Як вибрати котушку для спінінга

Вид

Безінерційна – котушка, у якій при закиданні з розмотуванням волосіні барабан (шпуля) не обертається, а значить і сходить на «ні» інерція системи. Це дозволяє забезпечити високу дальність закидання, а ймовірність заплутування зводиться до мінімуму. Фрикційне гальмо в котушці запобігає обриву волосіні. Недоліки: складність конструкції та менша надійність, ніж в інерційної. Підійде для новачків.

 • Безінерційна з байтранером – різновид безінерційної котушки, оснащена спеціальним пристроєм – байтранером, що дозволяє відключати фрикційне гальмо. Застосовується при лові великої та сильної риби (коропа). Ця модель відрізняється високою міцністю і надійністю, що позначається на її вартості.

Інерційна (нахлистова) – котушка, у якій гальмування відбувається внаслідок інерції обертового барабана. Переваги: простота конструкції, висока чутливість снасті, порівняно низька ціна. Недоліки: нижча дальність закидання і велика ймовірність заплутування волосіні. Оптимальний варіант для лову на відкритому просторі.

 • мультиплікаторна – різновид інерційної котушки. Переваги: автоматичне укладання і плавне гальмування волосіні. До того ж, мультиплікаторну котушку можна оснащувати додатковими пристосуваннями. Такі котушки забезпечують більшу надійність і тягове зусилля, ніж безінерційні. Хороший варіант для риболовлі в складних умовах (зокрема, в морі).

Передавальне число

Передавальне число – співвідношення між кількістю обертів барабана і руків'я. Позначається у вигляді формули x: 1, де 1 – оберт руків'я барабана, а «x» – число обертів барабана за один оберт руків'я. Чим більше цей показник, тим вище швидкість намотування волосіні та тим нижча потужність («тяговитість») котушки. Передавальне число залежить від типу котушки:

 • безінерційні – 6:1-7:1 («швидкісні»), 4:1-4.5:1 («силові»), універсальний варіант складають проміжні значення;
 • у інерційних котушок передавальне число становить 1:1, тому для них цей параметр не вказується;
 • мультиплікаторні мають низькі передавальні числа (від 3:1).

Котушки з високими передавальними числами забезпечують хорошу швидкість виведення (витягування риби), а котушки з низькими – велике зусилля.

Фрикціон

Фрикційне гальмо послаблює котушку при критичному навантаженні й таким чином запобігає розриву волосіні.

Існує в декількох різновидах.

 • передній фрикціон – зустрічається у відносно простих і легких котушках з плавним і точним регулюванням. Разом з тим, регулювання не таке зручне, як в задньому фрикціоні. Особливо це актуально, якщо фрикціон налаштовують в процесі виведення. Застосовується тільки в безінерційних моделях.
 • задній фрикціон – забезпечує зручне регулювання – його можна виконувати в процесі виведення здобичі. Таке розташування фрикціона збільшує вагу котушки та точність підлаштування. Використовується тільки в безінерційних моделях.
 • бічний фрикціон – зустрічається в мультиплікаторних і нахлистових котушках.

Ємність шпулі

Ємність шпулі – мається на увазі рекомендована волосінь. Цей параметр вказує на кількість волосіні, яка поміщається в основний шпулі котушки при нормальному намотуванні. Позначається двома цифрами: перша – довжина волосіні в метрах, друга – товщина волосіні в міліметрах. Наприклад, цифри 200 / 0.45 означають, що на котушку поміщається до 200 м волосіні товщиною 0.45 мм.

Важливо: ємність шпулі вказується для гладкої волосіні. Якщо використовувати плетений шнур, то ці показники будуть іншими.

Розмір шпулі

Від цього параметра залежить ємність шпулі. Великі барабани більш стійкі до високих навантажень, ніж маленькі. Розмір шпулі позначається цифрою. Шпулі розміром до 2500 застосовуються в легких вудилищах, барабани розміром 2500-3000 використовуються в снастях універсального класу, а більші призначені для сильної та важкої риби.

Матеріал шпулі

Пластик – має невисоку ціну і малу вагу, але недостатньо міцний. Тому він не застосовується в «потужних» котушках. При використанні плетеного шнура, пластикові шпулі швидко зношуються, і знижується дальність закидання. Такі шпулі зустрічаються в недорогих котушках.

Графіт – більш міцний і стійкий до УФ-променів, ніж пластик. Разом з тим по надійності він поступається аналогам з металу. Як і пластик, графіт погано сумісний з плетеними шнурами.

Алюміній – відрізняється високою міцністю, низькою вагою і повною сумісністю, як з волосінями, так і з плетеними шнурами. Алюмінієві шпулі коштують дорожче, ніж пластикові та графітові, але, попри це, широко поширені.

Дюралюміній – більш міцний матеріал, ніж алюміній. Разом з тим, він недостатньо стійкий до корозії та має чималу ціну.

Магній – при малій вазі по міцності перевершує алюміній, але коштує дорожче. Разом з тим магній схильний до корозії. Тому магнієві котушки непридатні для риболовлі в морі.

Матеріал основи котушки

Матеріал, з якого виготовлена частина конструкції, що служить основою для котушки. На цю основу встановлюється шпуля та інші механізми. Основа котушки виготовляється з пластику, графіту, алюмінію, магнію. Крім цих матеріалів зустрічаються і такі.

Карбон – за низкою характеристик перевершує графіт: стійкий на вигин і має тривалий термін служби. До того ж, він не схильний до корозії та добре переносить вплив УФ-променів і перепади температур. Недоліки: висока ціна і крихкість (погано переносить удари). Найчастіше використовується в котушках елітного класу.

Композит (вуглепластик + склопластик) – поєднує в собі переваги двох матеріалів. Склопластик відрізняється високою гнучкістю і стійкістю до механічних пошкоджень, чого не вистачає графіту і карбону.

Кількість підшипників

Від цього параметра залежить плавність і стійкість ходу котушки, а також її ціна і вага. Кількість підшипників в різних моделях коливається від 0 до 15. У більшості випадків їх кількість від 3 до 7. Слід зазначити, що число підшипників залежить і від типу котушки. Наприклад, в елітних мультиплікаторних моделях є не більше 6-7 підшипників і стільки ж – в безінерційних котушках середнього класу.

Чим більше підшипників в котушці, тим довше вона служить і дорожче коштує.

Вага

Цей показник означає вагу порожньої котушки без волосіні. Він залежить від конструкції та матеріалу котушки. Вага варіюється в межах від 150 до 800 г. Легкі котушки відрізняються високою чутливістю, а важкі – потужністю і надійністю.

Анти реверс (стопор зворотного ходу) – миттєво блокує зворотне обертання ротора і руків'я; використовується в безінерційних котушках. Підвищує чутливість снасті та дозволяє зробити миттєве успішне підсікання.

Поради

 • Слід зберігати котушку в сухому стані.
 • Необхідно один раз на рік відкривати корпус і змащувати механізм котушки.
 • Уникайте потрапляння піску на обертові частини котушки.
Відгуки про статтю