Як вибрати систему контролю протікання води

Система контролю протікання води - комплекс пристроїв, що реагують на протікання (затоплення) при розриві труб водопостачання і опалення і усувають її шляхом перекривання кранів. Тим самим запобігаються або мінімізуються матеріальні збитки від аварійної ситуації. Подібна система особливо корисна людям, які проживають на другому поверсі і вище.

Вид

Комплект контролю - складається з блоку керування, датчиків контролю і кульових кранів з електроприводом. Всі компоненти системи з'єднані один з одним кабелями, при цьому в багатьох моделях допускається і бездротове підключення датчиків до блоку керування.

Блок керування (контролер) - головний елемент системи, який приймає і обробляє сигнали від датчиків контролю. При виявленні протікання води подає команду кранам з електроприводом, які і перекривають водопостачання. В деяких системах контролер відключає подавання води, якщо розрядилися батареї в бездротових датчиках. Встановлюється за допомогою накладного монтажу.

Контролер живиться від розподільного щита. Найчастіше розташовується поруч з кульовими кранами через порівняно невелику довжину (1-2 м) з'єднувального кабелю кранів.

Датчик контролю - реєструє протікання при попаданні на нього води і передає відповідний сигнал на блок управління. Такі сенсори встановлюються в місцях, де існує ймовірність аварійної ситуації - поблизу пральної / посудомийної машини, за унітазом, під раковиною, бойлером або ванною / душовою кабіною.

Блок керування

Кількість під'єднуваних дротових / бездротових датчиків - чим вищий цей показник, тим більше ділянок захищені від протікання. В різних моделях, виходячи з типу датчиків, можна підключити 10-100 сенсорів і більш. Для побутових потреб достатньо 10-15 датчиків.

Кількість під'єднуваних кульових кранів - чим вище дана характеристика, тим більше точок, в яких автоматично перекривається подавання води (по керуючому сигналу з контролера). Системи контролю протікання води розраховані на підключення 2-15 кранів і більше. Для будинку використовують 2-3 крани - для гарячого і холодного водопостачання, пральної або посудомийної машини.

Кількість датчиків / кульових кранів в комплекті - набагато менше, ніж можна підключити до блоку керування. Це дозволяє купувати сенсори і крани у міру потреби і не витрачати гроші за непотрібне оснащення. Зазвичай система комплектується 2-5 датчиками і 2 кранами.

Час спрацювання - проміжок часу від виявлення аварійної ситуації до перекриття водопостачання системою. Безпосередньо визначає кількість води, яке проллється з пошкодженої труби і пов'язані з цим матеріальні збитки. Тому чим швидше система відреагує на протікання, тим краще.

Для просунутих систем час спрацьовування складає 2.5 секунди, а ось більш бюджетні пристрої реагують на протікання повільніше - в межах 15-30 секунд. Баланс ціни і ефективності - 5-7 секунд.

Важливо: практика показує, що за 30 секунд виливається до 20-25 літрів води. Тому не варто вибирати найдешевші системи контролю протікання.

Час автономної роботи (резервне живлення) - забезпечує стабільну роботу системи при перебоях з електрикою. На цей випадок передбачається живлення від батарейок (акумуляторів) в мережевих системах або суперконденсаторів в пристроях, що працюють на батарейках. Час автономної роботи в різних моделях складає від декількох десятків хвилин до декількох діб.

Оповіщення

Звукове - спрацьовує при виявленні протікання або дуже низькому заряді елемента живлення.

Про обрив проводу - запобігає виходу з ладу системи через несправність проводки.

Про поломку / закисання крану - знижує ризик несподіваної відмови крана в зв'язку із зазначеними неполадками.

Закисання крану - утворення мінеральних відкладень в механізмі крана, що призводить до його заклинювання.

Функції

Автоматичний поворот крана - захищає кран від закисання. Така процедура виконується раз в 7 днів, 14 днів або 30 днів.

Тимчасове відключення датчиків - запобігає спрацьовування сенсорів в ситуаціях, коли можливе потрапляння води не пов'язане з протіканням. Корисна опція при прибиранні ванної або туалету.

Поєднання з іншими системами оповіщення - дозволяє інтегрувати пристрій контролю протікання з охоронною GSM-сигналізацією, системою «розумний дім». При підключенні до GSM-сигналізації в разі аварії користувач отримає тривожне SMS-повідомлення.

Віддалене керування - дозволяє управляти подаванням води за допомогою смартфона.

Моніторинг витрати води - дає можливість знімати показання лічильника за допомогою смартфона. Така опція полегшує контроль за споживанням холодної і гарячої води.

Важливо: для підключення до «розумному дому» і GSM-сигналізації, використання віддаленого управління і моніторингу витрат води потрібно встановити на смартфон спеціальний додаток.

Датчик контролю

Тип підключення

Проводовий - відносно недорогий і надійний варіант, що забезпечує роботу системи від мережі (батарейки не потрібні). Мінус - потрібно укладати проводку.

Безпроводовий - простіше в установці. Недоліки: висока ціна, знижена надійність, необхідність використання батарейок і їх регулярної заміни. Підходить для випадків, коли датчики контролю повинні бути рознесені далеко від блоку управління.

Проводовий / безпроводовий - універсальне рішення, що дозволяє вибирати потрібний тип підключення в залежності від ситуації.

Максимальне віддалення - гранично допустима відстань від блоку управління, на якому можна встановити датчик контролю.

Кульовий кран

Діаметр з'єднання (Ду, DN) - визначає сумісність кранів системи з конкретним водопроводом. Позначається в дюймах. Найчастіше зустрічається арматура з нарізним сполученням:

  • 1 дюйм (25 мм) - для систем централізованого водопостачання та опалювальних котлів;
  • 1/2 дюйма (15 мм) - для холодного і гарячого водопостачання;
  • 3/4 дюйма (20 мм) - для опалювальних систем.

Робочий тиск - натиск води, який витримують крани системи контролю протікання. Одиниця виміру - бар. Хоча в побутових водопроводах тиск знаходиться на рівні 4-6 бар, краще підбирати обладнання з запасом - до 8-16 бар. Це дозволить захистити крани від різких стрибків тиску (гідроудар).

Максимальна температура рідини - гранично допустима температура води, на яку розраховані крани системи контролю протікання. Температура гарячої води у водопроводі становить 60-75°C, а відповідний параметр в опалювальній системі дорівнює 90-95°C. Тому в першому випадку вибирають модель, що витримує 90°C, а в другому - 100-120°C.

Клас проточної частини

Повнопрохідний - має максимальну пропускну здатність (90-99%). Такі кульові крани зустрічаються найчастіше.

Неповнопрохідний - відрізняється зниженою пропускною спроможністю (40-70%). Подібні крани поширені менше.

Матеріал корпусу

Латунь - надійний матеріал, добре переносить різкі стрибки температур і тиску в системі. Оптимальний вибір для холодного і гарячого водопостачання / опалення.

Пластик термостійкий - дешевший, але менш міцний матеріал. Програє латуні по стійкості до перепадів тиску і температури.

Модулі в комплекті

Радіобаза - пов'язує блок управління з бездротовими датчиками і дозволяє їх інтегрувати в систему.

Блок живлення - забезпечує безвідмовну роботу системи контролю протікання води. Знижує напругу живлення з 220 В до 5-12 В і тим самим гарантує безпечну роботу системи навіть в разі аварії. Блок живлення буває внутрішнім (вбудованим) або зовнішнім.

Додатково

Напруга живлення

  • 220 В - робота від побутової мережі (пристрій оснащений внутрішнім блоком живлення).
  • 4.5 В - живлення від батарейок.
  • 12 В - робота від побутової мережі із зовнішнім блоком живлення.

Важливо: величина напруги живлення визначає можливі наслідки для життя та здоров'я людини, якщо відбулось протікання. Напруга 220 В при контакті з водою призводить до сильного ураження струмом, а 12 В може бути небезпечно для людей з кардіостимуляторами. В останньому випадку варто вибрати модель, яка працює від живлення 4.5-5 В.

Ступінь захисту - позначається кодом IPXX, де перша цифра позначає захист від пилу, а друга цифра - захист від вологи:

  • IP54 - пилозахищений корпус, захист від бризок з будь-якого напрямку (захист блоку управління);
  • IP65 - пилонепроникний корпус, захист від струменів з будь-якого напрямку (захист кранів);
  • IP67 - пилонепроникний корпус, витримує короткочасне занурення на глибину до 1 м (захист датчиків контролю).
Відгуки про статтю