Як вибрати термоголовку

Термостатична головка (термоголовка, терморегулятор) – пристрій, який автоматично контролює і підтримує задану температуру повітря в приміщенні. Дія приладу заснована на регулюванні подачі теплоносія в радіатор або контур водяного теплої підлоги в залежності від зміни кімнатної температури.

Термоголовка забезпечує комфортну температуру в приміщенні і дозволяє значно зменшити витрати на опалення. Встановлюється на термостатичний клапан (термостатичний кран) радіатора опалення, а деякі моделі підключаються до теплої підлоги.

Вид

Механічна – передбачає регулювання температури вручну за допомогою поворотної ручки і шкали. Головний елемент головки – сильфон, заповнений термочутливою речовиною (реагує на температурні коливання в приміщенні). Переваги: порівняно низька вартість, простота конструкції, не потрібні елементи живлення.

Мінуси механічної термоголовки: невисока точність (1-4 °C), необхідність самостійно коригувати температуру, обмежений функціонал.

Електронна (цифрова) – більш досконалий варіант. Термоголовка оснащена електродвигуном, який управляє подачею теплоносія. В даному випадку сильфон з наповнювачем відсутній. Переваги: висока точність (до 0.5-1.5 °C), температурний комфорт в приміщенні.

Важливий плюс електронної термоголовки полягає в можливості програмувати роботу приладу на кожен день тижня: для будніх днів доцільно ставити один режим, для вихідних – інший. Такий пристрій дозволяє встановлювати потрібну температуру і за часом доби. В результаті досягається ще більша економія на опаленні в порівнянні з механічною термоголовкою.

Недоліки електронної термостатичною головки: більш висока ціна, складна конструкція, залежність від батарейок.

Наповнювач сильфона

За цим параметром механічні термоголовки підрозділяються на наступні типи.

  • Рідинна – відрізняється простотою у використанні, високою точністю, безшумністю. Рідинні моделі зустрічаються найчастіше.
  • Газоконденсатна – швидше реагує на температурні коливання за рахунок підвищеної термочутливості.
  • Парафінова – найповільніша термоголовка. Такі прилади поширені мало.

Датчик

Вбудований – вмонтований безпосередньо в термоголовку, контролює температуру в місці свого перебування. Подібні моделі встановлюють на радіатори опалення в горизонтальному положенні (паралельно підлозі).

Виносний – розташовується на дистанції від термоголовки і з'єднується з нею капілярної трубкою. Оптимальний вибір при неможливості встановлення приладу горизонтально.

Також головка з виносним сенсором стане в нагоді, якщо радіатор закритий щільною шторою, знаходиться в ніші або розташований поблизу інших джерел тепла (в цих умовах вбудований датчик швидше за все буде завищувати показання). Виносним датчиком забезпечуються термостатичні головки для теплої підлоги.

Занурювальний – відрізняється підвищеною термочутливістю, що дозволяє дуже швидко реагувати на коливання температури теплоносія. Використовується в системі теплої підлоги.

Накладний – застосовується в контурах опалення підлоги, бойлерах, сушарках та інших пристроях. Дані термоголовки зустрічаються рідко.

Виконання

Із зовнішнім регулятором – використовується в тих же ситуаціях, що і термоголовка з виносним датчиком. Зовнішній регулятор монтується на стіну, що зручно. Даний варіант рекомендується, якщо масивні меблі обмежують доступ до радіатора.

Антивандальная – монтується в школах, офісних центрах, лікарнях та інших громадських будівлях. Перешкоджає несанкціонованому втручанню в роботу термоголовки.

Дизайнерська – виконує основну функцію і при цьому відіграє декоративну роль. Відмінно вписується в інтер'єр кімнати.

Дисплей – відображає інформацію про роботу термоголовки, в тому числі, задану температуру, час, режим. Розширює функціонал і полегшує використання термостатичної головки.

Приєднувальні розміри

Цей показник відповідає за сумісність термоголовки з термостатичним клапаном (краном).

M23.5x1.5 (Danfoss Click) – даний розмір притаманний термостатичним клапанам (кранам) бренду Danfoss.

M28x1.5 – подібний розмір характерний для термостатичних клапанів (кранів) торгових марок Giacomini, Herz, Pettinaroli, Comap.

M30x1.5 – цей розмір притаманний термостатичним клапанам (кранам) Valtec, Schlosser, MNG, Honeywell, Oventrop, Heimeier.

Інші характеристики

Регулювання – діапазон, в якому можна управляти температурним режимом і підтримувати його. Середнє значення становить 6-30 °C.

Гістерезис – різниця між температурою відкриття і закриття клапана термоголовкою. У різних моделях дана величина коливається в межах 0.2-0.6 °C. Чим нижче значення гістерезису, тим точніше регулювання і стабільніший температурний режим. У той же час збільшується вартість приладу.

Час спрацювання – швидкість реакції термоголовки на коливання температури. Чим нижче час спрацьовування, тим менше розкид температур в кімнаті. З іншого боку необхідно враховувати теплову інерцію приміщення, оскільки стіни і меблі перешкоджають швидкій зміні температури повітря. Стандартне значення – 24 хвилини.

Довжина капілярної трубки – визначає відстань, на якому термоголовка і виносний датчик можуть перебувати один від одного. У різних приладах довжина капілярної трубки становить 2-10 м.

Захист

Від замерзання – запобігає розгерметизації опалювальної системи через замерзання теплоносія. Термостатична головка контролює температуру теплоносія і підтримує її на оптимальному рівні (не менше 6-7 °C). Така опція корисна, якщо користувач на тривалий період залишає вимкнену опалювальну систему без нагляду взимку.

Від дітей – виключає зміну дітьми налаштувань термоголовки за рахунок блокування кнопок управління.

Стандарт зв'язку

Деякими термоголовки можна управляти на відстані за допомогою смартфона або планшета (потрібно встановити спеціальний додаток). При цьому використовуються кілька стандартів зв'язку.

Bluetooth – дозволяє управляти термостатичною головкою в приміщенні на відстані 40 м (Bluetooth 5.0). Дальність дії Bluetooth 4.2 становить 10 м в приміщенні.

Z-Wave – закрита технологія. Забезпечує надійність з'єднання, хорошу дальність дії (15-30 м в приміщенні) і сумісність підключених пристроїв між собою.

Zigbee – відкрита технологія. Головна перевага – порівняно низьке енергоспоживання. Прилади, що підтримують даний стандарт зв'язку, широко поширені, але не завжди сумісні один із одним. Мінусом є і мала «далекобійність» (3-12 м в приміщенні).

Z-Wave і ZigBee – технології, які призначені для створення системи «розумний дім». Тому не варто купувати термоголовки, що підтримують такі стандарти, якщо немає мети побудови даної системи.

Wi-Fi – на відміну від інших стандартів зв'язку дозволяє керувати термостатичною головкою з будь-якої точки планети, де є Інтернет. Недолік – залежність від Інтернету.

Матеріал

Пластик – дешевий і приємний на дотик, але не дуже довговічний матеріал.

Метал (сталь), латунь – міцніше і надійніше, але коштують дорожче пластику.

Також зустрічаються термостатичні головки із пластику й металу, пластику і латуні.

Відгуки про статтю