Як вибрати будівельний фен

Будівельний фен інструмент, призначений для локального нагріву різних матеріалів в ремонтно-будівельних роботах. Застосовується для паяння та формування пластика, просушування і продування поверхонь, при різанні руберойду, лінолеуму, розморожуванні замерзлих труб, настиланні покрівельних матеріалів, зняття старої фарби і шпалер, лудінні та інших роботах.

Тип

Побутовий – розрахований на невеликий обсяг робіт. Переваги: низька ціна, простота експлуатації, мінімальне споживання електроенергії. Недоліки: невелика потужність, обмежений набір функцій, короткий час безперервної роботи.

Професійний – призначений для більшості будівельних робіт. Багатофункціональний інструмент. Однак, і коштує дорожче побутового.

Промисловий – застосовується в масштабних і особливо складних будівельних роботах. Переваги: повний набір режимів і функцій, найвища потужність, що дозволяє безперервно працювати протягом тривалого часу. Недоліки: дуже висока ціна, велике енергоспоживання, значна вага.

Щоб правильно вибрати тип будівельного фена, визначіться з об'ємом і особливостями виконуваних робіт.

Побутовий будівельний фен:

 • якщо необхідний час безперервної роботи становить не більше 15 хвилин;
 • якщо плавне регулювання температури не потрібне;
 • якщо необхідна температура нагріву становить не більше 500 ° C (максимум 560 ° C).

Професійний будівельний фен:

 • якщо необхідна функція стабілізації температурного режиму;
 • якщо потрібна функція плавного регулювання температури;
 • якщо для роботи потрібна закрита рукоятка;
 • якщо для роботи потрібен знімний теплозахисний кожух.

Вид

Пістолетний – рукоятка розміщується перпендикулярно корпусу. Відрізняється високою надійністю і безпекою. Пістолетним феном незручно працювати в затісних умовах.

Прямий – рукоятка відсутня, її функції виконує задня частина прямого корпусу. Добре підходить для робіт в затісних умовах, проте менш безпечний, ніж пістолетний фен, оскільки є небезпека ураження струмом (користувач безпосередньо стикається з корпусом фена).

Комбінований – компромісний варіант між попередніми моделями. Такі моделі універсальні: рукоятка буває або поворотною, або знімною.

Рукоятка фена буває двох видів:

 • закрита – захищає кисть користувача від розпеченого повітря і часточок, а також контакту з оброблюваною поверхнею, але ускладнює роботу у важкодоступних місцях;
 • відкрита – зручна для роботи у важкодоступних місцях, але не захищає руку оператора.

Максимальна потужність

Від цього показника залежить продуктивність будівельного фена. Більш потужний фен працює з високими температурами, швидше нагрівається і пропускає значно більше повітря, ніж малопотужний аналог.

Потужність будівельного фена варіюється від 930 до 2300 Вт. Разом з тим вага, габарити і ціна інструмента безпосередньо залежать від його потужності.

Потужність різних типів фенів:

 • побутові – до 1750 Вт;
 • професійні – до 2000 Вт;
 • промислові – за 2000 Вт.

Максимальний потік

Від цієї величини безпосередньо залежить продуктивність будівельного фена. Одиниця виміру – л/хв (літр за хвилину). Чим вище цей показник, тим швидше нагрівається потрібна поверхня або об'єкт.

Будівельні фени з високими показниками краще підійдуть для масштабних робіт.

Максимальний потік різних типів фенів:

 • побутові – 450 л/хв;
 • професійні – 500 л/хв;
 • промислові – 650 л/хв і вище.

Максимальна температура

Максимальна температура потоку повітря залежить від потужності інструмента. Цю величину варто враховувати, працюючи з тугоплавкими матеріалами. Фени можуть розігрівати поверхню до наступних величин:

 • побутові – до 500 ° C;
 • професійні – до 650 ° C;
 • промислові – до 700 ° C.

Важливо: мінімальна температура повітря також важлива, наприклад, для підсушування фарби або охолодження тільки що спаяних поверхонь. В цьому випадку слід звернути увагу на найнижчий показник температури будівельного фена. В деяких моделях передбачена функція холодного обдування (25 ° C).

Вага

Впливає на комфортність і тривалість роботи з інструментом. Легкі моделі важать від 500 г, важчі – 1000-1200 г. Зустрічаються інструменти вагою 1800 г. Важкі інструменти стомлюють користувача, а легкі, як правило, малопотужні. Тому оптимальним варіантом буде поєднання середньої ваги з необхідною потужністю.

Режими роботи

Основні режими роботи: перший – мінімальна температура, другий – максимальна температура, а також режим холодного обдування – застосовується для охолодження фена після використання або остудження обробленої ділянки (наприклад, спаювання пластикових труб). Також запобігає розжарюванню ізоляторів і спіралі.

Функції

Регулювання температури – дозволяє змінювати температуру повітряного потоку на виході фену. Одна з найважливіших функцій. Регулювання може бути двох видів:

 • плавне регулятор не має фіксованих положень, що дозволяє задати температуру найбільш точно. Інструменти з таким регулюванням обходяться дорого і застосовуються в професійних роботах;
 • ступінчасте регулятор з декількома фіксованими положеннями. Менш точне, ніж плавне, але моделі з таким регулюванням коштують дешевше. Оптимальний варіант для повсякденних нескладних робіт.

Регулювання швидкості дозволяє змінювати швидкість повітряного потоку на виході фену. Моделі з цією функцією більш універсальні, ніж одношвидкісні, так як для різних робіт потрібна різна швидкість.

Стабілізація температурного режиму автоматично налаштовує температуру струменя на виході фену під конкретні умови, але без перегріву. Таким чином, температура струменя залишається постійною, незважаючи на зовнішні впливи (сильний вітер, перепади напруги в електромережі і т.д.).

Вбудована пам'ять - відтворює останній заданий режим. Цей тип блокування захищає будівельний фен від перевантажень, тим самим продовжуючи термін його служби. Встановлюється в найдорожчих моделях.

Захист від перегріву (термостоп) – вимикає термоелемент в разі перегрівання. Перегрівання часто трапляється при роботі фена перпендикулярно до поверхні матеріалу.

Фільтрація вхідного повітря – затримує пил, що потрапляє в будівельний фен при «повітродувних» роботах. Така функція продовжує термін служби пристрою.

Контрольна індикація – стане в нагоді під час виконання високоточних професійних робіт, в яких є ризик недостатнього нагрівання або перегрівання заготованки. Індикація в будівельних фенах представлена у вигляді світлодіодного підсвічування або дисплея.

Оснащення

Форсунки – насадки, через які будівельний фен подає гаряче повітря на оброблювану поверхню. Залежно від призначення бувають:

 • круглі фокусуючі застосовуються для паяння міді, закладення щілин та тріщин за допомогою пластикової стрічки;
 • пласкі напрямні використовуються при видаленні старих шпалер, плівки, шпону, фарби, лаку, шпаклівки;
 • спеціальні склозахисні призначені для видалення лакофарбових покриттів зі скла, кераміки та інших крихких матеріалів;
 • ріжучі використовуються для прямого або фігурного розрізання пінопласту;
 • рефлекторні застосовуються для розігріву пластикових труб перед їх деформацією і самостискальних шлангів перед їх наварюванням;
 • зварні призначені для роботи з синтетичними зварювальними кабелями.
 • дзеркальні – використовуються для зварювання пластику;
 • шліцьові (щілинні) – застосовуються для зварювання фольги і листів ПВХ.

Електронний дисплей – дозволяє контролювати ряд технологічних операцій (наприклад, герметизацію з'єднань термоусадковими трубками). Цим пристроєм оснащуються промислові фени.

Теплозахисний кожух – елемент будівельного фена, що облягає сопло. Захищає від опіку оператора і пошкодження матеріалу розпеченим соплом. Разом з тим, кожух робить інструмент більш важким і збільшує його розміри. В деяких моделях він знімний, що підвищує маневровість будівельного фена (важливо для роботи у важкодоступних місцях).

Допоміжна петля – полегшує роботу з феном, так як постійно тримати інструмент в руці незручно. Наприклад, при розігріванні розчинів його можна повісити на гачок, а не тримати в руці.

Крім того, допоміжна петля буде корисною, якщо потрібно направити апарат на певну зону і утримувати його в цій позиції тривалий час.

Зачіпи, опори – дозволяють встановити будівельний фен на пласку поверхню.

Кейс призначений для зручності зберігання і транспортування будівельного фена. Цей аксесуар продовжить термін служби будівельного фена, який дуже чутливий до механічних впливів.

Крім цього, в комплектацію будівельного фена можуть входити валики, додаткові рукоятки, перехідники для встановлення тонких форсунок, скребки, стрижні для зварювання.

Варто звернути увагу і на довжину кабеля будівельного фена. Вибирайте моделі з триметровим проводом.

Поради щодо вибору

 • Купуйте будівельний фен відомих торгових марок, які гарантують високу якість своєї продукції.
 • Огляньте пристрій на предмет відсутності пошкоджень і переконайтесь в повноті комплектації. Перевірте справність будівельного фена.

Поради по експлуатації

 • Не використовуйте будівельний фен поблизу легкозаймистих рідин.
 • Працюйте з феном так, щоб повітря було направлено під кутом в 45 °. На практиці переважна кількість поламок пристрою трапляється через перегрівання.
 • Не допускайте перегрівання фена і оброблюваної поверхні. Щоб уникнути опіку ніколи не перевіряйте температуру повітря рукою!
 • Видалення фарби або лаку робіть тільки за допомогою скребка і в респіраторі.
 • Бажано працювати з будівельним феном в добре провітрюваному приміщенні або на відкритому повітрі.
 • Після завершення роботи пристрій має охолонути. До цього не торкайтесь до його робочих поверхонь.

Виробник

До найдешевших будівельних фенів можна віднести продукцію брендів Зеніт, Протон, Елпром. Це місцеві та маловідомі виробники інструмента, які навряд чи можуть гарантувати високу якість. Більш того, використання ненадійних будівельних фенів є досить небезпечним для здоров'я. До того ж найдешевші моделі рідко здатні відпрацювати навіть свою вартість, частіше просто виходять з ладу.

Відмінною якістю і високою надійністю виділяються фени AEG, Black & Decker, Bosch, DeWALT, DWT, Einhell, Makita, Metabo, RYOBI, Sparky, Kress, Steinel, STERN. Ціни на ці інструменти часто вищі. Однак, навіть якщо вам необхідний фен для нечастих включень в домашньому використанні, – радимо вибрати з бюджетних моделей цих брендів. Ці виробники випускають як побутове, так і професійне високопотужне обладнання. Як правило, конструкція фенів, матеріали, збирання надійні і безпечні. На всю продукцію надається фірмова гарантія, а в разі проблем є розвинена мережа сервісних центрів по всій країні.

Відгуки про статтю

Видимо опыт маловат

Хотел купить фен. Начал проверять на полную мощность ладонь на расстоянии 10-12 см держал минуты две. хоть бы что. Так и должно быть или правильно что не взял?

Стоит почитать инструкцию к конкретной модели.

взял фен forte а он перестал греть на второй день(((

Очень жаль, что вам попался некачественный товар. Выбирайте надежные и проверенные бренды.