Як вибрати будівельний клей

Призначення

Залежно від області застосування будівельний клей умовно можна поділити на групи:

Клей для внутрішнього облицювання - використовується для облицювання інтер'єру приміщення паркетом, шпалерами, плиткою, панелями. Необхідна умова: облицьовані зони не повинні піддаватися перепадам температур, тривалим впливам вологи і механічним навантаженням.

Клей для зовнішнього облицювання - застосовується для облицювання фасадів споруд різними видами матеріалів: кераміка, кахель, мозаїка, плити утеплення. Даний вид клею характеризується стійкістю до перепадів температур і атмосферних впливів.

Універсальний - може використовуватись у всіх видах робіт. Перевага - оптимальний баланс ціни і області застосування. Недоліки: низька стійкість до постійного впливу вологи.

Монтажний - призначений для склеювання, фіксації та нарощування сколених або відбитих частин та елементів у виробах, як в побутових умовах, так і в промисловості. Основа - епоксидні смоли, акрил, поліуретан і т.д.

Переваги: висока стійкість до механічних впливів і несприятливих умов навколишнього середовища (вологість, висока температура, хімічні речовини, вібрація і т.д.), довговічність і міцність. Недоліки: деякі монтажні клеї чутливі до вологи, у інших - низьке зчеплення з каучуками і пластмасами.

«Рідкі цвяхи» - такий клей підходить для приклеювання різних матеріалів (керамічна і пластикова плитка, дерево, гіпсокартон, алюміній, скло і т.д.), в монтажних роботах, в якості герметика. Основа - синтетичний каучук і полімери.

Переваги: швидке застигання, стійкість до перепадів температур і впливів вологи. Ще одна перевага - економна витрата клею: не потрібно наносити його на всю робочу поверхню, досить лише точкового нанесення в певні місця.

Недолік - цей клей не можна застосовувати при температурі нижче + 5 ° С. Також слід враховувати, що робоча поверхня повинна бути сухою.

Холодне зварювання - застосовується для склеювання поверхонь із пластику, скла, металу, кераміки, дерева. За допомогою холодного зварювання можна нарощувати відсутні і оббиті частини виробу. Основа - епоксидна смола і сталевий порошок.

Перевага - простота у використанні, стійкість до перепадів температур, міцність, порівнянна зі справжнім зварюванням.

Розглянемо найбільш популярні види клею детальніше.

Клей для плитки

Застосовується для приклеювання плитки в приміщенні. Має хорошу адгезію до оброблюваної поверхні: цегла, бетон, пластик, дерево, оштукатурені поверхні; довговічність. Простий в роботі, стійкий до вологи і механічних впливів, має високу повітропроводність.

Поділяється на:

 • цементний клей - найбільш часто застосовується. Простий в приготуванні і використанні. Недолік - приготована суміш на відкритому повітрі швидко засихає. Також зустрічаються клеї з додаванням пластифікатора, який надає еластичність і протистоїть швидкому висиханню;
 • однокомпонентний клей - являє собою готову для застосування пасту. Перевага - не схильний до швидкого висихання на відкритому повітрі, легкий у використанні, еластичний;
 • двокомпонентний клей (поліуретановий, епоксидний) - являє собою набір компонентів, які потрібно змішати перед використанням. Перевага - широка сфера застосування (в якості клею і шпарувальної маси). Оптимальний варіант для керамічної плитки у вологих приміщеннях.

Клей для підлог

Для підлоги - використовується для приклеювання підлогових покриттів, лінолеуму, коркових покриттів з пластмасовою основою, текстильних покриттів зі спіненою основою в сухих і вологих приміщеннях.

Для паркету - призначений для приклеювання паркету, а також ламінатних плит. Розрізняють декілька видів:

 • водно-дисперсійний клей - для укладання матеріалів, стійких до вологи (дуб, вологостійка фанера). Перевага - екологічність. Недолік - вузька сфера застосування, так як не можна використовувати для роботи з деревиною груші, вишні, яблуні, бука, сосни і т.д .;
 • клей на розчинниках - для укладання матеріалів, нестійких до вологи (груша, вишня, яблуня, бук, сосна і т.д.). Перевага - тверднуть швидше водно-дисперсійних, зручні в експлуатації. Недолік - пожежонебезпечність, токсичність;
 • двокомпонентний клей (реактивний) - для особливої міцності склеювання, наприклад, для приклеювання паркету безпосередньо на стяжку. Переваги: висока міцність, стійкість до механічних впливів, придатність для будь-якої основи. Важлива перевага - цей клей швидко твердне. Недолік - токсичність, однак після затвердіння він стає безпечним. Необхідно працювати із засобами індивідуального захисту.

Клей для шпалер

Вибирається завжди в залежності від виду шпалер. Зустрічаються такі різновиди:

 • клей для паперових шпалер - відрізняється низькою ціною і простотою застосування;
 • клей для вінілових шпалер - застосовується для вінілових, тканинних і тиснених шпалер;
 • клей для склошпалер - застосовується також для велюрових і текстильних шпалер, стійкий до вологи і має підвищену міцність;
 • клей для флізелінових шпалер - застосовується для всіх видів флізелінових шпалер;
 • клей універсальний - вирізняється широкою сферою застосування, недолік - складний в приготуванні (концентрація клею залежить від виду шпалер).

Герметики

Застосовуються для герметизації дверей і вікон, а також ліквідації різних щілин і тріщин шляхом їх заповнення. Основа - полісульфідні або рідкі кремнійорганічні каучуки. Залежно від хімічної основи поділяються на:

 • акрилові герметики - служать для заповнення щілин і тріщин в кам'яних і бетонних поверхнях. Переваги: висока адгезія до оброблюваної поверхні (цегляне муровання, штукатурка, бетон, деревина), еластичність, стійкість до механічних навантажень, впливу ультрафіолетових променів і вологи. Оброблена поверхня добре забарвлюється;
 • силіконові герметики - підходять для внутрішніх і зовнішніх робіт (при установленні дверних прорізів, віконних рам і т.д.). Переваги: висока адгезія до оброблюваної поверхні (дерево, скло, не окиснений метал, емаль, кераміка), стійкість до атмосферних впливів і перепадів температур. Недолік - оброблена герметиком поверхня не підлягає фарбуванню;
 • поліуретанові герметики - застосовуються в широкому спектрі робіт: склеювання і герметизація поверхонь різних матеріалів (деревина, метал, кераміка, камінь, бетон і т.д.). Переваги: висока адгезія, еластичність, міцність, стійкість до механічних впливів. Також цей вид герметика характеризується стійкістю до корозії і вологи, швидко твердне, оброблена їм поверхня добре забарвлюється.

Склад

Цементні клеї - укладання плитки та теплоізоляції. Являють собою порошок, до складу якого входить цемент, пісок, синтетичні смоли і спеціальні домішки. Для використання необхідно змішати з водою. Переваги: простота приготування, невисока ціна. Недоліки: цемент, що входить до складу клею, може викликати алергію (потрібно застосовувати індивідуальні засоби захисту).

Гіпсові клеї - приклеювання гіпсокартонних плит до стін, тим самим підвищуючи теплову і акустичну ізоляцію. Також використовується для кріплення гіпсових декоративних елементів і вирівнювання стін (заповнюються нерівності, дірки і т.д.). Являють собою суху суміш на основі гіпсу і спеціальні домішки.

Переваги: висока адгезія до різних поверхонь (гіпс, бетон, газобетон, цегла, штукатурка), міцність, швидке висихання, пластичність. Недоліки: цемент, що входить до складу клею, може викликати алергію (потрібно застосовувати індивідуальні засоби захисту).

Водно-дисперсійні клеї - склеювання полімерних або дерев'яних матеріалів. Також використовуються при укладанні паркету, наклеюванні пластикових плит на стелю, лінолеуму на підлогу. Являють собою склад на основі водної дисперсії або полімерного латексу. Переваги: швидке висихання, екологічність, пожежна безпека, низька ціна. Недоліки: нестійкість до низьких температур, низька герметичність з'єднання.

Вінілові клеї - наклеювання шпалер різних типів, обробки приміщень декоративними елементами, для укладання ламінату і інших підлогових покриттів. Також використовуються в меблевому виробництві. Являють собою суху суміш на основі модифікованого крохмалю зі спеціальними домішками. Переваги: хороша адгезія, простота в застосуванні, пожежна безпека, гігієнічність, стійкість до перепадів температур. Недоліки: низька повітропроникність. Не рекомендується використовувати при наклеюванні легких шпалер.

Акрилові клеї - застосовуються в будівництві, промисловості та інших сферах. Являють собою склад на основі акрилових полімерів з додатковими домішками. Переваги: стійкість до вологи і різних погодних умов, еластичність. Недоліки: неприємний запах, токсичність.

Каучукові (гумові) клеї - склеювання гуми, дерева, шкіри, повсті, кераміки, скла і т.д. Являють собою розчин натурального каучуку в органічних розчинниках. Перевага - висока еластичність. Недоліки: висока токсичність і пожежонебезпека. Рекомендується працювати з ними на відкритому просторі або в добре провітрюваному приміщенні.

Полімерні клеї - призначені для будівельно-ремонтних робіт. Це пластичні маси, в основу яких входять полімери з додаванням спеціальних речовин. Переваги - висока адгезія і швидке склеювання. Недолік - висока токсичність. Рекомендується застосовувати індивідуальні засоби захисту та працювати в добре провітрюваному приміщенні.

Епоксидні клеї - крім будівельних і ремонтних робіт часто використовуються в побуті для полагодження взуття, ремонту меблів, сантехніки, посуду, кераміки, автомобілів. Являють собою склад з епоксидної смоли і затверджувача.

Більшість епоксидних клеїв - двокомпонентні. Смола і затверджувач знаходяться в окремих формах, а перед вживанням змішуються. Однокомпонентні складаються з рідкої смоли. Переваги: якісно склеює метал з бетоном, утворює міцне з'єднання з пластиком, деревом, алюмінієм, сталлю, добре заповнює тріщини в бетоні.

Поліуретанові клеї - застосовуються в будівництві, авіаційній, радіоелектронній промисловості, машинобудуванні. Також використовуються для облицювання стін і підлоги в приміщеннях з підвищеною вологістю (ванних, душових і т.д.). Являють собою склад, в якому містяться гідроксилмістячі олігомери і ароматичні ізоціанати зі спеціальними домішками. Як і епоксидні, можуть бути однокомпонентними і двокомпонентними.

Переваги: довговічність, міцність склеювання, висока адгезія до різних поверхонь (бетон, гума, пластмаса, залізобетон, гіпсокартон, скло і т.д.), стійкість до високих температур.

Властивості

Морозостійкий клей - зберігає свої властивості при низьких температурах, а також при перепадах температур. Застосовується для зовнішніх робіт (фасадні роботи) або в неопалюваних приміщеннях (літня кухня, дачний душ, сходові марші, тераси).

Водостійкий клей - не змінює свої властивості при тривалій взаємодії з водою. Застосовується для ремонту взуття, гумових човнів, прогумованої тканини.

Еластичний клей - зберігає свої властивості при механічних впливах (деформаційні навантаження). Застосовується для склеювання тріщин в віконних рамах, стиків і швів зовнішніх стін і покрівельних матеріалів. Стійкий до перепадів температур і атмосферних впливів.

Виробник

При виборі будівельного клею варто пам'ятати, що ціна безпосередньо залежить від бренду. Принципової різниці між клеями немає, хіба що продукція зовсім невідомих марок може виявитись неякісною. Середній ціновий сегмент - це в основному місцеві марки: Зебра, Artelit, Eskaro, Front, Litokol, Master, Pufas, Sniezka, БудМайстер, Будмісто, Дивоцвіт, Ирком, Момент, ТОКАН. Продукція подорожче через популярність бренду: Caparol, Ceresit, Knauf, Kreisel, Polimin, Anserglob, Scanmix, Thomsit. Незалежно від вибору виробника необхідно точно дотримуватись технології обклеювання, тоді практично будь-який клей буде працювати правильно.

Відгуки про статтю

Дякую за статті. Для некомпетентних людей - велика знахідка!

Чудово, що нащі статті корисні для вас.

Подскажите пожалуйста. Если мне нужно в спальне обшить деревом стену, то какой клей лучше подойдет? Стена зашпаклеванна и прогрунтована. Основное требование это экологичность клея.