Як вибрати термос

Термос – циліндрична посудина для зберігання харчових продуктів з підтриманням їх початкової температури. Складається з корпусу і колби з двома стінками, між якими знаходиться вакуумний простір, що виступає як утеплювач. Також комплектується кришкою і пробкою. Термос незамінний в тривалих мандрівках і коротких прогулянках, на пікніку, риболовлі та полюванні.

Поради щодо вибору

 • Обираючи термос, переконайтеся у відсутності дефектів зовні та всередині виробу. На ньому не повинно бути тріщин, сколів, вм'ятин, подряпин. Якщо в конструкції передбачені кнопки та важелі, оцініть їх надійність.
 • Уважно огляньте кришку і пробку, перевірте герметичність з'єднання цих деталей з корпусом, а також цілісність силіконового ущільнювача пробки. Від цього багато в чому залежать теплоізоляційні властивості термоса (через пробку втрачається до 40% тепла). Чим простіше конструкція термоса, тим краще зберігається вихідна температура.
 • Відмовтеся від покупки термоса з колбою, яка видає різкий неприємний запах – такий виріб може завдати шкоди здоров'ю.
 • Рекомендовано потрясти термос: стук або деренчання говорять про ненадійне кріплення колби. Подібна модель швидко вийде з ладу (скляна колба розіб'ється).
 • Вдома налийте в посудину окріп і залиште на 10-30 хвилин. Якщо корпус нагрівся, значить у термоса проблеми з герметичністю і теплоізоляцією. Такий виріб вважається несправним.

Поради щодо використання

 • Не допускайте ударів і падінь термоса. Практика показує, що навіть незначне пошкодження корпусу може обернутися втратою вакууму.
 • Перш ніж почати користуватися термосом, промийте його водою.
 • Зберігайте і переносьте термос тільки у вертикальному положенні, щоб не пролити вміст.
 • Частково заповнена посудина гірше зберігає тепло, ніж повна.
 • Не зберігайте в посудині газовані напої, гаряче масло, розсіл, сухий лід, дитяче харчування, молочні продукти.
 • Не зберігайте напої в посудині понад дві доби. Також не бажано залишати їжу, яка може скиснути.
 • Порожній термос не рекомендується щільно закривати, інакше з'явиться неприємний запах. Але і в повністю заправленій посудині рекомендується залишати невеликий проміжок під пробкою. Це захистить від опіку при відкриванні кришки.
 • Не мийте термос лужними розчинами.

Вид

Стандартний термос – посудина з вузькою горловиною, призначена для зберігання рідких продуктів. При цьому допускається присутність в рідині мінімуму домішок (чай, кава). Класичний варіант для відпочинку і подорожей.

Дитячий термос – зменшена версія звичайного «дорослого» термоса. Відрізняється яскравим дизайном.

Термос для їжі (харчовий) – характеризується великим об'ємом і широкою горловиною. Буває циліндричним та прямокутним. В такому термосі зберігають рідку і тверду їжу. Деякі термоси оснащуються знімним контейнером, мискою, ложкою, виделкою.

Важливо: харчовий термос гірше утримує тепло, ніж інші різновиди. На відміну від більшості моделей, ці термоси замість вакуумної теплоізоляції мають поролонову або пінопластову прокладку.

Термос-глечик – оснащений носиком і ручкою, які полегшують наливання рідини. Підходить для домашнього використання, наприклад, зберігання гарячого чаю. Громіздкість і крихкість посудин не дозволяє застосовувати такий термос в подорожах і походах.

Помповий термос – відрізняється дуже великим об'ємом. Оснащений помпою і важелем, що забезпечує доступ до продукту без перевертання термоса і відкривання кришки. Це стаціонарна модель для офісів, кафе, ярмарків і вуличних свят.

Термофляга – має овальну або плоску форму, що нагадує флягу. Окремі екземпляри імітують зовнішній вигляд армійських фляг і доповнюються відповідними аксесуарами – кріпленням на пояс, чохлами з захисним забарвленням. Застосовується для зберігання холодних напоїв, оскільки гарячою рідиною легко обпектися через вузьке горлечко.

Термопляшка / термокружка – володіє малим об'ємом, зручна для пиття безпосередньо з ємності. Такий термос відноситься до індивідуального посуду і не розрахований на тривале збереження температури. Термокружкою зручно користуватися на роботі чи риболовлі.

Авто кружка – термокружка для водіїв. Забезпечена функцією підігріву (від прикурювача, 12 В). Стане в пригоді в тривалих поїздках по дорогах, де складно знайти каву або чай.

Тип

Переносний – легкий і компактний термос, зазвичай розрахований на одну людину.

Туристичний – характеризується підвищеною міцністю і стійкістю до впливів навколишнього середовища. Така модель зустрічається найчастіше.

Побутовий – відрізняється великим об'ємом і габаритами. Використовується для зберігання харчових продуктів в домашніх умовах.

Об'єм

Ця характеристика означає максимальну кількість рідкої або твердої їжі, яку вміщує термос. Залежно від моделі об'єм коливається в межах 0.3-3 л і більше. Чим вище об'єм, тим більше продукту можна взяти з собою і тим повільніше він остигає. Водночас зі збільшенням даного параметра зростають габарити, вага і ціна термоса.

За обсягом термоси поділяються на такі категорії:

 • 0.3-1 л – термопляшки / термокружки, термофляги;
 • 1-2 л – стандартні термоси, термоси-глечики (розумний баланс між обсягом і габаритами, гарна теплоізоляція);
 • 2-3 л і більше – харчові та помпові термоси. До цієї групи належать і стаціонарні термоконтейнери ємністю до 40 л, які застосовуються тільки в приміщеннях.

Орієнтовний обсяг термоса:

 • 0.5-0.7 л – для подорожі однієї людини або прогулянки двох людей;
 • 1-2 л – для сім'ї, що складається з двох-трьох осіб;
 • 1.5 л і більше – для тривалих походів або відпочинку компанією (виходите з 0.5-0.7 л на людину).

Матеріал

Корпус

Нержавіюча сталь – відрізняється привабливим виглядом, міцністю, стійкістю до зовнішніх впливів. Мінуси: відносно висока вартість, велика вага, низька теплоізоляція. Термос з корпусом і колбою зі сталі – ідеальний вибір для походів.

Пластик – легкий і дешевий, має гарну теплоізоляцію. Подібні термоси відрізняються різноманітністю форм і забарвлень. Мінуси: крихкість, схильність до подряпин.

Також зустрічаються моделі з корпусом з композитних матеріалів (нержавіюча сталь + накладки, нержавіюча + пластик), що дають додатковий комфорт. Гумові накладки перешкоджають ковзанню термоса в руці, а пластик покращує теплоізоляцію.

Колба

Нержавіюча сталь – надійна, але погано утримує тепло і з часом окислюється, а це погіршує смак напоїв. Тому виробники часто використовують дорожчу нержавійку з покриттям, що захищає метал від окислення.

Колба з нержавіючої сталі складна в догляді та не годиться для зберігання йогуртів та інших продуктів з підвищеною кислотністю (можливі наслідки: «сталевий» присмак їжі, псування покриття).

Пластик – добре зберігає тепло, але чутливий до високих температур і вбирає запах рідини. Це властивість псує смак інших продуктів. Колба з пластику зустрічається в термокружках.

Важливо: уникайте термосів, у яких колба виконана з дуже дешевого пластику. Такі вироби небезпечні для здоров'я, оскільки здатні виділяти токсичні речовини.

Скло – на відміну від нержавійки, не окислюється, краще тримає тепло і простіше очищається. Мінус – крихкість. Дуже добре підходить для цінителів ароматних напоїв, оскільки не змінює запах і смак вмісту. Підійде для зберігання їжі з підвищеною кислотністю. А ось в походах такий термос швидко розіб'ється.

Важливо: не кладіть горизонтально термоси зі скляною колбою і звичайною пробкою. У цьому випадку може з'явитися щілина між ними, що призведе до витікання рідини. Краще обрати більш надійну модель з колбою з нержавіючої сталі та композитною пробкою (пластик + гумовий ущільнювач).

Пробка і кришка

Пробка і кришка виконуються з пластику або металу (нержавійки). Як матеріал для кришки іноді застосовуються композитні рішення (нержавійка + пластик, нержавіюча сталь + силікон). З такої кришки зручніше пити гарячі напої. Чисто металевий варіант краще не брати, щоб уникнути опіку рук і губ (якщо використовувати кришку як чашку).

Пробки зазвичай забезпечені гумовим або силіконовим ущільнювачем, який покращує герметичність і теплоізоляцію.

Кришка

Пробка і кришка

Гвинтові – забезпечує хорошу герметичність, допускає зберігання рідини з домішками, наприклад, чаю. Мінуси: знос кришки при частому відкручуванні та закручуванні, великі втрати тепла (горловина залишається відкритою). Застосовується в термофлягах і харчових термосах.

Відкидна з клапаном – позбавляє від необхідності постійно закручувати та відкручувати кришку, що продовжує термін експлуатації термоса. Подібний спосіб добре утримує тепло. Мінуси: схильність до засмічення через зберігання рідини з домішками, втрата герметичності при засміченні. Оптимальне рішення для «чистої» або попередньо відфільтрованої рідини.

Кришка на засувках – легко закривається і відкривається на відміну від попередніх варіантів. мінус – низька герметичність. Використовується в темокружках і термосах для їжі.

Використання

Залежно від діаметра кришки, вона може застосовуватися як кришка-чашка (порівняно вузька) і як кришка-миска (ширша). Найчастіше зустрічаються термоси з кришкою-чашкою.

Пробка

Спосіб закриття

Пробка буває гвинтовою і вставною. При гарній герметичності, вставна пробка незручна у використанні і недовговічна. Тому дане рішення зустрічається рідко.

Тип пробки

Пробка без кнопки – нагадує пробку винної пляшки, найпростіший варіант. Мінус – при частому відкручуванні / закручуванні швидко зношується, що призводить до втрат тепла і підтікання термоса.

Клапан-кнопка – дозволяє отримати швидкий доступ до вмісту термоса, не відкручуючи пробку. Мінуси: менша надійність, гірша теплоізоляція в порівнянні з попереднім варіантом. Подібний варіант підійде, якщо потрібно часто наливати рідину.

Клапан з важелем – блокує / розблоковує наливання рідини, що зручно. Мінуси: слабка герметичність, складна конструкція, що знижує надійність. Такою пробкою забезпечені окремі моделі туристичних, переносних і дитячих термосів.

Клапан з поїлкою – дає можливість пити рідину прямо з термоса. Поширений в дитячих моделях, термокружках і термофлягах.

Час збереження температури

Цей параметр позначає час, протягом якого підтримується вихідна температура продукту (з невеликими відхиленнями). Залежить від обсягу термоса, ширини горлечка, матеріалів колби та корпусу.

Час збереження температури зазвичай не перевищує 6-8 годин. Деякі моделі здатні підтримувати тепло або холод протягом 12-24 годин. А ось харчові термоси утримують тепло всього 1-3 години.

Важливо: щоб гаряча їжа довше зберігала температуру, по можливості додавайте в неї гарячу рідину, наприклад, підливу. Відмінний варіант – суп-пюре. Можна прогріти термос перед його заповненням гарячими продуктами. Зберегти температуру холодної їжі допоможуть крижані кубики, які укладаються перед завантаженням термоса.

Безпека

Ударостійкий – відрізняється підвищеною стійкістю до механічних пошкоджень. Оптимальний для походів в складних умовах.

Без бісфенолу А – пластикові деталі термоса не є небезпечними для здоров'я. Бісфенол А – токсична речовина, негативно впливає на мозок, репродуктивну систему та інші органи.

Дизайн

Барвисте оформлення властиво, перш за все, дитячим термосам. Такі вироби прикрашаються малюнками тварин або персонажів з казок / мультфільмів. Іноді можна зустріти й «дорослі» моделі із зображенням квітів.

Габарити та вага

Вага і габарити термоса визначаються його видом, використовуваними матеріалами. Якщо посудина більшу частину шляху знаходиться в автомобілі, ці параметри мають другорядне значення. Але для пішого походу варто звернути увагу на розміри та вага виробу, оскільки місткий термос займає зайве місце в рюкзаку і збільшує навантаження на людину.

Комплектація

Підігрів – підтримує температуру продукту, а при необхідності розігріває його. Така функція найчастіше передбачається в термокружках.

Ложка виделка – входить в комплектацію харчових термосів. Окремі моделі поєднують в собі функції ложки та виделки.

Чашка / миска – зустрічається в харчових і звичайних моделях. Стане в пригоді, якщо в поході беруть участь кілька людей. Функцію чашки зазвичай виконує кришка.

Контейнер – ємність для їжі. Кілька контейнерів (2-3) застосовуються як миски, а також дають можливість ділити їжу на порції ще при завантаженні термоса. Контейнери розміщуються всередині колби або з'єднуються один з одним в цілісну посудину.

Ручка для перенесення – дозволяє носити термос в руці, що зручно. При цьому збільшуються габарити посуду.

Плечовий ремінець для перенесення – на відміну від попереднього варіанту, звільняє руки. Передбачається в громіздких харчових моделях, які простіше носити на плечі, ніж в руках.

Карабін – призначений для кріплення термоса на рюкзак, гілку дерева або тентову розтяжку. Таким пристосуванням оснащуються туристичні моделі, які використовуються в далеких подорожах.

Чохол – полегшує транспортування термоса і захищає його від подряпин і забруднень. Крім того, чохол покращує теплоізоляційні властивості термоса, в результаті чого вміст довше зберігає свою температуру.

Відгуки про статтю