Як вибрати терасну дошку

терасна дошка – оздоблювальний матеріал, який застосовується для оформлення терас та альтанок на території приватного будинку. Також дошку використовують при облаштуванні причалів, пірсів, танцполів, басейнів та інших громадських місць. Підходить і для внутрішніх робіт – оздоблення стін та підлоги всередині приміщень, у тому числі балконів, веранд та лоджій.

Вид

Повнотіла – дуже міцна дошка, що витримує значні навантаження. Мінус – висока ціна. Використовується у громадських місцях та комерційних об'єктах з високою прохідністю (спортивні майданчики, літні кафе, причали, танцпідлоги, містки, сауни).

Комірчаста (пустотіла) – має порожні осередки, що зменшує вагу та ціну дошки. Нестача – низька міцність. Дана дошка боїться високих точкових навантажень, наприклад установки масивних меблів на тонких ніжках. Застосовується для облаштування місць із невисокою прохідністю (тераси біля будинку, веранди, балкони, майданчики у саду).

Двостороння – має дві сторони з різною поверхнею (гладка/рельєфна). Дає можливість вибору лицьової сторони дошки, що розширює декоративні можливості оздоблювального матеріалу.

Дизайн

Односмугова – верхній шар такої дошки представлений одним незбираним полотном. Найпоширеніший дизайн.

Двосмугова – верхній шар цієї дошки складається з двох полотен, що надає виробу рельєфності.

Матеріал

Деревно-полімерний композит (ДПК, декінг) – виготовляється з деревної стружки (муки) та полімерів. Переваги: різноманітність фактур та кольорів, пожежна безпека, стійкість до перепадів температур, комах-шкідників та УФ-променів, простий догляд, довговічність (термін служби до 50 років).

Недоліки ДПК: складний монтаж, досить висока ціна, ймовірність появи сколів і вм'ятин, не дуже достовірна імітація текстури натурального дерева, схильність до лінійного розширення внаслідок впливу температур, чутливість до сильного морозу (нижче -20°C) і жарі (вище 50°C ).

ДПК вважається найпрактичнішим матеріалом для виробництва терасної дошки.

На характеристики дошки з ДПК впливає співвідношення (%) деревної стружки та полімерів:

  • 80/20 або 70/30 – дешевий ДПК, що має більшість мінусів натуральної деревини, включаючи чутливість до вологи;
  • 40/60 – набагато краще протистоїть впливу вологи, але не може похвалитися хорошими декоративними якостями і схожий швидше на пластик (істотний недолік – слизькість);
  • 50/50 – компроміс між практичністю та естетикою;
  • 60/40 – оптимальне співвідношення деревної стружки та полімерів.

Терасна дошка (80/20 або 70/30) підходить для критих терас і приміщень, а вироби з більш високим вмістом полімерів використовуються для обробки відкритих майданчиків.

Натуральна деревина – відрізняється від ДПК екологічністю, красою, порівняльною легкістю монтажу та чіткою текстурою. Недоліки: пожежонебезпечність (горючість), чутливість до перепадів температур і вологи, потрібний регулярний догляд, насамперед обробка маслами та антисептиками. Вартість дошки визначається породою дерева.

Терасна дошка виготовляється з таких порід деревини:

  • сосна, ялина, модрина – щодо дешеві матеріали, але служать недовго (до 15 років);
  • цінні породи (мербау, кумару, тик) – в порівнянні з попередніми варіантами довговічніше (до 25 років) та привабливіше на вигляд. Така дошка менш вибаглива у догляді за рахунок гарної вологостійкості цінних порід дерева. Нестача – дуже висока ціна.

Термодеревина – дерево, що пройшло термічну обробку. Такий матеріал має переваги натуральної деревини, але міцніше і довговічніше (до 30 років). До інших переваг відноситься висока стійкість до мікроорганізмів, комах, вологи і перепадів температури. При цьому термодеревина виглядає солідніше, ніж звичайне дерево.

Недоліки термодеревини: пожежонебезпечність, складний монтаж, чутливість до УФ-променів, висока ціна (дорожча за звичайну деревину, але дешевша за цінні породи). Вважається одним із найкращих матеріалів для терасної дошки.

Імпрегнована деревина – дерево, що пройшло обробку високим тиском і просочене антисептиками та захисними складами. Відрізняється від звичайної деревини тривалим терміном служби (понад 75 років), підвищеною стійкістю до УФ-променів, вологи та перепадів температур. Не боїться різних мікроорганізмів та комах-шкідників. У той самий час таку дошку простіше укладати, ніж вироби з термодеревини.

Недоліки імпрегнованої деревини: висока ціна, пожежна небезпека. У числі мінусів називають можливість застосування деякими виробниками токсичних просочень. Хоча сумлінні виробники користуються безпечними складами, купуючи терасну дошку з такої деревини, рекомендується звернути увагу на сертифікати якості.

Порода дерева

Терасна дошка з ДПК імітує текстуру венге, дуба, горіха, тику та інших цінних порід деревини, що надає настилу більш естетичного та респектабельного вигляду.

Кольоровий тон

Терасна дошка за цим параметром підбирається виходячи з кольору навколишніх об'єктів, фасаду будинку, покриттів для підлоги в сусідніх приміщеннях. Зазвичай вибирають сірі та коричневі дошки. – вони чудово вписуються в будь-який ландшафтний чи інтер'єрний дизайн.

Поверхня

Структурована (рифлена) – характеризується оригінальним зовнішнім виглядом та протиковзкими властивостями навіть при намоканні. Не потребує спеціального догляду, оскільки борозенки маскують нерівності, тріщини та інші ушкодження. Відмінний вибір для монтажу на відкритій терасі.

Гладка – гармонійно поєднується з будь-яким дизайном вуличного простору та приміщення. Порівняно з рифленою дошкою легше очищається та ремонтується. Але при намоканні стає слизькою, що збільшує ризик випадкового падіння в дощову погоду або взимку. Тому гладку терасну дошку укладають на критих терасах, балконах та патіо.

Декоративна обробка

Тонування – зміна кольору терасної дошки за допомогою спеціальних пігментів. Дозволяє імітувати цінні породи деревини, наприклад, венге чи тик.

Захисне оброблення

Вологозахист – оберігає терасну дошку від негативного впливу води. Подібні настили використовуються для облаштування причалів, пірсів, пляжів, території біля басейнів.

Спосіб укладання

Монтажна кліпса – передбачає жорстку фіксацію терасної дошки до напрямних (лагам). Сама кліпса кріпиться до лаги за допомогою шурупів. Це надійний спосіб, але вимагає докладання значних зусиль, перш за все необхідно свердлити отвори в лагах. Використовується для прихованого монтажу, що дозволяє досягти ідеально рівного настилу.

Плаваюча (замковий) – дошка укладається за допомогою кліпс та замкових з'єднань, але не фіксується жорстко до лагів. Такий варіант враховує лінійне розширення дошки, що зменшує ризик деформації (особливо важливо для виробів з ДПК).

Клейовий – не передбачає свердління та інших подібних дій. Найчастіше застосовується для монтажу терасної дошки з термодеревини на стяжку або фанерну основу (внутрішні роботи).

Розміри

Розміри терасної дошки мають значення при її укладанні та визначаються конкретним завданням. Наприклад, для облаштування спортивних майданчиків або танцпідлог застосовують довгі дошки, а ось при обробці терас або балконів оптимальні більш короткі. Товщина впливає на міцність настилу: товста дошка краща для оформлення місць із підвищеною прохідністю.

Габарити терасної дошки залежать від виробника, але найчастіше зустрічаються вироби з такими параметрами:

  • товщина – 2.2-2.8 см (ДПК), 2-2.5 см (цінні породи деревини), 2.4-4 см (модерниця);
  • ширина – 14-16 см;
  • довжина – 1,5-6 м.
Відгуки про статтю