Як вибрати сухі закваски

Сухі закваски дозволяють легко приготувати в домашніх умовах кисломолочні продукти, наприклад, йогурт, кефір або наріне. Містять корисні для кишківника бактерії (пробіотики), які необхідні для нормальної життєдіяльності організму. Фасуються в пакети і флакони.

Розрізняють дві групи найбільш важливих бактерій.

  • Біфідобактерії – забезпечують засвоєння організмом вітамінів, мікроелементів і інших поживних речовин з їжі, знижують рівень цукру в крові. Біфідобактерії посилюють бар'єрну функцію травного тракту (запобігають потраплянню інфекцій у внутрішнє середовище організму).

  • Лактобактерії – перетворюють лактозу в молочну кислоту, яка пригнічує розмноження і життєдіяльність хвороботворних мікробів. Лактобактерії сприяють засвоєнню молочних продуктів і нормалізації рівня сироваткового холестерину в крові, а також усувають запори.

Вид продукту

Йогурт – багатий солями кальцію, амінокислотами та іншими речовинами. У складі йогурту знаходяться різні бактерії, включаючи біфідобактерії (Bifidobacterium lactis) і ацидофільну паличку (Lactobacillus acidophilus). Сприяє схудненню за рахунок нормалізації обміну речовин.

Кефір – містить молочнокислий стрептокок (Lactococcus lactis), кефірні дріжджі, оцтовокислі бактерії і іншу мікрофлору. Пригнічує збудників кишкових інфекцій, нормалізує обмін речовин і вагу.

Наріне (ацидофільне молоко) – збагачене особливим штамом ацидофільної палички, термофільним стрептококом (Streptococcus thermophilus), болгарською паличкою (Lactobacillus delbrueckii ssp. Bulgaricus) і іншими бактеріями. Захищає від негативного впливу антибіотиків та інших ліків, що пригнічують мікрофлору кишечника.

Наріне добре виводить токсини і може використовуватися при отруєннях та інфекційних хворобах.

Ряжанка – містить вітаміни групи B, Е, C, A, PP, а також фосфор, кальцій, магній, бета-каротин. До складу ряжанки входить термофільний стрептокок, болгарська паличка. Нормалізує травлення і обмінні процеси, посилює імунітет.

Сир – багатий легкозасвоюваним молочним білком, фосфором, кальцієм і іншими речовинами. Містить наступні молочнокислі бактерії: молочний лактокок (Lactococcus lactis subsp. Lactis), вершковий лактокок (Lactococcus lactis subsp. Cremoris), ароматний лактокок (Lactococcus lactis subsp. Lactis biovar. Diacetylactis). Рекомендований для дієтичного та дитячого харчування.

Сметана – містить вітаміни групи B, C, PP, A, Е, а також калій, залізо, кальцій, цинк. У складі сметани присутній молочнокислий стрептокок, термофільний стрептокок і інші бактерії. Використовується в дитячому харчуванні.

Важливо: купуючи суху закваску вивчіть бактеріальний склад. При виборі закваски для дітей це правило є обов'язковим, так як не всі бактерії підходять організму дитини. Чим різноманітніше видовий склад продукту, тим він корисніший.

Призначення і властивості

Більшість сухих заквасок в рівній мірі підходять дітям і дорослим. В той же час існують продукти, показані дорослим чи дітям.

Так, для харчування дітей до 6 місяців рекомендується використовувати закваски, що містять біфідобактерії і лактобактерії. Ці бактерії здатні синтезувати вітаміни групи B, залізо, кальцій, лізоцим, лактоцидин і інші корисні для малюків речовини.

Зустрічаються сухі закваски, в складі яких присутній Bifidobacterium infantis – важлива бактерія, яка потрапляє в кишківник малюка з молоком матері. Дані мікроорганізми продукують вітаміни групи B і K, покращують перетравлення їжі.

Для зміцнення імунітету добре підійдуть закваски, до складу яких входять біфідобактерії і різні лактобактерії, наприклад, Lactobacillus casei і Lactobacillus acidophilus.

Сухі закваски з лактулозою сприяють зростанню і розвитку лактобактерій і біфідобактерій.

Дорослим і дітям підходять закваски з термофільним стрептококом, болгарською паличкою, мікрофлорою кефірних зерен, Bifidobacterium infantis. Подібні продукти збуджують апетит, поліпшують травлення і обмін речовин, відновлюють мікрофлору кишківника після захворювань.

Окремі сухі закваски, що містять білок і кальцій, використовуються в спортивному харчуванні і оптимальні для людей, зайнятих важкою фізичною працею. Деякі продукти містять Lactobacillus gasseri – ця бактерія прискорює обмін речовин і допомагає скинути зайву вагу.

Зустрічаються закваски, які дозволяється застосовувати без заквашування. Такий продукт може вживатися в чистому вигляді як пробіотик.

Тип сировини

В якості основи кисломолочних продуктів виступає молоко. Для приготування закваска додається в молоко, а потім сквашується протягом декількох годин. Щоб приготувати сметану знадобляться вершки або жирне молоко.

Відгуки про статтю