Як вибрати снігоприбирач

Снігоприбирач – пристрій для прибирання снігу на певній площі за допомогою захвату, подрібнення і викиду в обраному напрямку.

Робот-снігоприбирач – вдосконалений різновид снігоприбирача, що виконує роботу автоматично: користувачеві досить задати маршрут і час прибирання. Крім того, активація робота можлива дистанційно (SMS, спеціальний додаток на смартфоні). Якщо на шляху «розумної» техніки зустрінеться перешкода чи жива істота, робот об'їде її або зупинить рух.

Клас

Побутовий (дачний) – компактна несамохідна техніка, що має малу потужність. Подібні снігоприбирачі діляться на підкласи:

 • мікро-клас (електролопата) - малопотужний пристрій (до 1000 Вт), застосовується для очищення двору і доріжок;
 • міні-клас (електричний очисник з дефлектором) – більш потужний агрегат (до 2500 Вт), призначений для очищення території площею до 500 м2;
 • медіум-клас (бензиновий очищувач) – досить потужна техніка (до 6000 Вт або 5 к.с.), використовується для очищення території площею до 3000 м2.

Напівпрофесійний (аматорський) – більша самохідна техніка потужністю 5-7.5 к.с. Рекомендована сфера застосування: очищення ділянок до 6000 м2.

Професійний – габаритна самохідна техніка, що має велику потужність (7.5-13 к.с.). Рекомендована сфера застосування: очищення ділянок площею від 6000 м2.

Важливо: щоб перевести кінські сили в кіловати, слід знати, що 1 к. с. = 735 Вт.

Тип переміщення

Самохідний – наводиться в рух бензиновим або електричним мотором, оснащується трансмісією. Такий снігоприбирач набагато зручніше несамохідного аналога, так що користувачеві не потрібно його штовхати. Самохідна модель відмінно впорається зі щільним снігом і настом. Недоліки: висока вартість, більш дороге обслуговування, великі габарити. Це оптимальне рішення для очищення великої території.

Самохідні моделі оснащуються фарами, підігрівом ручок, гідропідсилювачем керма.

Самохідні снігоприбирачі бувають двох видів.

 • Колісний – розрахований на рівну поверхню і слабо пересічений рельєф. Колеса снігоприбиральної машини відрізняються спеціальним профілем для хорошого зчеплення з льодом і снігом. Подібна модель маневрена і легка.
 • Гусеничний – розрахований на складний рельєф місцевості (в тому числі крижані поверхні, круті схили). В порівнянні з колесами гусениці характеризуються більшою площею зчеплення і високим тяговим зусиллям, а отже - кращою прохідністю. В той же час гусенична модель поступається колісній в маневреності і швидкості, а ціна її набагато вище.

Несамохідний – наводиться в рух м'язовою силою користувача. Така снігоприбиральна машина дешевше, компактніше і дбайливіше очищує поверхню, ніж самохідна. Мінус – не годиться для прибирання насту або щільного снігу. Несамохідна модель підійде для обробки невеликих площ (дача, заміський будинок) і очищення важкодоступних місць. Таку техніку легко освоять підлітки та люди похилого віку.

Несамохідні снігоприбирачі важать 45 кг, самохідні – близько 70 кг.

Двигун

Тип

Електричний – легкий, малошумний, простий в обслуговуванні (не потребує заміни мастила), порівняно дешевий. Такий снігоприбирач програє бензиновому аналогу в потужності і мобільності (залежить від довжини шнура). Крім того, не виключається ймовірність розриву дроту і короткого замикання на снігу.

Електричними двигунами оснащуються в основному несамохідні машини. Машина з електромотором хороша для очищення невеликих територій з електромережею, наприклад, двору будинку, дерев'яних терас.

Бензиновий – потужний, не залежить від електромережі і довжини кабелю. Ця машина важче, дорожче і складніше в обслуговуванні (потребує палива, періодичну заміну мастила), ніж електричний снігоприбирач. До недоліків відноситься і високий рівень шуму при роботі.

Бензинові двигуни використовуються в самохідних і несамохідних машинах. Таку модель логічно вибрати для прибирання великої території, де відсутня електрика.

Бензиновий двигун представлений в двох видах.

 • 2-во тактний – потужний при порівняно низькій ціні, але в процесі експлуатації видає сильний шум і погано запускається на морозі. 2-во тактний мотор вимагає заправляння суміші бензину і мастила в точно певній пропорції (відхилення від них призведе до передчасного зносу мотора).
 • 4-х тактний – економічний, створює менше шуму і зручний в заправці (бензин і мастило заправляються окремо). При однаковому обсязі такий мотор поступається за потужністю 2-во тактному.

Гібридний – поєднує два попередніх двигуна. Бензиновий мотор приводить в дію ротор і шнеки, виробляє енергію для електродвигуна, а останній запускає гусениці. Машини з гібридним двигуном коштують дорого і зустрічаються рідко.

Потужність

Безпосередньо визначає продуктивність снігоприбирача. Вимірюється в кінських силах (к.с.) або ватах (Вт). Більш потужна модель покаже кращий результат при очищенні від високих заметів і насту, але обійдеться дорожче і потребує більше пального. Потужні снігоприбирачі важче малопотужних «братів».

Параметри потужності моторів:

 • електричний двигун – 2-3 к.с. (найдорожча електрична машина по потужності, порівнянна лише з найдешевшою бензиновою);
 • бензиновий двигун – до 10-15 к.с.

Рекомендована потужність снігоприбирача:

 • 3-4 к. с. – для прибирання на ганку, на виїзді з гаража та інших дрібних робіт;
 • 5-6 к. с – для прибирання території в 6 соток;
 • 8 к. с. – для прибирання території в 10 соток;
 • 10 к.с. і вище – для прибирання території від 1500 м2.

Обсяг – чим більше цей параметр, тим вище потужність двигуна і продуктивність снігоприбирача. Великогабаритний мотор споживає велику кількість пального і ускладнює конструкцію пристрою.

Тип запуску (бензиновий) – реалізований в двох варіантах.

 • Ручний (смикання ручки) – моделі з подібним запуском легкі і дешеві, але незручні, оскільки вимагають прикладання фізичних зусиль для запуску.
 • Електростартер – снігоприбирачі з таким запуском зручніше, але важче і дорожче. Стартер може живитись від мережі або від вбудованого акумулятора. Перший варіант дешевше і надійніше (особливо в зимовий час), другий - забезпечує більшу автономність, що відповідним чином позначається на ціні снігоприбирача.

Обсяг паливного бака – чим вище цей параметр, тим довше пропрацює снігоприбиральна машина без дозаправки.

Трансмісія (коробка перемикання передач) – буває двох типів.

 • Ступінчаста – проста і дешева, але незручна у використанні: перемикати передачі слід послідовно і при повній зупинці снігоприбиральної машини, щоб уникнути зносу трансмісії.
 • Плавна (варіатор) – простіше в експлуатації, так як для перемикання передач повної зупинки машини не потрібно. Така коробка передач має складну конструкцію і обійдеться дорожче.

Число передач – в різних моделях цей параметр може досягати 6 (передні) і 2 (задні). Чим більше передач (швидкостей), тим зручніше працювати зі снігоприбирачем.

Шнек

Шнек – пристосування, за допомогою якого снігоприбирач забирає сніг і відкидає його в певний бік.

Матеріал

Метал – твердий і міцний матеріал. Такий шнек відмінно впорається з високими кучугурами, настом і щільним снігом, а ось для робіт з делікатними поверхнями, наприклад, садової доріжкою, він не підійде. При зіткненні з твердою перешкодою (каменем) металевий шнек може вивести з ладу трансмісію або мотор. Металевими шнеками забезпечуються самохідні снігоприбирачі.

Пластик – досить твердий матеріал при низькій вартості. На відміну від металевого шнека, пластиковий інструмент дбайливо працює з дорожнім покриттям, але досить крихкий і схильний до тріщин при зіткненні з каменем. Пластикові шнеки зустрічаються в дешевих снігоприбиральних машинах.

Гума + пластик, гума (прогумований) – порівняно м'який матеріал. Подібний шнек підійде для очищення від снігу доріжок з декоративним покриттям. Прогумованому інструменту по плечах пухкий сніг, при роботі з настом або щільним заметом він покаже набагато гірший результат і швидко вийде з ладу. Прогумовані шнеки встановлюються на несамохідні снігоприбирачі.

Крім шнека, в багатьох снігоприбиральних машинах використовується підмітальна щітка. Цей інструмент призначений для прибирання м'якого снігу малої глибини. Підмітальна щітка ідеальна для нескладних робіт і очищення делікатних поверхонь, але з більш серйозними завданнями вона не впорається.

Самохідна снігоприбиральна машина може забезпечуватися парою «шнек / ротор». Ротор (крильчатка) відкидає сніг набагато далі, ніж шнек.

Важливо: зверніть увагу на моделі, які оснащуються шнеком і щіткою. В цьому випадку якість очищення помітно підвищиться: шнек прибере щільні замети, а щітка очистить залишившийся сніг.

Форма – представлена двома варіантами:

 • рельєфна – для очищення території від заледенілого або злежалого снігу;
 • гладка – для прибирання території від пухкого, свіжого снігу.

Діаметр шнека або щітки – чим вище цей параметр, тим більше снігу захопить шнек або щітка. А от зменшення діаметра підвищить зусилля при обертанні інструменту. Снігоприбирач з великим шнеком краще впорається з прибиранням значної кількості м'якого снігу, а модель з маленьким шнеком хороша для боротьби з настом і щільним снігом.

Додатково

Крильчатка – призначена для викиду снігу в снігоприбиральних машинах з дво- і триступеневою системою очищення. Крильчатка виконується з пластика або металу. Перший варіант дешевше, зате другий надійніше і довговічніше.

Жолоб для викиду снігу (дефлектор) – виготовляється з пластика або металу. Пластиковий жолоб легше, дешевше і тихіше (а також не вібрує при роботі), зате металевий міцніше і надійніше: не замерзає на морозі і не схильний до тріщин. Металевий жолоб не буде зруйнований при викиді дрібних каменів разом зі снігом.

Характеристики

Висота і ширина захвату – дозволяють оцінити продуктивність роботи снігоприбирача за один прохід. Чим більше ці параметри, тим з більш високими і широкими заметами впорається машина.

Висота захвату залежить від класу пристрою:

 • побутовий – 20-32 см;
 • напівпрофесійний – 35-50 см;
 • професійний – 50-60 см.

Для регулярного прибирання снігу досить пристрою з параметром 20 см, якщо ж очищення проводиться рідше, то хорошим вибором стане снігоприбирач з висотою 50 см.

Ширина захвату – чим більше цей параметр, тим швидше машина очистить певну ділянку від снігу. В той же час зі збільшенням ширини захвату знижується маневреність снігоприбирача.

Ширина захвату залежить від класу пристрою:

 • побутовий – 30-55 см;
 • напівпрофесійний – 55-70 см;
 • професійний – 70-100 см і вище.

Дальність викиду – визначається потужністю двигуна снігоприбиральної машини.

Дальність викиду залежить від класу пристрою:

 • побутовий – машини мікро-класу (до 3-4 м), машини міні-класу (2-8 м), машини медіум-класу (до 10 м);
 • напівпрофесійний – до 15 м;
 • професійний – до 19 м.

Велика дальність викиду (понад 10 м) потрібна при обробці значних площ (понад 1500 м2). Маленька дальність викиду стане в нагоді для очищення порівняно невеликого простору.

Продуктивність – кількість снігу, яку відкидає пристрій за годину роботи. Одиниця виміру – тонна за годину (тонн/год). Виробники іноді вказують продуктивність в площі очищення снігу за годину (м2/год).

Продуктивність залежить від класу пристрою:

 • побутовий – машини міні-класу (до 8 тонн/год), машини медіум-класу (до 10 тонн/год);
 • напівпрофесійний – до 30 тонн/год;
 • професійний – до 90 тонн/год.

Час безперервної роботи – тривалість роботи снігоприбирача від заправки його пальним або зарядки акумулятора. Машина, здатна працювати впродовж тривалого часу, стане в нагоді для очищення великих територій.

Система очищення – буває трьох видів.

 • Одноступінчаста – захоплення і викид снігу виконується обертанням шнеку. Відкидання снігу на значну відстань вимагає високої швидкості обертання шнеку. При зіткненні швидко обертового шнека з каменем або іншою перешкодою машина швидше за все поламається. Подібний апарат не варто застосовувати для чищення гравійних і кам'янистих доріжок.
 • Двоступінчаста – захоплення снігу виконується шнеком, а викид – крильчаткою, що підвищує надійність агрегату. Така машина впорається з обробкою кам'янистих і гравійних поверхонь. Надійність двоступінчастої системи посилюється і незалежністю регулювання дальності викиду снігу від швидкості обертання шнека.
 • Триступінчаста – захоплення снігу виконується двома шнеками, які потім подають його на прискорювач (для подрібнення), а викид – крильчаткою. Подібний снігоприбирач відмінно підходить для обробки великих площ і впорається зі снігом будь-якої глибини і щільності.

Рівень шуму – чим менше ця величина, тим комфортніше експлуатація снігоприбиральної машини.

Діаметр коліс – чим більше цей параметр, тим вище прохідність у снігоприбирача. Несамохідні машини, наприклад, моделі міні-класу, забезпечуються маленькими колесами діаметром до 15 см. А ось у самохідних напівпрофесійних моделей діаметр коліс складає від 15 см.

Функції

Захист від перевантаження – запобігає виходу з ладу снігоприбирача при значному зростанні навантажень на мотор. В самохідних машинах передбачено від'єднання шнека від редуктора (при заклинюванні), в несамохідних агрегатах просто відключається двигун (при перегріванні).

Фари – дають можливість користуватись снігоприбиральної машиною в темний час доби.

Підігрів ручок – зігріває руки оператору при роботі зі снігоприбирачем. Особливо корисна ця функція для очищення великих площ, на що потрібно багато часу. Підігрів ручок передбачається в потужних моделях.

Гідропідсилювач керма – полегшує управління і маневрування снігоприбирачем: щоб повернути машину в потрібну сторону досить повернути праву або ліву рукоятку.

Регулювання дальності викиду – дозволяє змінювати дальність відкидання снігу в залежності від ситуації.

Управління однією рукою – полегшує експлуатацію снігоприбирача. Зокрема, така опція корисна при зміні положення жолоба викиду снігу без зупинки машини.

Регулювання ручок по висоті – дозволяє налаштувати ручки під зріст користувача. Ця функція забезпечує додатковий комфорт при роботі з машиною.

Регулювання положення жолоба викиду снігу – дає можливість визначати напрямок викиду снігу.

Зустрічається кілька способів регулювання:

 • ручне – вимагає зупинки снігоприбиральної машини;
 • механічне – дозволяє регулювати напрямок викиду снігу на ходу;
 • електричне – так само не вимагає зупинки снігоприбирача, але є більш досконалим і дорогим варіантом.

В деяких бюджетних снігоприбирачах регулювання і зовсім відсутнє – жолоб викиду снігу жорстко зафіксований.

Регулювання положення забірника снігу – дозволяє визначати дистанцію забірника снігу до землі. Тим самим користувач задає товщину шару снігу, який залишиться після проходу машини.

Регулювання проводиться двома способами:

 • механічне – вимагає зупинки машини;
 • електричне – не вимагає зупинки снігоприбирача.

Блокування коліс / гусениць окремо – полегшує управління і маневрування снігоприбиральною машиною. В бюджетних моделях блокування здійснюється за допомогою кулачкових фіксаторів (для блокування телефону потрібна буде повна зупинка агрегату), в дорогих снігоприбирачах застосовуються куркові вимикачі, які блокують колеса / гусениці на ходу.

Ніж для підрізування заметів – гостра металева пластина, яка кріпиться до снігозабирача. Ніж полегшує роботу зі щільним снігом.

Датчик рівня палива – з його допомогою користувач стежить за рівнем пального і при необхідності дозаправляє машину.

Поради щодо вибору

 • Зверніть увагу на вагу снігоприбирача. Чим легше модель, тим більше в ній пластикових деталей, які швидко вийдуть з ладу. У якісної машини основні вузли і агрегати повинні бути металевими.
 • Погана обробка пластикових деталей свідчить про низьку якість снігоприбиральної машини. Це саме стосується і моделей, виконаних з дуже тонкого металу.
 • Огляньте знімні і рухливі частини снігоприбирача, а також кришки. У низькоякісної техніки вони бовтаються ще до початку експлуатації. Не варто купувати агрегат, в якому вібрує ручка під час роботи.
 • Зверніть увагу на терміни та умови гарантії.
Відгуки про статтю