Як вибрати синхронізатор для фотоапарата

Синхронізатор – пристрій, що забезпечує одночасне спрацьовування винесеного джерела імпульсного світла (спалаху) та затвору фотокамери. Подібне рішення дозволяє змінювати освітлення та світлотіньовий малюнок у залежності від ситуації та завдань фотографа.

Тип

Синхрокабель – дріт, що з'єднує фотоапарат і спалах. Кабель не боїться жодних перешкод, дешево коштує, але підходить не для всіх камер (у багатьох моделей немає відповідного роз'єму). Синхрокабель не підійде й у разі великої відстані між камерою та спалахом. Деякі кабелі дозволяють під'єднати кілька спалахів, що корисно для фоторепортерів.

Синхронізатор – забезпечує бездротову синхронізацію. Складається з передавача (трансмітера) та приймача (ресивера). Передавач встановлюється у «гарячий черевик» фотоапарата, а приймач – на спалах.

Синхронізатор дозволяє з'єднати два пристрої на значній дистанції, а також працювати з декількома спалахами та камерами (до 30). Недоліки: більш висока ціна, чутливість до завад.

Залежно від типу синхронізації пристрої поділяються на дві категорії:

  • світлосинхронізатор (світлопастка) – активує внесене джерело імпульсного світла спалахом, вбудованим у фотоапарат / накамерною моделлю або ІЧ-пускачем;
  • радіосинхронізатор – активує виносний спалах радіосигналом, який надсилається трансміттером ресивера. Подібне рішення відрізняється більшою надійністю.

Важливо: передавач і приймач для синхронізатора можна придбати й окремо. Для управління декількома спалахами необхідно мати таку ж кількість приймачів при одному передавачі.

Трансивер (приймач-передавач) – різновид синхронізатора, який відрізняється можливістю застосовувати будь-який модуль і як передавач, і як приймач. У разі несправності одного елемента його функції може виконувати інший модуль. Трансивер обійдеться дорожче за звичайний синхронізатор.

Перехідник (адаптер) – дозволяє під'єднати синхронізатор до будь-якого спалаху. Наприклад, зустрічається адаптер для під'єднання спалахів через синхрокабель до фотокамер без PC-роз'єму.

Трос – під'єднується до синхронізатора та перетворює його на пульт дистанційного керування.

Характеристики

Тип синхронізації

Провідна – дешеве та надійне рішення, але незручне. Особливо у роботі з декількома спалахами.

Бездротова – позбавлена недоліків попереднього типу, встановлюється двома способами.

  • ІЧ-канал – такий синхронізатор відносно дешевий і надійний. Мінуси: сигнал передається виключно по прямій лінії або в приміщенні зі стінами, що відбивають світло. Може засліплюватися сонячним світлом, а спалахи часто спрацьовують від інших спалахів (через постійно ввімкнені пастки). Використовується для зйомки в студії, тоді як для вулуці не годиться
  • Радіосигнал – подібний синхронізатор вважається найбільш надійним, а за вартістю – подібний до попередньої моделі. Радіосигнал не боїться сонячного світла та різних перешкод. Оптимальне рішення для зйомки на вулиці та в просторих приміщеннях.

Деякі синхронізатори здатні працювати у двох режимах. Такі пристрої мають перемикач, що дозволяє вибирати потрібний спосіб синхронізації.

Режими управління спалахом:

  • TTL (цифровий) – автоматично налаштовує потужність спалаху під конкретні умови освітлення, але іноді помиляється, що псує картинку (цей режим може називатися E-TTL або i-TTL у залежності від брендів);
  • M (ручний) – потужність спалаху регулюється вручну, що дозволяє досягти потрібного фотографу світлотіньового рішення, але незручний, особливо у роботі з декількома джерелами імпульсного світла;
  • HSS (високошвидкісна синхронізація) – призначена для зйомки на витримках 1/8000 с;
  • SS (SuperSync) – застосовується для налаштовування затримки імпульсу для синхронізації пристроїв на надкоротких витримках (менше мінімальної для конкретної моделі).

Швидкість синхронізації – чим вищий цей параметр, тим якіснішим вийде знімок об'єкта, що швидко рухається. Зустрічаються синхронізатори зі швидкістю 1/250с; 1/320с; 1/500С; 1/1500С. Якщо синхронізатор має швидкість 1/8000с – це дасть можливість зафіксувати на знімку найкоротшу мить.

Групи – дозволяють об'єднати кілька спалахів для роботи з одними параметрами (режим, потужність, масштабування). Чим вищим є цей показник, тим більше можна створити груп джерел світла, і тим ширші можливості фотографа для досягнення художніх ефектів.

Канали зв'язку – дають можливість управляти спалахами одному фотографу, якщо в приміщенні працюють інші фотографи зі своїми джерелами світла.

Робоча частота – більшість радіосинхронізаторів працюють на частотах 433 Мгц і 2.4 Ггц. Краще обрати другий варіант, оскільки така частота не вимагає спеціального дозволу в більшості країн світу.

Сумісність – не кожен синхронізатор підходить до будь-якої моделі камери та спалаху. Іноді навіть фірмовий синхрокабель не можна під'єднати до двох різних моделей спалахів одного виробника, не кажучи вже про продукцію іншого бренду. Виробник вказує, з якими моделями сумісний конкретний синхронізатор.

Довжина кабелю / радіус дії (для бездротових моделей) – визначає, наскільки далеко один від одного можуть перебувати фотокамера та спалах. Зустрічаються варіанти на 1.8; 3.6 і навіть 10 м. Занадто короткий кабель не дозволить помістити джерело імпульсного світла далеко від камери, а надто довгий – заважатиме фотографу і людям, що його оточують.

Радіус дії бездротових синхронізаторів залежить від умов зйомки. Оптимальна величина – до 100 м.

Оснащення

Порт mini-USB – застосовується для перепрошивки синхронізатора. Корисна функція у роботі з декількома різними камерами та спалахами, а також для оновлення програмного забезпечення фотоапарата.

Наскрізний «черевик» на передавачі – дає можливість встановлювати спалах безпосередньо на синхронізатор.

Підсвічування автофокусу – для фотозйомки за умови недостатнього освітлення.

РК-дисплей – дозволяє керувати спалахами з синхронізатора, що зручніше, ніж робити те саме, використовуючи меню камери.

Дистанційний спуск затвору камери – стане в нагоді для зйомки за умови слабкого освітлення і отримання чіткої картинки (без тремтіння рук). Подібне рішення незамінне під час фотографування тварин.

Відгуки про статтю