Як вибрати штукатурку

Вид

Суха суміш – штукатурка у вигляді порошку. Перед застосуванням вимагає підготовки: зазвичай розведення водою. Фасування – мішки та пакети. В такій формі випускають гіпсові, цементні, вапняні штукатурки.

Переваги: можливість отримати суміш необхідної консистенції, простота в приготуванні, зручність і тривалий термін зберігання, простота перевезення, невисока ціна.

Недоліки: додаткові витрати часу і зусиль для приготування суміші, відносно короткий термін придатності готової суміші, обов'язкове неухильне дотримання технології приготування.

Готова до застосування штукатурка у вигляді пастоподібної суміші, яка не вимагає додаткових витрат часу і зусиль для приготування. Фасування – відра або баки. В такій формі випускають полімерні штукатурки.

До переваг слід віднести можливість зберігання протягом тривалого часу.

Недоліки – більш висока ціна, ніж у сухих, певні умови зберігання: тільки при плюсових температурах.

Призначення

При виборі штукатурки насамперед слід враховувати її призначення, умови експлуатації та проведення робіт.

Звичайна штукатурка призначена для житлових і підсобних приміщень, є основою під фарбування або шпалери. Також вона захищає зовнішні стіни будівель від впливу навколишнього середовища.

Залежно від призначення штукатурки бувають:

 • для зовнішніх робіт (фасадна) стійкі до впливів зовнішнього середовища: волога, перепади температур. Для зовнішніх робіт використовують цементну, цементно-вапняну та інші штукатурки.
 • для внутрішніх робіт відмінна риса таких штукатурок – екологічність. Для внутрішніх робіт застосовують вапняні, гіпсові, цементні штукатурки.
 • універсальні застосовуються для всіх видів робіт. Основний недолік – ці штукатурки поступаються за якістю кожній зі спеціалізованих штукатурок. До того ж, їх ціна вище.
 • вирівнюючі штукатурки використовуються при стартовій обробці перекриттів і стін, що мають значні дефекти і відхилення, а також для вирівнювання фасадів, підвалів, цоколів і приміщень з підвищеною вологістю. Добре переносять негативні температури, а також відмінно сохнуть, тому можна наносити максимальну товщину шару за один прохід.

Спеціальна штукатурка застосовується для особливого захисту від різних впливів, а також з метою підвищення експлуатаційних характеристик приміщень. Існують теплозберігаючі, рентгенозахисні, звукопоглинальні, водонепроникні, водовідштовхувальні та інші види спеціальних штукатурок.

Декоративна штукатурка – використовується при фінішній обробці з метою поліпшення зовнішнього вигляду конструкцій і створення ексклюзивного дизайну. Характерні властивості: рельєфність, фактурність, різноманіття кольорів. Найчастіше застосовується для декоративного оздоблення фасадів громадських будівель. Зустрічається в декількох різновидах:

 • венеціанська штукатурка (венеціанка) – використовується для обробки стін в закладах, де особливо важлива екологічність: дитячі садки, лікарні. Являє собою гладке декоративне покриття, що складається з декількох шарів. Створює ефект мармуру або інших природних каменів. До її складу входять мармурова мука, вапно, гіпс, вода і натуральні неорганічні домішки;
 • фактурна штукатурка – служить для відтворення різноманітних фактур, включаючи шкіру екзотичних тварин і полотна всіляких тканин;
 • рельєфна штукатурка – застосовується для формування на поверхнях різноманітних рельєфних малюнків;
 • кольорова штукатурка – основа – вапняно-піщаний розчин і фарбувальні пігменти. Перевага – економічність. Добре укладається на поверхні з дерева або вапняної білої цегли, але не призначена для металевих, бетонних стін, облицювання огорож і цоколів;
 • кам'яна штукатурка – імітує облицювальний природний камінь – туф, мармур, граніт. До її складу входить гранітна або мармурова крихта. Кам'яну штукатурку наносять на міцну цегляну або бетонну поверхню, щоб вона не відшарувалась;
 • теразитова штукатурка – застосовується, як правило, для зовнішніх робіт. Імітує матеріали гірських порід. До її складу входить вапно-пушонка, цемент, слюда, кам'яна крихта та інші матеріали.
 • сграффіто – використовується для створення рельєфного малюнка або орнаменту шляхом процарапування і зіскаблювання тонких шарів кольорової штукатурки. Складається з декількох кольорових шарів (один підготовчий і 2-3 накривних). До складу входить вапно, пісок (білий, кварцовий).

Підбираючи декоративну штукатурку, слід пам'ятати, що вона повинна гармоніювати з інтер'єром приміщення. Очевидно, що коштовні декоративні штукатурки навряд чи підійдуть для «стандартної» житлової квартири.

Склад

Гіпсова штукатурка призначена для внутрішніх робіт і користується широким попитом. Створює гладке покриття білого кольору високої якості, готове до фарбування або обклеювання шпалерами.

Переваги: екологічність, пластичність. Варто відзначити зручність в роботі і високу швидкість висихання: можна наносити максимальну товщину шару за один прохід. Гіпсова штукатурка не утворює тріщин, не дає усадження, підвищує рівень тепло- і звукоізоляції. Крім того, ця штукатурка характеризується високим рівнем адгезії (зчеплення матеріалу з поверхнею).

Недоліки: невисока міцність покриття, низька стійкість до вологи і перепадів температур, обмежений час використання гіпсового розчину (від 20 хвилин до години), досить висока ціна

Цементна штукатурка – застосовується для вирівнювання бетонних, газобетонних, цегляних, цементних поверхонь.

Переваги: довговічність, пластичність, низька ціна, стійкість до вологи і перепадів температур. Важлива перевага – висока міцність штукатурного шару і швидке затвердіння.

Недоліки: більш складний процес нанесення, ніж у гіпсових, можливість появи тріщин і усадження.

Цементна штукатурка існує в двох видах:

 • цементно-піщана штукатурка підходить для зовнішніх і внутрішніх робіт з низькою вологістю. Дозволяє створити високоміцне покриття. Порівняльно низька ціна – ще одна перевага цієї штукатурки. Однак нанесення її більш складне, ніж гіпсової або вапняної.
 • цементно-вапняна штукатурка – призначена для робіт в приміщеннях з підвищеним ступенем вологості. Слід зазначити, що чим більше міститься вапна в штукатурці, тим менш міцним виходить покриття і збільшується тривалість його затвердіння. Цементно-вапняну, як і цементну, не рекомендується наносити на фарбовані, дерев'яні, пластикові поверхні.

Вапняна штукатурка – застосовується для приміщень з низьким рівнем вологості. Переваги: висока адгезія до більшості поверхонь, пластичність, доступна ціна, висока стійкість до грибка і цвілі, екологічність, водо- і паропроникність. До того ж, штукатурка утворює якісне і красиве покриття, яке швидко висихає.

Полімерна штукатурка в її склад входять сополімери акрилової, силоксанової, силіконової смоли, рідке калійне скло (для силікатної штукатурки).

Полімерна штукатурка може бути основою для декоративної, якщо до складу в якості наповнювача входить подрібнена кам'яна порода: мармурова, гранітна, кварцова крихта або їх суміші.

Переваги: висока міцність покриття, широка колірна гамма на відміну від мінеральних штукатурок (гіпсової, цементної, вапняної).

Полімерна штукатурка буває акриловою, силікатною і силіконовою.

Акрилова штукатурка – до переваг слід віднести широкий вибір відтінків, підвищену стійкість до кліматичних впливів і стирання, високу адгезію практично до будь-якої поверхні і еластичність. Це особливо важливо для нанесення штукатурної суміші на стару пофарбовану поверхню. Ще одна перевага – широкий спектр кольорів.

Недоліки: низька паропроникність і пожежонебезпека. В силу цього акрилова штукатурка буде оптимальним варіантом для обробки «не дихаючих основ» фасадів та систем теплоізоляції.

Силікатна штукатурка – застосовується для зовнішніх робіт. Характеризується високою адгезією для всіх мінеральних основ (також застосовується і по силікатним покриттям), гідрофобністю (не змочується водою), еластичністю, високою паропоникністю. Силікатна штукатурка не дає тріщин.

Недоліки: складність в застосуванні, обмежений колірний спектр, більш висока ціна в порівнянні з акриловими, необхідність спеціальної (силіконової) грунтовки.

Важлива особливість: силікатну штукатурку не можна застосовувати на забарвлених поверхнях.

Силіконова (сілоксанонова) штукатурка оптимальний варіант для зовнішніх робіт, оскільки поєднує в собі кращі властивості акрилових і силікатних штукатурок.

Переваги: довговічність, висока паропроникність, стійкість до вологи і механічних впливів, хороша адгезія до більшості поверхонь, еластичність. Силіконова штукатурка не дає тріщин і самоочищується під дією опадів. На відміну від акрилової, вона стійка до лугів і до високої температури.

Слід зазначити, що силіконова штукатурка добре сумісна з акриловими, мінеральними і латексними фарбами. Як і силікатна, вона володіє антибактеріальними властивостями.

Недоліки: висока ціна і необхідність спеціальної (силіконової) грунтовки. Рекомендується до застосування в умовах морського клімату, підвищених хімічних навантажень і забруднення (промислові зони, транспортні магістралі).

Виробник

При виборі штукатурки варто розуміти, що ціна залежить в основному від призначення штукатурки. Бренд при цьому відіграє другорядну роль. Наприклад, продукція марок БудМайстер, Ирком, Момент, Front може коштувати стільки, як і штукатурки відомих марок, при цьому поступатись їм в якості. Основним недоліком дешевих штукатурок є неякісні домішки, які можуть вплинути на гладкість і цілісність стін після покриття.

Безсумнівним лідером серед виробників є марка Knauf, не відстають від неї і бренди Caparol, Ceresit, Kreisel, Anserglob і Scanmix. Це якісні штукатурки, незалежно від їх призначення: від цементних до декоративних. Застосування різних домішок (наприклад, різна зернистість піску) робить продукцію даних виробників універсальною для будь-яких робіт.

Відгуки про статтю

Спасибо за статью, очень полезная информация. Мой дом ещё строится, поэтому пока что собираю информацию на тему отделочных работ. Но уже склоняюсь к тому, что для отделки лучше всего подойдет именно гипсовая штукатурка, потому что видел как она себя ведет после затопления сверху. Брат недавно делал ремонт в новостройке 90 квадратов, и такую штукатурку использовал во всей квартире. А вскоре после завершения ремонта его затопили соседи. Самое странное было то, что после высыхания мокрые пятна испарились, как будто их и не было. Поэтому мне кажется, что гипсовая штукатурка — это самый оптимальный вариант для отделки.

Спасибо за внимание к нашим статьям )