Як вибрати тонометр

Тонометр – медичний прилад для вимірювання артеріального тиску (АТ). Цей пристрій необхідний в першу чергу людям похилого віку і тим, хто страждає серцево-судинними захворюваннями. Тонометр допомагає стежити за тиском і вчасно вжити необхідних заходів.

Вид

Механічний – складається зі стрілочного манометра, манжети, груші і фонендоскопа. Переваги: низька ціна, простота і надійність, тривалий термін служби, не потрібні джерела енергії. Недолік – складність в експлуатації. В руках новачка механічний тонометр буде давати неправильні результати. Такий варіант не підійде літнім людям.

Важливо: самотній людині краще придбати механічний тонометр зі вшитим стетоскопом – це полегшить процес вимірювання тиску.

Автоматичний – складається з електронного дисплея (РК-екран) і манжети. Груша в цьому апараті відсутня – користувачеві не потрібно нагнітати повітря в манжету, так як ця функція покладена на спеціальний компресор. Перевага – дуже просте використання. Мінуси: висока ціна і енергоспоживання, ймовірність похибки вимірювань, низька надійність (часто виходить з ладу).

Автоматичний тонометр рекомендується літнім людям і тим, хто не може качати грушу.

Напівавтоматичний – складається з дисплея, манжети і груші. Компромісне рішення, що поєднує в собі риси попередніх видів. Напівавтомат простіше механічного тонометра, але дешевше і економічніше автомата, оскільки у нього немає компресора. Недолік – ручне накачування повітря в манжету. Напівавтоматичний тонометр оптимальний для молодих користувачів і людей зрілого віку.

Загальний мінус механічних і напівавтоматичних моделей – зниження точності показань, якщо користувач накачує грушу сам.

Важливо: огляньте тонометр на предмет відсутності пошкоджень. При виборі напівавтоматичного і автоматичного пристрою оцініть читабельність відображуваних на дисплеї даних. Переконайтеся в комфортності управління приладом.

Обирайте тонометр з класом точності A/A (по протоколу Британського Гіпертонічного Товариства, BHS). Сміливо купуйте модель, якщо на коробці прочитали такий напис: «Вищий клас точності підтверджений клінічними випробуваннями (дослідженнями)» або «Clinically validation» (Клінічна валідація).

До тонометру додається гарантійний талон, який оформлюється продавцем. На підставі даного документа проводиться гарантійне обслуговування.

Місце вимірювання

За цим параметром тонометри поділяються на дві категорії: плечові і зап'ясткові. В першому випадку манжета фіксується на плечі. Подібні апарати зустрічаються найчастіше. Другий варіант передбачає кріплення манжети на зап'ястя.

Зап'ясткові тонометри компактніше і простіше в експлуатації, оскільки ці моделі бувають тільки автоматичними. Підходять спортсменам, любителям активного відпочинку та подорожей. Такі прилади не рекомендується обирати людям після 40 років і тим більше літнім через великі похибки вимірювань саме для цих категорій користувачів (причина – вікові зміни судин).

Манжета

Розмір

Манжети бувають наступних розмірів:

  • 15-22 см (S) – подібні манжети зустрічаються в зап'ясткових і дитячих тонометрах;
  • 22-32 см (M) – такими манжетами оснащено більшість тонометрів (дорослі люди середньої статури, які мають вагу 50-90 кг);
  • 32-42 см (L) – тонометри з цими манжетами підійдуть людям з повними або накачаними руками;
  • 22-42 см – універсальний розмір, оптимальний для всіх членів сім'ї.

Потрібний варіант підбирається виходячи з результатів виміру окружності плеча / зап'ястка.

Фіксація

Манжета закріплюється на руці липучками або скобою і липучками. Тим, хто сам вимірює тиск краще вибрати модель з другим способом фіксації манжети. Зустрічаються апарати, оснащені віялоподібною манжетою – подібне рішення забезпечує більшу точність показань при мінімумі неприємних відчуттів від пережимания артерії.

Діапазон вимірів

Цей параметр вказує на область значень, в яких тонометр вимірює артеріальний тиск і частоту пульсу з мінімальною похибкою. Залежить від виду тонометра:

  • механічний – 0-300 мм рт. ст;
  • автоматичний – 0-250 або 40-299 мм рт. ст., 40-180 уд/хв;
  • напівавтоматичний – 20-280 мм рт. ст., 40-200 уд/хв.

Сповіщення

Звукові сигнали – повідомляють про початок і завершення вимірювання, підвищеному тиску, аритмії. Полегшують використання пристрою.

Рух під час виміру, невірне положення манжети – сигналізують про помилки в процесі вимірювання тиску, які можуть спотворити результат (код помилки). Важлива опція для людей, самостійно працюючих з тонометром.

Необхідність заміни батарей – індикація заряду елементів живлення. Знижує ймовірність несподіваної відмови приладу через розрядження батарейок.

Функції

Розрахунок середнього тиску – обчислення середнього арифметичного тиску виходячи з результатів трьох останніх вимірювань. В результаті користувач отримує максимально точну інформацію про тиск.

Вимірювання пульсу – визначає ще один ключовий параметр роботи серцево-судинної системи.

Діагностика за шкалою МОЗ – співвідносить результати вимірювань з класифікацією, прийнятою МОЗ. Подібна діагностика сигналізує про порушення роботи серцево-судинної системи. Нормальним вважається тиск 120-129/80-84 мм рт. ст.

Визначення аритмії – фіксація порушення серцевого ритму. Така опція допомагає вчасно помітити проблеми зі здоров'ям.

Підключення до ПК, синхронізація зі смартфоном – дає можливість аналізувати і роздруковувати результати вимірювань, а також переносити їх на ПК або смартфон для звільнення пам'яті апарату. Синхронізація зі смартфоном дозволяє вивести показання на екран гаджета. Підключення виконується за допомогою Bluetooth (бездротове) або microUSB (проводове).

Автоматичне відключення – пристрій самостійно відключається після вимірювання протягом 1-5 хвилин. Така функція заощаджує заряд акумулятора і особливо корисна людям з порушеннями пам'яті.

Озвучування вимірювань – корисна опція для людей, що мають слабкий зір. Альтернативний варіант – пристрій з великими цифрами на екрані.

Велика манжета – розрахована на руку з окружністю 33-46 см.

Підсвічування – забезпечує комфортний вимір в умовах слабкого освітлення. Підсвічування може виділяти результати різними кольорами в залежності від небезпеки для здоров'я (зелений – нормальний, жовтий – знижений / підвищений, червоний – високий).

Також тонометри забезпечуються годинником, календарем, функцією відключення звукового сигналу, дублюючого пульс.

Показання

Запис – багато тонометрів зберігають вимірювання для кількох людей (2-4). Такий варіант підійде для літньої сім'ї.

Обсяг пам'яті – відповідає за зберігання значень результатів попередніх вимірювань. Тонометри можуть зберігати від 30 до 200 результатів з фіксацією дати і часу вимірювання. Тим самим користувачеві не потрібно записувати свідчення на папері.

Комплектація

Чохол – оберігає тонометр від пошкоджень, забруднення та пилу, а також спрощує його зберігання і транспортування.

Елементи живлення – позбавляють від необхідності купувати батарейки окремо.

Живлення

Батарейки (АА, ААА) – забезпечують автономність тонометра, легко і швидко замінюються на нові при виснаженні заряду. Недолік – постійні витрати на купівлю елементів живлення. Термін служби – 1-12 місяців. Також можна придбати акумулятори ідентичного типорозміру і зарядний пристрій.

Батарейки / мережа 220 В – універсальне рішення, що поєднує автономність і економічність (мережа 220 В). Мінус – збільшені габарити тонометра через блок живлення.

Власний акумулятор – на відміну від батарейок економить кошти при тій же автономності. Недоліки: тонометр з розрядженим акумулятором марний в місцях, де немає розеток, малий термін служби (2 роки), не можна замінити на нову батарею. В деяких моделях батарея заряджається через USB-порт комп'ютера.

Відгуки про статтю