Як вибрати телевізор

Тип екрану

РК (або LCD ) – телевізори з рідкокристалічним дисплеєм (принцип дії), найпоширеніший тип. Якість зображення в таких телевізорах безпосередньо залежить від технологій цифрової обробки та від розміру екрана.

Сьогодні майже всі LCD телевізори мають світлодіодне підсвічування – LED TV (докладніше у Wiki). Його поява дозволила зменшити товщину корпусу телевізора та його вагу, знизити споживання електроенергії до 40%, а також покращити контрастність та перенесення кольорів.

Переваги LCD-телевізорів:

 • яскрава та чітка картинка при відтворенні Full HD відео;
 • низьке споживання електроенергії, тонкий корпус;
 • відсутність мерехтіння зображення.

Недоліки:

 • бляклий чорний колір на телевізорах із матовим покриттям екрану;
 • неякісне відображення ефірних каналів на великих діагоналях та на дешевих моделях;
 • вигоряння пікселів при тривалому відображенні статичного зображення (наприклад, на інформаційних табло).

Буває заднє та бічне підсвічування:

 • заднє дозволяє досягти більш яскравої та контрастної картинки в залежності від вихідного зображення;
 • бічне забезпечує тонкі та легкі панелі.

Цікаво: не варто гнатися за занадто тонким корпусом телевізора, іноді це означає лише те, що акустика в ньому може бути слабшою через обмеження розмірів.

OLED – складається з органічних світлодіодів, кожен із яких світиться незалежно від інших. Технологія OLED передає всю глибину чорного кольору, дозволяє досягти максимально насичених кольорів та забезпечує максимально широкі кути огляду. OLED-телевізори найлегші та тонкі: товщина рамки 5-8 мм, зустрічаються моделі навіть 4 мм.

З недоліків технології OLED варто відзначити дуже високу вартість, обмежений вибір розмірів екрану (55"; 65" і 77"), схильність до вигоряння, ймовірність залишкового зображення через ефект пам'яті (при тривалому відображенні статичної картинки). Також OLED-телевізори погано переносять тривале використання та з часом вигоряють.

QLED (QD-LED) – складається зі світлодіодів на квантових точках, яким потрібне LED-підсвічування. Екран дає чудовий білий колір та високу яскравість картинки. У порівнянні з OLED QLED-телевізори нечутливі до статичного зображення, а також дешевші та довговічніші. Представлені широкою різноманітністю діагоналей екранів (49-88"). Ці моделі добре підходять для тривалої роботи та комп'ютерних ігор.

Мінуси технології QLED: відсутність «справжнього» чорного кольору через постійне підсвічування, більшу вагу та товщину екрану, вужчі кути огляду.

Nano Cell – тип екрану на квантових точках розроблений LG. Дешевша альтернатива технології QLED, яка була представлена Samsung. Характеристики телевізорів Nano Cell та QLED практично ідентичні.

QNED – також заснований на квантових точках, але в цьому екрані використовується технологія Nano Cell та світлодіодне підсвічування Mini LED. Розроблено LG. У порівнянні з Nano Cell QNED-телевізор забезпечує більш глибокий чорний колір та високу контрастність картинки. Недолік – дорожнеча таких телевізорів.

Застарілі типи телевізорів:

 • PDP (або плазмові) – з газорозрядним екраном (принцип дії), мінімальний розмір діагоналі 42 дюйми (107 см);
 • ЕЛТ (або кінескопні) в основному це моделі з невеликим екраном. Основні недоліки: мерехтіння зображення, яке помітне навіть на дорогих моделях, та неможливість відображення в HD форматі.;
 • проекційні – зображення в них проектується на передню або зворотну поверхню екрана. При низькій вартості вони мають великі екрани, до декількох метрів.

Важливо: перед покупкою протестуйте телевізор на відсутність "битих" (дефектних) пікселів. Для цього заповніть екран заливкою одного кольору, наприклад, зеленого та уважно подивіться на зображення. Повторіть ту ж саму операцію, змінюючи колір заливки (червоний, синій, чорний). Якщо всі точки передають вибраний колір, купуйте телевізор сміливо. «Биті» пікселі світяться лише одним кольором на будь-якому фоні.

Тестові картинки доступні в Інтернеті – їх можна взяти із собою на флешці. Варто пам'ятати, що мала кількість "битих" пікселів не вважається дефектом (2-50 на мільйон залежно від класу).

Форма екрану

Плоский – традиційна форма екрану. Такі телевізори зустрічаються найчастіше.

Вигнутий екран (curved) LCD-телевізори, у яких кожен піксель матриці рівновіддалений від глядача.

Серед заявлених маркетологами плюсів:

 • максимальне «занурення» в те, що відбувається на екрані, всіх присутніх, а не тільки тих, сидить по центру телевізора. Досвідченим шляхом виявили факт, що для "занурення" необхідно сидіти дуже близько або купувати екран із діагоналлю від 100 дюймів. Тому що в більшості моделей "кривизна" поверхні взагалі мало помітна на відстані більше 2-х метрів;
 • покращена контрастність – насправді помітна лише тому, хто сидить у центрі екрану, решті глядачів нічого очікувати жодної різниці;
 • зменшення спотворень – знову ж таки можливо тільки для однієї людини в правильному положенні перед екраном.

Вигнуті екрани можуть бути кращими за звичайні плоскі лише при дотриманні кількох умов: обов'язково максимальна роздільна здатність UltraHD , один глядач в ідеально підібраному розташуванні щодо екрану. А коштують curved телевізори значно дорожче.

Матриця

TN – найдешевша матриця. Мінуси: низька якість картинки, малі кути огляду. Застарілий тип матриці.

IPS – забезпечує великі кути огляду, хорошу чіткість та яскравість зображення. Недолік – досить висока ціна.

VA – дозволяє отримати якісніше зображення, ніж дає TN, але поступається аналогам з урахуванням IPS. Мінус – значний час відгуку.

PLS – більш досконалий різновид матриці IPS відрізняється підвищеною контрастністю та яскравістю за більш низькою ціною.

ADS – покращена версія IPS, характеризується дуже широкими кутами огляду, підвищеною передачею кольору і яскравістю при зменшеному енергоспоживання. Мінус – висока ціна.

Діагональ екрану

Один із основних факторів при виборі телевізора. Вимірюється в дюймах, коротко позначається подвійною лапкою, 1" (один дюйм) дорівнює 2.54 см.

При виборі діагоналі треба пам'ятати, що оптимальна відстань від глядача до екрану повинна дорівнювати трьом-чотирьом діагоналям. При виборі моделі в магазині обов'язково дивіться зображення саме на такій відстані, як плануєте дивитися потім вдома.

До 27" (69 см) – непоганий вибір для маленької кімнати, кухні чи ванни. РК-телевізор через малий розмір дає чудову картинку під час перегляду ефірних каналів.

32" (81 см) – РК- телевізор для невеликої кімнати, перегляд ефірних та кабельних каналів у високій якості навіть на дешевих моделях; здатний відображати HD відео, але за такого розміру екрана це не настільки істотно.

37-43" (94-109 см) – LCD-телевізор для кімнати середнього розміру, непоганий варіант для перегляду фільмів HD і цифрового кабельного або супутникового телебачення. Для перегляду ефірних та аналогових кабельних каналів краще вибрати не дуже дешеву модель.

46-55" (117-140 см) – РК-телевізор для середньої чи великої кімнати, відмінно підходить для перегляду HD фільмів та цифрового телебачення з відстані 2-4 метрів. Кабельне аналогове чи ефірне телебачення виглядатимуть відверто погано.

60-69" (152 см) – за характеристиками схожий з телевізором 55", але коштує майже в 1.5 рази дорожче. Звичайно ж, такий телевізор дозволить повністю зануритися в те, що відбувається на екрані, особливо при перегляді Full HD фільмів або HDTV каналів типу Discovery.

70" і вище (від 177 см) – найдорожчі телевізори для величезних кімнат. Відстань до такого телевізора має становити близько 6-8 метрів. Особливо вражає на таких діагоналях перегляд відео в Ultra HD роздільній здатності.

Співвідношення сторін

Співвідношення розміру екрана за горизонталлю до розміру по вертикалі.

16:9 – оптимальний формат для перегляду фільмів. Цифрові телеканали ведуть мовлення саме в цьому форматі, а для перегляду інших каналів у телевізорах є функція адаптації картинки до широкоформатного екрану. Максимум, що ви втратите – це шматочок логотипу канал вгорі й рядок, що біжить внизу екрану.

4:3 – застарілий формат, зустрічається вкрай рідко в деяких РК-телевізорах невеликих розмірів.

Роздільна здатність

Цей показник визначає якість зображення. Чим вище роздільна здатність, тим чіткішою буде картинка.

Зустрічається кілька видів роздільної здатності.

 • 1366x768 (HD) – подібна здатність притаманна дешевим телевізорам із діагоналлю до 40". Підходить для перегляду телеканалів та фільмів у HD-якості. При відображенні Full HD спостерігатимуться деякі спотворення, особливо помітні на діагоналях 46" та вище.
 • 1920x1080 (Full HD) – ідеально для перегляду високоякісного відео та телеканалів у HD-якості. Характерно для моделей із діагоналлю від 32". Підходить більшість ігор на приставці. Телевізори з такою роздільною здатністю – оптимальний баланс ціни та якості зображення.
 • 3848х2160 (4К Ultra HD) – просунутий формат роздільної здатності, який зустрічається у телевізорах з діагоналлю від 40-50". На сьогоднішній день 4К стає все більш популярним, відповідно збільшується кількість відеоконтенту та комп'ютерних ігор. Але вартість таких телевізорів залишається досить високою.
 • 7680x4320 (8K Ultra HD) – найновіший формат роздільної здатності, який характерний для телевізорів із діагоналлю від 65". У порівнянні з 4K забезпечує більш детальну та чітку картину. Такі телевізори коштують дуже дорого, причому 8K контенту ще мало.

3D зображення

Підтримка 3D-зображення дозволяє переглядати об'ємне відео за допомогою спеціальних окулярів. Зараз з'являється все більше 3D фільмів і просто розважальних 3D роликів в Інтернеті, тому ця функція буде не зайвою. Зазвичай з телевізором йде одна пара 3D-окулярів, а інші можна докупити окремо.

Пасивний режим 3D – найпростіша й найдешевша технологія, схожа з кінотеатрами. Можна купувати найдешевші поляризаційні окуляри. З мінусів: невеликі кути огляду, Full HD-роздільної здатності не буде через особливості технології, на зображенні можливі невеликі смуги (побачити їх можна тільки при уважному перегляді в магазині).

Активний режим 3D – в основному представлений у телевізорах Samsung. Окуляри обов'язково на батарейках (акумуляторах), коштують значно дорожче за прості окуляри для 3D, проте зображення в реальному Full HD з відмінними кутами огляду.

Існує також функція перетворення 2D зображення на 3D. Для перегляду відео в 3D не потрібні спеціальні програвачі та диски. Створена для популяризації 3D контенту.

Покриття екрану

Матове – не дає відблисків від освітлення ззовні та маскує забруднення. Недолік – менш яскрава та насичена картинка в порівнянні з глянцевим покриттям.

Глянцеве – відрізняється яскравим та насиченим зображенням. Мінуси: маркість, схильність відблиску від зовнішнього освітлення, що різко погіршує якість картинки.

Глянцеве антивідблиску – менше піддається бликуванню, ніж звичайне глянсове. ТБ з таким покриттям екрана зустрічаються найчастіше.

Тип підсвічування

Direct LED – світлодіоди розташовані по всій поверхні екрана. Таке рішення забезпечує рівномірне підсвічування, відмінну яскравість і контрастність. У цих телевізорах немає засвіток по краях екрана. Мінуси: підвищена витрата електроенергії, велика товщина матриці, висока затримка виведення (input lag).

Edge LED – світлодіоди розташовані з боків екрану. Подібний варіант дозволяє створити тонку матрицю, досягти непоганої яскравості та контрастності. Важлива перевага – малий input lag. Недоліки: нерівномірне підсвічування, наявність засвіток по краях (актуально для деяких моделей).

Mini LED – просунутий тип підсвічування. У таких телевізорах підсвічування утворене величезною кількістю дуже маленьких світлодіодів. У порівнянні з іншими типами підсвічування це рішення забезпечує ще більш високу яскравість і контрастність картинки. Мінус – висока вартість.

Використовувані технології

HDR – підвищує яскравість чорного та білого кольору й тим самим покращує перенесення кольорів. Також дана опція сприяє вищій деталізації на темних і яскравих областях картинки. Умова роботи функції – відтворення HDR-контенту (фільмів, телепродукції). Наявність HDR підвищує вартість телевізора.

HDR10 – забезпечує глибину кольору 10 біт. Підтримується всіма телевізорами з функцією HDR, а також ігровими консолями, Blu-Ray-плеєрами, Netflix та іншими подібними сервісами.

HDR10+ – більш сучасний та прогресивний стандарт. Працює не тільки з глибиною кольору в 10 біт, але і з динамічними метаданими, що підвищує якість передачі кольору. Сьогодні з'являється все більша кількість контенту у цьому форматі.

Важливо: назва HDR4000 не має відношення до опції HDR – ця характеристика свідчить, що максимальна яскравість телевізора становить 4000 кд/м2.

Dolby Vision – аналог опції HDR10+. Забезпечує глибину кольору 12 біт і підтримує динамічні метадані. Телевізори, які мають цю функцію, можуть працювати з HDR-контентом.

Hybrid Log Gamma (HLG) – один із різновидів HDR, який застосовується в телетрансляціях.

AMD FreeSync / Nvidia G-Sync – запобігає виникненню розривів зображення. Функція коригує частоту оновлення екрана телевізора (Гц), виходячи з частоти кадрів відеокарти (FPS). Ця опція зустрічається в дорогих моделях. Важлива для геймерів, які підключають до телевізора ПК чи ноутбук із графічними процесорами AMD/Nvidia.

Інтерполяція кадрів – підвищує якість картинки за рахунок створення 1-2 кадрів між двома сусідніми. Зменшує розмитість під час руху.

Без HDR – бюджетні моделі, у яких відсутня ця опція.

Яскравість

Від цього параметра залежить якість зображення. Яскравість вимірюють у канделах на квадратний метр (кд/м2). У більшості сучасних телевізорів цей показник становить 300-600 кд/м2. Картинка має бути достатньо яскравою для комфортного перегляду фільмів та телепрограм. Занадто висока чи низька яскравість викликає стомлення очей. Підвищений рівень яскравості погіршує контрастність зображення.

Вибір телевізора по яскравості робиться з інтенсивності зовнішнього освітлення:

 • 400 кд/м2 – для приміщень, де немає прямого освітлення;
 • 500-600 кд/м2 – для кімнат із прямим сонячним освітленням.

Контрастність

Контрастність – різниця між найсвітлішою (яскравою) і найтемнішою точкою екрану. Вказується як відносини Х:1, де Х – білий колір, а 1 – чорний (наприклад, 400:1, 1000:1). Чим вище цей показник, тим більше деталей зображення відобразить телевізор. Наводяться дві характеристики контрастності:

 • статична – реальна величина, за якою оцінюється контрастність телевізора (варіюється в межах 1000:1-10000:1);
 • динамічна – не має практичного значення та вказується виробником у маркетингових цілях (5 000 000:1).

Глибина кольору

Цей показник дозволяє оцінити кількість відтінків, які відображаються телевізором. Одиниця виміру – біт на піксель. Чим більша ця величина, тим якісніша картинка. На сьогоднішній день поширені телевізори з глибиною кольору 8 біт та 10 біт.

FRC – забезпечує більшу глибину кольору без збільшення бітності матриці телевізора. У таких моделях глибина кольору вказується за схемою: 6 біт+FRC, 8 біт+FRC. Тим самим покращується якість зображення, проте матриця 6 біт+FRC або 8 біт+FRC все-таки не може стати повноцінною альтернативою «справжньої» 8 або 10-бітної матриці.

Без FRC – телевізори, у яких ця функція відсутня. У більшості таких моделей глибина кольору становить 10 біт.

Час реакції (час відгуку)

Цей показник дозволяє оцінити, наскільки швидко змінюється яскравість пікселя. Одиниця виміру – мілісекунди (мс). Чим нижчий час реакції, тим більша якість зображення. Щоб комфортно переглядати телепрограми, час реакції повинен бути не більше 8-10 мс, для фільмів або сучасних комп'ютерних ігор буде потрібно телевізор, у якого цей показник ще нижче.

Час реакції має другорядне значення у порівнянні з частотою кадрів. Тому існує думка, що цей параметр вказується виробниками в маркетингових цілях.

Кут огляду

За цією характеристикою оцінюють, наскільки людина може відхилитися від екрана вправо-вліво (по горизонталі) або вгору-вниз (по вертикалі) без серйозних збитків для якості зображення. Вимірюється в градусах. Рекомендується вибирати модель із кутом огляду по горизонталі 175° і більше – це забезпечить комфортний перегляд із будь-якої точки.

Кут огляду по вертикалі актуальний для кафе та інших громадських місць, в яких телевізор встановлений, значно нижче або вище за рівень очей глядача.

Звук

Кількість динаміків – коливається в межах 2-4 штук. Чим більше динаміків, тим об'ємніший звук телевізора.

Dolby Digital – спеціальний декодер, що дозволяє переглядати фільми із об'ємним звуковим супроводом.

DTS – аналог Dolby Digital. Відрізняється меншим ступенем стиснення даних та більшою швидкістю передачі. Незважаючи на це DTS та Dolby Digital однаково добре відтворюють об'ємний звук.

Dolby Atmos – забезпечує ще більшу об'ємність та реалістичність звучання. У Dolby Atmos не застосовується багатоканальний принцип виведення звуку – цей декодер обробляє «аудіооб'єкти» (джерела звуку). Для Dolby Atmos рекомендується використовувати стельові колонки.

DTS X – аналог Dolby Atmos. На відміну від Dolby Atmos дозволяє обійтися без динаміків.

Dolby Audio – робить звук більш чистим та об'ємним. Ця технологія поширена менше, ніж решта.

Об'ємний звук – відтворення об'ємного звуку навіть за наявності лише двох динаміків. Ефект об'ємного звучання досягається завдяки спеціальним технологіям, що обробляють звуковий сигнал.

Важливо: "рідна" акустика телевізора за робочими характеристиками, як правило, програє зовнішнім пристроям. Тому для побудови звукової сцени краще не гнатися за «просунутими» параметрами звучання, а придбати зовнішню акустичну систему домашнього кінотеатру. Справа в тому, що навіть саундбар лише частково замінює АС.

Потужність звуку

Цей параметр є актуальним, якщо телевізор купується для громадських місць, наприклад, кафе. Одиниця виміру – ват (Вт). Чим більша діагональ екрану та що далі глядач перебуває від телевізора, то потужнішою має бути акустична система пристрою.

Smart TV

Можливість доступу до Інтернету за допомогою телевізора. Дозволяє користуватися найбільш популярними ресурсами Мережі: пізнавати погоду, слухати радіо, дивитися відеоролики. Управління здійснюється за допомогою пульта. У деяких моделей у комплект входять два пульти: звичайний для телевізора та спеціальний для швидкого та зручного керування Smart TV .

Доступ до Інтернету здійснюється через порт Ethernet або бездротовий модуль WiFi .

Однією з важливих опцій Smart TV є можливість спілкування по Skype. Окрім наявності самої програми передбачається підключення до телевізора веб-камери/мікрофона, клавіатури (залежно від моделі).

Слід пам'ятати, що для максимального використання якісного телевізора слід придбати медіаплеєр. Це дасть вам масу мультимедійних можливостей: перегляд фільмів у найвищій роздільній здатності прямо з плеєра, по локальній мережі або через Інтернет, прослуховування музики, радіо та інші функції.

Без Smart TV – найчастіше це бюджетні телевізори з відносно невеликими екранами.

Частота

У сучасних РК-телевізорах немає мерехтіння екрану, і характеристика "частота" несе інше значення, ніж звичні 50 Гц для ЕЛТ-телевізорів – це часто плутає споживача.

При програванні динамічного відео за недостатньої частоти можливі розмивання картинки. Щоб уникнути цього, частоту вдалося підвищити до 100 Гц шляхом додаткового кадру: його "домальовує" процесор на основі аналізу попереднього та поточного кадрів. При частоті 200 Гц додається 2 кадри. Існують моделі із частотою до 1300 Гц, ось тільки в деяких випадках ці цифри – не більше, ніж маркетинговий хід виробника.

Щоб оцінити, чи достатньо заявленої частоти кадру, необхідно включити динамічне відео Full HD: картинка повинна бути різкою, чіткою, без артефактів.

Тюнер

Цифрове телебачення поступово з'являється у вільному користуванні споживача. Щоб отримати максимально якісне зображення на екрані телевізора, слід обов'язково підключитись до цифрових телевізійних мереж або пакетів HDTV місцевого провайдера. Тоді вибір розміру телевізора залежатиме лише від бажань та бюджету покупця.

Види роз'ємів для підключення цифрового телебачення:

 • DVB-T – ефірне телебачення у Full HD;
 • DVB-C – кабельне телебачення;
 • DVB-S – супутникове телебачення;
 • DVB-S2 та DVB-T2 – сучасні стандарти супутникового та ефірного телебачення.

Аналоговий – застарілий тюнер, який все ще часто трапляється. Основна перевага – низька вартість телевізора. Багато моделей мають вбудований радіоприймач FM.

Підключаючи LCD-телевізор до аналогового кабельного телебачення, покупець отримує картинку з перешкодами та шумами. Під час вибору телевізора для перегляду ефірних каналів враховуйте такі нюанси.

 • При низькій якості зображення не слід гнатися за розміром екрана. Розтягуючи й без того погану картинку, отримуємо ще гірше. Оптимальною діагоналлю вважається 32 дюйми.
 • РК-технологія призначена для відтворення якісного цифрового сигналу; має максимальне деталізація об'єктів на картинці. Отже, зображення низької якості буде виглядати ще більш «шумним», велика кількість перешкод та зерна забезпечена.
 • Відеопроцесори обробки зображення підганяють картинку під роздільну здатність телевізора, проте навіть у цьому випадку можливі невеликі артефакти та перешкоди.

Інтерфейси

Інтерфейси – це роз'єми та способи обміну даними між телевізором та іншими пристроями. Найбільш поширені:

 • HDMI – для передачі відеосигналу та багатоканального аудіо в цифровому вигляді; при покупці 4К телевізора зверніть увагу, щоб версія HDMI була не нижче 2.0.
 • DVI – аналог HDMI, в основному застосовується в РК-телевізорах.
 • USB – найчастіше для підключення до телевізора USB флешок та зовнішніх жорстких дисків (тільки USB HDD).
 • Ethernet – підключення до локальної мережі для виходу в Internet або для доступу до комп'ютера та медіа-сховища.
 • MHL – для трансляції на екран телевізора аудіо- та відеосигналу через microUSB та HDMI.
 • Кардрідер – призначений для читання карток пам'яті (SD).
 • Common Interface (CI слот) – призначений для підключення до цифрового тюнера телевізора CAM-модуля, який вставляється смарт-карта (карта доступу). Слот потрібний для перегляду платного цифрового телебачення. У деяких телевізорах передбачено два такі слоти, що дає можливість комфортно переглядати два пакети телеканалів.
 • RS-232 (COM-порт) – призначений для підключення пристрою до ПК, що дозволяє керувати роботою телевізора та його параметрами.
 • Цифровий оптичний – дозволяє передавати багатоканальний звук по кабелю, не схильний до електромагнітних перешкод. Недолік – чутливість до перегинів. Такий кабель потребує акуратного обходження.
 • Цифровий коаксіальний – виконує ту ж функцію, що і цифровий оптичний. Такий кабель надійніший за оптичного «собрата» і витримує перегини. Мінус – чутливість до перешкод.
 • Вихід для навушника (Mini-Jack, 3.5 мм) – крім основного призначення, знадобиться, якщо потрібно підключити до телевізора мікрофон або джерело звукового сигналу, наприклад смартфон.

Бездротові інтерфейси

Wi-Fi – забезпечує бездротове підключення до Інтернету, локальної мережі або мобільних пристроїв для відтворення контенту. Також за допомогою Wi-Fi можна розмовляти по Skype, переглядати веб-сторінки, використовувати смартфон або інший мобільний девайс як пульт дистанційного керування.

Bluetooth – дозволяє передавати звук із телевізора на бездротову акустику, обмінюватися даними з ноутбуком, підключати різні пристрої (миша, клавіатуру), використовувати смартфон як пульт дистанційного керування.

NFC – полегшує з'єднання девайсів з телевізором Wi-Fi або Bluetooth (працює на відстані до 10 см).

Підтримка AirPlay 2 – дає можливість передавати контент із iPad або iPhone на телевізор. При цьому користувач може одночасно передавати кілька сигналів на девайси, що знаходяться в різних місцях квартири або будинку (мультирум).

Підтримка Miracast – потрібне для прямого підключення до телевізора мобільних пристроїв за допомогою Wi-Fi та передачі контенту на екран ТБ або назад. Цей інтерфейс підтримує роздільну здатність Full HD і багатоканальний звук.

Підтримка Chromecast – цей інтерфейс по функціоналу нагадує Miracast, але на відміну від нього може використовуватися як повноцінний медіаплеєр.

Підтримка DLNA – потрібна для з'єднання різних гаджетів у єдину мережу. Зокрема дозволяє передавати відео з планшета або смартфона на екран телевізора.

Стандарт Wi-Fi

802.11ax – найсучасніший стандарт Wi-Fi. Максимальна пропускна здатність становить 11 Гбіт/с, причому фактична швидкість досягає 2.6 Гбіт/с. Прекрасно підходить для трансляції на телевізор контенту у форматі 4K/8K.

802.11ac – максимальна пропускна спроможність досягає 6.77 Гбіт/с, причому реальна швидкість становить більше 1 Гбіт/с.

802.11n – максимальна пропускна спроможність становить 600 Мбіт/с, а фактична швидкість вкладається в 200 Мбіт/с.

Операційна система

Android – «просунута» ОС, що перетворює телевізор на мультимедійний центр. Переваги: проста інтеграція з Android-пристроями, широкий функціонал, величезний вибір розважальних та ігрових програм, стабільність роботи, наявність голосового помічника.

Недоліки: висока вартість, складне налаштування недосвідчених користувачів, підвищені вимоги до процесора телевізора, ймовірність збоїв у роботі голосового помічника.

ТБ з ОС Android підійде власникам Android-смартфонів і тим, хто використовує телевізор для ігор. Зустрічається у телевізорах Sharp, Sony, TCL.

Tizen – дешевше та простіше ОС Android. При цьому користувачеві є безліч розважальних та ігрових сервісів. Підтримує голосове керування та Apple TV. Мінуси: можливість зависання, вразливість ОС перед взломом, обмежений вибір програмних продуктів. Використовується у телевізорах Samsung. Оптимальний вибір для недосвідчених користувачів.

WebOS – схожа на Tizen, але швидше працює із контентом. Недолік – невелика кількість ігрових програм та розважального контенту. Моделі з WebOS вибирають люди, які використовують телевізор переважно для перегляду відео. Використовується у телевізорах LG.

Linux – дає можливість переглядати відеоконтент, Інтернет-ресурси та встановлювати програми з каталогу. Мінуси: програми не оновлюються автоматично, заборона встановлення сторонніх програм. Застосовується у телевізорах Philips, Toshiba, Hitachi, TCL, Sony, DEXP.

Vidaa – схожа на Linux, проста у використанні. Зустрічається у телевізорах DEXP, Hisense.

Saphi – нагадує Linux, не відрізняється високою швидкістю. Використовується у телевізорах Philips.

my Home Screen – характеризується простим інтерфейсом та гарною швидкістю. Мінуси: обмежений вибір програм та ігор, для підключення смартфонів або планшетів потрібне інше програмне забезпечення. Використовується в телевізорах Philips, Panasonic.

Opera – відрізняється стабільною роботою, підтримує велику кількість веб-технологій. Така ОС трапляється рідко.

Версія Android

Позначається двома цифрами, наприклад, 5.1; 7.0; 10. Чим більша цифра, тим новіше і досконаліше ОС і тим більше в ній передбачено функції. У той же час зростає ціна телевізора. На сьогоднішній день найновіша ОС Android– 12.

Оснащення

Сабвуфер – відтворює наднизькі та низькі частоти. Такий динамік стане в нагоді при перегляді фільмів зі спецефектами, музичного відео (концертів, кліпів).

Саундбар – панель із кількома динаміками, що створює об'ємне звучання. Альтернатива багатоканальній акустичній системі (АС). Саундбарами комплектуються моделі високого класу.

Підсвічування Ambilight – створює розсіяне світло по периметру екрана телевізора і цим візуально розширює зображення. Така функція посилює враження від перегляду фільму чи телепрограми.

Багатоядерний процесор – визначає швидкість роботи інтерфейсу телевізора та Smart TV. Не впливає на якість картинки.

Прогресивна розгортка – забезпечує більш високу якість зображення в порівнянні з черезрядковою розгорткою (відсутнє «тремтіння» картинки та «ефект гребінки»).

Запис телепрограм – дозволяє зберегти програму, що переглядається, на накопичувачі, наприклад, флешці або карті пам'яті. Деякі телевізори для цього мають власні жорсткі диски (HDD). Ця опція дає можливість дивитися улюблені передачі у зручний час.

Веб камера – забезпечує відеозв'язок через Інтернет. Інші варіанти використання – авторизація, керування телевізором за допомогою жестів.

Мультмедійний пульт – більш «просунутий» пристрій у порівнянні зі стандартним пультом дистанційного керування. Серед можливих опцій – наявність QWERTY-клавіатури, гіроскопа для жестового керування.

Також телевізори оснащуються функціями, що покращують якість зображення (яскравість, контрастність, чорний колір).

Залежно від моделі телевізори можуть бути оснащені покриттям антивідблиску, вологозахищеним корпусом, кріпленням на стіну, веб-камерою, стереоколонками і т.п.

Функції

HDCP – технологія захисту медіаконтенту від незаконного копіювання Для перегляду захищених у такий спосіб відеоматеріалів потрібно, щоб HDCP підтримувало не тільки джерело відео- та аудіосигналу, наприклад, Blu-Ray плеєр, а й телевізор.

HDMI-CEC – дає можливість керувати роботою ресивера, Blu-ray плеєра та інших підключених HDMI пристроїв за допомогою пульта ДК для телевізора. Всі аксесуари повинні підтримувати опцію HDMI-CEC.

Time Shift – функцію, яка може призупинити показ телепередачі, а потім продовжити з місця зупинки. За допомогою фонового запису відео на вбудований або приєднаний жорсткий диск.

Zoom – дає можливість масштабувати зображення. Це дозволяє позбутися чорних смуг під час перегляду фільмів на телевізорах 4:3. РК-телевізори зазвичай мають широкий діапазон налаштувань масштабування та зміни співвідношення сторін зображення.

Картинка у зображенні (PiP) – можливість виводити на екран зображення з двох каналів одночасно. Одна, головна – повнорозмірна, друга, меншого розміру – відображається в одному з кутів екрана.

Upscaling 4K / Upscaling 8K – підвищує якість зображення до 4K/8K відповідно шляхом обробки відеосигналу.

Телегід (EPG) – повідомляє користувачеві інформацію про поточні та майбутні телепрограми та фільми. Дозволяє легко зорієнтуватися в різноманітті видів та жанрів телеконтенту та вибрати найцікавіше для перегляду.

Ambient Mode – надає мультимедійними можливостями телевізор, що знаходиться у вимкненому стані. У такому режимі пристрій відображає твори мистецтва, програє фонову музику і навіть здатне зливатися з інтер'єром кімнати (імітація оформлення стіни). В результаті вимкнений телевізор перестане нагадувати «чорну скриньку» і не дисонуватиме з навколишнім оточенням.

Універсальний пульт – дозволяє керувати всією побутовою технікою, що знаходиться в будинку. Такий гаджет купується й окремо, якщо втрачено «рідний» пульт від пристрою.

Керування

Управління жестами/голосом – реагує на жестові/голосові команди користувача. Полегшує використання телевізора. При цьому керування підтримує не всі функції пристрою.

Голосовий помічник – на відміну від керування голосом має ширший набір функцій. Зокрема, асистент здатний запускати додатки та контролювати роботу компонентів системи «розумний дім».

Керування за допомогою смартфона – перетворює цей пристрій на пульт ДК (необхідно встановити на смартфон спеціальний додаток).

Об'єм оперативної пам'яті

Ця характеристика впливає на швидкодію телевізора з функцією Smart TV. Об'єм оперативної пам'яті варто враховувати, якщо вибраний пристрій працює на ОС Android, що дозволяє встановлювати вимогливі програми. Чим більший обсяг оперативної пам'яті, тим менша ймовірність «гальмування» під час перегляду фільмів з Інтернету та роботи з додатками. Ця величина коливається не більше від 512 Мб до 4 Гб.

Об'єм вбудованої пам'яті

Чим більший обсяг вбудованої пам'яті, тим більше телепрограм можна зберегти на накопичувачі телевізора. Крім того, цей параметр важливий, якщо планується встановлювати програми, оскільки при нестачі пам'яті вони не запустяться. У різних моделях цей параметр складає 4-16 Гб.

Кріплення VESA

Кріплення VESA використовується для встановлення телевізора на стіну. Основна величина – дистанція між отворами, наприклад 100х100 мм, 200х200 мм.

Споживана потужність

Цей показник дає можливість оцінити витрати електроенергії, пов'язані з роботою телевізора. Визначається розміром діагоналі екрану, потужністю звуку та іншими факторами. У більшості сучасних телевізорів з великою діагоналлю (70-80") цей параметр становить 200-300 Вт.

Виробник

До групи найменш якісних телевізорів можна віднести продукцію багатьох китайських, російських та українських брендів: Daewoo, Elenberg, Ergo, Rainford, Saturn, Thomson, West, Bravis, DEX, Digital, HPC, Liberton, Mirta, Mystery, Orion, Rotex, Shivaki, Supra, TCL, Горизонт, Електрон. Матеріали, збирання, функціональність, якість зображення цих пристроїв найслабші.

Хорошу якість забезпечують Sharp, Toshiba, Hitachi, AEG, BBK, BenQ, HP. Продукція деяких із цих марок мало поширена на території СНД, але повністю виправдовує свою ціну. До того ж, усі бренди широко відомі на ринку побутової та комп'ютерної електроніки.

Групу лідерів за якістю складають Samsung, LG, Sony, Panasonic, Philips. У випадку з Sony можлива переплата за бренд, тому телевізори Samsung є найбільш популярними серед споживачів. Більше того, останнім часом бренд Sony стрімко втрачає авторитет через неякісні матеріали та непродуману ергономіку своїх телевізорів. Наприклад, незважаючи на тонкий корпус, телевізор повісити близько до стіни не вийде через незручний блок живлення. Слід пам'ятати, що навіть у брендів-лідерів потрібно вибирати моделі-флагмани – тобто найкращі та перевірені.

До окремої групи слід віднести виробників екранів для нестандартного застосування. Наприклад, вологозахищені телевізори Aquavision та EverVue, професійні екрани Neovo. Ці пристрої якісні та дорогі.

Відгуки про статтю

Спасибо за подробный и полезные информацию

На мое мнение раздел про частоту лишней. Нет, конечно за счет него материал получается более полным, но если сайт называется как выбрать, то мне пока не знаком ни один покупатель обращающий внимание на данный критерий.

Огромное спасибо за раздел с диагоналями)) В прошлом мы столкнулись с тем что купили огромную плазму в маленькую комнату в результате расстояние от лежащего мужа до телевизора составляло метр, очень сильно испортилось зрение. Но внутренний максимализм очень сложно преодолеть и выбрать подходящую диагональ было сложно, а ваша статья прям все расставило на свои места.

Очень полезная статья. Понравилось ее структурирования и то что тематика каждого раздела актуальная для реальных покупателей. Мне действительно было интересно перед тем как пойти в магазин, какой матрице отдать предпочтение, какая диагональ должна быть для комфортного просмотра и т.д.

Спасибо что просветили по поводу режимов 3D, даже не догадывалась об их классификации.

Очень полезной была информация по поводу соотношения диагонали телевизора и конфигурации помещения, а также его размеров. Но мне все же кажется, что модели с диагональю 46-55 все же больше подходят для больших помещений.

В связи с огромным количеством аббревиатур на иностранном языке было сложно самостоятельно разобраться во всех возможностях телевизора, но у вас это все описано.

У вас на сайте всегда все очень интересно описано. Спасибо за это, вопросы по выбору многие отпали.

Пока читал, понял, что хороший телевизор дешево не купишь. Из всех рассмотренных параметров, конечно, хочется самые лучшие. Но благодарю за подробную информацию.