Як вибрати швейну машину

Клас

Швейна машинка – призначена безпосередньо для пошиття виробів різної складності. Залежно від моделі володіє різними наборами швів: від простих до декоративних.

Швейно-вишивальна машинка – оснащена блоком для вишивання, різними програмами вишивки. За рахунок руху голки в різні боки може вишивати гладдю, хрестиком і іншими більш складними способами. Більшість з них можна підключати до комп'ютера, щоб задати персональну схему для вишивання малюнка. Ці машинки найдорожчі, призначені для найбільш творчих людей.

Оверлоки – різновид швейної машинки, призначений для обрізання і обробки країв тканини. За одну операцію може обрізати тканину і тут же обметати зріз. Як правило оверлоки – це незалежні пристрої, але замінити швейну машинку він навряд чи зможе.

Вишивальна машинка – застосовується тільки для художньої вишивки і не розрахована на виконання інших швейних робіт (підшивання, шиття). Подібна модель вміє вишивати літери алфавіту, складний орнамент. Основні техніки вишивки: гладдю, хрестиком, рішельє, паєтками. Вишивальні машини забезпечуються різними налаштуваннями, можуть підключатися до ПК для завантаження схем вишивки.

Розпошивальна (плоскошовна) машинка – використовується для виконання плоского шва, який закриває зріз підгибу краю трикотажного вироба. Такий шов відрізняється високою міцністю. Використовується при пошитті нижньої білизни, трикотажного одягу.

Коверлок – багатофункціональна швейна машина, що поєднує в собі звичайну, оверлок і розпошивальну. Коверлок виконує обметані і плоскі шви, ланцюгові і трикотажні рядки.

Найчастіше коверлоки оснащуються сенсорним дисплеєм, додатковим столиком і іншими аксесуарами. Характеризуються високою ціною і великими габаритами, а також вимагають від користувача спеціальних навичок.

Голкопробивна машинка – різновид швейної машинки, яка використовується для фелтінга (валяння). Замість човникового механізму такий пристрій оснащується металевою пластиною з отворами, замість звичайної голки – блок з декількох голок (5-7) з характерними зазублинами. За допомогою цих голок звалюється матеріал.

Важливо: вибираючи швейну машинку, зверніть увагу на комплектацію. Відомі виробники зазвичай постачають пристрій голками різного типу і товщини, викрутками, лапками, розрахованими на різні види шиття, щітками. Чим більше таких аксесуарів, тим ширше можливості машинки.

Бажано, щоб в машинці передбачався відсік для зберігання корисних дрібниць, а для надійної її фіксації на столі – нековзкі ніжки з прогумованого матеріалу.

Тип

Механічні машинки – мають ніжний або ручний привід. Оснащені невеликою кількістю операцій. Сьогодні такі моделі не випускаються і їх практично неможливо зустріти на вітчизняному ринку.

Електромеханічні машинки – мають електропривід. Управляються за допомогою натискання педалі. Швидкість роботи залежить від сили натискання. Для регулювання функцій призначені механічні перемикачі.

Електронні машинки – як і електромеханічні машинки, забезпечені електроприводом, але перемикачі мають електронні, а не механічні. На корпусі машинки знаходиться електронна панель управління. Кількість функцій і складність операцій залежить від моделі та обсягу пам'яті.

Комп'ютерні машинки – мають можливість підключення до комп'ютера, що дозволяє завантажувати нові схеми рядків і вишивки, програмувати будь-які складні операції. Недоліки таких машин – складність в управлінні та висока вартість.

Тип човника

Хитний човник – притаманний недорогим машинкам. Вартість є основною перевагою моделей такого виду. Недоліків більше – вібрація під час роботи, що призводить до нерівного рядку, обмеженість довжини рядка (не більш як 5 мм) і низька швидкість шиття.

Ротаційний горизонтальний човник – належить машинам середньої цінової категорії. Переваги – плавна робота без вібрації, нитка майже не плутається, не вимагає мастила. Недолік – незручність регулювання натягу нижньої нитки.

Ротаційний вертикальний човник – одні з найдорожчих моделей. Їм властиві переваги машин з ротаційним горизонтальним човником, а також усунено основний недолік останніх – регулювання натягу нижньої нитки проходить без проблем. Недоліком є висока вартість машин.

Кількість швейних операцій

Цей показник напряму впливає на вартість пристрою. Вибираючи швейну машину, слід орієнтуватися не на їх кількість, а на наявність конкретних операцій, потрібних безпосередньо Вам.

Найдешевші і прості машини виконують 2-4 типи рядків. Більш дорогі пристрої можуть мати до кількох сотень виконуваних операцій, серед яких можливість вишивання.

Виконання петлі

Це режим обробки швейної петлі. Може бути автоматичним, напівавтоматичним і ручним.

Від режиму залежить необхідність втручання з боку працівника і вартість пристрою.

Так, машини з автоматичним режимом найбільш дорогі, але така машинка без сторонньої допомоги за один прийом може виконати петлю. Машини з ручним режимом найдешевші, але щоб регулювати такий пристрій потрібна певна вправність. Так що, вибираючи за цим показником, слід орієнтуватися або на зручність, або на вартість.

Різниця між автоматичним і напівавтоматичним способом полягає в тому, що петля для гудзика виконується або повністю (петля-автомат) або наполовину (петля-напівавтомат). В другому випадку тканина повертається вручну і обробляється машинкою по іншій стороні петлі.

Рядки

Залежно від моделі та вартості швейні машини можуть виконувати такі рядки:

  • потайний – використовується для непомітної підрубки низу виробу;
  • еластичний – для роботи з трикотажними виробами;
  • еластичний потайний – використовується для непомітної підрубки низу трикотажного виробу;
  • оверлочний – імітація оверлочного шва.

Кількість ниток для обмотки (оверлоки)

Цей параметр в залежності від моделі варіюється в межах 2-5. Чим більше ниток використовує оверлок, тим ширше його функціонал і тим міцніше вийде шов. Найуніверсальніші – п'ятиниткові оверлоки, які можна розділити на дві категорії:

  • моделі, які виконують всі шви за винятком плоского (розпошивальні);
  • моделі, які створюють всі шви: 2-, 3-, 4-, 5-нитковий рядок, плоский шов.

В той же час, зі зростанням числа ниток збільшується вартість обслуговування оверлока і витрата ниток.

Функції

Реверс – виконує шиття у зворотному напрямку. Така функція закріплює рядок.

Автоматичне закріплення рядка – машина самостійно закріплює нитки в кінці або на початку рядка. Служить для зміцнення швів.

Шиття подвійною голкою – дозволяє отримати паралельний шов і помітно спрощує ряд швейних робіт, наприклад, імітації плоского шва. Інший варіант – прошивання двоколірним швом. Щоб ця опція працювала коректно потрібна машинка, сумісна з подвійною голкою. Деякі моделі забезпечують шиття потрійною голкою.

Важливо: подвійний і потрійний шов більшою мірою відіграє декоративну роль, ніж збільшує міцність виробу.

Шиття без педалі – управління машинкою реалізується натисканням спеціальної кнопки (одне натискання – запуск машини, ще одне натискання – зупинка). Стане в нагоді при створенні петель, довгих декоративних рядків, бордюрів.

Регулювання притиску лапки – дозволяє змінювати тиск лапки на тканину виходячи з її товщини. Якщо тканина тонка необхідно збільшити притиск лапки, якщо тканина товста – зменшити.

Регулювання натягу нитки – забезпечує коректне переплетення нижньої і верхньої нитки в товщі матеріалу. Тим самим підвищується якість шва. Комп'ютерні моделі мають автоматичний пристрій натягу нитки, виходячи з певного рядку і тканини.

Регулювання зусилля проколу – дає постійне зусилля проколу незалежно від швидкості обертання мотора машинки. В старих електромеханічних моделях зусилля проколу безпосередньо пов'язано зі швидкістю роботи двигуна. Ця функція підвищує якість шиття.

Обмежувач швидкості – забезпечує стабільний швидкісний режим роботи швейної машинки, який не залежить від сили натиску на педаль. Використовується при вистьобі ковдр, роботі з делікатними деталями виробу, виконанні декоративних швів.

Перемикач зупинки голки – після завершення рядка дозволяє вибирати положення голки (вкрай верхнє або вкрай нижнє).

Відключення нижнього транспортера – припиняє подачу тканини для обробки ніжних тканин, пришивання ґудзиків, виконання ручних операцій (вишивка).

Створення власних рядків – дає можливість розробити рядки по довжині і ширині стібка, які задаються користувачем. Опція передбачає і збереження цих параметрів в електронній пам'яті машинки. Така функція присутня в комп'ютерних моделях.

Вишивання букв алфавіту – виконує окремі букви або написи. Зазвичай машинка пропонує кілька видів шрифтів.

Також в пристрої можуть передбачатися такі функції: вимір розміру гудзиків (петель), автоматичний підйом лапки після закінчення операції.

Оснащення

Блок для вишивання – пристрій для вишивання, на яке встановлюються п'яльця з натягнутою тканиною. Зустрічається в швейно-вишивальних моделях.

Верхній транспортер тканини («крокуюча лапка») – встановлюється замість звичайної притискної лапки. Використовується для одночасного протягування нижнього і верхнього шару тканини. Ця опція особливо актуальна при обробці тонких і слизьких матеріалів (шовк, віскоза, шифон, синтетика).

Диференціальний транспортер тканини – просуває тканину в перервах між проколами голки. Не допускає розтягнення або стиснення тканини. Особливо корисний при роботі зі щільними, стрейчевими матеріалами, віскозою, шовком, трикотажем.

Важіль підйому лапки – піднімає лапку в верхню позицію, що дозволяє звільнити руки при роботі з пристроєм. Буває ручним або колінним. Другий варіант зручніше, так як натискається коліном. Актуальний при виконанні вільно-ходової вишивки або квілтінга.

Універсальна лапка – виконує прямі і звивисті рядки, а також інші стандартні операції.

Оверлочна лапка – створює «оверлочний рядок», який замінює оверлочний шов. Стане в нагоді для обробки країв сипучих матеріалів.

Лапка для пришивання ґудзиків – пришиває застібки, гачки, гудзики, кнопки. Зустрічаються лапки з прогумованою накладкою, яка не дає ковзати тканини.

Лапка для квілтінга – зшиває тканини в декілька шарів. При цьому можна працювати з тканинами різних видів і товщини (в тому числі з наповнювачами, на кшталт синтепону).

Лапка для потайного рядку – виконує рядок, який непомітний з лицьового боку виробу. Застосовується для товстих тканин і матеріалів середньої товщини.

Лапка для вшивання блискавок – створює паралельний рядок в безпосередній близькості від зубців блискавки.

Нитковтягувач – втягає верхню нитку в голку, що спрощує роботу з машиною. Корисно, якщо потрібно часто міняти нитку.

Ниткообрізувач – автоматично обрізає нитки після закінчення швейної операції. Шпульна і голкова нитки не заплутуються і готові до подальшої роботи.

Рукавна платформа – полегшує роботу з вузькими деталями виробу, наприклад, рукавами або штанинами. Платформа виходить, якщо зняти частину робочого столика.

Додатковий столик – спрощує пошиття постільної білизни, штор та інших об'ємних виробів. Стане в нагоді і при вишивці в техніці квілтінга.

Дисплей – відображає інформацію про роботу швейної машини (настройки, операції і інше). В просунутих моделях з комп'ютерним управлінням існує «швейний радник»: екран видає рекомендації, які полегшують шиття. Серед можливостей такого «радника» – вибір типу рядка, ширини і довжини стібка, покрокове керівництво по виконанню швейних операцій.

Підсвічування – висвітлює робочу поверхню, що забезпечує комфортну роботу в умовах слабкого освітлення.

Підключення до комп'ютера (через USB-порт) – розширює функціонал швейної машинки. Дає можливість встановлювати типи рядків і схеми вишивок, програмувати операції.

Лінійка на корпусі – спрощує шиття, що вимагає особливої точності.

Чохол – служить для зберігання і транспортування швейної машинки. Захищає від механічних впливів і пилу. Буває тканинним (м'який) або каркасним (жорсткий). Краще вибрати другий варіант, оскільки він краще захищає від зовнішніх впливів.

Виробник

Не варто купувати швейну машинку виробників, які не спеціалізуються на їх виробництві. Наприклад, компанії Orion, Clatronic випускають мізерно малу кількість виробів, немає ніякого вибору моделей. Якість і функціональність цих пристроїв не можна порівняти зі швейними машинками відомих спеціалізованих марок.

Бренди з багаторічною історією розвитку і створення швейних машин пропонують найширший асортимент моделей. Звернути увагу варто на Brother, Jaguar, Toyota, Husqvarna, Janome, Juki, Minerva, Pfaff, Singer. Всі вироби цих виробників якісні і надійні, відрізняються лише функціональністю і ціною. Діапазон цін досить широкий: є моделі від простих бюджетних до дорогих з топ-класу. Однак навіть найдешевша швейна машинка такого бренду є надійним пристроєм і вигідною покупкою. Виробляється абсолютно вся продукція в Азії: найчастіше в Китаї, рідше на Тайвані.

Відгуки про статтю

Мне статья очень понравилась, информации в ней достаточно для того чтобы выбрать товар имея даже минимальный опыт работы швеей.

Я только планирую научится шить, ниакого опыта не имею, в след месяце идут на курсы, но швейная машина нужна сразу. Эта статья помогла мне подобрать идеальный вариант при том что каких либо знаний и опыта в этом деле у меня вообще нет

после прочтения понимаю как много нюансов еще не знаю и как сильно они решают в дальнейшем пользовании машинкой.

Чтобы там не говорила про ротационный вертикальный челнок, но мне как швеи намного ближе горизонтальный и если руки из того места, то путаться ничего и не будет.

швейная машинка что была у моей бабушки и современные модели это как сковорода и мультиварка, технологический прогресс конечно поражает!

у меня свой цех, при том что я просто бизнесмен и в дело это не углубляюсь, но прочитав статью нашел дыру в бюджете, а точнее ее причину!

Даже самые сложные вопросы умеете разъяснить просто и понятно!

Без советов профессионалов такой выбор никак не сделать. Спасибо, что помогаете мне в этом.

Шить на хорошей швейной машинке — настоящее удовольствие. Спасибо, что помогли сделать правильный выбор.

хочу купить не могу определится с моделью

Вам поможет каталог Швейных машин http://pn.com.ua/ct/2175/ Определите возможный бюджет покупки и необходимые функции швейной машины. Обязательно просмотрите отзывы по интересующим вас моделям в Интернете. В интернет-магазинах продавцы-консультанты с радостью помогут вам с выбором. Удачи!