Як вибрати стелаж

Стелаж – предмет меблів, що складається з полиць, встановлених на стійках або бічних стінках. Використовується для впорядкованого зберігання різних речей. Завдяки відсутності дверей і бічних стінок (в деяких видах) стелаж економить простір приміщення, що важливо в умовах обмеженого простору. Крім того, він обійдеться дешевше шафи.

Стелажі використовуються як в житлових, так і в службових приміщеннях. Подібний предмет меблів широко застосовується при облаштуванні інтер'єру заміського будинку або квартири-студії.

Стелаж відмінно підійде для звичайної квартири: на кухні він замінить навісні шафи і полиці, в вітальні – класичну «стінку», в дитячій, робочому кабінеті і передпокої стелаж дозволить помістити максимальну кількість речей, надаючи інтер'єру легкість і стильність.

За допомогою стелажа без задньої стінки зручно зонувати приміщення. Наприклад, вітальня легко ділиться на зону відпочинку і їдальню, кабінет – на робочу зону (стіл з ПК) і бібліотеку, а офіс – на ділянки для кожного співробітника.

Відсутність дверцят біля стелажа полегшує доступ до збережуваних предметів, але не захищає їх від пилу і сторонніх осіб.

Залежно від призначення розрізняють побутові, офісні, архівні, складські, виставкові стелажі.

Тип

Поличний – класичний стелаж, призначений для зберігання різних предметів на полицях. Зустрічається найчастіше.

Існують такі види поличних стелажів.

 • Легкий – для зберігання предметів малої ваги. Використовується в квартирах для облаштування балкона або комори (побутові), в офісах, банках, архівах для розміщення документів, канцелярського приладдя та оргтехніки (офісні).
 • Середній і важкий – для зберігання більш масивних предметів (в тому числі продуктів харчування, інструменту, промислового обладнання, побутової техніки). Такі стелажі зустрічаються в цехах, на складах, магазинах, станціях автосервісу.

Деякі види поличних стелажів для будинку:

 • стандартний – симетричний стелаж із задньою і бічними стінками;
 • стелаж-стінка – широкий стелаж з нішею під телевізор або акваріум, висувними ящиками і дверцятами;
 • стелаж-решітка – складається з полиць і переділок, позбавлений задньої і бічних стінок, часто має асиметричну форму;
 • стелаж-циліндр – обертова модель, яка зустрічається в магазинах. Хороший варіант для колекціонерів.

Склади обладнуються палетними, набивними, консольними, багатоярусними стелажами.

Палетний – розрахований на зберігання вантажів в коробках на палетах (бочки, тара, рулони).

Торговий (палетно-поличний) – поєднує в собі риси поличного і палетного. Нагорі стелажа розміщуються вантажі на палетах, а знизу – предмети на полицях. Такі стелажі застосовуються в великих супермаркетах.

Набивний (глибинний, в'їзний) – застосовується для зберігання однорідних і однотипних вантажів на піддонах.

Консольний – використовується для зберігання довгастих вантажів великих розмірів (в тому числі труб), великогабаритних виробів і предметів нестандартних розмірів.

Багатоярусний – застосовується для зберігання великої кількості малогабаритних предметів.

Конструкція

Цілісний – монолітний стелаж максимальної міцності. Його транспортування серйозно ускладнене.

Збірний – складається з окремих частин, з'єднаних кріпильними деталями. Такий стелаж зручний в транспортуванні і дозволяє змінювати конструкцію і розміри (зокрема висоту), але по міцності поступається цілісному аналогу. Правда, в більшості випадків цей мінус не критичний.

Установка

Підлоговий – класичний варіант, простий в установці, але вимагає певного місця в приміщенні.

Підвісний – підвішується на стіну, що помітно економить місце в приміщенні, але складний в монтажі.

Вбудований – вмонтований в нішу. Це рішення також економить простір, але далеко не завжди може бути реалізовано.

Виконання

Пристінний (односторонній) – встановлюється впритул до стіни. Якщо у стелажа відсутня задня стінка, то її функцію виконує стіна приміщення. Пристінні стелажі розташовуються в приміщенні по периметру і набули найбільшого поширення.

Острівний (двосторонній) – встановлюється в будь-якому місці приміщення. Острівні стелажі застосовуються для зонування простору кімнати, обладнання торгового залу. Подібні моделі недоцільно ставити біля стіни.

Зустрічаються і торцеві стелажі, що поєднують в собі риси пристінних і острівних. Застосовуються в торгових залах і магазинах.

Форма

Лінійна – класичний варіант стелажу, який зустрічається найчастіше. Розташувати його можна практично де завгодно.

Кутова (Г-подібна) – дозволяє вписати стелаж в кут, тим самим економить простір приміщення. Мінус – кутову модель не можна розташувати в будь-якому місці. Це оптимальне рішення для малогабаритних приміщень.

П-подібна – оточує з трьох сторін частину простору кімнати. Такий стелаж найчастіше використовується в спальні: він «охоплює» ліжко.

Матеріал

Пластик – легкий, стійкий до підвищеної вологості, дешевий матеріал. Крім того, пластику можна надати будь-яку форму і колір, що дозволяє реалізувати цікаві дизайнерські рішення.

Слабким місцем пластикового стелажа є його крихкість – йому протипоказані значні навантаження у вигляді безлічі книг або папок. Подібний стелаж добре підходить для зберігання взуття та інших дрібниць.

Дерево – екологічний, ефектний на вигляд і досить міцний, але дорогий матеріал. Чутливість до впливу вологи і схильність до займання деревини помітно обмежують сферу застосування такого стелажа житловими приміщеннями та офісом.

ДСП і МДФ – виступають в якості замінника дерева, поєднують в собі доступну ціну і прийнятну якість. При цьому стелаж з ДСП обійдеться дешевше, але більш токсичний і чутливий до вологи, ніж аналогічний виріб з МДФ.

Важливо: обираючи стелаж з ДСП зверніть увагу на маркування екологічного класу (Е1; Е2 ...). Безпечний виріб має клас Е1.

Метал – найнадійніший матеріал, здатний витримати серйозні навантаження. На відміну від дерев'яного стелажу металевий аналог пожежобезпечний і менш чутливий до вогкості. Мінус – велика вага, через що металевий стелаж важко переставляти з місця на місце. Такі моделі широко використовуються в промисловості, складах, магазинах.

Металеві стелажі виконуються з двох матеріалів:

 • алюміній – порівняно легкий і стійкий до корозії, але дорогий матеріал;
 • сталь – важче, але дешевше і довговічніше алюмінію.

Важливо: для приміщень з підвищеною вологістю слід обирати стелажі, виконані з оцинкованої або нержавіючої сталі.

Метал+інший матеріал – комбіноване рішення, що дозволяє знизити вагу конструкції без шкоди для міцності. З металу виконується каркас стелажу, а полиці – з дерева, ДСП, МДФ, скла, пластику. Поєднання різних матеріалів покращує декоративні якості стелажа, роблячи його більш яскравим і помітним елементом інтер'єру.

Вантажопідйомність

Гранично допустиме навантаження на стелаж, при якому його можна використовувати без ризику руйнування конструкції. Чим вище цей параметр, тим більше масивних предметів можна розмістити на стелажі. Правда, із зростом вантажопідйомності збільшується ціна і вага конструкції.

Вантажопідйомність безпосередньо залежить від типу стелажа:

 • поличний – 120-800 кг (легкий – до 120 кг, середні – до 400 кг, важкі – до 800 кг);
 • палетний – більше 4500 кг;
 • набивний – до 1800 кг;
 • консольний – понад 16000 кг;
 • багатоярусний – від 4000 кг;
 • торговий – 500-1500 кг.

Важливо: виробник вказує як вантажопідйомність на одну полицю, так і загальну вантажопідйомність стелажа. Перед покупкою обов'язково уточніть цю деталь.

Не навантажуйте стелаж більше, ніж це зазначено в параметрі вантажопідйомності, навіть якщо на перший погляд його цілісності нічого не загрожує – конструкція може зруйнуватися в будь-який момент, а це загрожує непередбачуваними наслідками. Пам'ятайте, що навантаження повинно розподілятися рівномірно на кожну полицю.

Розміри

Розміри стелажа дозволяють оцінити місце, яке він буде займати в приміщенні. Більш містка конструкція має відповідні габарити.

Рекомендовані розміри:

 • висота – до 2.5 м (офісний), 1.8 м (для будинку);
 • глибина полиць – 35-50 см (офісний); 25-30 см (для книг);
 • ширина – визначається площею, кількістю меблів в приміщенні і розташуванням стелажа. Стандартна ширина становить 90 см, у стелажів-стінок цей параметр досягає 2-3 м.

Зверніть увагу на відстань між полицями. Оптимальний варіант – 35-40 см (для книг та інших речей).

Вага

Вага стелажа залежить від матеріалу, з якого він виконаний, і розрахункової вантажопідйомності. Цей параметр має значення в тих випадках, коли стелаж планується пересувати з місця на місце, наприклад, при зміні обстановки приміщення. Якщо ж стелаж розрахований на стаціонарне перебування, то вагою можна знехтувати, тим більше, що надійність і міцність конструкції завжди її обтяжують.

Розташування

У вітальні стелаж грає роль звичайної стінки або вітрини з гіркою. Тому він встановлюється уздовж стіни, має велику довжину і доповнюється шафками, тумбами і нішами під відповідну техніку, перш за все, телевізор.

В кухні стелаж замінює буфет або верхні шафи гарнітура (підвісний). В кухонному інтер'єрі зручно користуватися мобільною конструкцією з коліщатками.

У спальні стелаж найчастіше знаходиться біля ліжка, що дозволяє ефективно використовувати це місце (П-подібна форма стелажа).

В дитячій кімнаті доречний низький стелаж, щоб дитина мала вільний доступ до іграшок і інших речей. Орієнтир – не вище піднятої дитячої руки. Крім того, для підвищення стійкості конструкція жорстко фіксується до стіни або підлоги.

Стиль

Класичний стелаж виглядає набагато скромніше шафи через відсутність дверей і задніх стінок. Тому такий предмет меблів буде дисонувати з багатою обстановкою інтер'єру, вирішеного в класичному стилі (бароко, рококо, класицизм), але зате чудово впишеться в аскетичні сучасні хай-тек або мінімалізм.

Для інтер'єру в класичному стилі підійде симетричний дерев'яний стелаж із задньою і бічними стінками, причому деякі полиці закриваються дверцятами. Подібна модель мало чим відрізняються від книжкової шафи або міні-стінки. А ось в сучасних інтер'єрах буде органічний асиметричний стелаж з металевими стійками і скляними полицями.

В інтер'єрах, оформлених в етнічному стилі або кантрі, краще встановити ротанговий і бамбуковий стелаж.

Колір

Колір стелажа повинен гармоніювати з основним кольором інтер'єру приміщення. Правда, можливий і інший варіант – стелаж перетворюється в кольорову пляму, що контрастує з обстановкою приміщення. Наприклад, білий стелаж зіллється з білою стіною, створюючи ефект «ширяння» предметів в просторі, і той же білий стелаж буде виграшно виглядатиме на тлі яскравої стіни.

Кольорове рішення залежить і від призначення стелажа. Для офісу або класичного інтер'єру хороші стримані тони (коричневий), а ось в дитячу кімнату краще підійде яскравий стелаж. Стелаж в кабінет або офіс підбирається в тон кольору робочого столу.

Оснащення

Коліщатка – полегшують переміщення конструкції, що буває корисно при зміні інтер'єру приміщення. Мобільні стелажі особливо гарні для малогабаритних квартир-студій – вони дозволяють швидко змінити планування приміщення в залежності від ситуації.

Регулювання висоти полиць – дозволяє зберігати предмети різної висоти, наприклад, книги або папки. Така опція дозволяє максимально ефективно використовувати простір стелажа.

Висувні ящики/дверцята – захищають важливі речі від пилу і сторонніх очей. В таких відсіках зручно зберігати дрібні предмети, які можуть легко загубитися на відкритих полицях стелажа.

Підсвічування – зробить стелаж привабливіше і полегшить пошук потрібного предмета в темний час доби. Підсвічування додасть цікавий вид збережуваним речам.

Люстерко – візуально розширює простір кімнати і подвоює предмети, що знаходяться на полицях. Дзеркало розміщується на бічній або задній стінці (всередині відсіку), іноді – на фасаді. Стелажі з дзеркалами потребують більш ретельного догляду.

Поради

 • Перед покупкою стелажа виміряйте простір, куди планується його встановити. Знаючи параметри ширини, довжини і висоти набагато простіше обрати відповідну модель.
 • Враховуйте особливості приміщення, в якому буде знаходитися стелаж. Якщо обирається модель для кухні або ванної, то матеріал повинен бути вологостійким (скло, пластик) і легко митися.
 • Визначтеся з речами, які будуть зберігатися в стелажі. Якщо це статуетки, нагороди, колекційні предмети, то для них підійде легкий стелаж з дерева або його замінників (ДСП, МДФ) з підсвічуванням. Якщо ж мова йде про запчастини, то в цьому випадку оптимальним вибором стане важка металева конструкція.
 • Краще придбати якісний стелаж відомих брендів, ніж більш дешеву продукцію, сумнівну з точки зору безпеки та якості. Хороший стелаж має сертифікат якості і гігієнічний висновок.
 • Огляньте виріб на предмет відсутності дефектів (відколи, деформації, подряпини).
 • Перевірте надійність дверцят і висувних ящиків (якщо вони є). Дверцята повинні вільно відкриватися і не скрипіти. Переконайтеся, що ящики закриваються і відкриваються безшумно і легко.
Відгуки про статтю