Як вибрати будівельний рівень

Вид

Пухирцевий рівень (ватерпас) – планка з однією або декількома вимірювальними капсулами (колбами), в яких міститься пофарбований технічний спирт і пляшечку повітря. За розташуванням бульбашки судять про відхилення площини від горизонтальної або вертикальної осі. У результаті можна оцінити, наскільки рівна горизонтальна або вертикальна поверхня.

У найпростішому рівні є одна капсула: якщо бульбашка розташовується строго по центру, то рівень встановлений рівно по горизонталі, і площина відповідає даному положенню. Зміщення бульбашки означає, що інструмент, а значить, і поверхня відхилилася від горизонтальної осі.

Переваги бульбашкового рівня: простота використання, порівняно низька ціна, різноманітність моделей, що дозволяє вибрати оптимальний варіант під будь-який вид робіт. Недоліки: крихкість, необхідність уважно відстежувати переміщення бульбашки при орієнтуванні, непридатність для масштабних ремонтно-оздоблювальних та будівельних робіт.

Набір міхурових рівнів – складається з 2-5 пухирцевих рівнів різної довжини. Дозволяє майстру підібрати потрібний інструмент в залежності від конкретного завдання.

Правило – рівна довга рейка призначена для виявлення дефектів площини. З допомогою цього інструменту оцінюють рівність поверхні та вирівнюють стяжку підлоги, штукатурку на стелі та стінах. Дозволяє отримати ідеально рівну поверхню. Певні моделі мають вимірювальну капсулу – таке оснащення застосовується і як бульбашковий рівень.

Гідрорівень – складається з двох колб зі шкалою, з'єднаних один із одним прозорою трубкою (шлангом). Дає можливість виконувати горизонтальну розмітку, виявляти відхилення від горизонталі, визначати положення об'єктів щодо один одного. Дія ґрунтується на наступному принципі: рівні однорідної рідини в сполучених судинах розташовані на одній висоті щодо землі.

Переваги гідрорівню: невисока ціна, простота в застосуванні, стійкість до ударів і падінь, охоплення великих площ, не потрібне калібрування. Мінуси: велика вага, неможливість використання при негативній температурі, складне заповнення колб водою (часто з'являються бульбашки, що є неприпустимим). Для роботи з цим інструментом потрібен помічник.

Кутомір – складається з двох лінійок, з'єднаних між собою гвинтом. Визначає значення кута між двома елементами, наприклад, деталями. Сучасні електронні (цифрові) кутоміри забезпечені датчиком та дисплеєм. Багато моделей мають пухирцеву капсулу, кнопку обнулення результатів виміру та включення-вимикання.

Ухиломір – лінійка з датчиком, дисплеєм та двома пухирцевими капсулами. Визначає кут відхилення по вертикалі чи горизонталі.

Тип правила

Прямокутне – нагадує бульбашковий рівень, але позбавлене капсул із водою та бульбашкою повітря. Призначений для вирівнювання стяжки підлоги. Мінус – відсутність гострих кутів, що ускладнює виконання деяких операцій, наприклад, зрізання легкої штукатурки.

Трапецієподібне – характеризується високою жорсткістю, що дозволяє влаштовувати стяжку підлоги та оштукатурювати стіни. Оптимально під час роботи з важкими цементними складами, підходить і для зовнішніх робіт. Недоліки: висока ціна, велика вага, що призводить до швидкої втоми робітника.

h-подібне – легше і дешевше трапецієподібної моделі. Робота з таким правилом менше втомлює руки майстра. Застосовується для внутрішніх робіт із використанням легких складів. Мінус – низький рівень жорсткості, що дає змогу використовувати інструмент для важких робіт.

Довжина

Цей параметр визначає експлуатаційні властивості інструменту. Чим довше будівельний рівень чи інший інструмент, тим зручніше вимірювати чи обробляти поверхню. Але зі збільшенням довжини зростають габарити, вага та ціна інструменту, у будівельного правила знижується жорсткість. Тому при виборі відповідного варіанта виходьте з особливостей передбачуваних робіт.

Довжина інструментів в залежності від виду:

 • 0.2-2.5 м – звичайні бульбашкові рівні (0.3-0.4 м – для ремонту, 0.4-1 м – для будівельних робіт, укладання кахельної плитки, 2 м і більше – для обробки стін та влаштування стяжки);
 • до 4 м – бульбашкові рівні з телескопічною конструкцією;
 • до 0.7-0.8 м – кутоміри;
 • до 1.2 м – ухиломери;
 • від 1 м – будівельні правила;
 • 3-25 м – гідрорівні.

Довжина та діаметр трубки

Чим довша трубка, тим більша можлива відстань між колбами. Але надто довгий шланг ускладнює використання інструменту. У різних моделях довжина трубки становить 3-25 м і більше. Чим більший діаметр трубки, тим швидше вода перетікатиме по ній. Відповідний діаметр – 6-8 мм.

Кількість вимірювальних капсул

Ця характеристика визначає експлуатаційні властивості інструменту. Чим більше вимірювальних капсул, тим функціональніше оснащення.

Пухирцеві рівні забезпечуються одним, двома, трьома, чотирма або п'ятьма капсулами:

 • одна капсула – ці рівні дозволяють вимірювати відхилення по горизонталі (до 180°);
 • дві капсули – ці моделі дають можливість визначати відхилення по горизонталі (до 180°) та по вертикалі (90°);
 • три капсули – такі інструменти вимірюють будь-який кут нахилу або визначають нахил діагоналі (45°);
 • чотири капсули – ці рівні мають довжину 150 см і більше, у них бульбашкові елементи, що вимірюють вертикаль і горизонталь, встановлені по обидва боки інструменту для спрощення роботи з ним та забезпечення більш високої точності вимірювань;
 • п'ять капсул – у таких рівнях три колби відповідають за вимірювання по горизонталі (вони відрізняються різними кутами нахилу), одна – по вертикалі та одна – по діагоналі. Подібні інструменти трапляються рідко.

Точність

Один із головних параметрів інструменту. Інша назва цієї характеристики – максимальна похибка. Вимірюється в міліметрах на метр (мм/м) або градусах (для кутомірів та ухиломірів).

Чим менша похибка, тим вища точність виміру. Але високоточні інструменти й коштують дорожче. Значення максимальної похибки особливо важливе для інструментів, якими користуються професійні будівельники.

Середня похибка для різних інструментів:

 • бульбашкові рівні – 0.5-1 мм/м;
 • гідрорівні – 2-3 мм;
 • кутоміри – 0.1°;
 • ухиломіри – 0.2°.

Виконання

Шкала довжини – дає можливість застосовувати пухирцевий рівень або кутомір як звичайну лінійку.

Поворотна капсула – дозволяє виконувати нескладні виміри, для яких міг би знадобитися ухиломір. Пухирцевий рівень із поворотною капсулою коштує дешевше ухиломіра, але дає низьку точність вимірювань. Тому для складніших робіт краще скористатися спеціальним інструментом.

Дзеркальна капсула – колба, що визначає відхилення по вертикалі та забезпечена дзеркалом. Дозволяє працювати з бульбашковим рівнем у важкодоступних місцях.

Цифровий дисплей – передбачений у кутомірах та ухиломірах для підвищення точності вимірювань.

Підсвічування дисплея – дає можливість комфортно працювати з інструментом навіть у темряві.

Магнітна робоча поверхня – призначений для фіксації інструменту на металевій поверхні. Підвищує точність вимірювань і зменшує ймовірність випустити бульбашковий рівень, ухиломір.

Ударний майданчик – спеціальна поверхня з накладкою з гуми. Витримує удари молотком, що знадобиться під час підрівнювання поверхні.

Лазерний покажчик – розширює функціонал уклономіра за рахунок збільшення його робочої довжини. Власне, така опція перетворює ухиломір на лазерний нівелір.

Отвір для захоплення – проріз для більш надійного утримання в руках бульбашкового рівня, будівельного правила або ухиломіра. Полегшує роботу із інструментом.

Ребра жорсткості – підвищують міцність будівельного рівня та правила. У порівнянні зі звичайними варіантами такі інструменти менш схильні до зносу і механічних пошкоджень.

Регульований бульбашковий рівень – дозволяє коригувати його показання, які згодом можуть спотворюватися.

Телескопічна конструкція – спрощує зберігання та транспортування будівельного рівня. У той же час подібне конструктивне рішення негативно впливає на точність та надійність інструменту, робить його дорожчим та важчим. Тому телескопічна конструкція зустрічається у моделях, у яких довжина становить 3 м і більше.

Матеріал

Алюміній, сталь – надійні та міцні матеріали. Сталевий чи алюмінієвий інструмент прослужить довго. Будівельні правила виготовляються виключно з алюмінію – ций метал має малу вагу, хорошу жорсткість і стійкість до корозії.

Пластик – дешевше та легше металу. Мінус – крихкість. З пластику робляться бульбашкові рівні завдовжки трохи більше 20 див.

Магнієвий сплав – використовується для виготовлення деяких будівельних правил. Ці моделі легко очищаються та добре розрівнюють поверхню. Недолік – висока ціна.

Деякі кутоміри виготовляють із дерева або композиту .

Комплектація

Чохол, кейс – полегшує зберігання та транспортування інструменту, оберігає від вологи, забруднень та інших негативних факторів. М'який чохол компактніший, а жорсткіший і міцніший кейс краще захищає від механічних впливів.

Вага

Чим важчий інструмент, тим він міцніший і довговічніший. У випадку з будівельним правилом велика вага дозволяє працювати з важкими складами, оскільки занадто легке оснащення швидко деформується й стає непридатним. У той самий час важкий інструмент швидше викликає втому.

Відгуки про статтю