Як вибрати швабру, щітку, віник

Швабра

Швабра – інструмент для вологого і рідше – сухого прибирання. Швабри діляться на два класи:

 • побутові – прості і дешеві, але мають скромний функціонал і підходять для прибирання підлоги, стійких до впливу вологи;
 • професійні – відрізняються більш складною конструкцією, що впливає на їх ціну, зате дбайливо очищують підлогу і є багатофункціональними (за рахунок пристосувань і додаткових насадок).

Тип

Дерев'яна (ганчіркова) – виготовлена у вигляді Т-подібної конструкції. Це звична швабра, яка має ряд переваг: низька вартість, тривалий термін служби, простота конструкції і обслуговування, універсальність (підходить для миття будь-яких підлог, стель, стін).

Дерев'яна модель не потребує додаткових насадок. До швабри підійде будь-який відро, оскільки в нього занурюється тільки ганчірка.

Мінуси: незручна для прибирання у важкодоступних місцях (під ліжком, батареями), віджимання дрантя проводиться вручну. На якість прибирання впливає матеріал ганчірки і ступінь її віджиму, оскільки занадто мокре ганчір'я залишає на підлозі вологу.

Важливо: при виборі ганчіркової швабри переконайтеся в її надійності: ручка повинна бути жорстко зафіксована і не бовтатися в різні боки.

З мотузяною насадкою (мотузкова, «макарони») – відрізняється від попереднього варіанту більш складною конструкцією (довга ручка і насадка з мотузками з бавовни або її комбінації з поліестером).

Мотузкова швабра має автоматичне віджимання миючого елемента без прикладання фізичних зусиль і намочування рук. Крім того, насадка легко стирається і сушиться в машині, а при необхідності – замінюється на нову.

Недоліки: коштує дорожче дерев'яної, не збирає шерсть домашніх тварин, після прибирання залишається волога і розводи на вимитій поверхні. Тому таку швабру небажано використовувати при прибиранні мармурових, ламінатних і дерев'яних підлог. А ось для невибагливого лінолеуму і кахля цей мінус не критичний.

Важливо: краще придбати мотузяну швабру, оснащену насадкою з пластиковою втулкою, оскільки металева деталь згодом іржавіє від контакту з водою. В результаті стає неможливим ні надіти, ні зняти цю насадку.

Зустрічаються застарілі моделі мотузяної швабри, в яких відсутній автовіджим. В цьому випадку необхідно придбати спеціальне відро з гніздом, де і проводиться автоматичне віджимання.

З губкою (губкові) – складається з ручки, знімною губки (валик) і механізму автовіджима. Як і у випадку з мотузяною моделлю, така швабра забезпечує автоматичне віджимання і дозволяє змінювати насадку (в тому числі для підбору губки оптимальної жорсткості під конкретну поверхню).

Швабра з губкою відмінно підходить для чищення плінтусів, а також збору рідини і дрібних предметів – пилу, вовни, сміття, ниток.

Мінуси: залишає розводи і вологу, тому не годиться для мармурових, ламінатних дерев'яних підлог, незручна для прибирання у важкодоступних місцях. При рідкісному використанні валик твердне (для розм'якшення потрібно багато часу). Така швабра коштує дорожче дерев'яної і мотузяної швабри.

Важливо: вибираючи губчасту модель, зверніть увагу на надійність гвинтового кріплення губки.

Ретельно розмочіть губку перед першим застосуванням такої швабри.

З платформою (плоска, флаундер) – складається з довгої ручки, обертової платформи з чохлом. Модель оснащується комплектом насадок під різні типи підлогових покриттів, а самі насадки пруться в машинці.

Швабра з платформою – оптимальне рішення для прибирання великих площ. Флаундер прекрасно справляється з прибиранням у важкодоступних місцях. Подібна модель використовується при митті ламинатної, мармурової і паркетної підлоги. Крім того, швабра з платформою дозволяє очищати стіни та стелю, а також застосовується для сухого прибирання.

Недоліки: висока вартість, відсутність в багатьох моделях механізму віджиму (необхідність вручну вичавлювати чохли).

Швабра-метелик – професійна швабра, що складається з телескопічної ручки і насадки. Відмінно збирає пил, бруд, шерсть, сміття, придатна для чищення різних підлог і килимів. Така модель оснащується механізмом, що дозволяє змінювати інтенсивність віджимання води. «Метелик» добре прибирає у важкодоступних місцях. Спеціальне відро для швабри-метелика не потрібне.

Швабра-метелик виграє у інших моделей в компактності: планка з миючим елементом складається навпіл. Це спрощує її зберігання.

Мінуси: дуже висока вартість, порівняно невеликий термін служби (за відгуками деяких користувачів).

Парова швабра – найдосконаліша швабра, оснащується парогенератором. Подача пари регулюється натисканням кнопки. На відміну від попередніх моделей подібна швабра швидко і якісно очищує підлогу (без використання ганчірки, відра, хімічних засобів), має дезинфікуючу дію проти грибків, цвілі, складних забруднень.

Область застосування парової швабри: миття підлог і жалюзі, дзеркальних поверхонь, чищення штор, килимів, раковин, відпарювання речей. Парова модель хороша для кахельної, дерев'яної, мармурової і лінолеумної поверхні. Не придатна для чищення шкіряних меблів, обробки синтетичних тканин.

Недоліки: дуже висока ціна, ризик отримання опіку (особливо небезпечна для дітей і тварин). Крім того, подібна модель може залишати підлогу вологою. Варто відзначити велику вагу швабри, низьку ефективність очищення від жиру, слабку придатність пристрою для миття скляних поверхонь.

Типи парових швабр:

 • стандартна – класичний варіант;
 • з електровіником – використовується для сухого прибирання і відмінно підходить для обробки великих площ;
 • ергономічна – компактна швабра, яка прекрасно справляється з прибиранням у важкодоступних місцях. Оптимальне рішення для роботи в умовах обмеженого простору.

При виборі швабри зверніть увагу на такі деталі:

 • довжина шнура – цей нюанс визначає маневреність пристрою;
 • число насадок – впливає на можливості швабри, діапазон виконуваних робіт;
 • ємність для води – від цього параметра залежить площа обробки за один раз;
 • час безперервної роботи – зазвичай не перевищує 15 хвилин, а потім робиться 20-хвилинна перерва. Найпотужніші моделі здатні безперервно працювати протягом 45-60 хвилин;
 • максимальна потужність нагрівача – чим вище даний показник, тим швидше нагрівається пара і прискорюється прибирання, а також зростає час безперервної роботи пристрою. Для нагріву моделі 1200 Вт знадобиться 1-2 хвилини, тоді як пристрій на 1500 Вт нагрівається за 30 секунд.

Важливо: вибираючи парову швабру, переконайтеся в тому, що вона укомплектована мікрофібровими накладками, які поглинають в себе пил і бруд. Ці накладки легко пруться після застосування.

Краще придбати парову швабру з активним фільтром (запобігає появі накипу). Подібна модель здатна працювати на воді з крану. Не забудьте уточнити термін служби фільтра.

Додатково

Телескопічна ручка – дозволяє регулювати довжину швабри під зріст людини. Забезпечує комфортне прибирання, що важливо літнім людям і страждаючим захворюваннями спини. Мінус – швидше ламається.

Матеріал – краще звернути увагу на пластикові та алюмінієві швабри, оскільки з цих матеріалів виходять найзручніші конструкції (в тому числі телескопічні). Найчастіше зустрічаються швабри з комбінованого матеріалу (пластик+метал). Дерев'яні моделі – застарілий варіант.

Чохол – надівається на платформу флаундера. Найчастіше зустрічаються такі чохли:

 • бавовняний – для прибирання пилу;
 • акриловий – для збору пилу (зі статичним ефектом);
 • петлевий – для збору вологи;
 • мікрофіброва – полірує поверхню, очищає від жиру без використання миючих засобів, добре вбирає вологу;
 • поліпропіленовий – для сухого та вологого прибирання; добре збирає пил, видаляє масні забруднення, надає гладким підлогам дзеркальний блиск.

Важливо: не сушіть мікрофібру у активного джерела тепла, наприклад, на батареї – інакше чохол втратить свої корисні якості.

Насадки (для парової швабри) – розширюють можливості пристрою. Найбільш поширені насадки:

 • конусна – для видалення бруду на трубах, батареях, шлангах і тому подібних об'єктах;
 • насадка-шкребок – для миття вікон;
 • щітка – для видалення пилу (корисна при очищенні меблів, які накопичують пил);
 • відпарювач – для прасування фіранок і одягу;
 • ручний стімер – для чищення раковини, унітазу, ванни.

Автовіджим – виконується натисканням на спеціальний важіль. Не потрібно знімати і вичавлювати ганчірку вручну. Зустрічається в губкових і мотузкових моделях. Оптимальне рішення для літніх людей, яким важко нагинатися. До швабри з автовіджимом необхідно придбати спеціальне відро.

Недолік – механізм автоматичного віджиму є слабким місцем швабри і може вийти з ладу.

Щітка

Щітка – на відміну від швабри, застосовується в основному для сухого прибирання: підмітання різних поверхонь, зняття павутини, видалення пилу. Складається з ручки і насадки (колодки зі щетиною). Встановлюючи необхідну насадку можна змінювати тип щітки в залежності від ситуації. Така щітка краще віника збирає пил.

Тип

Щітка з м'якою насадкою і бортиками – оптимальне рішення для прибирання приміщення з меблями. Борти пом'якшують удар виробу о меблі, чим знижують ризик їх ушкодження.

Щітка з шарнірним роз'ємом і бавовняною бахромою – стане в нагоді для видалення пилу з підлоги. Щітка з густою щетиною добре очищує ковролін і килими від пилу.

Щітка з короткою і жорсткою щетиною добре видаляє старі забруднення, тоді як модель з щетиною середньої жорсткості відмінно справляється з вовною та іншим дрібним сміттям. Зустрічається і щітка зі змішаною щетиною – універсальний варіант для чищення підлоги і килимів.

Щітка з каучуковим лезом використовується для збору вологи і пилу з гладкого підлогового покриття.

Додатково

Іноді зі щіткою в комплект входить і совок. Така комбінація дозволяє швидко позбутися від пилу і сміття. Краще вибирати моделі з алюмінієвою ручкою. Добре, якщо совок має гумовий наконечник – така модель безпечна для самого делікатного підлогового покриття.

Віник

Віник сорго застосовується для сухого і рідше – вологого прибирання підлоги, килимів, покриття для підлоги в квартирах та інших приміщеннях. По довговічності віник програє щітці, але виграє в ціні.

Тип

Прошивний – робоче полотно скріплюється (прошивається) синтетичною ниткою в два або три ряди. Виходячи з цього розрізняють дво- і трипрошивні віники.

З кількома променями – скріплюється не загальний масив сорго, як в попередньому варіанті, а окремі групи (промені). Робоче полотно уздовж основи не прошивається. Найчастіше зустрічається трипроменевий віник.

Додатково

Зверніть увагу на якість виконання віника – він повинен бути туго зв'язаним і щільним, але при цьому легким і зручно лежати в руці.

Перед використанням віника замочіть його в гарячому розчині кухонної солі (концентрація – 5%). Це зробить віник пружним і продовжить термін його експлуатації. Зберігати віник слід в горизонтальній позиції.

Поради

 • Вибираючи швабру або щітку, огляньте її на предмет відсутності задирок та інших дефектів. Переконайтесь, що телескопічна ручка легко складається і розкладається, а насадки – надягаються і знімаються. Перевірте надійність кріплень виробу.
 • Перевірте комплектацію насадок (якщо вони передбачені).
 • Зверніть увагу на наявність прогумованих вставок на рукоятці виробу – воно не вислизне з рук при роботі.
Відгуки про статтю

Спасибо! Хорошая статья! Возьму многое из нее на заметку при покупке!