Як вибрати штроборез.

Штроборіз (бороздоріз) інструмент для нарізування штроб (борозен – глибоких і широких пазів) в цегляному мурі, бетоні, камені або інших матеріалах, з яких зроблені стіни і перекриття будівель.

На відміну від болгарки штроборіз оснащений двома паралельно розташованими ріжучими дисками – спеціальними алмазними колами. Також передбачена можливість регулювати глибину і ширину борозен, що прорізуються. Цією особливістю конструкції пояснюється висока ефективність інструмента – швидкість і точність виконання борозен.

Також штроборіз вигідно відрізняється від болгарки і значно меншою кількістю пилу, що утворюється при роботі. Він застосовується в монтажних і будівельних роботах найчастіше для прокладення труб, систем газопостачання, електропроводки, опалення та інше.

Штроборіз – один з небагатьох інструментів, до якого не може бути застосована звична класифікація: побутові і професійні моделі. Для домашніх ремонтно-будівельних робіт краще придбати компактну і легку модель.

Потужність і вага

Від потужності штроборіза безпосередньо залежить його продуктивність, тривалість безперервної роботи і вага.

Зустрічаються штроборізи потужністю в межах 1000-2600 Вт і більше. У легких компактних моделей потужність становить від 1000 Вт, а у важчих і продуктивних – від 2500 Вт. Вони менш швидкісні, проте мають значний крутильний момент і з легкістю орудують великими дисками в самих вузьких і твердих матеріалах.

Важливо пам'ятати, що для обробки твердих матеріалів обов'язково необхідний штроборіз великої потужності.

Слід зазначити, що для деякого виду робіт (наприклад, стельових) важливо дотримуватись балансу між необхідною потужністю і вагою. Занадто потужний і важкий інструмент швидко викличе втому у користувача. З іншого боку, легкий і компактний інструмент не придатний для нарізування борозен під час прокладання сантехнічних комунікацій.

Швидкість обертання

Від потужності також залежить і кількість обертів – чим вище потужність, тим більша кількість обертів. Цей показник багато в чому визначає ефективність роботи штроборіза. Середні параметри швидкості інструмента складають 5-11 тис. об/хв. Найчастіше використовуються штроборізи зі швидкістю від 6 до 9 тиc. об/хв.

Для дуже твердих матеріалів застосовують інструменти зі швидкістю 11 тис. об/хв. і більше.

Діаметр пилкових дисків

Основна робоча частина штроборіза – пилкові диски. Їх діаметр знаходиться в діапазоні від 115 до 230 мм і визначається характеристиками штроборіза. Від цього показника залежить глибина пропиляного пазу – чим більше діаметр диска, тим глибше паз.

Максимальна глибина і ширина пазу

Оскільки основною функцією штроборіза є нарізування борозен певної глибини і ширини, то за цими параметрами можна робити висновки про можливості інструмента. Чим більше максимальна глибина і ширина паза, тим вище ефективність роботи штроборіза і тим більше коло завдань він здатний вирішити.

Середні параметри глибини паза становлять 30-60 мм, ширина паза – 30-50 мм.

Функції

Плавний пуск забезпечує плавний розгін електродвигуна, тим самим збільшуючи термін його служби. Робочі диски інструмента розкручуються поступово, внаслідок чого зменшується віддача штроборіза і навантаження на механічні вузли і передачі.

Захист від перевантаження дозволяє автоматично відключити інструмент при найбільших навантаженнях, які можуть його пошкодити.

Стабілізація обертів фіксує потрібну оператору частоту обертання і, незалежно від прикладеної сили, зберігає оберти на цьому рівні. Ця система допомагає зберегти робочі характеристики пристрою в процесі роботи. Ця функція дозволяє отримувати рівномірні і якісні борозни незалежно від особливостей матеріалу.

Видалення пилу спеціальна функція збирання пилу в процесі роботи. Пил ускладнює видимість і дихання людини, знижує роботу пристрою і навіть здатний вивести інструмент з ладу.

Штроборізи оснащуються спеціальною системою пиловидалення, що складається з кожуха з патрубком для підключення зовнішнього пилососа, контейнера з фільтром або мішка. Треба сказати, що і сам кожух завдяки лабіринтовій структурі, відмінно вловлює пил.

Оснащення

Додаткове рукояття – допомагає правильно розподілити зусилля при роботі з інструментом і знизити вібрацію. Це особливо важливо в роботі з важким для обробки матеріалом. Забезпечує зручне утримання інструменту обома руками в необхідному положенні. Деякі моделі штроборіза мають рукоятку з прогумованим протиковзким покриттям.

Антивібраційна система – є особливі амортизатори, що знижують рівень вібрації інструмента. Це дозволяє прибрати неприємні відчуття в руках.

Блокування від випадкового пуску перемикач, що запобігає запуск двигуна штроборіза при випадковому натисканні кнопки включення. Цей пристрій підвищує рівень безпеки оператора при роботі з інструментом.

Фіксація шпинделя – спеціальний механічний пристрій, що утримує від провертання шпиндель, на який встановлюються диски. Це полегшує заміну робочого диска штроборіза.

Регулювання частоти обертання – пристрій, за допомогою якого можна налаштувати штроборіз для роботи з різними матеріалами (камінь, метал, бетон, дерево), знижуючи або підвищуючи частоту обертання.

Захист двигуна від пилу – крім функції пиловидалення, в деяких моделях штроборізів обмотка робочих деталей обробляється штучною смолою. Таким чином, більша частина бруду і пилу осідає на зовнішній обмотці і не потрапляє всередину двигуна. Штроборіз з таким захистом має більший ресурс надійності і довговічності.

Запобіжна муфта – захищає двигун штроборіза від перегоряння в разі заклинювання дисків при контакті з неоднорідним матеріалом або з диском, що затупився в процесі роботи, яким обробляють твердий матеріал.

Кейс призначений для зручності зберігання і транспортування штроборіза і його приладдя.

Важливо: при виборі інструменту також слід звернути увагу на напрямок робочого руху. Залежно від напрямку обертання диска, одні моделі під час різання потрібно тягнути, інші – штовхати. Ця обставина ніяк не впливає на продуктивність штроборізів, однак має значення для зручності роботи оператора при різних видах робіт.

Виробник

До самої бюджетної продукції можна віднести штроборізи вітчизняних виробників Интерскол, Фіолент, Протон, а також Einhell і Sparky. Ця техніка підійде для вирішення окремих побутових завдань. Якщо вам необхідно включати інструмент кілька разів на місяць, то ці штроборізи цілком впораються зі своєю функцією. Навантажувати їх інтенсивною роботою не рекомендується: великий шанс не гарантійної поломки. Як правило, найдешевша техніка рідко оснащується корисними функціями, а також кейсами.

Для постійного використання слід звернути увагу на штроборізи марок AEG, Bosch, DeWalt, Hitachi, Makita, Metabo, а також Milwaukee. Коштують вони як правило чимало. Однак, всі бренди давно завоювали авторитет на ринку будівельних інструментів: їх використовують і поцінювачі, і професіонали, що особливо важливо. Вибирають продукцію цих виробників виходячи з якості, надійності, зручності та ергономіки. Як правило, імениті бренди використовують високоякісну сталь для створення пилкових дисків, що подовжує термін їх служби і підвищує точність роботи. У разі поломки на всі вироби надається повноцінна гарантія і сервісне обслуговування в багатьох містах країни.

Відгуки про статтю