Як вибрати телеконвертер, адаптер і перехідне кільце

Конвертер – оптичний пристрій, що покращує характеристики об'єктива (фокусна відстань, кут огляду). Конвертер обійдеться дешевше за об'єктив, а ряд подібних насадок здатний замінити декілька об'єктивів. Щоправда, підвищення одних характеристик об'єктива призводить до зниження інших параметрів. Тому конвертер не може вважатися повноцінною заміною об'єктива.

Тип

Ширококутний конвертер – збільшує кут огляду, що дозволяє включити до кадру більше об'єктів. Встановлюється попереду об'єктива. Оптимальне рішення для панорамної зйомки та роботи в малогабаритному приміщенні, коли є завдання охопити більшу частину обстановки.

Недоліки ширококутного конвертера: спотворення в кадрі, погіршення фокусування.

«Риб'яче око» (fish eye) – різновид попереднього конвертера, що відрізняється більш широким кутом огляду (180 ° і вище). Кріпиться спереду об'єктива. Такий варіант створює ефект опуклості зображення: через дуже великий кут огляду центр фото «випирає», а прямі лінії згинаються.

«Пташине око» – за своїм ефектом нагадує конвертер «риб'яче око», але, на відміну від попереднього типу, в центрі знімка завжди опиняється фотограф.

Телеконвертер – збільшує фокусну відстань, що дає можливість отримати більший план об'єкта зйомки за тієї ж відстані від нього. Встановлюється між об'єктивом і камерою, іноді кріпиться до об'єктива спереду. Застосовується в парі з телеоб'єктивом, хоча й здатний його замінити. Однак у цьому випадку якість фото знижується.

Телеконвертер підходить для зйомок змагань і природних об'єктів. Недоліки: спотворення в кадрі, зниження світлосили, погіршення різкості.

Важливо: вибираючи телеконвертер, переконайтеся, що він має систему автоматичного фокусування. В цьому випадку не потрібно буде вручну налаштовувати різкість, що вимагає додаткових витрат часу.

Макроконвертер – дає змогу одержати детальне фото дрібних об'єктів. Призначений для макрозйомки рослин, комах, ювелірних виробів з невеликої дистанції.

Макроконвертер представлений двома видами.

Макролінзи (насадкова лінза) – збільшує об'єкт зйомки, встановлюється спереду об'єктива. За ціною макролінзу можна порівняти з неавтофокусним кільцем, проте вона зберігає автофокусування об'єктива. Недоліки: слабке збільшення, зниження якості знімка (спотворення, погіршення різкості).

Макрокільце (подовжувальне кільце) – збільшує дистанцію між об'єктивом і дзеркалом фотоапарата, розташовується між об'єктивом і камерою. Не знижує якості знімка (через відсутність лінзи). Недоліки: зниження світлосили, відсутність автофокусу (необхідність ручного наведення різкості).

Макрокільця бувають двох типів.

  • Активні – завдяки електричним з'єднанням між об'єктивом і камерою дають можливість працювати з автофокусом і діафрагмою об'єктива. Активні макрокільця коштують дуже дорого.
  • Пасивні – позбавлені електричних з'єднань, що не дозволяє використовувати автофокус об'єктива. Пасивні макрокільця зустрічаються найчастіше.

Важливо: вибираючи макрокільце, враховуйте, що збільшення безпосередньо залежить від його довжини. Можна використовувати кілька кілець одночасно (3-6 штук).

Перехідний кільце / адаптер байонета – обладнання, що дає можливість встановлювати на фотоапарат, відеокамеру та іншу техніку об'єктиви та конвертери з іншим діаметром / типом кріплення, ніж у цих пристроїв. Розширює можливості фото- та відеотехніки.

Важливо: вибираючи перехідне кільце / адаптер байонета, зверніть увагу на сумісність із потрібним діаметром або типом байонета. Виробники вказують діапазон діаметрів (58-62 мм; 43-52 мм) та об'єктив конкретного бренду (ряд об'єктивів).

Характеристики

Ступінь кратності – знаходиться в межах 0.8х-0.45х (ширококутні), 1.4х-3х (телеконвертери). Чим менший ступінь кратності у ширококутних моделях, тим вище кут огляду і менше фокусна відстань. Водночас із зменшенням ступеня кратності зростає кількість спотворень на фото. Збільшення ступеня кратності телеконвертерів призводить до зниження світлосили об'єктива.

Посадковий діаметр – актуальний для ширококутних конвертерів і насадкових кілець. Зустрічаються ширококутні варіанти з посадковим діаметром у діапазоні 25-83 мм.

Тип кріплення (байонет) – має значення для телеконвертерів і подовжувальних кілець. В об'єктивів різних виробників тип байонета відрізняється. Тому слід вибирати телеконвертер і подовжувальне кільце точно під конкретний об'єктив.

Відгуки про статтю