Як вибрати сигналізатор клювання

Сигналізатор клювання – пристосування, яке повідомляє рибалці про клювання за допомогою світлового або звукового сигналу. В результаті рибалці не потрібно постійно спостерігати за вудилищем і станом волосіні. Сигналізатор є додатковим оснащенням, що полегшує риболовлю і підвищує результативність лову.

Важливо: не рекомендується купувати сигналізатори невідомих торгових марок. Така продукція, хоча і дешевше, але погано переносить складні погодні умови та швидко виходить з ладу. Розумніше обрати бюджетну модель відомого виробника, ніж «багатофункціональну» і не дорогу сумнівного бренду.

Тип

Механічний – конструкція з вантажем, прикріпленим до волосіні що реагує на її натяг і ослаблення. Цей пристрій коштує недорого і не залежить від джерел живлення. Механічний сигналізатор може використовуватися в парі з електронним. Мінус – складна установка.

Розрізняють такі види механічних сигналізаторів:

  • хангер;
  • «мавпа, що карабкається»;
  • свінгер;
  • спрінгер.

Механічний сигналізатор повинен бути стійким до поривів вітру і добре помітним в траві або на воді.

Електронний (ЕСП) – блок, який встановлюється на стійку за допомогою різьблення і виконує функцію переднього тримача вудилища. Реагує на зміщення основної волосіні або на її вібрацію при клюванні. Легко встановлюється, дозволяє регулювати чутливість, гучність сигналу і його тональність, інтенсивність підсвічування залежно від умов лову.

Недоліки ЕСП: висока ціна, залежність від джерела живлення.

Деякі електронні пристрої здатні визначити рух волосіні – від берега або до берега, що дає більш точне уявлення про те, що відбувається під водою.

Важливо: всупереч поширеній думці ЕСП годиться не тільки для коропової риболовлі, але і для донного лову, де очікування клювання займає понад хвилину.

Зустрічається два види електронних сигналізаторів:

  • прямий;
  • дистанційний.

У конструкції ЕСП може бути присутнім коліщатко, на якому розташовується волосінь. Сигналізатор спрацьовує від обертання коліщатка при клюванні. В інших моделях коліщатко відсутнє – вони реагують на вібрацію волосіні. Такі ЕСП характеризуються дуже високою чутливістю.

Важливо: перед купівлею ЕСП, ознайомтеся з відгуками досвідчених рибалок на обрану модель. У магазині перевірте сумісність електронного приладу з механічним сигналізатором, якщо передбачається їх спільна робота.

Досвідчені рибалки користуються набором, що складається з декількох (3-4) електронних сигналізаторів і одного пейджера. Цей варіант дешевше, ніж купівля обладнання окремо і не вимагає підбору сумісних сигналізаторів і пейджера. Набір комплектується кейсом для зберігання і транспортування сигналізаторів. У деяких наборах є чохли для кожного пристрою та батареї.

Вид

Хангер (бат) – металевий або пластмасовий циліндр із затискачем для волосіні та кріпленням знімних вантажів, змінюють її натяг. Характеризується найвищою чутливістю з усіх механічних моделей. В результаті бат реагує навіть на слабке клювання, що важливо при лові пасивної або обережної риби. Мінус – незручне регулювання волосіні.

Хангер – оптимальний вибір для лову на озері. Зустрічаються моделі, призначені для лову на течії, забезпечені важкими грузилами.

«Мавпа, що карабкається» – довгий і тонкий металевий стрижень в пластиковому циліндрі, який рухається по жилці. Натяг волосіні регулюється грузилами, зафіксованими на циліндрі. «Мавпа» стійка до вітру, що знижує ймовірність помилкових спрацьовувань електронного сигналізатора. Мінус – низька чутливість.

Не реєструюча слабке клювання «мавпа» використовується рідко.

Свінгер – металевий стрижень, встановлений в пластиковий корпус. По стрижню переміщується вантаж для зміни натягу волосіні. Виграє в чутливості у «мавпи», але програє хангеру. Свінгер простіше у використанні та легше, ніж хангер. Хороший при лові в стоячій воді та на течії.

Завдяки збалансованим характеристикам свінгер набув широкого поширення.

Спрінгер – пластиковий циліндр зі стрижнем з графіту, який фіксується до перекладини за допомогою перехідника. Натяг волосіні змінюється гвинтом, що знаходяться на перехіднику. Чутливість спрінгера порівнянна з хангером, а по стійкості до вітру він наближається до «мавпи». Мінус – складне натяг волосіні, особливо при лові на сильній течії.

Спрінгер показує хороші результати на малих дистанціях закидання.

Прямий електронний сигналізатор – як і механічний пристрій, вимагає присутності рибалки в зоні видимості / чутності відповідного сигналу.

Дистанційний електронний сигналізатор – передає сигнал на спеціальний пристрій, наприклад, пейджер. Це дозволяє власнику отримувати інформацію про клювання, перебуваючи далеко від місця лову. Такий прилад повідомляє і про те, на якому вудилище було клювання. Найзручніше, але і дороге рішення.

Існують ЕСП, що встановлюються на вудилище. Такі пристрої відрізняються компактністю, малою вагою і порівняно низькою ціною.

Розрізняють два види подібних моделей:

  • вібраційний – реагує на коливання вудилища (свого роду «електронний дзвіночок»);
  • натяжний – забезпечений коліщатком з виступами. Під час клювання волосінь натягується, шляхом обертання коліщатка. Така ЕСП неефективна при клюванні до берега, але згодиться як запасний варіант.

Деякі рибалки до сих пір використовують застарілі дзвіночки та бубонці. При всій дешевизні та простоті такого рішення, результативність лову різко знижується при виведенні риби, оскільки дзвін здатний відлякати рибу. Також дзвіночок при дуже різкому клюванні часто втрачається в траві або тоне. На відміну від дзвіночка бубонець не створює перешкод при закиданні та підсіканні.

Сигнал

Світловий (оптичний) – при клюванні спрацьовує світлодіодна лампочка. Гарне рішення для нічної риболовлі, але на сонці цей сигнал не завжди помітний. Світловий сигналізатор повинен постійно перебувати в полі зору.

Зустрічаються моделі з одноколірними та різнокольоровими світлодіодами. Другий варіант хоч і дорожче, але краще, оскільки вказує, на якому вудилищі клювання.

Важливо: світлодіод повинен бути досить яскравим, щоб бути помітним в сонячну погоду.

Звуковий – під час клювання пристрій видає звук. Звук зручний тим, що позбавляє рибалки від необхідності постійно стежити за сигналізатором. Передбачається можливість регулювати рівень гучності звуку.

Світлозвуковий – індикація проводиться за допомогою світла і звуку. Цей сигналізатор універсальний, але обійдеться дорожче.

Елементи живлення (для ЕСП)

Батарейки – легко купуються і замінюються при необхідності. Мінус – висока ціна, якщо ЕСП використовується часто. Для комфортної риболовлі слід взяти комплект запасних батарейок.

Акумуляторні батареї – при тривалій експлуатації ЕСП обійдуться дешевше батарейок. Недолік – необхідність підзарядки та пов'язана з цим трата часу. Щоб сигналізатор не перестав працювати в відповідальний момент, контролюйте рівень заряду батареї.

Зустрічаються ЕСП, в яких передбачені обидва способи живлення. Такі моделі універсальні, але дорогі.

Важливо: щоб уникнути розряду елементів живлення, не забудьте вимкнути сигналізатори та пейджер після завершення лову.

Функції

Регулювання гучності – налаштовується таким чином, щоб сигнал чув тільки власник пристрою, а не інші рибалки. Можлива і зворотня ситуація: висока гучність розбудить сплячого рибалку, а низька – не відлякає видобуток. За допомогою такого регулювання можна визначити, на якому з вудилищ відбулося клювання.

Регулювання тональності – допомагає на слух визначити, на якому вудилищі було клювання.

Регулювання чутливості – налаштовується відповідно до ваги риби та умовам лову. Підвищує результативність улову і знижує ймовірність помилкових спрацьовувань через негоду (злива, сильний вітер, бурхлива течія). У штиль варто встановити високу чутливість, а ось при сильному вітрі цей параметр краще знизити.

Важливо: кожна з регулювань гучність / тональність / чутливість передбачає зміну параметрів на кілька рівнів. Чим більше таких рівнів, тим точніше налаштовуються параметри під конкретну ситуацію.

«Нічний режим» (підсвічування) – допомагає швидко відшукати в темряві вудку. Ця опція корисна для рибалок, які часто відлучаються від місця лову або мають кілька снастей в різних місцях.

Важливо: добре, якщо передбачено відключення підсвічування. В іншому випадку елементи живлення розрядяться набагато швидше.

Пейджер (радіомодуль) – отримує по радіоканалу повідомлення від електронного сигналізатора. Радіус дії більшості моделей не перевищує 200 м. Оснащений динаміком, світлодіодами та регулятором гучності. Деякі моделі сповіщають про клювання вібрацією корпусу.

Пейджер представлений двома видами:

  • провідний – обмежує мобільність рибалки, плутається під ногами та недовговічний;
  • бездротовий – оптимальний вибір, позбавлений недоліків попередньої моделі.

Важливо: виробник вказує максимальний радіус дії прийому-передачі в розрахунку на ідеальні умови. Тому реальний параметр завжди менше номінальної величини.

Зверніть увагу на пейджер з індикатором зарядки. Така опція знижує ймовірність відмови пристрою в момент клювання.

Розпізнавання напрямку клювання – визначає напрямок клювання – від берега або до берега. Залежно від цього сигналізатор / пейджер видає різні звукові сигнали. Деякі моделі для цієї мети оснащені спеціальними світлодіодами.

Режим «антизлодій» – звукова сигналізація при знятті вудилища з сигналізатора. Також повідомлення передається на пейджер. Ця функція знижує ймовірність викрадення снасті вночі.

Пам'ять налаштувань – зберігає налаштування, виконані перед вимиканням ЕСП. Пристрої, які не мають цієї функції, доведеться налаштовувати заново після кожного нового закиду вудилища.

Протиударний, вологозахисний корпус – захищає сигналізатор від негативного впливу навколишнього середовища (механічні дії, сильний дощ). Виріб з герметичним корпусом витримає навіть випадкове потрапляння в воду. У підсумку продовжується термін служби сигналізатора.

Підключення додаткового обладнання – розширює можливості сигналізатора, наприклад, шляхом приєднання свінгера до ЕСП. Це потрібно для роботи електронної моделі при короповій ловлі, коли риба пливе до берега, послаблюючи натяг волосіні (свінгер грає роль вантажу на волосіні між котушкою і поперечиною). Ця функція забезпечує живлення світлодіода механічного сигналізатора.

Відгуки про статтю