Як вибрати свердлильний патрон

Вид

Патрон – пристрій для фіксації робочої насадки на перфоратор, дриль, шуруповерт, гвинтоверт, бормашину, верстат. До робочих насадок відносяться свердла, бури, кільцеві та кінцеві фрези та інше оснащення.

Перехідник – встановлюється у патрон перфоратора. За допомогою перехідника можна використовувати перфоратор з одним типом патрона для роботи з оснащенням, що має інший тип хвостовика. Зустрічаються два різновиди таких перехідників – c SDS-plus на SDS-max та SDS-max на SDS-plus.

Патрон-перехідник – складається з патрона та хвостовика. Забезпечує сумісність перфоратора та бурів/свердл з різними типами хвостовиків.

Ключ затискний – призначений для затискання ключового патрона.

Тип патрона

Швидкозатискний (БЗП) – забезпечений одно-або двомуфтовим механізмом. Легко і швидко встановлюється (не потрібен ключ), але свердла можуть прокручуватися, а при інтенсивній роботі швидко виходить з ладу.

Розрізняють два різновиди швидкозатискного патрона:

  • одномуфтовий – затягується однією рукою, що зручно (використовується в міні-дрилях та моделях з автоматичним блокуванням шпинделя);
  • двомуфтовий – надійніше фіксує робочу насадку і простіше у використанні, але для роботи з ним знадобляться дві руки.

До швидкозатискних патронів належать і SDS, оснащені системою затискних кульок. Ці пристрої також фіксуються без будь-яких інструментів. Використовуються у перфораторах.

Розрізняють два види патронів SDS:

  • SDS+ (SDS plus) – розрахований на перфоратори малої та середньої потужності, працює в парі з бурами, діаметр хвостовика яких становить 10 мм;
  • SDS-max – застосовується в потужних перфораторах та відбійних молотках, призначений для бурів із хвостовиком 18 мм.

Ключовий – забезпечений кулачковим механізмом. Кріпиться за допомогою спеціального ключа. У порівнянні з швидкозатискним патроном забезпечує більш надійну фіксацію та повільніше зношується в процесі роботи. Але для заміни деталі знадобиться більше часу, а сам ключ часто втрачається. Ключовий патрон застосовується у потужних інструментах. Такий варіант найкраще підходить для дрилів.

Призначення

Більшість свердлильних патронів призначені для ручних інструментів. – дрилів, шуруповертів, гвинтовертів, перфораторів, бормашин. Багато з цих патронів відносяться до швидкозатискних. Пристрої для верстатів вигідно відрізняються від інших підвищеною надійністю. Ці моделі зазвичай оснащуються кулачковим механізмом і розраховані виконання особливо точних робіт.

Тип кріплення

Різьбове – передбачає накручування патрона на інструмент. Даний тип кріплення набув найбільшого поширення. Залежно від виробника буває дюймове (UNF) або метричне різьблення.

Конус Морзе (конусне) – передбачає надягання патрона за допомогою насаджування. Зустрічається в ручних інструментах та свердлильних верстатах. Подібний тип кріплення характерний для дрилів.

FlexiClick – дозволяє встановлювати на інструмент різні робочі насадки. В результаті шуруповерт може застосовуватися як дриль та перфоратор. Такий тип кріплення притаманний інструментам торгової марки Bosch.

Розмір різьблення / конуса та маркування

Ця характеристика відповідає за сумісність патрона з дрилем, шуруповертом, перфоратором, бормашиною. Розмір різьбового/конусного посадкового місця патрона повинен збігатися з розміром посадкового місця на інструменті. В іншому випадку знадобиться перехідник, а іноді встановити такий патрон і зовсім буде неможливо.

Розмір різьблення / конуса наводиться в маркуванні патрона (приклад):

  • 1.5-13 мм 5.8-16 UNF – дюймове різьблення;
  • 1.5-13 мм M12x1.25 – метричне різьблення;
  • 1.5-13 мм B12 – конусний тип кріплення.

Розмір дюймового різьблення вказується в дюймах (3/8; 1/2; 5/8, але в маркуванні наводиться як 3.8; 1.2; 5.8), метричній – у міліметрах (M8; M12; M18). Розмір конусного посадкового місця позначається інакше: B10; B12; B16; B18. Інші відомості у маркуванні: 16 UNF та 1.25 – значення кроку різьблення; 1.5-13 мм – мінімальний та максимальний діаметр затиску.

Мінімальний та максимальний діаметр затискача

Цей параметр дозволяє оцінити сумісність патрона та робочої насадки. Наприклад, модель із діаметром затиску 0.8-10 мм затискає робочі насадки, у яких мінімальний діаметр хвостовика становить 0.8 мм, а максимальний – 10мм. Найчастіше зустрічаються набої з діаметром затиску 0.8-10 мм, 1.5-10 мм і 1.5-13 мм.

Особливості

Ударного свердління – витримує серйозні ударні навантаження. Такі патрони застосовують у ударних дрилях, перфораторах, шуруповертах.

Реверс – дозволяє встановити патрон із оснащенням на інструменти з функцією реверсу.

Фіксатор затискача – виключає саморозкручування патрона у процесі роботи інструментом.

Матеріал корпусу

Корпус патрона виготовляється із сталі або ударостійкого пластику. Перший матеріал надійніший, другий – легше. Іноді зустрічаються патрони із комбінованого матеріалу (сталь+пластик). Це дозволяє полегшити конструкцію пристрою без істотного зниження її міцності.

Комплектація

Свердлильні патрони комплектуються затискним ключем, перехідником, шестигранним хвостовиком.

Відгуки про статтю