Як вибрати стіл для вітальні

Форма

Прямокутний – відмінно підійде як для щоденного використання, так і для різних урочистостей. Такий стіл можна розташувати уздовж стіни, що значно заощадить місце в приміщенні. Залежно від розмірів за таким столом можна розмістити 6-12 осіб. Мінусом такого столу є наявність гострих кутів, що небажано, якщо в сім'ї є дитина до 5 років.

Квадратний – компактний і мобільний стіл, що дозволяє істотно заощадити простір. Стіл квадратної форми є оптимальним вибором для малогабаритних приміщень. Правда, за таким столом помістяться не більше 4 осіб, що цілком достатньо для сім'ї. Квадратний стіл також має гострі кути.

Круглий – відрізняється витонченістю і плавністю контурів, завдяки чому він безпечний навіть для дітей. Цей стіл відмінно вписується в будь-який інтер'єр, надаючи йому затишок і гармонію. Число посадкових місць такого столу коливається в межах 4-10. Однак круглий стіл вимагає більше місця, ніж прямокутний і квадратний і підійде тільки для просторої кімнати.

Овальний – як і попередній варіант, не має гострих кутів, а за рахунок довгастої форми дозволяє розмістити більше людей. Овальний стіл виграє у круглої моделі в оригінальності, але програє в компактності. Така модель добре впишеться в інтер'єр, виконаний в класичному стилі.

Фігурний – найоригінальніший стіл, який може стати центром інтер'єру приміщення, за умови, якщо воно досить просторе. Для малогабаритних кімнат такий стіл навряд підійде. Фігурна модель добре підійде для сучасного інтер'єру.

Трансформер – в залежності від ситуації, за допомогою такого столу можна економити простір кімнати і збільшувати корисну площу стільниці, щоб забезпечити місцем кожного гостя. Механізми трансформації можуть бути різними.

Розміри

Чим більше стіл, тим більше людей помістяться за ним. З іншого боку великогабаритний стіл вимагає значного простору. Тому розмір столу безпосередньо залежить від площі кімнати, в якій він буде знаходитися. Стіл повинен залишати достатньо місця для стільців і проходів.

При виборі відповідного розміру столу можна керуватися наступними параметрами:

Квадратний стіл (ширина):

 • 90-110 см – 4 посадкових місця.

Прямокутний стіл:

 • 90х120 см – 4 посадкових місця;
 • 90х150 см – 6 посадкових місць;
 • 110х200 см – 8 посадкових місць;
 • 110х260 см – 10 посадкових місць;
 • 110х320 см – 12 посадкових місць.

Круглий стіл (діаметр):

 • 60 см – 2 посадкових місця;
 • 90-110 см – 4 посадкових місця;
 • 110-135 см – 6 посадкових місць;
 • 135-180 см – 8 посадкових місць (за столом 160-160 см можна розмістити 10-12 осіб).

Круглі столи діаметром від 180 см займають занадто багато місця і не зручні, тому для прийому більшого числа гостей краще скористатися прямокутними моделями.

Важливо: при розрахунку кількості посадкових місць за столом, враховуйте наступні співвідношення: 1 людина - 55-60 см столу. Для комфортного перебування за столом стільці повинно бути відсунуті від нього на 75 см.

Матеріал

Найчастіше каркас столу (в тому числі ніжки) виконується з дерева, ДСП або металу. Стільниця може бути виготовлена з інших матеріалів, наприклад, скла або каменю.

Дерево – класичний варіант, що не вимагає особливого догляду і досить міцний. Цей матеріал ефектний на вигляд і приємний на дотик. Стіл, виготовлений з благородної деревини, відмінно впишеться в будь-який інтер'єр, за винятком мінімалізму, хай-тека і модерну (кращий вибір для класики і провансу). Єдиний недолік – висока ціна.

Важливо: щоб дерев'яна стільниця довше зберігала свій ошатний вигляд, вона повинна бути оброблена спеціальним захисним лаком. Найміцнішими вважаються дубові, горіхові, букові, вишневі столи.

Для класичного інтер'єру добре підійде стіл, прикрашений малюнком або різьбленням.

ДСП – нагадує дерево, при цьому ціна його значно нижче. Завдяки спеціальному захисному покриттю (полімерне, меламінове) стільниці відрізняються різноманітністю дизайнерських рішень.

До недоліків ДСП відноситься розбухання матеріалу при пошкодженні і намоканні, а також токсичність (виділення формальдегідів), що особливо часто зустрічається в неякісних виробах.

Важливо: зверніть увагу на маркування екологічного класу (Е1, Е2, Е3). Чим менше цифра, тим безпечніше ДСП.

МДФ – більш міцний і екологічний матеріал. Ціна столу з МДФ вище, ніж аналогічного виробу з ДСП.

Скло – ексклюзивне рішення, освіжаюче інтер'єр і візуально розширююче приміщення. Мінусами цього матеріалу є менша міцність в порівнянні з іншими матеріалами і прозорість (погляду відкриваються ноги гостей). Скляний стіл добре збирає відбитки пальців, а значить, вимагає постійного догляду, «холодний» на дотик. Не варто купувати такий стіл, якщо є діти.

Стіл зі скляною стільницею відмінно буде виглядати в інтер'єрі, оформленому в стилі хай-тек, мінімалізм, модерн.

Важливо: можна придбати тоновані скляні стільниці, щоб звести до мінімуму прозорість скла.

Трансформація

Розсувний (з центральною вставкою) – стільниця складається з трьох частин: дві застосовуються завжди (складений стан), а третя – в разі необхідності (розкладений стан). Для трансформації досить розсунути дві частини в сторони і укласти третю частину на вільне місце. Квадратний і круглий стіл можна перетворити в прямокутний або овальний.

 • З бічними вставками (крилами) – різновид попереднього варіанту: стільниця збільшується завдяки додатковим частинам, які можуть зберігатися як під столом, так і перебувати окремо. Трансформація дуже проста: необхідно прикріпити «дошку» до бічної сторони столу.
 • З поворотними центральними вставками – вставка складається з двох рухомо з'єднаних частин і знаходиться під столом. Трансформація: дві частини столу розсуваються в сторони, і одночасно з'являється центральна вставка, яку необхідно розвернути. Такий варіант більш зручний, ніж попередні.

Книжка – як і попередній варіант, складається з трьох частин: компактна тумба з двома суцільними бічними сторонами (складений стан). В розкладеному вигляді такий стіл нагадує розкриту книгу. При трансформації бічні сторони піднімаються вгору і встановлюються на спеціальні ніжки.

Стіл-книжка виграє у розсувної моделі в компактності: при бажанні можна скористатися лише однією бічною стороною.

Подвійне складання – стільниця складається з двох частин, що лежать одна на одній і з'єднаних петлями (складений стан). Трансформація: верхня частина відкидається і перевертається в сторону. Ці моделі зазвичай мають поворотний механізм.

 • Зустрічається ще один різновид такого виду трансформації, коли нижня і верхня частини стільниці висуваються в різні боки.

З ніжками, що переміщаються- зустрічається в двох видах.

 • Розкладний – має конструкцію стільниці аналогічно столу з подвійним складанням. Щоб збільшити площу столу, необхідно взятися за бічну сторону каркаса і потягти її на себе, а потім відкинути частину стільниці, як в столі з подвійним складанням. Якщо у більшості столів площа збільшується приблизно на третину, то у розкладного – на половину. Мінус – слабка конструкція.
 • Розсувний – відрізняється від попереднього варіанту тим, що друга частина стільниці захована під столом і висувається разом з бічною стороною каркаса.

З відкидною стільницею – один край стільниці з'єднаний за допомогою шарнірів з опорою (стіна, меблі). Для трансформації необхідно підняти стільницю і закріпити її на підкіс. В складеному стані такий стіл щільно прилягає до опори і не займає місця, що зручно для невеликих приміщень. Однак такий стіл має обмеження за кількістю посадкових місць і його не можна переставляти з місця на місце.

Збірно-розбірний – стіл складається з окремих предметів (ніжки, стільниця, кріпильні з'єднання). При необхідності він збирається, а потім розбирається і компактно складається для зберігання. В складеному стані такий стіл практично не займає місця, але його збірка вимагає часу і зусиль. Такі столи часто набувають для дачі.

Дизайн і колір

Обираючи стіл по дизайну, слід виходити зі стилю, в якому оформлено приміщення, де він буде знаходитися. Добре, якщо кольори столу і стільців збігаються з кольорами інтер'єру. Кращі тони для столів – коричневий, сірий, бежевий.

Для кухні варто обирати матову стільницю світлих тонів з декоративним малюнком (для нержавійки –з рельєфом) – на ній подряпини і плями будуть менш помітні.

Важливо: щоб не допустити появу подряпин на столі, необхідно користуватися обробними дошками.

Ніжки

Ніжки забезпечують стійкість столу. Найнадійніші і міцні ніжки виготовляються з дерева або металу. Краще купувати стіл з чотирма ніжками, а не з однієї, оскільки така конструкція більш стійка. З іншого боку круглий стіл з чотирма ніжками має менше посадкових місць.

Не варто обирати столи, у яких ніжки розташовані біля кутів стільниці, так як вони завадять комфортному розсадженню гостей. Краще звернути увагу на моделі, де ніжки поглиблені.

Відгуки про статтю