Як вибрати терморегулятор опалення

Вид

Терморегулятор (термостат) – пристрій, що контролює роботу системи обігріву для підтримки заданої температури повітря у приміщенні. Дозволяє зменшити витрати на опалення. Використовується в парі з датчиком температури виносним. Термостат підключають до теплої підлоги, циркуляційного насоса, котла, конвектора або іншого кліматичного обладнання. Трапляються і моделі для інкубатора.

Датчик температури (термодатчик) – пристрій вимірювання температури теплої підлоги. Датчик передає відомості про температуру теплої підлоги термостату, яка на їх підставі приймає рішення про включення або вимкнення підігріву.

Тип

Електронний (цифровий) – керується за допомогою кнопок, а багато моделей мають дисплей, на якому відображається виставлена температура. Позитивні якості: висока точність регулювання та підтримки температури, широкий набір функцій, безшумність. У такому термостаті передбачено самодіагностику, та й пристрій виглядає сучасно. Недолік – дорожнеча.

  • Програмований – різновид електронного термостату. Гідність – можливість встановити індивідуальний графік роботи системи обігріву виходячи з ритму життя користувача. Через війну можна заощадити більше енергії проти іншими типами терморегулятора. Програмований термостат обійдеться дорожче за звичайну електронну модель.

Механічний (водяне опалення) – позбавлений дисплея, але оснащений коліщатком (ручкою), за допомогою якого виставляється температура. Переваги відносно невисока ціна, простота конструкції, надійність. Мінуси: низька точність управління, скромний функціонал, клацання при включенні та вимкненні.

Електронно-механічний (електромеханічний) – як і механічний аналог, керується ручкою. За ціною, набором функцій та точності регулювання температури займає проміжне положення між електронним та механічним термостатом. Ці моделі мало поширені.

Призначення

Цей параметр визначає сумісність терморегулятора з конкретним кліматичним обладнанням. Це з особливостями роботи автоматики у різних приладах. Слід придбати пристрій, який безпосередньо призначений для конкретної техніки.

Підключення керуючого блоку

Провідне - надійний варіант, який обійдеться дешевше за бездротовий і дозволяє встановити термостат на будь-якій відстані від керованого приладу. Недолік – складна установка.

Бездротове – здійснюється за допомогою зовнішнього передавача та приймача. Перший пристрій встановлюється у приміщенні, другий – підключається до керованого обладнання. Бездротовий спосіб простіше у монтажі. Мінуси: висока ціна, обмежена дальність зв'язку, що знижується через товсті стіни та інші перешкоди.

Монтаж

Накладний терморегулятор вішається на стіну і виступає за її площину. Гідність – простий монтаж. Недолік – порівняно невисока надійність, тому що в стиснених умовах прилад можна випадково зачепити і поламати.

Вбудований – на відміну від накладного способу, терморегулятор встановлюється в монтажну коробку, яка не виступає за площину стіни. Перевага - надійність, оскільки пристрій майже не займає місця. Мінус – складний монтаж.

На DIN-рейку – підключення за допомогою дротів, але терморегулятор встановлюється у розподільній шафі або щитку. Цей спосіб захищає від несанкціонованого доступу до терморегулятора. Оптимальний вибір для монтажу на складах чи виробничих об'єктах.

У розетку – такий терморегулятор оснащений власною розеткою, куди підключається кліматичне обладнання. Управління приладом здійснюється шляхом подачі та відключення електроживлення, що надходить від розетки. Гідність – найпростіший варіант, оскільки позбавляє необхідності спеціально встановлювати терморегулятор. Недолік – незручне розташування пристрою.

Управління

Крім класичних способів керування (кнопки, коліщатко) передбачається можливість працювати з терморегулятором на відстані за допомогою Wi-Fi та Bluetooth. Роль пульта дистанційного керування грає смартфон, на який встановлюється спеціальний додаток.

Wi-Fi дозволяє керувати кліматичним обладнанням із будь-якої точки планети через Інтернет. Bluetooth не залежить від Інтернету, але має обмежений радіус дії (також він залежить і від перешкод).

Регулювання гістерези

Подібна опція дає можливість змінювати кількість включень та вимкнень терморегулятора, отже, приєднаних до нього приладів. Це впливає на термін служби даних пристроїв. Існують моделі з плавним і ступінчастим регулюванням. Перша забезпечує більш зручне і точне регулювання гістерези, друга - простіше і надійніше.

Інші параметри

Мінімальна/максимальна температура регулювання

Діапазон, де можна виставляти температуру за допомогою термостата.

Терморегулятор за цим параметром вибирається виходячи з вимог, які висуваються до температури повітря в приміщенні. Для житлових будинків мінімальна температура становить 5-10 ° C, максимальна - 30-40 ° C. А ось для виробничих потреб знадобиться пристрій з більш широким діапазоном регулювання, причому нижня межа захоплює область негативних температур.

Максимальна температура регулювання котла/теплої підлоги

Гранично допустима температура роботи котла/теплої підлоги, яку можна задати термостатом. Така опція захищає кліматичну техніку від надмірних навантажень та знижує ризик її передчасного виходу з ладу.

Мінімальна/максимальна температура вимірювання

Діапазон, у якому термостат контролює температуру у приміщенні. Цей параметр відрізняється від діапазону регулювання температури.

Точність виміру (мінімальний гістерезис, чутливість)

Різниця між температурою включення та вимикання кліматичної техніки терморегулятором. При заданій температурі 25°C та гістерезисі 1°C термостат увімкне прилади, якщо температура впаде до 24°C і відключить при 25°C.

Чим менше значення гістерези, тим точніше регулювання і тим стабільніший температурний режим. У той же час зростає вірогідність помилкових спрацьовувань, знос системи та споживання палива. Також точніші терморегулятори обійдуться дорожче.

У різних моделях значення гістерези становить 0.1-3°C (механічні – 2-3°C, електронно-механічні – 1°C, електронні – 0.1-0.5°C). Гістерезис при роботі з циркуляційними насосами вище і обчислюється кількома градусами, щоб уникнути частих включень насосів. А ось для інкубаторів потрібен термостат із мінімальною гістерезисом – до 0.015°C.

Максимальна потужність навантаження

Гранично допустима електрична потужність, яку розрахований термостат. Одиниця виміру – кіловат (кВт). Визначається енергоспоживанням приладів, що підключені через терморегулятор. При виборі термостата до суми потужності всього опалювального обладнання додають 20-30% цієї величини. Перевищення цього параметра може призвести до поломки термостата.

Максимальний струм навантаження

Вимірюється у амперах (А). За цією величиною можна оцінити, наскільки терморегулятор сумісний з конкретною технікою. Як і у випадку з максимальною потужністю навантаження сумарний максимальний струм підключеного обладнання повинен бути меншим за аналогічний показник термостата. Найчастіше зустрічаються моделі, які мають максимальний струм навантаження становить 16 А.

Оснащення

Дисплей – відображає інформацію про роботу терморегулятора, наприклад, температуру. Екран розширює функціонал пристрою та полегшує роботу з ним.

LED-індикатор – показує поточний стан термостата за допомогою колірної індикації. Наприклад, зелений світлодіод повідомляє, що нагрівання вимкнено, а червоне – нагрівання включене.

Функції

Тижневий – дає можливість запрограмувати термостат на кожен день тижня або задати дві окремі програми (на будні та вихідні дні). Зручний у використанні, але досить дорогий.

Добова – призначена для програмування терморегулятора в межах 24 годин. Такий термостат обійдеться дешевше, ніж попередній. Але режим використання кліматичного обладнання відрізняється у будні та вихідні дні. Тому цей прилад потребує регулярного перепрограмування.

Управління кількома зонами – дозволяє контролювати роботу теплої підлоги та іншої техніки у різних приміщеннях. Таким чином у кожному приміщенні підтримується свій температурний режим, що знижує витрати на опалення. У комплект постачання такого терморегулятора входить кілька датчиків температури підлоги.

Режим відпустки – підтримує задану температуру на час відсутності користувача. Така опція знижує витрати на опалення.

Лічильник годинника котла – автоматично контролює час і режим роботи котла / іншого обладнання, а також пов'язаний з цим витрата енергії або палива.

Самодіагностика – відображення на дисплеї коду помилки при несправності системи обігріву.

Кількість програм

Цей параметр впливає на функціональність термостата. Чим більше програм, тим простіше налаштувати роботу пристрою під конкретний день тижня.

2 програми дозволяють запрограмувати терморегулятор на 5 робочих та 2 вихідні дні, 7 програм дають можливість задати індивідуальний графік роботи кліматичного обладнання на кожен день. Існують моделі і з великою кількістю програм, розраховані на більш тонке налаштування (поряд з базовими передбачені і користувачі, що налаштовуються).

Захист

Від дітей – запобігає зміні дітьми налаштувань термостата за рахунок блокування панелі керування.

Від замерзання – унеможливлює розгерметизацію опалювальної системи внаслідок замерзання теплоносія. Терморегулятор з цією опцією відстежує температуру теплоносія та підтримує її на рівні не менше 5°C. Стане в нагоді, якщо користувач надовго залишає вимкнену опалювальну систему без нагляду взимку.

Від закисання насоса – запобігає виникненню відкладень на елементах насоса у неробочий час («закисання»). Подібне явище зменшує ефективність роботи насосів і часто призводить до його поломки. Терморегулятор із цією опцією періодично включає насос на короткий час.

Від перегріву котла – припиняє роботу котла, якщо температура досягла або перевищила критичне значення.

Живлення

Акумулятор, батареї – таким терморегуляторам не потрібна розетка. Мінус – слід стежити за станом елемента живлення та вчасно заряджати акумулятор або змінювати батарейку. Цей спосіб живлення притаманний бездротовим термостатам.

Мережа (220 В) забезпечує безперервну роботу термостата. Цей варіант уражає провідних моделей.

Відгуки про статтю