Як вибрати шланг, аксесуари

Вид

Шланг - порожниста трубка для зрошення садово-городньої ділянки. Приєднується до точки водозабору.

Котушка - спрощує зберігання шланга, що подовжує його термін служби. Зустрічаються стаціонарні і переносні варіанти. Стаціонарна котушка підійде, якщо не потрібно переміщати шланг - в іншому випадку краще вибрати переносну модель.

Візок - полегшує переміщення шланга. Виконується у вигляді рами на колесах, куди встановлюється котушка зі шлангом.

Поради

 • Оберігайте шланг від впливу УФ-променів і різких температурних коливань, а також комах і гризунів. Не допускайте тертя виробу об гострі предмети та кути. Згубним для нього є і знаходження вночі на вулиці.
 • Плавно регулюйте натиск води і не перевищуйте максимальний тиск, на який розрахований трубопровід.
 • Не можна ставити на шланг важкі речі, наприклад, відро або тачку. Краще не використовувати виріб в холодну пору року.
 • Щоб підготувати шланг до зберігання необхідно злити залишки води і ретельно його висушити.
 • Рекомендується зберігати інвентар в скрученому вигляді, при цьому приміщення повинно бути прохолодним і темним. Не залишайте шланг на землі.

Виконання

Армований - довговічний, стійкий до деформації і порізів, але дорогий і важкий. Армована модель оптимальна для роботи в складних умовах з підвищеним навантаженням. Практика показує, що шланги з сітчастим армуванням надійніше «побратимів», що мають хрестоподібне армування.

Важливо: при виборі шланга, зверніть увагу на розмір армованих осередків - чим він менший, тим надійніше виріб.

Одношаровий - недорогий і легкий шланг, але чутливий до негативних зовнішніх чинників і швидко виходить з ладу. Підходить для роботи при температурі до + 40°C. Не найкращий варіант.

Багатошаровий - витримує вплив УФ-променів, хімікатів, стійкий до зношування, скручування і перепадів температури. Забезпечує хороший натиск води. Використовується для щоденного поливу саду або городу. Така модель дорожче і важче одношарового аналога.

Спіральний - компактна і легка модель, не боїться заломів і не заважає при поливанні. Формує точкову струмінь для ручного спрямованого поливу. Температурний діапазон - від -5 ° C до + 60 ° C.

Гофрований - жорсткий трубопровід, що протистоїть згинам і заломам. При цьому шланг досить гнучкий і легкий. Універсальний варіант для будь-яких зрошувальних робіт.

Подовжувальний - складається з двох шлангів (внутрішній - розтягується, зовнішній - стійкий до зносу). Рекомендується для поливу клумб і декоративних рослин при стабільному натиску.

Призначення

Поливальний - призначений для поливання рослин в саду або на городі. Допомагає утримувати садову або городню ділянку в чистоті.

Крапельна стрічка - спеціальний шланг для краплинного поливу. Розташовується над грядками. Такий спосіб зрошення характеризується економною витратою води, мінімальною участю городника і високою ефективністю. Укладання крапельної стрічки вимагає спеціальних навичок.

Розрізняють три типи крапельної стрічки.

 • Емітерна - забезпечена емітерами (крапельницями). Подібний пристрій допускає використання нефільтрованої води (з сторонніми частинками) і рідко засмічується. Емітерна стрічка - найдорожча.
 • Лабіринтова - має лабіринтовий канал на поверхні шланга, який знижує швидкість подання води. Такий виріб є найбільш дешевим. Дана стрічка складна в монтажі, не забезпечує рівномірний полив і швидко засмічується. Найчастіше пошкоджується при розмотування. Застарілий варіант.
 • Щілинна - оснащена лабіринтовим каналом, захованим всередині шланга. Вигідно відрізняється від попереднього типу більш рівномірним поливом і стійкістю до пошкодження при розмотуванні. Правда, щілинна стрічка потребує ретельно відфільтрованої воді, інакше швидко засмітиться.

Що сочиться (пористий) - забезпечений мікроотворами, через які повільно проходить вода. Цей шланг розрахований на підземне і наземне використання. Альтернатива крапельній стрічці. Правда, шланг, що сочиться засмічується при поливі нефільтрованою водою. Оптимальний вибір для поливу рослин, які бояться посухи.

Напірний - подає під тиском гази, рідини, тверді та сипучі речовини. Використовується в будівництві, харчовій промисловості та інших областях.

Всмоктувальний - всмоктує під вакуумом гази, рідини, тверді та сипучі речовини. В порівнянні з напірною моделлю функція цього шланга протилежна: речовини рухаються в зворотному напрямку.

Напірно-всмоктувальний - призначений для вирішення обох завдань.

Напірні, всмоктувальні, напірно-всмоктувальні шланги складаються з декількох шарів.

Харчовий - забезпечує питне водопостачання. Виконується з екологічної гуми, ПВХ, силікону. Застосовується в домашньому господарстві, харчовій та хімічній промисловості.

Дощователь - розпорошує воду через спеціальні отвори, створюючи туман. Ідеальний для делікатного поливу рослин, яким властива поверхнева коренева система.

Використання

Наземне - шланг розташовується на поверхні землі. Таке використання характерно для більшості моделей.

Підземне - шланг розміщується під землею. Подібний трубопровід непомітний і не заважає виконувати різні роботи, наприклад, стриження газону. Правда, підземний шланг важче укласти, ніж наземний аналог.

Матеріал

Шланг

ПВХ - екологічний, легкий і порівняно дешевий матеріал. Вироби з полівінілхлориду представлені в різному виконанні (одно-, дво-, три- і чотиришарові, з армуванням або без такого). Шланги можуть з'єднуватися за допомогою фасонних частин, а посилені (армовані) рішення не перекручуються і не заламуться.

В той же час моделі з ПВХ порівняно недовговічні і втрачають форму через чутливість до УФ-променів, морозу і сильного натиску води. Багатошарові шланги широко використовуються садівниками і городниками.

Характеристики шлангів з ПВХ:

 • сфера застосування - ручний полив садових культур, господарські роботи (одношарові);
 • температурний діапазон - від -5°C до +50°C;
 • термін експлуатації - 5 років і більше (багатошарові), до 2 років (одношарові).

Силікон - за характеристиками нагадує ПВХ, але відрізняється більшою еластичністю. Силіконові моделі не бояться скручувань або заломів незалежно від модифікації і добре розтягуються. Ці шланги лопаються через сильний тиск води.

Характеристики силіконових шлангів:

 • сфера застосування - харчова промисловість, полив рослин самопливом;
 • температурний діапазон - від -20°C до +40°C;
 • термін експлуатації - 3-5 років (армовані).

Гума - високоміцний і еластичний матеріал, стійкий до температурних коливань, деформації, високого тиску, впливу УФ-променів і хімічних речовин. Правда, гума має велику вагу, що може травмувати рослини при перетягуванні і в ряді випадків містить токсини, шкідливі для рослин і людини. Такі шланги зустрічаються найчастіше.

Характеристики гумових шлангів:

 • сфера застосування - системи ручного / автоматичного поливу газону і садових культур, промисловість, автомийки;
 • температурний діапазон - від -30°C до +90°C;
 • термін експлуатації - понад 10 років.

Важливо: при виборі між двома шлангами віддайте перевагу моделі з більш м'якої гуми, оскільки вона прослужить довше.

Пластик - легкий матеріал, стійкий до УФ-променів і перепадів температури. Подібні моделі обійдуться дешевше гумових аналогів. Однак пластикові вироби схильні до деформації при вигині, виникненню накипу і водоростей (зсередини труби). Деякі види пластика містять токсичні домішки, що негативно позначається на майбутньому врожаї.

Характеристики пластикових шлангів:

 • сфера застосування - тимчасовий полив садових і городніх культур в теплицях, на фермах і дачах;
 • температурний діапазон - до +65°C;
 • термін експлуатації - до 2 років.

Нейлон - дешевий, гнучкий, легкий матеріал. Чутливий до впливу високих і низьких температур, а також сильному натиску води. Як і пластиковий аналог, служить не більше 2 років.

Термоеластопласт (ТЕП) - легкий і еластичний матеріал, стійкий до деформації, морозу, високого тиску, впливу хімічних речовин. Вироби не скручуються і не перегинаються. Подібні шланги не підходять для перекачування масел і розчинників.

Характеристики шлангів з ТЕП:

 • сфера застосування - цілорічний полив, інші садівничі завдання;
 • температурний діапазон - від -50°C до +90°C;
 • термін експлуатації - понад 15 років.

Важливо: на температурний діапазон слід звертати увагу, оскільки шланги застосовуються в теплу пору року, але зберігаються взимку в неопалюваних приміщеннях. Не всі матеріали добре переносять вплив низької температури.

Покриття

Покриття (обплетення) - зовнішня оболонка шланга, що захищає від зносу і пошкоджень. Зустрічаються шланги з синтетичним, поліестеровим, поліефірним, каучуковим, кевларовим, нейлоновим покриттям. Добре зарекомендувало себе кевларове і поліестерове обплетення.

Довжина

Ця характеристика впливає на якість і комфорт поливу. Рукав шланга повинен досягати будь-якої точки саду або городу. Вироби поставляються в бухтах (мотках) по 10-50 м. Трубки можуть з'єднуватися одна з одною коннекторами, але при цьому зменшується натиск води.

Чим довше шланг, тим краще. Занадто велика довжина підвищує вартість і вагу, але не ускладнює використання і зберігання. Проблема надлишкової довжини вирішується за допомогою котушки. Також довгий шланг при необхідності можна розрізати на більш короткі трубки.

Важливо: при виборі оптимальної довжини враховують відстань від крана або іншої точки водозабору до крайнього місця поливу. Якщо трубопровід тягнеться в обхід, а не безпосередньо, то його довжина збільшується.

Діаметр

Ця характеристика визначає сумісність шланга з краном або насосом, а також пропускну здатність виробу. При цьому мова йде про внутрішній діаметр шланга і зовнішній діаметр водопровідної труби. Одиниця виміру - дюйм. Чим більше діаметр, тим вище пропускна здатність. В той же час зі зростанням пропускної здатності падає швидкість води на виході зі шланга.

Найчастіше зустрічаються зразки діаметром 1/2 дюйма (13 мм). Інші діаметри: 5/8 дюйма (16 мм); 3/4 дюйма (19 мм); 1 дюйм (25 мм); 5/4 дюйма або 1 1/4 дюйма (32 мм); 1 1/2 дюйма (38 мм). Мало поширені моделі на 2 дюйма (51 мм), 3 дюйма (76 мм) або 4 дюйма (102 мм).

Якщо шланг підключається до водопроводу, то краще вибрати моделі діаметром 1/2 дюйма, 5/8 дюйма (європейське обладнання) або 3/4 дюйма (українське обладнання). Для під'єднання до насоса знадобиться труба побільше - 3/4 дюйма або 1 дюйм.

Шланг великого діаметра погано пропускає воду з низьким натиском, а виріб з маленьким діаметром - дає вузький струмінь.

Вибір діаметра шланга залежить від довжини виробу і напору води. Пам'ятайте, що зі збільшенням довжини труби зменшується тиск. Наприклад, довжина моделей діаметром 1/2 дюйма повинна складати не більше 15 м. Тому для правильного підбору діаметра керуйтеся наступними правилами:

 • чим довше трубопровід, тим більше діаметр (для високого тиску води);
 • чим нижче натиск води, тим менше діаметр.

Важливо: щоб добитися хорошого тиску води, використовуйте модель з діаметром трохи меншим, ніж діаметр труби.

Максимальний тиск

Цей параметр означає гранично допустимий натиск води, який витримує шланг без погіршення його характеристик і розриву. Дозволяє оцінити надійність шланга при роботі під високим тиском води. Вимірюється в барах.

Максимальний тиск залежить від матеріалу шланга:

 • ПВХ - до 3 бар (одношарові), до 10 бар (тришарові, армовані);
 • силікон - до 3 бар;
 • гума - більше 8 бар;
 • пластик, нейлон - до 5 бар;
 • термоеластопласт - більше 8 бар.

Одношаровий шланг витримує натиск до 2 бар, багатошарова армована версія - 6-8 бар. Зустрічаються вироби, розраховані на тиск 40-50 бар. В системах поливу тиск води становить 3-6 бар. Робочий тиск має бути в 3 рази менше максимального - в цьому випадку шланг не працюватиме на межі можливостей і прослужить довше.

Вага

Від цього параметра також залежить комфортність роботи зі шлангом. Вага шланга визначається матеріалом, довжиною, діаметром, виконанням, товщиною стінок. Багатошарові шланги з ПВХ з бухтою 15 м важать до 8 кг, а вага 20-ти і 25-ти метрових виробів сягає 10 кг і 13 кг відповідно.

Занадто важкий шланг не підійде підліткам, жінкам і літнім людям. Тому слід знайти розумний баланс між вагою та іншими параметрами виробу.

Кількість шарів

Дана характеристика визначає надійність і довговічність шланга, його стійкість до негативних факторів. Найчастіше труби мають 1-3 шари, але зустрічаються рішення з 5 шарами. Чим більше шарів, тим міцніше виріб і тим довше термін служби. Правда, відповідно зростає його ціна і вага.

Важливо: на довговічність впливає товщина стінки шланга. Бажано вибирати моделі, у яких ця величина становить не менше 3.5 мм.

Колір

Переважно вибирати шланг яскравих кольорів, які легко помітити в траві. Тим самим знижується ризик випадкового пошкодження труби при аерації ґрунту або стриженні газону. Прозорі шланги схильні до цвітіння - в них з'являються водорості, що знижує пропускну здатність і засмічує аксесуари для поливання. Тому такі моделі мають бути забезпечені світловідбивним шаром.

Комплектація

Пістолет (розпилювач) - регулює інтенсивність поливу. Корисна опція, так як режим поливу залежить від виду рослин і погоди.

Зрошувач - на відміну від поливу шлангом рівномірно розпорошує воду на зволожуючу територію, створюючи мікротуман. Застосовується в системах автоматичного поливу.

Редуктор тиску - зменшує тиск в крапельних стрічках. Обов'язковий компонент системи крапельного і мікрокрапельного поливу.

Регулятор витрати води - економить воду і запобігає надмірне зволоження грунту і коріння рослини.

Конектор - з'єднує шланг з аксесуарами для поливу і / або іншими шлангами (для збільшення довжини виробу). Деякі коннектори (муфти) дозволяє швидко відремонтувати пошкоджений трубопровід.

Перехідник - з'єднує шланги різних діаметрів.

Адаптер (штуцер) - використовується в парі з коннектором для з'єднання шлангів. Також застосовується для підключення трубопроводу до крану.

Заглушка - зупиняє потік води в кінці шланга.

Безпека і захист

Захист від скручування і перегинів, наростання водоростей, стійкість до УФ-випромінювання подовжує термін служби шланга. А модель без фталатів і важких металів не заподіє шкоди рослинам і людині. Такі вироби обійдуться дорожче, ніж їх менш надійні і безпечні «побратими».

Відгуки про статтю