з металу (каркас) і ламінованих ДСП (панелі). Така шафа поєднує в собі міцність і привабливий зовнішній вигляд. Шафи-купе є композитними.

Важливо: каркас шафи-купе виконується із сталевого або алюмінієвого профілю. Сталь вигідно відрізняється від алюмінію жорсткістю і міцністю: такий каркас прослужить довше.

Скло (полиці і дверцята) – ефектне на вигляд і дозволяє бачити вміст шафи. Необхідно пам'ятати, що скло дуже крихке і при інтенсивному використанні ризик пошкодження такої шафи істотно збільшується. Переважна більшість шаф для вітальні має засклені дверцята (вітрина, сервант, буфет, надставка).

Скло може бути прозорим, тонованим або матовим, а також виконуватися у вигляді вітражів і дзеркал. Зустрічаються стекла з хитромудрими візерунками і травленими малюнками. Такий матеріал добре поєднується як з деревом, так і з хромованим металом або пластиком.

Важливо: ролики в шафах з розсувними дверцятами виготовляються з пластмаси та металу. Краще обрати модель з більш дорогими металевими роликами, оскільки вони набагато довговічніші.

В шафах-купе ящики і полиці бувають дерев'яними/ДСП або пластиковими. Зустрічаються міцніші комбіновані варіанти дерева і металу – для ящиків, в яких передбачається зберігати не тільки білизну і одяг.

Фасад

В шафах для вітальні більше значення мають декоративні якості фасаду.

Фасади шаф зазвичай обклеюють шпоною або ламінатом, що імітує натуральне дерево. Ламінована шафа має привабливий вигляд і гарні експлуатаційні властивості (стійкість до ударів, вологи, перепадів температур). Дорожчі моделі декорують акрилом, шкірою, а також прикрашаються фресками або принтами.

Розмір

При виборі шафи для вітальні враховується, перш за все, вільна площа приміщення. В ідеалі шафа повинна займати мінімум площі (це особливо важливо для офісу) і не створювати перешкод для пересування. В той же час вона повинна вміщати в себе максимум предметів. Оптимальним вибором буде модель, в якій досягнуто баланс між габаритами і місткістю.

Розмір шафи для вітальні також залежить від кількості предметів, які передбачається в ній зберігати. При виборі моделей для зберігання верхнього одягу слід враховувати кількість членів сім'ї. Щоб уникнути перевантажень шафи, краще придбати декілька моделей.

Важливо: якщо потрібно зберігати велику кількість предметів, багато з яких використовуються рідко, то шафу можна доповнити антресолями. Незважаючи на громіздкість, це розумна альтернатива придбання нової шафи.

Стиль

Класичний – шафа відрізняється строгістю і правильністю форм, стриманістю кольорів. Вона нерідко прикрашається різьбленням. Матеріали: цінні породи дерева (горіх, вишня).

Кантрі – грубо оброблена масивна шафа натуральних відтінків – світлих і темних. Шафа не полірується і не лакується, але може бути «зістарена». Матеріали: дерево простих порід (перш за все, сосна).

Бароко/рококо – характерно домінування криволінійних форм і багатство декоративного оформлення. Кольори: пастельні (світло-зелені, світло-рожеві, світло-жовті). Шафа в стилі бароко більш масивна, а аналогічна модель в стилі рококо – більш витончена. Матеріали: палісандр, темний горіх, рожеве дерево і інші цінні породи дерева.

Модерн – шафа має плавні обриси і асиметричні форми, відрізняється складним рослинним орнаментом. Кольори: пастельні, світло-зелені, світло-жовті. Матеріали: цінні породи дерева, іноді в поєднанні зі склом і пластиком.

Популярністю користуються і шафи в стилі хай-тек і мінімалізм.

Колір і дизайн

Колірна гама і діапазон дизайнерських рішень шаф для вітальні набагато ширше, ніж у офісних варіантів. Колір і дизайн моделі обирається виходячи з індивідуальних переваг, а також кольору решти меблів.

Відмінний варіант – плівкова аплікація для скляних і дзеркальних поверхонь або принти (фотодрук), що зображують рослини, тварин, міста і навіть картини відомих художників.

Оснащення (шафа-купе)

Пантограф – гардеробний «ліфт», що складається з поперечини, закріпленої на рухомих з'єднаннях і ручки, за допомогою якої здійснюється нахил штанги на потрібний рівень. Такий «ліфт» дуже зручний для розміщення одягу у верхній частині шафи.

Турбовішалка – використовується для зберігання краваток (до 70 одиниць). Оснащується моторчиком для обертання каруселі і підсвічуванням.

Підсвічування – полегшує користування шафою в темний час доби: щоб знайти потрібну річ не потрібно включати світло в кімнаті. Підсвічування буває зовнішнім (на карнизах) і внутрішнім (на панелях полиць).

Люстерко – крім своєї основної функції візуально розширює простір приміщення. Дзеркало може займати всю площу дверцят шафи або їх частину. З іншого боку, дзеркало добре збирає відбитки пальців і притягує пил – така поверхня потребує регулярного догляду.

Поради

 • Спочатку, слід виміряти простір, куди планується встановити шафу. Знаючи параметри ширини, довжини і висоти набагато простіше обрати відповідну модель.
 • Краще придбати якісну продукцію відомих торгових марок, ніж дешевший варіант, сумнівний з точки зору якості і безпеки. Якісна шафа має відповідний сертифікат та гігієнічний висновок.
 • Необхідно переконатися у відсутності дефектів в шафі (подряпини, відколи, деформації). Це особливо важливо при виборі виробів у ванну, оскільки через тріщини або отвори волога може проникнути всередину, що призведе до швидкого псування шафи.
 • Варто перевірити надійність з'єднань, висувних механізмів і фурнітури (петлі, стяжки, напрямні, ручки і т.д.). Дверцята повинні вільно відкриватися і не скрипіти. Переконайтеся, що ящики закриваються і відкриваються безшумно і легко.
 • Добре, якщо шафа легко збирається і розбирається. Такі меблі створять менше проблем при переїзді.
 • Всі площини шафи повинні бути відполіровані, відлаковані або мати відповідне захисне покриття.
 • Ніжки шафи повинні бути закриті цоколем – планкою, що захищає простір під меблями від попадання пилу. Цоколь є декоративним елементом, а також часто виступає в якості опори і збільшує жорсткість моделі.
Відгуки про статтю