Як вибрати світильники, люстри

Тип

Світильник – штучне джерело світла, призначене для спрямування та розсіювання світлового потоку для освітлення приміщень, споруд, вулиць. Крім своєї основної функції, світильники прикрашають інтер'єр. Деякі моделі мають функцію сигналізації.

За сферою застосування світильники бувають двох типів:

 • промислові використовуються на заводах, підприємствах і в офісах;
 • побутові – застосовуються в квартирах і будинках.

За типом створюваного освітлення світильники поділяються на дві групи:

Також світильники можна класифікувати в залежності від їх місця розташування.

Стельові звичні нам люстри, які кріпляться безпосередньо до стелі. Забезпечують рівномірне освітлення. У великих приміщеннях може знадобитися більше одного світильника.

Настінні кріпляться на стіну і призначені для створення місцевого освітлення.

Настінно-стельові кріпляться як на поверхню стіни, так і на стелю.

Настільні встановлюються на стіл для створення місцевого освітлення (настільна лампа).

Підлогові встановлюються на підлогу (торшер).

Вбудовувані монтуються всередині стіни або підвісної стелі. Вони виконують в основному декоративну роль або для створення рівномірного освітлення.

Садові застосовуються для освітлення території садово-паркових зон, присадибних ділянок та дач. Вони захищені від попадання вологи і дощу. Можуть мати цікавий дизайн, наприклад, у вигляді старих вуличних ліхтарів.

Підводні – встановлюються в акваріумах, ставках, басейнах для освітлення і декоративного підсвічування. Виконуються в формі герметичних корпусів, з підвищеною стійкістю до корозії.

Вид

Люстра – один з найбільш поширених світильників. Люстри однаково добре підійдуть для будь-яких кімнат. Масивні люстри на довгих ланцюгах з безліччю лампочок слід вибирати для великих кімнат з високими стелями. Мініатюрні люстри (плафони) на одну лампочку стануть оптимальним варіантом для невеликих приміщень з низькою стелею (куполоподібні плафони, світильник зі світлом, спрямованим вгору).

Залежно від її кріплення люстри поділяються на два види:

 • стельові – кріпляться безпосередньо на стелі. Як правило, вони виконуються у вигляді невеликих плафонів або тарілок. Стельові люстри стануть оптимальним варіантом для невеликих кімнат або приміщень з низькими стелями (2.1 метра).
 • підвісні (класичні) кріпляться на жорсткому або гнучкому підвісі за допомогою стельового гака. Довжину підвісу можна регулювати залежно від висоти стелі. Підвісні люстри – оптимальний варіант для приміщень з високою стелею (2.5 метра і вище).

Бра – настінний світильник місцевого освітлення. Для підсвічування дзеркал використовуються бра з направленим освітленням, а для освітлення простору біля журнального столика або обіднього куточка застосовуються бра з прямим освітленням. Якщо потрібно створити фонове освітлення, то для цієї мети підійдуть бра з кулястими плафонами з кольорового або матового скла.

Точкові світильники – встановлюються в підвісні, натяжні стелі. Іноді використовуються в шафах-купе, конструкціях з гіпсокартону. Створюють м'яке і рівномірне освітлення.

Торшер підлоговий світильник місцевого освітлення. Розташовані в кутку, вони візуально розширюють кімнату. Оптимальний варіант для спалень, вітальні. В кімнатах відпочинку рекомендується використовувати торшери різної висоти, які створюють затишок і комфорт.

Настільна лампа настільний світильник місцевого освітлення. Призначена для освітлення робочого місця в офісі, кімнаті і іншому приміщенні. Вона, як і інші світильники, може виконувати і декоративну функцію, надаючи інтер'єру кімнати стильність і завершеність. В цьому випадку, зовнішній вигляд лампи, колір корпуса і абажура мають першорядне значення.

Нічник настільний світильник загального освітлення, призначений для проектування оптичного зображення на стелю і стіни приміщення (зоряне небо, казкові герої і сюжети). В нічниках може бути передбачена можливість музичного супроводу. Нічник часто виконується у вигляді тварин (метелик, черепаха, сонечко, ведмежа). Найчастіше використовується в дитячих кімнатах.

Прожектор світловий прилад, що дає сильний пучок світла. Відрізняється великою потужністю і застосовується в промисловості.

Низьковольтні світильники стельовий світильник загального освітлення. Зазвичай їх вбудовують в підвісні стелі. Застосовуються для великих виробничих приміщень.

Струмопровідні шини – стельовий світильник загального освітлення. Виглядають у вигляді рейок, вмонтованих в стелю. В спеціальні пази цих рейок встановлюються мініатюрні поворотні світильники. Перевагою такої конструкції є те, що світильники можна переміщати і змінювати напрямок їх освітлення. Нерідко струмопровідні шини виготовляються зі скла. Вони добре підійдуть для їдальні, кухні, вітальні, коридору.

Світлодіодні світильники джерелом світла є світлодіоди. Їх переваги в порівнянні з лампами розжарювання і галогенними лампами складаються в низькому споживанні енергії і великим терміном служби. Крім того, вони міцні, компактні і вібростійкі. Недоліки – висока вартість і складність в заміні що вийшли з ладу світлодіодів.

Призначення

Спрямованого освітлення невеликі пристрої, призначені для місцевого освітлення (локальне підсвічування). Добре підійдуть як для освітлення функціональних зон, так і для створення затишної атмосфери в приміщенні.

Споти різновид світильників спрямованого освітлення. Існують споти з однієї-двома (підсвічування деталі інтер'єру), трьома-чотирма лампочками (для освітлення цілої кімнати)

Промислові використовуються для освітлення промислових об'єктів з метою забезпечення робочої обстановки і технологічного процесу в приміщенні. Вони особливо стійкі до високих температур, пилу, вологи та інших впливів, що виникають в процесі виробництва.

Вуличні застосовуються для освітлення вулиць, а також в побуті (садові світильники). Крім освітлення прилеглої території, підкреслюють архітектуру будівель, вітрини магазинів, а також ландшафтний дизайн присадибних ділянок.

Проектори пристрій, призначений для створення реального зображення на плоскій поверхні (стіна, стеля, екран). До них відноситься і нічник.

Світильники для будинку

Для вітальні добре підійде підвісна люстра з великою кількістю ламп (в залежності від площі освітлюваного приміщення). Вона також виконує і декоративну функцію – добре вписується в інтер'єр і доповнює його. Існують люстри в класичному стилі, стилі модерн, хай-тек, ретро, кантрі, схід, флористика.

Для кухні оптимальним варіантом стане підвісний світильник з одним або двома плафонами з можливістю регулювання шнура. Характерна риса – простота в догляді за плафоном (так як на ньому утворюється нагар, осідає жир, пил і т.д.). Також зручно буде використовувати точкові світильники в стелю.

Для дитячої кімнати гарним вибором стане яскравий і оригінальний світильник з м'яким освітленням та мінімальною кількістю скляних деталей. Слід звернути увагу на декоративну роль світильника – він може бути виконаний у вигляді казкового героя.

Для ванної, сауни рекомендуються закриті люстри, які захищають лампочку від попадання вологи.

Для спальні – підійде люстра з матовим, тканинним або паперовим абажуром. Варто звернути увагу на наявність регулятора освітлення – з його допомогою атмосфера в спальні стане більш затишною.

Для підсвічування картин підійде спот з однією-двома лампочками.

Люстра-вентилятор

Люстри-вентилятори – поєднують функції освітлювального приладу і стельового вентилятора.

Переваги подібних моделей: багатофункціональність, порівняно низька ціна, простота монтажу, мала витрата електроенергії, компактність, легкість в догляді.

Люстри-вентилятори небезпечні в приміщеннях з низькими стелями, на відміну від кондиціонерів не охолоджує повітря, а тільки забезпечують його циркуляцію (проте виключається поява протягів і пов'язаного з ними ризику застудитись).

Люстри-вентилятори рекомендуються, насамперед, для кухні, але добре підійдуть і для інших приміщень (вітальня, спальня, дитяча). Продуктивність вентилятора (обсяг переміщуваного повітря за 1 годину) залежить від ширини і кута нахилу лопаті, а також від висоти штанги. Варто знати, що зі збільшенням ширини і кута нахилу лопаті зростає не тільки швидкість роботи пристрою, а й навантаження на двигун. Чим менша висота штанги, тим нижче продуктивність пристрою.

Важливо: при виборі люстри-вентилятора зверніть увагу на діаметр розмаху лопатей – чим більше цей параметр, тим ширше площа, яку захоплює вентилятор.

Оптимальні характеристики:

 • кут нахилу – 13-20 °;
 • кількість лопатей – 3-4.

Встановлюючи люстру-вентилятор, враховуйте наступний момент: дистанція між приладом і підлогою не повинна бути менше 2.3 м. Орієнтир – піднята рука не дістає до вентилятора. Це забезпечить максимальний ефект і убезпечить від можливих травм. Крім того, в зону обертання лопатей не повинні потрапляти предмети, наприклад, інші освітлювальні прилади або дверцята шафи.

Зверніть увагу на наявність пульта дистанційного керування. Цей пристрій дає можливість вмикати і вимикати прилад, не встаючи з ліжка. Люстра-вентилятор в дитячу кімнату повинна бути міцною, щоб витримати влучення в неї предметів під час дитячих ігор. Звичайно ж, переконайтесь, що дитина ні при яких обставинах не дістане до освітлювального приладу.

Потужність

Від цього показника залежить ефективність роботи світильника. Щоб правильно вибрати пристрій, необхідно врахувати наступне: потужність люстри повинна бути рівною сумі потужностей всіх ламп і навіть з невеликим запасом.

Підбирати потужність світильника необхідно в залежності від призначення кімнати. Для ванної – 80-100 Вт, для кухні середнього розміру – 120-150 Вт, для вітальні (зали) – 150-300 Вт.

Для настільних ламп рекомендується вибирати лампочки невеликої потужності – близько 40-60 Ватт. Важливим атрибутом настільних ламп є регулятор потужності, який дозволяє підібрати оптимальний рівень освітленості.

Крім того, слід звернути увагу і на максимальну потужність лампочки, яку можна встановити в світильнику (люстрі), так як при роботі лампи виділяється певна кількість тепла. В разі установки лампочки більшої потужності, ніж зазначено виробником для світильника, це може призвести до псування і деформації люстри, а також привести до руйнування патрона.

Матеріал

Для світильника першочерговими вимогами до матеріалу плафона (абажура) є міцність і пожежна безпека. З цієї причини світильники з паперу, тканини і дерева, незважаючи на красу і ексклюзивний дизайн, не можна назвати оптимальним варіантом.

Найбільш часто зустрічається метал через доступну ціну і міцність. Менш поширений алюміній.

Кришталеві і скляні світильники набули найбільшого поширення. Їх переваги: ефектний вигляд, пожежна безпека, практичність і довговічність. Особливо примітний кришталь – різновид скла з підвищеною прозорістю і блиском, який відрізняється вишуканою багатобарвною грою світла. Кришталева люстра наповнює простір атмосферою блиску і розкоші. Головний недолік кришталевих люстр – висока ціна.

Для настільної лампи навряд чи підійде пластиковий абажур – він може розплавитись від близького розташування до його стінок лампочки. Металевий – дуже швидко нагрівається. Оптимальним варіантом буде скляний абажур.

Лампи

Розжарювання джерело світла, основа якого – вольфрамова спіраль. Вона розжарюється до високої температури електричним струмом, що проодить через неї і таким чином випромінює світло. Перевага – ці лампи випромінюють рівний (не мерехтливе) світло. Крім того, вони дешеві. Однак споживають досить багато електроенергії.

Галогенні – нагадує лампу розжарювання, але відрізняється від неї тим, що в балон додають буферний газ. Така лампа дорожче, ніж лампа розжарювання, але проте вона довговічна, а виідне світло має природний спектр випромінювання.

Люмінесцентні газорозрядне джерело світла, при цьому світло випромінює люмінофор (речовина, що перетворює електроенергію в світло). Головні переваги: тривалий термін служби і економічне споживання енергії. Крім цього, ця лампа має значну світлову віддачу (співвідношення між світловим потоком і споживаною потужністю). Недоліки: вимагає якісного електроживлення та має обмеження на кількість вимикань і вмикань. Оптимальний варіант для місць загального користування.

Енергозберігаючі лампи, у яких світлова віддача набагато більше, ніж у ламп розжарювання. Також вони мають тривалий термін служби. До недоліків відноситься висока вартість, а також наявність парів ртуті всередині лампи, що при її пошкодженні, має неприємні наслідки.

Кількість лампочок

Від кількості лампочок і їх потужності залежить рівень освітленості приміщення. Кількість лампочок визначається площею приміщення і його призначенням, а також залежить від особистих переваг споживача.

Треба сказати, що стандартна норма освітлення для ламп розжарювання становить близько 15-20 Вт на квадратний метр. У вітальні оптимальним варіантом буде люстра з 4-6 лампочками, на кухні – 1-3 і т.д.

Люстри з великою кількістю ламп дозволяють більш рівномірно освітлювати приміщення. При цьому слід звернути увагу на енергозберігаючі та галогенні лампочки – вони більш економічні, ефективні і довговічні. Для настільної лампи слід віддати перевагу галогенній, так як вона випромінює м'яке і розсіяне світло.

Тип вимикача

Кнопковий вимикач – світильник вмикається / вимикається шляхом натискання кнопки. Використовується для включення більшості світильників.

Вимикач з мотузкою – світильник вмикається / вимикається за допомогою смикання мотузки. Важливе значення – легко знаходиться в темряві. Застосовується в торшерах і інших переносних освітлювальних приладах.

Кнопка + мотузка – поєднує характеристики попередніх типів вимикачів. Використовується в торшерах.

Диммер – пристрій, що керує інтенсивністю освітлення за допомогою кнопки, що обертається. Диммери здатні регулювати яскравість, плавно вмикати і вимикати освітлення.

Автоматичний вимикач – пристрої, здатні вмикати і вимикати світильники незалежно від людини. Одні з них реагують на рух людей, що знаходяться в його полі зору (датчики руху), інші – на ступінь природної освітленості (датчики освітленості), треті можна програмувати, тобто завдавати необхідний час вмикання і вимикання освітлення (програмовані вимикачі). Такі вимикачі особливо знадобляться в садових світильниках та інших пристроях для зовнішнього освітлення. Також вони використовуються в нічниках.

Колір

Колір люстри визначається особистими уподобаннями споживача та інтер'єром приміщення. Слід враховувати, що темні плафони поглинають світло, а білі – відображають. Зеленуваті відтінки приємні для ока і мають заспокійливу дію, червоні – трохи дратують, сині – холодні, жовті – нейтральні. В головній житловій кімнаті доречно повісити абажур жовтого або оранжевого кольорів, абажури синіх відтінків підійдуть для спальні. Важливо правильно поєднувати тон люстри з інтер'єром.

Колір корпусу також має важливе значення. Часто зустрічаються золотистий і сріблястий відтінки, що додають люстрі розкішний і вишуканий вигляд.

Колір абажура настільної лампи повинен мати не дуже яскравий колір, краще всього підійде зелений.

Важливо: при купівлі світильника з абажуром конкретного кольору - обов'язково протестуйте його перед купівлею. Включений світильник може бути дещо іншого кольору. Наприклад, яскраво-зелений скляний абажур буде світліше, а при лампі холодного відтінку і зовсім стане схожий на жовтий.

Стиль

Люстра або світильник, будучи предметом інтер'єру, повинні гармонійно вписуватись в дизайн приміщення.

Для люстр і світильників в класичному стилі і спорідненому йому стилі «ретро» характерні криволінійні форми і дорогі матеріали (кришталь, срібло, золото, натуральні камені, цінні породи деревини, порцеляна). Такі люстри виглядають розкішно і багато.

Крім цього люстри, виконані в стилі «ретро», прикрашаються характерними декоративними елементами (окантовками, рюшами). Колірна гамма: білий, чорний, золотий, срібний, коричневий.

Люстри і світильники в сучасному стилі (хай-тек, мінімалізм) відрізняються прямими лініями, строгістю форм, простотою дизайнерських рішень, наявністю скляних, пластикових і металевих частин. Кольори: білий, чорний, «металік».

Моделі в стилі ар-нуво (модерн) / ар-деко відрізняються примхливістю форм і незвичайним поєднанням матеріалів (метал, скло, шкіра, кришталь, текстиль, пластик).

Для люстр в стилі ар-нуво характерні звивисті лінії, а для світильників в стилі ар-деко – прямі. Особливість моделей в стилі ар-деко – використання коштовних матеріалів (в тому числі дерево коштовних порід, золото, муранське скло). Колірна гамма: пастельні тони (ар-нуво), чорний, сріблястий, білий, коричневий, сірий, бежевий (ар-деко).

Стиль флористика заснований на використанні рослинних мотивів, наприклад, імітації квіткових бутонів в плафонах. Звідси м'якість форм і плавність ліній таких люстр і світильників. Основні кольори – салатовий і зелений.

В освітлювальних приладах в стилі кантрі також зустрічаються рослинні і сільські мотиви (букети, рослини, квіткові візерунки, птахи, метелики). Широко використовуються дерев'яні, латунні, бронзові, мідні, срібні і навіть золоті деталі. Переважаючі кольори – пастельні (бліді відтінки сірого і жовтого, салатові тони).

Стиль прованс близький до кантрі, але йому властива холодна колірна гамма (відтінки блакитного та зеленого). Характерна риса – імітація свічок в лампочках і плафонах.

Освітлювальні прилади в сучасному урбаністичному стилі лофт відрізняються оригінальною формою і різноманітністю конструктивних рішень: люстри-софіти, точкові світильники, світильники-шини, світлодіодне підсвічування, торшери та інші. Використовувані матеріали: метал, скло, необроблене дерево, пластик. Колірна гамма: чорний, сірий, білий.

Цікавим рішенням є стиль тіфані. Для таких люстр і світильників характерні металеві ажурні конструкції, вітражне скло, витончені ковані елементи. Вітражі подібних люстр виконуються в широкій колірній гамі. Моделі в стилі тіфані відмінно підійдуть для інтер'єрів в стилі кантрі, ар-деко, фьюжн, модерн та інших.

Незвичайним дизайном відрізняються освітлювальні прилади в морському стилі. Вони виділяються широким використанням «морських» мотивів: елементів у вигляді якорів, канатів, штурвалів, ліхтарів. Такі моделі виконуються з металу і скла. Колірна гамма: синій, білий, блакитний, темно-зелений та інші.

Поради

 • Перш за все, необхідно визначитися з видом світильника (люстри) в залежності від призначення приміщення, його площі та функції освітлення (загальне або місцеве). Також важливо співвідносити світильник з інтер'єром приміщення.
 • Слід пам'ятати, що світло від кольорових плафонів люстри, змінює колір предметів в приміщенні.
 • Вибираючи люстру, зверніть увагу на розміри патрона. Для нестандартних розмірів патрона вельми важко підібрати лампочки. Серед типів патронів лампочки, яку можна встановити в світильнику, найбільш поширені два: E27 ( «звичайна» лампочка) і E14 (міньйон). Зустрічаються також такі типи патронів, як G4, G5, G9, G23 та інші. Важливу роль відіграє і матеріал патрона: кераміка і пластик.
 • Важливо пам'ятати, що штатив настільної лампи повинен бути гнучким і легко міняти кут нахилу.
 • За допомогою настінних і настільних світильників можна підкреслити ексклюзивність штор, дзеркал, картин.
 • Краще, якщо від настільної лампи виходить не пряме, а розсіяне світло. В цьому випадку має сенс придбати лампу з абажуром нециліндричної форми (з конічним або сферичним плафоном).
 • Варто звернути увагу на клас захисту світильника, який характеризує ступінь захисту світильника від вологи і дрібних часточок. Він позначається у вигляді абревіатури IPXX (замість Х пишуться певні цифри). Перша стосується захисту від твердих часточок і пилу, друга - ступеня захисту від вологи. Чим більші ці цифри, тим вище рівень пило- і вологозахищеності.
Відгуки про статтю

Интересно написано, и советы даны полезные - спасибо за информативную статью!

Благодарю за статью, Как раз очень вовремя попалась на глаза при выборе фонарей для дачи. Как правило в интернет магазинах только описание основных характеристик, а с консультантами в магазинах диалог тоже не складывается, когда ты только ориентировочно представляешь чего хочешь )))

Рады, что смогли помочь с выбором :)

Действительно, светильники, очень важная часть интерьера, а также это и прекрасный декор. У самой дома висят несколько, их покупка уже стала некой традицией. Их тематика очень разнообразна, буквально каждый сможет подобрать что-то для души.

Статья автора помогла подобрать светильник в новую комнату. Спорили с женой несколько недель, и благодаря вышеперечисленному наконец нашли компромисс в выборе. Так же узнал много нового, и подчеркнул для себя некоторые аспекты. Узнал как называется эта "штука" которая регулирует яркость) В выборе очень помогли, ссылаясь на советы автора смог оптимально оформить освещение.

Искренне рады, что наша статья оказалась полезна вам :)

Присоединяюсь ко всем положительным отзывам! Статья действительно полезная. Нужен на участок уличный светильник, а я в этом не очень хорошо разбираюсь. Ваша статья помогла. Еще раз Спасибо!

Спасибо и вам)

Спасибо вам огромное за эту статью! До этого пересматривал и перекручивал в голове много вариантов, какая бы люстра вписывалась в интерьер моей квартиры. Было много вариантов на примете, но с выбором просто беда, я основывался на "красоте" и "прикольно" или "не прикольно" будет смотреться) Ваша статья помогла "прозреть" и выбрать люстру основываясь на том что я узнал из вашей статьи. Жалко что нет советов о том, на каком сайте можно заказать качественную и не дорогую.В общем еще раз спасибо Вам за вашу статью)

Для поиска самых выгодных цен пользуйтесь прайс-агрегаторами. Рады, что наша статья вам понравилась :)

Ваша статья содержательная и информативная. Она помогла мне с выбором приборов освещения для новой квартиры, в которой только что сделан ремонт. Нужно было определиться какие люстры и светильники повесить в комнатах, в коридоре, на кухне и в санузлах. Возникло тысяча вопросов. Какого стиля, цвета, размера, мощности должны быть все эти приборы? Какими должны быть лампы накаливания? Только после изучения всех вариантов, описанных в статье, пришел к осмысленному выбору.

Искренне рады, что наша статья Вам помогла :)

Спасибо большое за статью! очень долго не мог выбрать люстру, теперь будет понятней как и из чего выбирать!

Рады, что наша статья помогла Вам с выбором :)