Як вибрати зварювальне обладнання

Зварювальне обладнання комплекс пристроїв і пристосувань, необхідних для виготовлення зварних вузлів і виробів. Широко застосовується для вирішення побутових завдань, в ремонтно-будівельних роботах, промисловості та інших сферах діяльності людини. Основним пристроєм в цьому комплексі є зварювальний апарат.

Тип

Трансформатор найпростіший тип зварювального апарату. Переваги: висока надійність, простота конструкції, невисока ціна. Недоліки: обмежена функціональність (в основному застосовується для дугового зварювання), низька якість роботи (наприклад, нерівний шов), велика вага. Оптимальний варіант для простих робіт, де не потрібна висока точність.

  • Напівавтомат – різновид трансформатора. Відмінна особливість – частково автоматизований процес зварювання. Це значно спрощує роботу, так як не потрібно міняти електрод, контролювати його довжину і так далі.

Інвертор відрізняється широкою функціональністю (доступні майже всі види зварювання), невеликою вагою, високою якістю зварних швів. Недоліки: складна конструкція і висока ціна. Застосовується для складних робіт.

Напівавтомат-інвертор універсальний і сучасний варіант, що поєднує в собі часткову автоматизацію зварювання з високою якістю роботи інверторного апарата. Коштує дорожче всіх видів.

Споттер – апарат для точкового зварювання. Застосовується в автомобільній промисловості (кузовні роботи, видалення вм'ятин). Існують трансформаторні та інверторні типи споттера.

Вид

Побутовий може безперервно працювати від 15 до 30 хвилин, після чого робиться перерва до 1 години.

Професійний розрахований на 8-годинну безперервну роботу.

Промисловий працює кілька змін з короткими технічними перервами.

Важливо: якість зварного шва не залежить від типу апарата, змінюється лише показник швидкості зварювання (довжина шва за одиницю часу роботи). Якість зварювання залежить, перш за все, від виду зварювання.

Вид зварювання

Ручне дугове (ММА) найпростіший вид зварювання, при якому горіння дуги відбувається на відкритому повітрі. Переваги: не вимагає коштовних і складних зварювальних апаратів і працює при будь-якій якості струму. Недоліки: робота проводиться вручну, невисока якість шва, обмежена сфера застосування (в основному чорні метали).

Напівавтоматичне (MIG/MAG) зварювання виробляється в середовищі інертного (для кольорових металів) або активного (для сталі) газу, що забезпечує стійке горіння дуги і захист шва від негативного впливу повітря.

Переваги: висока якість шва і зручність в роботі. До того ж, збільшується швидкість зварювання.

Аргонно-дугове (TIG) зварювання виробляється в середовищі аргону. Застосовується для нержавіючої сталі і кольорових металів (мідні, алюмінієві сплави). Забезпечує більш високу якість зварювання, ніж у попередніх видів. Недоліки: процес зварювання складніший, повільніший і вимагає досвіду.

Точкове (SPOT) використовується для зварювання тонких листів металу (1-3 мм). Основна сфера застосування – автомобілебудування та автосервіс (виробництво і ремонт кузовів автомобілів).

Плазмове різання здійснюється за допомогою струменя високотемпературної плазми, утвореної горінням дуги. Застосовується для будь-яких сплавів і металів (в тому числі тугоплавких).

Переваги: висока швидкість і якість розрізу, безпека, так як відсутні балони з горючими газами. Недолік – висока вартість апаратів.

Струм зварювання

Змінний має змінну полярність ( «+» і «-» міняються місцями з великою частотою). Зручний в підключенні – зварювальний апарат безпосередньо під'єднується до розетки. Недолік – невисока якість шва. Застосовується, як правило, для ручного дугового зварювання чорних металів.

Постійний має постійний напрямок (від «+» до «-» без їх зміни). Забезпечує високу якість зварювання. Однак, більш складний в підключенні: потрібне додаткове обладнання (наприклад, випрямлячі). Апарати під постійний струм відрізняються більш високою вартістю. Застосовується для нержавіючої сталі, кольорових металів, при напівавтоматичному зварюванні і т.д.

Змінний/постійний універсальний варіант, що поєднує обидва різновиди струму. Такі апарати – найдорожчі.

Живлення

1 фаза (220 В) зварювальний апарат підключається до побутової розетки. Таке живлення використовується в агрегатах малої і середньої потужності, які отримали найбільше поширення через доступність використання.

Слід пам'ятати, що вони збільшують навантаження на електромережу, так як споживана потужність велика. В цьому випадку знадобиться якісна електропроводка.

3 фази (380 В) зварювальний апарат підключається до спеціальної розетки у виробничих майстернях, цехах. Це забезпечує більш високу потужність. Застосовується в промисловості для складних і масштабних робіт.

1/3 фази (220/380 В) універсальні апарати, що працюють в двох попередніх варіантах.

Потужність

Від цього показника залежить товщина заготованки, з якою здатний працювати зварювальний апарат. Одиниці виміру – кіловати (кВт) і кіловольт-ампер (кВА), тотожні між собою.

Чим більше потужність, тим більш товста деталь може підлягати зварюванню. Щоб визначити мінімальну потужність для конкретної роботи необхідно:

  • знайти за довідником для даної товщини металу необхідну силу струму (в амперах);
  • помножити цю величину на напругу (220 або 380 В);
  • так як частина потужності втрачається в процесі роботи, то цей результат ділиться на ККД зварювального апарату (коефіцієнт для трансформаторів – 0.6; для інверторів – 0.8).

Максимальний струм

Цей показник характеризує найбільший струм, що проходить через електроди при зварюванні. Чим вище величина струму, тим з більш товстими заготованками здатний працювати зварювальний апарат. Одиниця виміру – ампер (А).

Максимальний струм в різних моделях складає від 25 до 7000 А і вище:

  • побутові – до 200 А;
  • професійні – до 300 А;
  • промислові – понад 300 А.

Для масштабних робіт застосовуються зварювальні апарати з великою величиною максимального струму. Однак максимальний струм дає більш незграбний шов, пошкоджує тонкі деталі і витрачає значну кількість електроенергії.

Важливо: працюючи з тонкими деталями (2-3 мм), слід звернути увагу і на мінімальний рівень струму.

Максимальний діаметр електрода

Цей показник залежить від матеріалу, товщини заготованки і т.д. Максимальний діаметр у різних апаратів коливається від 2.5 до 8 мм і вище. Чим більше товщина деталей, тим більший діаметр електрода знадобиться для роботи.

Купуючи зварювальний апарат, слід перевірити, чи зможе він працювати з необхідними діаметрами електродів. Треба зазначити, що товстий електрод може пошкодити тонкі деталі.

Важливо: існує також мінімальний діаметр електрода (0.6-3 мм). На цей показник слід звертати увагу під час роботи з тонкими деталями.

Діаметр сталевого дроту

Ця величина залежить від сили струму і товщини зварюваного матеріалу. Чим більше сила струму і товщина матеріалу, тим більший діаметр сталевого дроту знадобиться для роботи. Зустрічаються зварювальні апарати з діаметром сталевого дроту від 0.6 до 2 мм і вище. Найбільш часто застосовується діаметр дроту 0.8 мм.

Важливо: при недостатній потужності зварювального апарату або для більш точних робіт використовується діаметр 0.6 мм.

Оснащення

Примусове охолодження система, що охолоджує внутрішні елементи апарату (вентилятор). Дозволяє працювати пристрою тривалий час в напруженому режимі. В разі перегрівання зварювальний апарат автоматично відключається.

Зварювальний кабель з тримачем використовується для приєднання зварювального апарату до електричного тримача і зварювального об'єкта.

Кабель заземлення з затиском маси забезпечує якісний і безпечний контакт зварювального апарату з об'єктом.

Пальник – призначений для отримання зварювального полум'я. Застосовується в газовому зварюванні. Дозволяє працювати в польових умовах, де відсутня електрична мережа. За призначенням поділяється на універсальні (натоп, зварювання, пайка) і спеціалізовані, які застосовуються лише для однієї операції.

Маска (щиток) застосовується для захисту очей і обличчя зварника від бризок металу, ультрафіолетового та інфрачервоного випромінювання, високих температур. Обов'язкова при використанні зварювального устаткування!

Щітка-молоток використовується для очищення зварного шва і самого виробу від шлаків і бризок, що утворюються при зварюванні.

Кейс призначений для зручності зберігання і транспортування зварювального устаткування.

Виробник

Для рідкісного використання в побутових цілях можна купувати продукцію Протон, Дніпро-М, Зеніт, Shyuan, а також інших вітчизняних і китайських виробників. Як правило, це відносно некоштовні зварювальні апарати, проте не відрізняються високою якістю зварних швів. Цій групі інструмента притаманні такі недоліки, як слабка збірка, повільна швидкість розігріву електродів, часто непродумано короткі дроти. Однак, в цілому ці марки інструмента популярні серед людей в якості домашнього електроінструмента.

Для частих і інтенсивних зварювальних робіт рекомендується звернути увагу на бренди Hitachi, Awelco, DECA, Ergus, Telwin, ПАТОН. Вони випускають як професійне, так і побутове обладнання. Зварювальні апарати такого рівня надійні, можуть працювати тривалий час при виконанні великого обсягу робіт. Більшість марок є спеціалізованими виробниками зварювального устаткування. Забезпечують максимальну якість і надійність своєї техніки, що особливо важливо, якщо мова йде про професійне призначення.

Відгуки про статтю

На работе использовал разное оборудование. Из всех наших мне понравился Патон. Из забугорных Дека неплоха.

спасибо!

Спасибо за интересную статью, которая безусловно поможет всем желающим, а особенно новичкам сделать правильный выбор.

Рады, что вам нравятся наши статьи.

хорошая статья. могу только добавить, что оборудование должно быть обязательно качественным.

Именно об этом идет речь в разделе Производитель.