Як вибрати сканер

Тип сканера

Ручний сканер – працює шляхом його ручного проведення по тексту або зображення. Для роботи зі сканером потрібно твердість руки та деякий досвід. Перевага його полягає у відносній дешевизні та компактності, недоліки: нечіткість і викривлення сканованих зображень.

Листовий сканер або протяжний – необхідно пропустити сканований лист через спеціальну щілину. Недолік у тому, що можна сканувати тільки один листок, а з журналу або книги сканування не вийде. Також йде значне спотворення картинки. Ці сканери не користуються особливою популярністю на ринку і поступово виходять з ужитку.

Барабанний сканер – даний тип має дуже високу роздільну здатність і використовується в поліграфії. Дуже дорогий.
Слайд-сканер – використовується тільки для сканування плівки. За своєю технологією нагадує протяжний сканер.

Планшетний сканер – найбільш поширений і універсальний, в ньому лист із зображенням притискається до скляної поверхні, під якою проходить сканувальний елемент.

Далі мова піде в основному про планшетні сканери.

Роздільна здатність матриці

Дозвіл вимірюється в кількості точок на квадратний дюйм і позначається як DPI. Чим вище значення DPI, тим чіткіше сканер зможе передати зображення.

Роздільна здатність матриці поділяють на оптичне (або реальне) і інтерполяційне.

Оптична роздільна здатність найбільш важлива при виборі сканера. Саме від цього показника і буде залежати результат сканування. Інтерполяційна роздільна здатність штучно збільшує картинку, і при цьому якість зображення значно погіршується. Тому, коли ви бачите роздільну здатність, наприклад, 600х1200, знайте, що перша цифра означає оптичну роздільну здатність, а друга – інтерполяційну. І при виборі необхідно звертати увагу саме на першу цифру.

Більшою мірою вартість сканера розрахована на цей показник. Спочатку визначтеся, що ви збираєтеся сканувати, і тоді можна буде з'ясувати, яка роздільну здатність буде для вас оптимальною:

  • для сканування текстових документів – досить оптичної роздільної здатності 200-300 DPI;

  • для відображення картинки на екрані монітора – вистачає 100 DPI;

  • для друкування збільшеного зображення на принтері – 600 DPI;

  • для сканування слайда з можливістю друкування на форматі 10х15 – необхідно 1200 DPI, а для формату А4 – 2400 DPI.

При скануванні фото оптимальний варіант – сканер з роздільною здатністю 600х1200 DPI.

Сканувальний елемент

CCD-матриця – основна перевага полягає в тому, що такі сканери мають високу роздільну здатність, а відповідно, і якість сканованих зображень. Також дані сканери більш довговічні. Однак існують і недоліки: значна вартість і тривалий старт перед початком роботи.

CIS-сенсор – переваги, з точністю до навпаки, відображають недоліки CCD-матриць, тобто він має невисоку вартість, швидкий старт і невеликі розміри. Однак недоліки значні – низька якість сканування та обмеження в розширенні.

Таким чином, вибираючи якийсь певний тип, здійснюється вибір між якістю і ціною.

Швидкість сканування

Цей показник безпосередньо залежить від роздільної здатності сканера, хоча кожна модель має свою швидкість, не всі виробники вказують її в характеристиках. Якщо швидкість сканування має велике значення, то варто уточнити її у продавця або на сайті виробника.

Глибина кольору

Глибина кольору – показник, що відображає кількість розпізнаваних кольорів, вимірюється в бітах.

Для сканерів стандартне значення – це 30 і 36 біт. Для порівняння: глибина кольору, характерна для більшості комп'ютерних програм, становить 24 біта.

Для сканування документів висока глибина кольору не матиме особливого значення, вона важлива для професійної роботи із зображеннями. При цьому потрібно звернути увагу в специфікаціях на позначку «true bit», що показує справжню глибину кольору сканера, а не розрахункову.

Якщо розглядати даний показник в парі з типом сканувального елементу, то CCD-матриця дає більш якісне зображення, ніж CIS-сенсор.

Формат

Формат – показує розмір документа, який можна просканувати за один прохід. Найбільш популярним є А4, але є й інші формати, як менші (А6), так і великі (А3, А2 і навіть А0 і А0 +).

Інтерфейс

USB – найбільш популярний і зручний інтерфейс. Дозволяє зберігати нормальну швидкість для сканерів початкового і середнього рівня.

SCSI – інтерфейс, який використовується в основному для професійних сканерів з високою роздільною здатністю. Основна перевага – це висока швидкість. Недоліки: складність у використанні та висока вартість підключення.

FireWire – зручний інтерфейс для професійних сканерів з високою роздільною здатністю, має високу швидкість передачі даних і відносну простоту підключення.

Ethernet-контролер – інтерфейс, який найчастіше використовують для підключення до локальної мережі. Має високу швидкість передачі даних і є незамінним при підключенні сканера до ноутбука.

Додаткові характеристики

Слайд-адаптер і рамки – виробники спробували поєднати характеристики планшетного і слайд-сканера. Однак сканування плівки з цією функцією значно гірше, ніж у слайд-сканера.

Пристрій автоподачі – при великих обсягах сканування це дуже зручна опція, що дозволяє заощадити час: стопка листів для сканування розміщується в лотку, вони автоматично обробляються один за іншим. Якщо ви бажаєте сканувати рідко, то цією характеристикою можна знехтувати, заощадивши на вартості.

Виробник

Основними виробниками сканерів є популярні бренди Canon, Epson, HP та Xerox. Саме їх продукцію рекомендується купувати. Як правило, це надійна і довговічна техніка, яка повністю виправдовує свою вартість. Альтернативою цим брендам можна вважати Fujitsu-Siemens: ці сканери трохи поступаються якістю і кількістю сервісних центрів. Купувати самі бюджетні сканери маловідомих брендів взагалі немає сенсу, тому, що немає зовсім ніякого вибору моделей.

Відгуки про статтю