Як вибрати сік, нектар

Вид

Сік – рідкий продукт, який отримують з плодів овочів і фруктів прямим віджиманням або відновленням з концентрату. Соки робляться з плодів без м'якоті, наприклад, цитрусових або яблук. В соках не міститься цукор та інші добавки. Масова частка плодової частини становить 100%.

Нектар – сік, розведений водою або цукровим сиропом. Нектари роблять з бананів, манго, персиків та інших плодів з м'якоттю. Відрізняється від класичного соку меншим вмістом плодової частини (25-50%). У нектари іноді вводять харчові добавки. До цієї категорії відносяться і соки з цукром.

Морс – сік з м'якоттю, який отримують з ягід, наприклад, журавлини. Також до складу продукту входять: вода, харчові добавки, в тому числі лимонна кислота і барвники. Морс містить не менше 18% плодової частини.

Смузі – питне пюре, нагадує морс, але виробляється з фруктів і ягід. Зустрічаються і чисто фруктові або ягідні смузі. Цей продукт корисніше соків, оскільки містить клітковину (харчові волокна). Масова частка плодової частини в смузі становить 97-100%.

Фруктовий коктейль і соковий напій схожі на морс, але відрізняються меншою масовою часткою плодової частини – не менш 15% і 10% відповідно. Ця ж характеристика у соковмісного напою і зовсім становить не менше 1%. В такій продукції вміст корисних речовин мінімальний.

Тип

Прямого віджиму – виготовляються за допомогою механічної обробки свіжої сировини, тобто видавлювання рідини з овочів і фруктів. Потім соки піддаються пастеризації. Дані продукти є найкориснішими, оскільки містять найбільшу кількість мінералів і вітамінів. Однак термін придатності соків прямого віджиму не перевищує 3 місяців.

Концентровані – робляться за допомогою видалення води з соків прямого віджиму. Для цієї мети сировина піддається продавлювання крізь мембрани, виморожування або випарювання. Концентровані соки не вживають в їжу, а використовуються для виробництва відновлених соків.

Відновлені – отримують з концентрованого пюре або соків шляхом додавання води. У подібній продукції концентрація вітамінів і мінеральних речовин порівняно невисока.

Основа і смак

В овочевих соках присутнє більше мінеральних солей і рослинних білків, у фруктових – цукру. Тому продукція з овочів краще підходить для дієтичного харчування і нормалізації обміну речовин. Такі соки беруть участь в будівництві клітин. А ось фруктові соки забезпечують клітини енергією.

Популярні соки

Виноградний – багатий на вітаміни P і K, фруктозу, органічні кислоти, амінокислоти і мінеральні солі. Позитивно впливає на роботу серцево-судинної системи, знижує рівень холестерину, підвищує гемоглобін.

Вишневий – містить вітамін C, магній, калій, флавоноїди, дубильні і мінеральні речовини. Зменшує артеріальний тиск, покращує стан судин, має протизапальний ефект. Корисний при безсонні. Багато спортсменів вживають вишневий сік після тренувань.

Гранатовий – насичений вітамінами C, K і B6, клітковиною, танинами, антоцианами, міддю, фосфором, марганцем. Зміцнює імунітет, знижує артеріальний тиск, нормалізує обмін речовин і роботу шлунково-кишкового тракту. Корисний при набряках і анемії.

Лимонний – багатий на вітаміни групи B, C і PP, натрій, бор, магній, молібден, хлор, цинк. Виводить токсини з організму, посилює імунітет, попереджає виникнення серцево-судинних захворювань, стимулює травлення. Допомагає при атеросклерозі і ангіні, сприятливо впливає на нервову систему.

Апельсиновий – містить вітаміни C і B9, калій, мідь, магній, фосфор, залізо, флавоноїди, клітковину. Зміцнює судини, виводить токсини, робить позитивний вплив на травлення, має протизапальний ефект, сприяє схудненню.

Березовий – багатий на вітаміни групи B, C, D, A, натрій, залізо, йод, калій, марганець, магній, ефірні олії. Сприяє виробленню серотоніну (гормону щастя), зміцнює імунну систему, корисно впливає на зір і стан кісток і шкіри.

Томатний – містить вітамін A, E, B, амінокислоти, кальцій, марганець, хром, залізо. Зменшує вірогідність тромбозу, нормалізує роботу травної системи і водно-сольовий баланс, захищає нервову систему від перевтоми і стресу. Входить в раціон бажаючих схуднути, корисний при безсонні.

Яблучний – багатий на вітаміни групи B, PP, E, C, фосфор, калій, фтор, залізо, хлорогенову кислоту і катехини. Зміцнює імунітет, очищує кров від холестерину, корисно впливає на травлення, покращує стан волосся і нігтів. Оберігає клітини мозку від руйнування і відновлює кислотно-лужний баланс. Допомагає при порушенні обміну речовин, залізодефіцитної анемії.

Грушевий – містить вітаміни групи B, C, E, A, залізо, цинк, мідь, клітковину, пектини, рослинні жири і білки. Входить до складу яблучно-грушевого соку.

Персиковий – насичений вітамінами групи B і C, бета-каротином, пектином, калієм, фосфором, магнієм, яблучною, винною, лимонною кислотою. Покращує обмін речовин, виводить токсини, стимулює імунну систему, позитивно впливає на нервову систему. Допомагає перетравлювати жирну їжу, показаний при диспепсії і недокрів'ї.

Полуничний – містить вітаміни групи B, H, E, C, кальцій, сірку, фосфор, йод, кобальт, хром, молібден, нікель. Зустрічається в складі соків з м'якоттю або нектарів (яблучно-полуничний, бананово-полуничний).

Банановий – багатий на вітаміни групи B, PP, E, A, калій, пектини, білки, клітковину, крохмаль. Покращує працездатність, сприяє синтезу серотоніну, позитивно впливає на роботу шлунково-кишкового тракту, нирок і печінки. Корисний при набряках, депресіях, нефриті, сечокам'яній хворобі.

Грейпфрутовий – насичений вітамінами B5, B9, A, C, флавоноїдами. Знижує рівень холестерину, підсилює імунну та серцево-судинну систему, сприяє виведенню шлаків з організму. Стимулює увагу і пам'ять, зменшує ймовірність появи остеопорозу і атеросклерозу.

Айвовий – містить вітаміни B1, B2, C, H, PP, ефірні олії, органічні кислоти. Допомагає при хворобах шлунково-кишкового тракту, астмі, недокрів'ї.

Ананасовий – багатий на вітаміни B6, A, C, кальцій, залізо, мідь, кальцій, тіамін, бромелайн. Корисно впливає на кровообіг, сприяє схудненню, нормалізує роботу кишківника, печінки і нирок, робить кістки, зв'язки і сухожилля міцнішими.

Чорносмородиновий – насичений вітамінами групи B, P, A, D, C, фруктозою, органічними кислотами, пектинами, залізом, фосфором, натрієм. Зміцнює імунітет, корисно впливає на печінку, шлунково-кишковий тракт, обмін речовин. Також покращує склад крові і має противосклеротичний ефект.

Чорничний – містить вітаміни групи B, H, C, PP, A, мідь, кальцій, фосфор, йод, натрій, марганець, калій. Характеризується протизапальним ефектом, нормалізує роботу кишківника. Допомагає при розладах шлунково-кишкового тракту.

Мультифрукт – суміш з декількох соків, має їх властивості. Обираючи такий продукт, зверніть увагу на його склад: всі соки вказуються в порядку убування їх масової частки.

Морквяний – багатий вітаміном K, бета-каротином, біотином, клітковиною, калієм, марганцем, залізом, фосфором. Позитивно впливає на зір, запобігає запори, має протизапальний ефект, зменшує рівень холестерину в крові. Зміцнює кістки і м'язи. Використовується для профілактики серцево-судинних захворювань.

Важливо: в будь-якого соку є свої протипоказання, пов'язані з наявністю певних захворювань або алергії. Якщо такі є, потрібна попередня консультація лікаря-дієтолога. Крім того, один і той же сік при одних хворобах краще вживати до їжі, а при інших – після. Також не слід перевищувати добову норму соку. Деякі соки, наприклад, лимонний не можна пити в нерозведеному вигляді.

Консистенція

З м'якоттю – самі в'язкі соки. Містять максимальну кількість вітамінів, пектинів, клітковини. Такі соки є найбільш корисними. Робляться з гарбуза, моркви, абрикоса.

Освітлені – фільтровані соки, які містять м'якоть, домішки і осад (допускається не більше 0.3%). Освітлені соки відрізняються прозорістю. В той же час дана продукція за своїми корисними властивостями поступається сокам з м'якоттю.

Неосвітлені – соки, в яких немає м'якоті, але присутній осад. Подібні соки мають мутний і непрозорий вигляд. Неосвітлені соки корисніші за освітлені.

Спосіб обробки

Соки піддаються термічній обробці для подовження терміну придатності. Виділяють два способи такої обробки:

  • пастеризація – нагрівання соку до температури 63-120°C, при якій гинуть лише живі бактерії (термін придатності становить 1-3 місяці);
  • стерилізація – нагрівання соку до 130°C, що знищує живі бактерії і їх спори (термін придатності становить до 12 місяців).

Особливості

Натуральні – не містять барвників та інших харчових добавок.

Органічні – зроблені з овочів, фруктів і ягід, вирощених в екологічно чистих умовах. У складі таких соків немає хімікатів.

Вітамінізовані – збагачені вітамінами. Ці соки корисніші звичайних. Подібна продукція рекомендується вагітним і годуючим жінкам, дітям раннього віку.

З цукром – цукор покращує смак соку. Цукор додається в овочеві соки та продукцію з кислих фруктів. Але цукор дозволяє замаскувати низьку якість початкової сировини. Якщо сік містить цукор, то відповідна інформація вказується виробником.

З сіллю – сіль покращує смак соку. Сіль додають в томатні соки.

Не містить

Одним з показників високої якості і безпеки для здоров'я соків є відсутність в їх складі консервантів, барвників, ароматизаторів, цукру. Соки без цукру показані дітям, діабетикам, людям, які дотримуються безвуглеводної дієти.

Упаковка

Скляна пляшка / банка – хімічно нейтральна упаковка, що не вступає в реакцію з соком. Дана тара не впливає на смак соку і не виділяє небезпечні речовини. Мінуси: крихкість, велика вага. Скляна пляшка / банка – оптимальне рішення для зберігання і вживання соку вдома.

Важливо: на думку одних споживачів скло не захищає сік від УФ-променів, інші стверджують зворотне.

Тетра-пак – практична і надійна упаковка, що захищає сік від впливу УФ-променів. Але така коробка може вступати в реакцію з кислими соками, наприклад, ананасовим або апельсиновим. Тому дану продукцію не варто зберігати довго в тетра-паку. Сік в цій упаковці можна взяти в дорогу або на природу.

Пластикова пляшка – має ті ж достоїнства і недоліки, що і тетра-пак. Також пластик з часом виділяє канцерогени, вступаючи в реакцію з кислими соками.

Дой-пак (пауч) – компактна і надійна упаковка, що захищає вміст від УФ-променів. Дає можливість багаторазово відкривати і закривати пакет, що зручно, якщо сік вживається поза домом. Продукцію в дой-паку обирають мандрівники, спортсмени та любителі активного відпочинку.

Важливо: обираючи сік, зверніть увагу на цілісність і зовнішній вигляд упаковки. Якщо вона пошкоджена або вицвіла – відмовтесь від покупки. Вивчіть склад продукту, термін придатності, інформацію про виробника.

Обсяг

Обсяг соку залежить від обраної упаковки:

  • скляна пляшка – 0.2-1 л;
  • скляна банка – 3 л;
  • тетра-пак – 0.2-2 л;
  • пластикова пляшка – 0.5-1 л;
  • дой-пак – 0.125 л.

Найчастіше купують сік в упаковці ємністю 1 л.

Відгуки про статтю