Як вибрати будівельний лак

Тип

Лак – розчин смол і полімерів в органічних летючих розчинниках, який після висихання перетворюється в тверду прозору однорідну плівку.

Застосовується в зовнішніх і внутрішніх роботах для захисної (від несприятливих впливів атмосфери, механічних пошкоджень і т.д.) і декоративної мети (виріб набуває естетичний вигляд). Велика частина лаків безбарвні, але зустрічаються також розчини, до складу яких входять барвники.

Розрізняють такі види лаків.

  • Однокомпонентні – готові до використання, містять в своєму складі основу і воду або розчинник. Такі лаки застосовуються для обробки предметів, які не відчувають сильних зовнішніх впливів.
  • Двокомпонентні – складаються з основи і затверджувача, готуються безпосередньо перед використанням. Подібні лаки відрізняються підвищеною стійкістю до зовнішніх впливів.

Блакить різновид лаків, до складу яких входять пігментні домішки, при цьому плівка, що утворюється на поверхні, залишається прозорою. Використовується для зовнішніх і внутрішніх робіт. Як правило, застосовується для декоративного оздоблення деревини, а також для тонування бетону або каменю.

Блакить підкреслює фактуру дерева, має бактерицидні властивості проти грибків і плісняви, стійка до УФ-випромінювання і деяким іншим негативним впливам зовнішнього середовища. Крім того, блакить дозволяє дереву «дихати».

Блакить відрізняється від лаку меншою покривною здатністю і стійкістю до вологи, тому не бажано застосовувати її для покриття віконних рам і дверей у ванній, кухні та інших приміщеннях з підвищеною вологістю.

Область застосування

Лаки для внутрішніх робіт – характерною особливістю цих лаків є те, що вони утворюють міцне і тверде покриття. Звідси їх основна властивість – стійкість до стирання (особливо актуально для паркетних лаків). До того ж, такі лаки екологічні. Для внутрішніх робіт часто застосовуються масляні лаки, на основі оліфи.

Лаки для зовнішніх робіт утворюють еластичне покриття, що витримує стиснення і розширення матеріалу (дерева, металу). Головна відмінна риса цих лаків – стійкість до впливів атмосфери, УФ-променів, перепадів температур і т.д.

Універсальні підходять як для зовнішніх, так і для внутрішніх робіт. До них відносяться алкідні лаки, нітролаки та інші. Цей тип лаків поєднує взаємовиключні характеристики: наприклад, еластичність і твердість плівки у лаків, призначених для дерева. Однак, незважаючи на це, лаки не можуть використовуватися у всіх видах зовнішніх і внутрішніх робіт.

Декоративні лаки – застосовуються для надання особливого виду поверхням. Наприклад, ефект зістареного дерева, або мокрого каменю. Бувають і для внутрішніх, і для зовнішніх робіт.

Склад

Акрилові лаки – використовуються для захисту деревних матеріалів від негативних впливів зовнішнього середовища і в декоративних цілях.

Основою цих лаків є водні дисперсії акрилових смол, змішані зі спеціальними домішками. Одна з основних переваг – швидке висихання. Крім того, вони відрізняються міцністю, стійкістю до вологи, УФ-випромінювання і впливів хімічних речовин (миючих засобів). Широкий асортимент і доступна ціна також є важливими перевагами.

Поліакрилатні лаки – призначені для декоративної обробки дерев'яних, скляних і металевих поверхонь. В якості основи для цього лаку виступає акриловий сополімер в комбінації з органічним розчинником і барвником.

Алкідні лаки застосовуються для зовнішніх і внутрішніх робіт.

Основа штучні алкідні смоли (пентафталеві або гліфталеві). До переваг слід віднести швидке висихання, високу адгезію до поверхні (можна покривати навіть пофарбовану поверхню), стійкість до стирання і негативних впливів зовнішнього середовища.

У порівнянні з масляними лаками міцність алкідного покриття значно вище. Чудовий варіант для використання в місцях, що вимагають частого прибирання.

Алкідно-карбамідні лаки – використовуються для покриття дерев'яних поверхонь, наприклад, підлог або меблів. Ці лаки застосовуються в тандемі з затверджувачами, які впливають на швидкість висихання лаку і час його застосування. Алкідно-карбамідні лаки виробляються з алкідних смол і аміноформальдегіда.

Олійні лаки – призначені для зовнішніх і внутрішніх робіт.

Основа – натуральне масло та оліфа. Переваги: порівняно невисока ціна, еластичність, екологічність, стійкість до УФ-випромінювання і вологи. Недоліки: довго сохнуть і дають незначний жовтий відтінок.

Нітролаки – однаково підходять як для зовнішніх, так і для внутрішніх робіт (обробка металу, дерева, скла).

Основа – нітроцелюлоза, змішана зі спеціальними домішками. Плюси: швидке висихання (до 1 години) і прозорість покриття. Важливою перевагою є можливість шліфування й полірування обробленої поверхні. Недолік – низька стійкість до УФ-випромінювання і вологи.

Лаки на водній основі – застосовуються для внутрішніх робіт.

Їх переваги: екологічність, вони швидко сохнуть. Недоліки: висока чутливість до мікроклімату в приміщенні і низька стійкість до зношування. Оптимальний варіант для робіт в дитячих кімнатах та інших житлових приміщеннях.

Уретан-алкідні лаки (яхтові) добре підходять для зовнішніх робіт. Головні переваги: довговічність, стійкість до вологи і атмосферних впливів, еластичність.

Поліуретан-алкідні лаки використовуються для покриття підлог з листяної і хвойної деревини. Переваги: стійкість до вологи, побутової хімії, спирту, легкість в застосуванні. Добре підійдуть для лакування паркету.

Поліуретанові лаки призначені для покриття паркету, паркетної дошки, меблів та інших поверхонь, які піддаються інтенсивним зовнішнім впливам. До їх достоїнств відносяться стійкість до вологи (сохнуть навіть на вологій основі) і хімічних речовин, довговічність, не мають запаху. Недолік – висока ціна.

Бітумні лаки застосовуються для обробки металу (захист від корозії) і дерева (захист від гниття). Ці лаки виготовлені на основі бітуму, тому покриття має чорний колір. Придатний варіант для покриття залізних виробів, предметів домашнього інвентарю та інших виробів з чорних металів.

Переваги: стійкість до вологи, хімічних речовин, високі електроізоляційні властивості і невисока ціна. Недолік – низька стійкість до тепла і УФ-випромінювання (розтріскування покриття).

Спиртові лаки – підходять для покриття дерев'яних виробів. Оптимальний варіант для будівельних і реставраційних робіт.

Основа – розчин смол в етиловому спирті. Плюси: швидке висихання, стійкість до вологи, жирів, бруду, до стирання. Недоліки: висока ціна, токсичність, пожежонебезпечність, висока ціна.

Епоксидні лаки – застосовуються для обробки пральних машин, холодильників, резервуарів, в яких зберігаються агресивні хімічні речовини.

Основою є розчин епоксидних смол в органічних розчинниках. Переваги: стійкість до атмосферних і термічних впливів і до хімічних речовин, висока адгезія до металу.

Нафтополімерні лаки – відносно новий вид лаків. При більш низькій вартості вони за своїми характеристиками порівнювані з олійними і спиртовими аналогами. Ці лаки виготовляються з нафтополімерів та органічних домішок.

Призначення

Лаки для дерева – призначені для зовнішніх і внутрішніх робіт.

Переваги: стійкість до УФ-променів, вологи, перепадів температур і механічних впливів. До числа таких лаків можна віднести алкідні, алкідно-уретанові і поліуретанові. Гарним вибором стануть яхтні лаки на алкідно-уретановій основі, які відрізняються підвищеною зносостійкістю.

  • Лаки для паркету різновид лаків для дерева. Одна з головних відмінностей – підвищена стійкість до стирання. Крім того, для паркетних лаків важливий ступінь блиску (глянсовий або матовий), екологічність (лаки на водній основі) і пожежна безпека. Хорошим варіантом є двокомпонентні поліуретанові лаки з високим сухим залишком, алкідно-карбамідні лаки.

Лаки для металу застосовуються для зовнішніх і внутрішніх робіт: захист металу від корозії і надання естетичного зовнішнього вигляду. Основна перевага – підвищена стійкість до корозії і зносу.

Широко використовуються для покриття резервуарів для зберігання різних рідин, металевих підлог, устаткування та інших конструкцій. Оптимальним варіантом для цих цілей є поліуретанові і епоксидні лаки.

Лаки для каменю використовуються для зовнішніх і внутрішніх робіт: покриття поверхонь з каменю. Стійкі до механічних впливів, вологи, хімічних речовин. Хорошим варіантом для каменю стане акриловий лак.

Лаки для бетону підходять для зовнішніх і внутрішніх робіт: підлог, стін, конструкцій, облицювальної і тротуарної плитки.

Переваги: висока стійкість до стирання, атмосферних і хімічних впливів, механічних навантажень.

Оптимальний варіант – поліуретанові лаки. Вони широко використовуються в промисловості: бетонні підлоги, стіни і перекриття в виробничих приміщеннях; сільськогосподарських будівлях: птахоферми, свинарники; інфраструктурі: мости, портові та річкові споруди, тунелі, гаражі і т.д.

Ступінь блиску

Ступінь блиску вказує на здатність лаку відбивати світло. За цим параметром лаки поділяються на 5 категорій:

  • матові – відображають до 10% світла;
  • напівматові – відображають 10-30% світла;
  • напівглянсові – відображають 30-60% світла;
  • глянсові – відображають 60-80% світла;
  • високоглянсові – відображають більш 80% світла.

Глянсова поверхня виглядає більш ефектно, проте матова простіша в догляді: глянець – швидко брудниться і чутливий до подряпин, оскільки їх дуже добре видно на дзеркальному покритті. Глянсовий лак підкреслить красу малюнка деревини, а матовий замаскує недоліки дерева, забруднення і пошкодження поверхні.

Відгуки про статтю