Як вибрати суміш для підлоги

Суміш для підлоги (наливна підлога) усуває нерівності та інші вади поверхні. В результаті виходить ідеально рівна і гладка стяжка підлоги, що необхідно для якісного укладання ламінату, паркету, паркетної дошки, лінолеуму та іншого покриття для підлоги.

Суміш для підлоги вигідно відрізняється від цементно-піщаної суміші (ЦПС) простотою приготування і заливу, швидким застиганням, можливістю створювати тонку стяжку (5 мм проти 20 мм), більш високою міцністю стяжки. Також суха суміш важить набагато менше, ніж ЦПС - це дозволяє її використовувати на слабких основах.

Важливо: суміш для підлоги наноситься на попередньо підготовлену основу. Тільки в цьому випадку покриття придбає необхідні експлуатаційні властивості. Підготовка основи особливо важлива при влаштуванні тонкошарової наливної підлоги.

Підготовка основи включає в себе видалення старого покриття, очищення від всіляких забруднень і пилу, ґрунтування. Завдяки грунтовці зміцнюється основа, підвищується адгезія (зчеплення) розчину і досягається його рівномірний розподіл. Також грунтовка запобігає розтріскуванню стяжки через підвищене вбирання вологи основою.

Суміші для підлоги

Область застосування

Більшість сумішей для підлоги розрахована на внутрішні роботи, тобто улаштування стяжки всередині приміщення. Основна властивість таких матеріалів - екологічність (безпека для здоров'я).

Рідше зустрічаються матеріали для зовнішніх робіт, які дозволяють виконати стяжку в неопалюваному котеджі, альтанці або патіо. Дані склади відмінно переносять вплив вологи, низької і високої температури.

Універсальні матеріали для внутрішніх і зовнішніх робіт застосовують для влаштування підлоги у ванній кімнаті і на кухні. Такі суміші поєднують екологічність і вологостійкість.

Властивості

Властивості суміші для підлоги визначаються спеціальними домішками. За цим параметром склади підрозділяються на кілька категорій:

  • самовирівнююча - самостійно розподіляється по основі і створює рівну поверхню;
  • швидкотвердна - прискорює набір міцності вже залитого розчину, що скорочує тимчасові витрати на влаштування стяжки;
  • морозостійка - переносить низькі температури і підходить для зовнішніх робіт;
  • високоміцна - володіє підвищеними характеристиками міцності і витримує серйозні механічні навантаження;
  • тонкошарова - створює стяжку товщиною від 5 мм без серйозної втрати міцності покриття;
  • для теплої підлоги - підвищує теплопровідність стяжки і забезпечує її несприйнятливість до перепадів температур через цикли нагрівання / охолодження. В результаті такі покриття не розтріскуються і не деформуються.

Також зустрічаються суміші, що підсилюють звукоізоляцію покриття, склади для швидкого ремонту або створення підлоги під ухилом.

Склад

Цементна / цементно-мінеральна - відрізняється стійкістю до негативних зовнішніх чинників, в тому числі вологи, низьких і високих температур. Підходить для улаштування теплої підлоги. Недоліки: висока ціна, тривалий час застигання та набирання міцності, велика вага, що збільшує навантаження на основу. Такі склади використовуються найчастіше.

Область застосування цементної суміші - внутрішні і зовнішні роботи.

Зустрічаються два види цементної суміші:

  • для грубого вирівнювання (базова) - містить наповнювачі великої фракції і вирівнює значні перепади висот підлоги в межах 30-80 мм;
  • для фінішного вирівнювання - складається з компонентів більш дрібної фракції, забезпечує ідеально рівну поверхню підлоги заввишки 5-30 мм.

Гіпсова - відносно дешева, екологічна, швидко висихає і набирає міцність, не дає осідання. Гіпсове покриття легше цементного. Дозволяє усунути перепади висот підлоги до 100 мм. Мінус - чутливість до вологи і перепадів температури, під дією яких стяжка руйнується. Гіпс несумісний з керамічною плиткою і теплою підлогою. Оптимальний вибір для улаштування паркетної підлоги.

Область застосування гіпсових сумішей - внутрішні роботи. У вологому або неопалюваному приміщенні гіпсові склади не застосовуються.

Цементно-гіпсова - поєднує переваги попередніх сумішей (швидкий набір міцності, вологостійкість). Добре поєднується з теплою підлогою.

Область застосування цементно-гіпсових сумішей - внутрішні роботи.

Характеристики

Мінімальна / максимальна товщина шару - визначає, які перепади висот усуває суміш. Залежно від складу цей параметр становить 0.5-100 мм. Виробник вказує діапазон мінімальних і максимальних товщин для конкретної суміші.

Оптимальна товщина шару підбирається виходячи з нерівностей підлоги. Практика показує, що паркетну дошку або інше покриття можна укласти при нерівностях до 2 мм. В той же час заповнювати перепади висот більше 100 мм (10 см) недоцільно, так як різко підвищуються витрати на купівлю суміші і навантаження на основу.

Важливо: при влаштуванні теплої підлоги суміш підбирається з таким розрахунком, щоб товщина шару над нагрівальним елементом становила не менше 35 мм. В цьому випадку забезпечується необхідна міцність наливної підлоги.

Час придатності суміші - період, протягом якого приготовлений розчин зберігає властивості і повинен бути нанесений на основу. Після закінчення цього часу суміш починає тверднути. Чим менше ця величина, тим важче нанесення розчину і тим вище вимоги до кваліфікації фахівців. Стандартний параметр для цементних матеріалів - 60-120 хвилин, для гіпсових - 30 хвилин.

Важливо: на час застигання і затвердіння суміші впливає температура навколишнього середовища і товщина шару.

Можливість технологічного пересування - час набору первинної міцності готової поверхні, після закінчення якого допускається ходіння для виконання технологічних операцій. Безпосередньо залежить від швидкості висихання суміші.

Чим нижче час набору первинної міцності, тим швидше можна ставати до інших робіт на ділянці. Одні склади тверднуть за 3 години після нанесення на основу, іншим знадобиться 168 годин (7 діб). Найчастіше зустрічаються суміші, що застигають за 8-24 години.

Важливо: можливість технологічного переміщення не означає, що покриття готове до укладання підлогових покриттів. Наприклад, розчинній суміші, що застигає протягом 24 годин, для цієї мети може знадобитись 7-28 діб (в залежності від використовуваних матеріалів, температури і вологості в приміщенні).

Мінімальна / максимальна температура застосування - діапазон температур основи, при яких наноситься розчинна суміш. Цей температурний режим забезпечує оптимальні умови для укладання, застигання і затвердіння складу. Більшість складів розраховані на температуру 0-30 ° C.

Мінімальна / максимальна температура експлуатації - діапазон температур навколишнього середовища, при яких гарантуються заявлені експлуатаційні характеристики стяжки. У цементних покриттів цей діапазон становить від -30 до + 70 ° C, гіпсові поверхні розраховані на використання при плюсовій температурі.

Водопотреба (водотверде відношення) - відношення маси води до маси суміші. Основний параметр для правильного приготування розчину. Вказується в літрах на кілограм (л / кг). Не можна змінювати це відношення, так як в результаті ускладнюється заливання стяжки підлоги і погіршуються її властивості. Наприклад, збільшення концентрації води в суміші викликає руйнування покриття.

Важливо: порушення водотвердого відношення в гіпсовому розчині призведе до усадження, хоча за нормальних умов пропорції ця суміш повинна трохи розширитися.

Витрата на площу 1 м 2 при товщині шару 1 мм - показує кількість матеріалу, необхідне для створення покриття площею 1 м 2 і товщиною 1 мм. Це орієнтовний параметр, так як реальна витрата безпосередньо залежить від перепадів висот основи і якості її підготовки. Із зростанням перепадів висот збільшується витрата матеріалу.

Щоб розрахувати витрати суміші, необхідно заявлену виробником витрату на 1 мм помножити на необхідну товщину. Так, для приміщення площею 14 м 2, в якому планується зробити стяжку товщиною 10 мм при витраті 2 кг на 1 м 2 і 1 мм, витрата суміші буде такою:

2 * 10 = 20 кг (для 1 м 2), 20 * 14 = 280 кг (для 14 м 2).

Для обробки такої кімнати потрібно купити 12 мішків сухої суміші (25 кг).

Міцність на стиск - гранично допустима величина механічного впливу, при перевищенні якої покриття сильно деформується або зовсім зруйнується. Вимірюється в мегапаскалях (МПа).

Оскільки суміш для підлоги поступово набирає міцність, виробники вказують цю характеристику через 1 добу і 28 діб після нанесення розчину. Для більшості цементних і гіпсових наливних підлог дана величина становить 25 МПа (через 28 діб). У деяких сумішей міцність на стиск нижче - 15-20 МПа.

Клас морозостійкості - позначає кількість циклів заморожування / розморожування, які витримує стяжка без деформації і погіршення її експлуатаційних властивостей. Клас морозостійкості вказується в літерно-числовому вигляді: F25, F35, F50; F75 (цифра відповідає кількості циклів).

Фасування - суміші поставляються в мішках вагою 25 кг (цементні) або 20 кг (гіпсові).

Відгуки про статтю