Як вибрати штанги, гантелі, гирі

Тип

Штанга – спортивний снаряд, призначений для підняття ваги у важкій атлетиці, бодібілдингу та пауерліфтингу. Штанга складається з грифа (стрижень), на який з обох сторін навішуються диски (млинці).

Гантелі – спортивний снаряд, який використовується для силових вправ з обтяженнями.

Гантелі поділяються на такі види.

Суцільнолиті – мають задану вагу, складаються з двох куль (шестигранних призм), з'єднаних між собою руків'ям для захоплення рукою. Відзначимо, що шестигранна форма гантелі не дає їй кататися по підлозі.

Можуть бути виконані з цільного металу або у вигляді пластикової гантелі з наповнювачем. Металеві гантелі невеликої ваги (до 3-х кг) часто роблять обгумованими для зручності хвата.

При виборі слід пам'ятати, що якщо пластикову гантель впустити, є шанс розбити її, після чого вона буде повністю непридатна. Неякісні обгумовані гантелі через деякий час посиленої експлуатації втрачають первинний зовнішній вигляд, оскільки гума лопається та облазить.

Розбірні – є зменшеною копією штанги: складаються з короткого грифа і дисків, закріплених на ньому. Перевага – дозволяють варіювати навантаження, нагвинчуючи або знімаючи диски.

Важливо: розбірні гантелі зручно зберігати в шафі. Крім того, диски для гантелей можна надягати на гриф штанги, економлячи таким чином кошти.

Гиря – спортивний снаряд, який являє собою металеву кулю з ручкою. Застосовується в гирьовому спорті.

Гирі поділяються на такі види.

  • Суцільнолиті – мають фіксовану вагу (4-40 кг з кроком в 4 кг, а також 48 і 56 кг). У гирьовому спорті використовується гирі з вагою 16, 24 і 32 кг, тобто пудові, півтора пудові та двопудові (1 пуд ≈ 16 кг). Деякі гирі покриваються гумою з метою шумоізоляції.
  • Розбірні – нижня частина такої гирі може бути від'єднана, що дозволяє варіювати навантаження в бік зменшення або збільшення.

Важливо: гирі з широкою ручкою зручні, оскільки їх можна вільно брати за бічні частини ручки, виконуючи різні вправи.

Вид штанги

Домашня (аматорська) штанга – має невелику довжину та обмеження по вазі до 100-120 кг. Диски використовуються з посадковим діаметром 25-26 мм. Добре підійде для аматорських тренувань з невеликою вагою. Перевага – порівняно низька ціна.

«Народна» штанга – нагадує «олімпійський» гриф, але витримує до 150 кг. Диски використовуються з посадковим діаметром 50-51 мм. Не підійде для професійних тренувань.

Олімпійська штанга – використовується професійними спортсменами. Виготовляється за спеціальною технологією і відрізняється підвищеною міцністю. Витримує вагу 300, 500, 600 кг і вище. Використовуються диски з діаметром посадкового отвору 50-51 мм.

  • Жіноча олімпійська штанга – відрізняється від чоловічої коротшим грифом (205 см), меншою вагою (15 кг) і діаметром (25 мм).

Штанга для пауерліфтингу – ззовні нагадує олімпійську, але діаметр грифа становить 29 мм і він набагато жорсткіший.

Гантелі та гирі також поділяються на аматорські та олімпійські (професійні). Вони відрізняються в основному за вагою.

Важливо: обов'язково зверніть увагу на максимально допустиме навантаження для грифа і ні в якому разі його не перевищуйте.

Гриф

Гриф штанги – металевий стрижень різного діаметру. На його кінці надягають диски, а основа служить для утримання штанги в руках. Навантаження закріплюється за допомогою втулок і замків.

Гриф гантельний – зменшений варіант грифа для штанги.

Форма

Форма грифа підбирається виходячи з виконуваних вправ.

Прямий – універсальний варіант. Підходить для більшості вправ.

EZ-подібний – забезпечує більш природне положення зап'ястя при підйомі штанги на біцепс.

W-подібний – покращений варіант EZ-штанги. Відрізняється від неї сильнішим вигином, що дозволяє тримати штангу нейтральним хватом і акцентувати навантаження на трицепс. Оптимальний варіант для виконання французьких жимів і інших подібних вправ.

Т-образний – відрізняється від прямого грифа тим, що на один його кінець навішуються диски, а другий кінець грифа нерухомо закріплений на стійку. Застосовується для вправ на спину.

Треп-гриф – має вигляд квадратної рамки з робочими зонами з боків. Призначений для станової тяги й т.д.

Овальний – гриф з паралельним хватом. Використовується для вправ на трицепс (наприклад, «французький жим»).

Важливо: «примірка наживо» допоможе підібрати потрібний гриф: оцінити зручність виконання вправ різними хватами. Гриф штанги повинен добре лежати в руці.

Розміри грифа

Довжина

Довжина грифа залежить від виконуваних вправ і умов тренувань. Наприклад, занадто короткий гриф неможливо взяти широким хватом для жиму лежачи, а надто довгий може створити незручності для тренувань в кімнаті. Гриф для штанги має різну довжину: 120, 140, 150, 180, 220 см.

Для комфортних та ефективних занять вдома потрібен гриф від 140 см (при довжині центральній частині – 100 см, бічні частини для млинців – по 20 см) до 180 см. Гриф для олімпійської штанги становить 220 см.

Довжина гантельного грифа також залежить від умов тренувань. На занадто короткий гриф неможливо надіти велику кількість млинців, а значить – наростити навантаження. Занадто довгий гриф незручний для багатьох вправ. Гриф аматорських гантелей становить – 36 см, олімпійський гриф має довжину 50 см.

Важливо: краще обирати гантелі з прогумованим руків'ям (грифом). Це робить їх приємними на дотик і запобігає вислизання з рук. У штанги є спеціальні насічки, які роблять поверхню грифа рельєфною і менш слизькою.

Діаметр (товщина)

Діаметр грифа для аматорської штанги становить – 25 мм, для олімпійської – 28 мм, для пауерліфтингу – 29 мм.

Діаметр грифа (посадкової частини) для гантелей в Європі та Росії становить 30 мм, американський стандарт – 25 мм (для аматорських). Діаметр посадкової частини грифа олімпійських гантелей становить 50 мм.

Важливо: при покупці штанги та розбірних гантелей варто обирати диски, які підійдуть для обох снарядів. Для цього необхідно звернути увагу на діаметр грифу штанги та гантелей – він повинен мати однакову величину. Також слід враховувати, що посадковий діаметр млинців на 1 мм більше, ніж діаметр грифа.

Вага

Вага грифа залежить від його довжини та діаметру, а також від щільності стали. Більш міцний гриф має більшу вагу і більшу вантажність. Вага грифа також є додатковим обтяженням для спортсмена. Вага грифа для аматорської штанги становить – 10-20 кг, олімпійської (пауерліфтингу) – 20 кг, штанги для присідань 30 кг.

Важливо: гриф штанги для домашніх тренувань повинен мати достатню жорсткість і не пружинити при піднятті великої ваги.

Диски

Диски (млинці) – додаткові обтяження, які надягають на гриф штанги. Вони відрізняються один від одного вагою і діаметром.

Існує кілька видів дисків.

Диски для фітнесу – зустрічаються найчастіше. Як правило, фарбуються в чорний колір.

Олімпійські – використовуються для професійного спорту. Диски різної ваги відрізняються один від одного за кольором (червоний, зелений, жовтий, чорний). Бувають такі види дисків:

  • обгумовані моделі – амортизують удари, їх зручно тримати в руках і переносити при зміні ваги;
  • без гумового покриття – використовуються для пауерліфтингу.

Діаметр

Зовнішній діаметр – розмір самого диска. Залежить від його ваги: чим більше вага, тим більше діаметр.

Внутрішній (посадковий) діаметр – розмір отвору під гриф. Від цієї величини залежить сумісність грифа штанги та дисків. Існують діаметри 26, 30 і 50-51 мм.

Вага

Диски для штанги мають різну вагу (0.25, 0.5, 0.75, 1.25, 2.5, 5, 10, 15, 20, 25, 50 кг). Найбільш поширені 2.5, 5 і 10 кілограмові млинці. У пауерліфтингу застосовуються диски масою 50 кг. Диски для олімпійського грифа використовуються професійними атлетами й тому мають особливо точну вагу.

Важливо: для базових навантажень слід придбати пару дисків по 20 кг, а потім доповнити вагами 1, 2.5, 5 і 10 кг. Це надасть можливість плавно збільшувати або зменшувати вага штанги.

Для гантелей незручно користуватися дисками великого діаметра. Добре підійдуть млинці, вагою не більше 5 кг. Рекомендується також мати маленькі диски по 0.5 і 1 кг, щоб плавно нарощувати або зменшувати навантаження.

Матеріал грифа і дисків

Гриф для штанги (розбірної гантелі) виготовляється з металу. Грифи для олімпійських та штанг для пауерліфтингу виготовляються з високоміцної сталі та за спеціальною технологією.

Металеві диски – найпростіший і дешевий варіант. Однак вони схильні до корозії, можуть дряпати шкіру і деформувати підлогове покриття.

Металеві диски з гумовою смужкою по обіду – не деформують підлогу, але також схильні до корозії. Недоліки: гума має неприємний запах і може залишати сліди на підлозі.

Металеві диски, повністю покриті гумою / пластиком – найкращий варіант: не схильні до корозії, не деформують підлогу, довговічні. Недоліки: висока ціна, неприємний запах гуми та сліди на підлозі. До того ж, пластик може лопнути або розколотися при падінні на підлогу.

Кількість гантелей (дисків) в наборі

Для повноцінних тренувань потрібні гантелі з різною вагою. Суцільнолиті гантелі різної ваги часто зустрічаються в комплекті. Це дозволяє нарощувати або зменшувати навантаження. Розбірні гантелі комплектуються різною кількістю дисків, які також можна купувати окремо в залежності від того, яка вага потрібна атлету.

Важливо: суцільнолиті гантелі бажано купувати важче, враховуючи зростання сили в майбутньому.

Замки (затискачі)

Замки (затискачі) – пристрої, що фіксують диск на грифі.

  • Різьбові – міцні і надійні, проте фіксація потребує додаткового часу.
  • Прищіпки – швидко фіксують, але з часом слабшають і тому необхідно контролювати їх надійність (особливо на гантелях).
  • Замки для олімпійських грифів – найнадійніші та зручні в розбиранні / складанні. Недолік – висока ціна.

Для розбірних гантелей замки використовуються такі ж, як і для штанги.

Посадкова втулка

Посадкова втулка – металевий циліндр, що перешкоджає зісковзуванню дисків з грифа. Втулки-перехідники дозволяють використовувати диски з більшим посадковим діаметром, ніж діаметр грифа. Наприклад, на гриф з діаметром 25 мм за допомогою такої втулки можна надіти диски 30 або 50 мм.

Важливо: купуючи снаряди, обов'язково звертайте увагу на надійність фіксації дисків на втулці і якість замків.

Комплектація

Кейс – зберігати та транспортувати гантелі.

Стійка – конструкція, що утримує штангу. Обов'язковий елемент для багатьох вправ (в тому числі жиму лежачи, присідань і т.д.).

Виробник

Не слід купувати гантелі та штанги невідомих марок. За ціною вони можуть бути помітно вигідніше, ніж брендові снаряди, однак їм притаманний ряд недоліків. Наприклад, обгумовані моделі можуть мати дуже сильний запах, який з часом не вивітрюється. Використання таких гантелей або млинців в домашніх умовах просто неможливо. Також обгумоване покриття на найдешевших гантелях часто тріскається та облазить.

При виборі гантель або штанги слід звернути увагу на брендову продукцію. Нехай навіть це місцеві або китайські марки – вони в будь-якому випадку будуть краще, ніж «ноунейм». Найвідоміші виробники: Alex, Eleiko, FitLogic, Foreman, Hop-Sport, HouseFit, Inter Atletika, Newt, Stein, USA Style, Vadzaari, Joerex, Kettler, Sprinter, Torneo, Строй-спорт. А також всесвітньо відомі Adidas, Reebok і Nike. Варто відзначити, що на їх продукцію ціна може бути завищена через розкрученість бренду. Варто пам'ятати, що коштувати дешево якісні гантелі або штанги не можуть.

Відгуки про статтю

Главное не берите гантели с дисками, которые заполнены битумом. Швы со временем расходятся и по всей квартире песок.

Занятие спортом - вещь серьезная. И подходить надо соответственно. К выбору инвентаря надо подходить со всей ответственностью.

Полностью с вами согласны!