Як вибрати скейтборд

Вид

Скейтборд – дерев'яна платформа (дека) на чотирьох колесах.

Лонгборд – різновид скейтборду, який має подовжену деку (до 3 метрів) і збільшені колеса. На такій дошці не відчуваються нерівності дороги, вона розвиває високу швидкість і не вимагає постійного відштовхування. Однак лонгборд досить важкий.

Ролерсерф – поєднує в собі скейтборд і роликові ковзани. Складається з двох пластин, з'єднаних торсіонною пружиною. На відміну від скейтборду він має два колеса (чотириколісні моделі зустрічаються дуже рідко). Відрізняється високою маневровістю і здатний розвивати досить велику швидкість. Не потрібно постійно відштовхуватися.

  • роздільний ролерсерф – різновид ролерсерфа, у якого деки пов'язані торсіонною пружиною. На цьому скейті неможливо робити стрибки, але він добре підійде для трюків на рівній поверхні.

Маунтінборд – дерев'яна платформа на великих надувних колесах (до 25 см) і пружною підвіскою. Призначений для спуску по пересіченій місцевості. Має кріплення для ніг спортсмена.

Пенніборд – різновид скейтборду, який відрізняється малим розміром, яскравим дизайном. Дека пенніборда виробляється з дуже міцного і легкого пластику, підвіска – з алюмінію, а колеса – з поліуретану (серцевина пластикова або алюмінієва). Ця молодіжна модель скейта підійде дорослим. Пенніборд застосовується для швидкої їзди та виконання різних трюків.

Дитячий скейтборд

Дитячий – відрізняється від дорослого розміром і дизайном, а також меншою величиною граничного навантаження. Хороші дитячі скейтборди виробляють з тих же матеріалів, що і дорослі.

Обираючи скейтборд для дитини, слід врахувати деякі особливості:

  • довжина скейта не має принципового значення, однак більшим дітям (в порівнянні з однолітками), слід обирати довші дошки; ширина скейта повинна складати 7.5-8 дюймів;
  • купуйте дошку, виготовлену в поточному році: чим довше зберігається дошка, тим сильніше вона деформується;
  • колеса скейта не повинні бути занадто жорсткими; більш тверді колеса дають велику швидкість і одночасно гірше зчеплення з поверхнею;
  • поверхня скейта повинна бути абсолютно рівною: щоб в цьому переконатися слід підняти дошку і подивитися на неї з торця;
  • зверніть увагу на матеріал скейта: краще взяти модель, виготовлену з канадського клена.

Дека

Матеріал

Канадський клен – найбільш відповідний матеріал для виготовлення деки: міцний і твердий з щільною текстурою. Має досить високу ціну.

Китайський клен – менш міцний матеріал, але і ціна його нижче.

Канадський + китайський клен – комбінація з двох матеріалів: верхній і нижній шар зроблений з канадського клена, внутрішній шар – з китайського клена.

Пластик – використовується для ролерсерфа. Дозволяє застосовувати різноманітні дизайнерські рішення.

Шкурка

Шкурка (гріптейп) – наждачний папір, який наклеюється на деку скейтборду для надійного зчеплення з взуттям спортсмена. Також гріптейп виконує декоративну функцію: зустрічаються чорні, сірі, кольорові шкурки, а також моделі, покриті малюнками та прозорі наждаки.

Зазвичай шкурка наклеюється один раз при складанні скейтборду. Якщо ж в процесі катання відчувається недостатньо міцне зчеплення з підошвою, то краще замінити наждак. Слід пам'ятати, що перед наклеюванням нового гріптейпа обов'язково відривається стара шкурка.

Не варто купувати кольорові гріптейпи – у них набагато менше зчеплення і низька стійкість до стирання. Ще один недолік кольорових шкурок – вища ціна. При бажанні створити власний стиль, можна розмалювати якісними акриловими маркерами однотонний чорний або сірий наждак.

Кількість шарів

Деки виготовляються зі шпону – склеєних між собою шарів деревини.

7 шарів – зустрічається найчастіше. Хороший баланс міцності та ваги для звичайного катання.

8-9 шарів – відрізняється підвищеною міцністю. Оптимальний варіант для екстремальної їзди та виконання трюків. Якісні 8-9-шарові скейтборди майже не відрізняються за вагою від 7-шарових.

Розміри

Довжина і ширина деки підбирається в залежності від габаритів людини, а також її індивідуальних переваг. Довжина деки варіюється від 16.9 до 55 дюймів, а ширина – від 4.6 до 10.625 дюйма.

Стандартна довжина деки – 31 дюймів. Дитячі варіанти коротше (міні скейтборди). Від ширини деки безпосередньо залежить стійкість і керованість скейтом, особливо під час стрибків. Початківцям краще підібрати дошки середньої ширини. Оптимальна ширина і довжина підбирається шляхом «примірки наживо».

Колеса

Діаметр і товщина

Діаметр коліс залежить від розміру деки, стилю та умов катання. Цей показник коливається в межах від 40 до 180 мм. Стандартний діаметр для скейтборду складає 54 мм, що дозволяє як кататися, так і виконувати трюки. Ролерсерфи мають 76 мм колеса.

Важливо: чим більше діаметр колеса, тим вище швидкість катання і швидше розгін. Чим нижче ця величина, тим маневровніший скейтборд і відповідно, легше виконувати трюки.

Товщина коліс залежить від діаметра – до 57 мм.

Жорсткість

Цей показник відображає величину опору колеса при механічному впливі. Маркування здійснюється числом і літерою А. При цьому чим вище число, тим більше жорсткість колеса.

Дуже м'які (менше ніж 80 А) і м'які колеса (80-85 А) краще забезпечують зчеплення з дорогою, маневровість і хорошу амортизацію. Недолік – більшою мірою, ніж жорсткі схильні до деформації та зносу. Жорсткі (100 А) – мають тривалий термін служби та краще підтримують швидкість.

Важливо: жорсткі колеса краще обирати для катання по вулиці, м'які – для їзди по рампі.

Клас підшипників

Клас підшипників різниться відповідно до американського стандарту ABEC. Чим вище точність виготовлення, тим вище клас підшипника. Всього розрізняють п'ять класів (1, 3, 5, 7, 9). ABEC 3, ABEC 5 і ABEC 7 зустрічаються найчастіше.

Від класу підшипника залежить міцність, термін служби та ціна скейтборду. Дорогі підшипники (від 5 класу і вище) потрібні, перш за все, для спортивних скейтбордів, для яких характерна агресивна їзда.

Підвіска

Підвіска – рама, яка з'єднує колеса і деку. Від неї залежить маневровість скейтборду. Підвіска регулюється (послаблюється або закручується) під конкретний стиль катання.

Матеріал

Алюміній – зустрічається найчастіше. Оптимальний баланс міцності та легкості.

Сталь – використовується рідко, міцніше алюмінію, але і важче.

Пластик – застосовується в дитячих скейтах. Дуже легкий матеріал і досить міцний для ваги дитини.

Ширина підвіски залежить від ширини деки та варіюється від 1.75 до 10 дюймів. Чим ширше дошка, тим ширше підвіска.

Максимальне навантаження – означає гранично допустиме навантаження на скейтборд і коливається від 20 до 120 кг. Вона охоплює, як вагу самого рейдера, так і навантаження при виконанні трюків.

Вага

Від ваги скейтборду безпосередньо залежить його маневровість. Легшими скейтами простіше і комфортніше управляти. Вага пристрою коливається від 1 кг до 15 кг. Слід зазначити, що в цю величину входить не тільки вага дошки, але і вага підвіски з колесами. Оптимальний варіант для стандартної моделі складає 3 кг.

Електро скейтборд

Електро скейт (електро скейтборд) – скейтборд, який приводиться в рух електромотором і оснащений системою гальмування. Для їзди не потрібно застосовувати зусилля, що дає можливість долати великі відстані без значних витрат фізичної енергії. Управління електротранспортом проводиться нахилом тіла (вперед – рух, назад – гальмування).

У порівнянні зі скейтбордом колеса електро скейта мають більший діаметр, що покращує його прохідність. Електро скейт здатний розвивати більшу швидкість, ніж скейтборд. Крім того, подібний пристрій менше шумить при русі.

Правда, електро скейт не підходить для виконання окремих складних трюків, наприклад ковзання по ребрах архітектурних елементів. Такий транспорт дорожче і важче звичайного скейтборду.

Виробник

Виробниками кращих дощок у світі по праву вважаються бренди Santa Cruz, Blind, Element, Shorty's. Ці скейтборд володіють всіма перевагами: легкість, міцність, оригінальний дизайн. Слід розуміти, що моделі особливо малої ваги будуть менш міцними. В цілому, кожен скейтборд цих марок абсолютно коштує витрачених на нього коштів. Саме на таких дошках катаються культові скейтбордисти зі світовим авторитетом.

Середній за якістю сегмент становить продукція брендів Explore, Powerslide, Razor, Tempish, Roller Derby. Ці дошки дешевше, але їм притаманні більш значущі недоліки: крихкість, не найкращі поверхні (шкурки).

Найдешевші скейти – вироби китайських і місцевих виробників Kepai, Re: Action, Sprinter, Amigo Sport, MaxCity, Спортивна колекція. Зазвичай це дошки в зборі, які продаються в спортивних супермаркетах. Вони цілком можуть підійти скейтбордисту початківцю, який тільки пробує свої сили. Якщо ви плануєте займатися скейтбордингом, то такі дошки вам не підійдуть: серед них складно підібрати варіанти, які відповідають певним стилям катання, шкурки дуже швидко псуються, колеса і підшипники найнижчої якості – швидко виходять з ладу.

Купувати скейтбордингову продукцію слід обов'язково в спеціалізованих магазинах, тому що це вид екстремального спорту, отже, покупка неякісного китайського скейтборду може коштувати вам здоров'я.

Відгуки про статтю