Як вибрати штативну головку і майданчик

Тип

Штативна голівка – пристрій для зміни положення камери в просторі та її фіксації у потрібній позиції. Це дозволяє досягти високої якості фото, працюючи в складних умовах.

Штативний майданчик – пластина, що закріплюється на камері та застосовується для надійної та швидкої установки/зняття зі штативної голівки. Дає можливість легко змінювати фотокамери, застосовуючи лише одне налаштування штатива.

Штативний майданчик часто містить бульбашкові рівні для точного встановлення камери по вертикалі та горизонталі, що є важливим під час пейзажної та панорамної зйомки, а також для фотографування архітектури.

Сьогодні використовуються штативні майданчики двох типів затискачів.

  • З відкритим каналом на основі стандарту Arca-Swiss – дає можливість підібрати майданчик під конкретну камеру, таке рішення є стандартним для професійного обладнання;
  • Закритий або slot-тип – відрізняється швидкістю установки майданчика на штатив, але має великі габарити та вагу. Такий майданчик може заважати вкласти камеру до кофру, а також слабко тримається у гнізді. Найчастіше використовується в аматорських пристроях.

Тип голівки

2D – обертає камеру по вертикалі та горизонталі. Спрямовування камери в кожній площині здійснюється спеціальною ручкою управління, незалежно один від одного. 2D-голівка не дозволяє робити фото у вертикальній площині. Використовується рідко.

3D – обертає камеру по вертикалі, горизонталі та навколо своєї осі. Така голівка дає можливість повертати камеру на 90° для вертикальних кадрів. 3D-голівка направляє камеру в одній площині, залишаючи незмінною її позицію в інших площинах.

Слід враховувати, що на вибудовування кадру витрачається більше часу, ніж за умови використання кульової голівки. 3D-голівка зустрічається у недорогих штативах.

Панорамна – різновид попередньої моделі, що відрізняється високою точністю обертання камери по одній осі. Це дає можливість якісно знімати сферичні, кубічні, кругові та циліндричні панорами, проводити VR-зйомку. Якщо ж працювати зі звичайною голівкою, виникнуть труднощі під час стикування панорамних кадрів.

Кульова – як і 3D-голівка, орієнтує камеру в трьох площинах, але відрізняється простішим управлінням. Аби повернути пристрій у потрібну площину, досить послабити затискач, що фіксує сферичний шарнір – головний елемент конструкції голівки.

Габарити та вартість кульової голівки менші, ніж у 2D і 3D моделей. Подібний пристрій оснащений одним важелем, який закріплює вибране положення камери.

У той самий час кульова модель не дозволяє робити панорамну зйомку та регулювати позицію камери в одній площині, як 2D і 3D-голівки. Вона більшою мірою схильна до забруднень, що призводить до несправностей. Інші недоліки: чутливість до ударів і висока вартість. У дорогих штативах кульова голівка використовується найчастіше.

Карданна – розрахована на обертання важких і довгих об'єктивів (300 мм і вище). Подібна модель краще за кульову та панорамну балансує важку камеру та особливо підходить для зйомки екшн-сцен.

Макроголівка (рейкова) – дає можливість точного регулювання положення камери (на мікрони). Застосовується для макрозйомки.

Відеоголівка – жорстко фіксує камеру та забезпечує її плавне обертання в процесі зйомки. На відміну від фотоголівки, оснащена демпфуючим елементом. Завдяки цьому відеоголівка мінімізує ефект тремтіння зображення, що є вкрай важливим для відеографів і фотографів, що знімають відео.

Відеоголівки поділяються на дві категорії: механічні та гідравлічні. Другий варіант кращий, оскільки забезпечує більш високу якість панорамування.

Додатково

Діаметр кулі (кульові голівки) – відповідає за сумісність із камерою. Чим важчим є пристрій, тим більше діаметр кулі.

Рекомендовані параметри:

  • 30-35 мм – легкі дзеркальні камери;
  • 40 мм – легкі камери середнього формату, 30 мм камери з об'єктивом до 250 мм;
  • 48 мм – камери середньго формату з телеоб'єктивами, форматні камери.

Гвинт під штативне гніздо камери – зустрічається у двох варіантах: 1/4 і 3/8 дюйма. У більшості фотоапаратів штативне гніздо має різьблення 1/4 дюйма, а важка професійна техніка має більш надійне різьблення 3/8 дюйма. Зустрічаються універсальні кріплення (1/4-3/8 дюйма), що дозволяють працювати з будь-якими камерами.

Важливо: аби домогтися сумісності штативної голівки, що має стандартне кріплення (3/8 дюймів) зі штативами, в яких передбачено кріплення на 1/4 дюйма, скористайтеся спеціальним адаптером (перехідником), який зменшує розмір кріплення.

А ось зворотна ситуація (штатив 3/8 і голівка 1/4 дюйма) рішення не має. Уважно підбирайте голівку до штатива, обов'язково переконайтеся в їх сумісності.

Кут нахилу голівки вгору/вниз – визначає поворот камери у вертикальній площині. Чим більший цей параметр, тим ширше можливості фотографа. Максимальне значення цього параметру – 360°.

Кут повороту голівки – визначає поворот камери в горизонтальній площині. Голівка з великим кутом повороту відмінно підходить для панорамної фото- та відеозйомки. Найбільше значення цієї характеристики – 360°.

Максимальне навантаження – найбільша можлива вага камери, на яку розрахована штативна голівка. Залежно від моделі цей параметр коливається в межах 3-40 кг. Максимальне навантаження важливе у роботі з важкою професійною камерою та кульовими голівками, особливо чутливими до перевищення цього показника.

Не можна перевищувати максимального навантаження, тому що в такому випадку штативна голівка зламається, що призведе до падіння та несправності камери.

Функції

Поворот у вертикальну орієнтацію – використовується для портретної (вертикальної) зйомки. Корисна опція при фотографуванні споруд та інших видовжених об'єктів.

Голівка, що знімається – дозволяє замінити штативну голівку в залежності від умов зйомки. Така можливість передбачена в будь-якому професійному штативі.

Чохол – захищає штативну голівку від негативних зовнішніх впливів.

Відгуки про статтю