Як вибрати трубопровідну арматуру

Трубопровідна арматура – пристрої для керування потоками робочих середовищ, що рухаються по трубопроводах. Дозволяє розподіляти, змішувати, розділяти, відкривати і перекривати потоки рідини або газу. Монтується на певних ділянках трубопроводів.

В якості робочого середовища зазвичай використовується гаряча і холодна вода, повітря, водяна пара, паливо, змащувальні масла. Виробники враховують фізичні і хімічні властивості конкретних речовин або сумішей речовин, з якими буде працювати трубопровідна арматура. Одне з важливих вимог – використовувані матеріали повинні бути хімічно нейтральними до впливу робочих середовищ.

Основні типи трубопровідної арматури:

 • запірна – відкриває або блокує потік робочого середовища (крани кульові);
 • регулююча – змінює витрати, тиск, температуру та інші параметри робочого середовища (затвори дискові);
 • запірно-регулююча – поєднує функції попередніх різновидів арматури (крани вентильні, клапани балансувальні);
 • розподільно-змішувальна – розподіляє потік робочого середовища по заданих напрямках або змішує їх (триходова арматура);
 • запобіжна – забезпечує стабільність тиску та інших параметрів робочого середовища (клапани підживлення, теплового скидання, антиконденсаційні, воздуховідводники);
 • захисна – спрацьовує при критичній зміні параметрів робочого середовища. Така арматура перекриває потік рідини, не допускає її рух в зворотному напрямку, відключає обладнання (клапани зворотні).

Вид

Кран кульовий – оснащений кулястим замикаючим елементом (затвором). Переваги: компактні габарити, швидкість відкриття і закриття, безшумна робота. Мінуси: неможливість регулювання інтенсивності переміщення робочої середовища, чутливість до низьких температур і якості робочого середовища (потрібна установка фільтрів грубої очистки). У разі поломки такі крани не підлягають ремонту.

Кран вентильний – забезпечений затвором у вигляді клапана. Переваги: можливість регулювання руху робочого середовища, порівняно низька ціна, тривалий термін служби, ремонтопридатність. Недоліки: потрібно регулярне обслуговування, повільне відкривання і закривання, підвищений знос внаслідок значного гідравлічного опору.

Відведення повітря – пристрій, який автоматично видаляє повітря з контуру опалення. При надмірному тиску золотник відкриває прохідний канал і випускає накопичений газ. Тим самим запобігає виникненню корозії, шуму, зниження тиску в опалювальній системі. Деякі воздухоотводчики забезпечені зворотним клапаном.

Закрив дисковий – арматура, призначена для установки на труби великих діаметрів. У такому пристрої затвор має дискообразную форму. Застосовується в широкому діапазоні температур і робочих тисків. Використовується в системах пожежогасіння, газорозподілу, кондиціонування, тепло-, водо- та газопостачання.

Клапан антиконденсаційний – вирівнює температуру води в котлі (бойлері). У разі критичного підвищення температури (50-95 °C) клапан відкривається і подає в систему холодну воду, при зниженні – знаходиться в закритому положенні. Запобігає виникненню конденсату, який утворюється на стінках димоходу і котла через температурних стрибків. Продовжує термін експлуатації котла (бойлера).

Клапан балансувальний – різновид трубопровідної арматури, яка служить для зниження тиску робочого середовища за рахунок зміни гідравлічного опору. Дозволяє регулювати витрату холодної і гарячої води. Такий клапан призначений для систем зі статичним гідравлічним режимом.

Зворотній клапан – забезпечує рух потоку робочого середовища строго в одному напрямку. При збільшенні тиску клапан відкривається, при його падінні – закривається. Підтримує стабільний тиск в трубопроводі, оберігає від поломки насосне обладнання, знижує ризик витоку води. Окремі зворотні клапани оснащуються пружиною – ці пристрої можна монтувати в будь-якому положенні.

Клапан підживлення – автоматично вирівнює тиск в системі опалення шляхом докачування потрібної кількості води. При зменшенні тиску клапан пускає в хід насос. В результаті забезпечується нормальна циркуляція теплоносія в опалювальній системі.

Клапан теплового скиду– попереджає закипання води в котлі (бойлері). При критичному підвищенні температури (95 °C) автоматично випускає гарячу і запускає холодну воду. Захищає від пошкодження котел (бойлер) і опалювальну обв'язку.

Виконання

За виконання трубопровідна арматура підрозділяється на дві основні групи:

 • пряма – монтується на труби, розташовані уздовж стіни;
 • кутова – встановлюється на труби, виведені зі стіни.

Двоходові – затвор (золотник) у таких кранів і клапанів має два робочих положення («відкрито-закрито»). Таке виконання характерно для звичайних кульових кранів.

Трьоходове – затвор (золотник) у даних моделей має три робочих положення. Такі пристрої використовуються для змішування або розділення потоків робочого середовища. Дозволяють змінювати тепловіддачу опалювальних приладів. Трьоходове виконання притаманне клапанів антикондесанційним і теплового скидання.

З байпасом – подібний пристрій є клапаном скидання надлишкового тиску в системі опалення. Байпас запобігає перегріванню котла при раптовому відключенні електроенергії.

Тип з'єднання

Різьбове – розбірні з'єднання, які дозволяють легко демонтувати арматуру для обслуговування або заміни. Мінуси: складність герметизації, потрібно регулярно перевіряти і підтягувати з'єднання.

Сварка/Пайка – забезпечує надійне і герметичне нерозбірне з'єднання. Недолік – складний демонтаж арматури.

Міжфланцеве – розбірні з'єднання. Мінус – необхідність періодичного огляду і підтягування болтів (шпильок).

Номінальний діаметр (DN, Ду)

Під номінальним діаметром розуміють значення внутрішньої площі діаметра встановлюється арматури. Цей параметр відповідає за сумісність конкретного пристрою і трубопроводу. Вимірюється в міліметрах. Повинен відповідати площі поперечного перерізу труби.

Від номінального діаметра залежить пропускна здатність трубопровідної арматури, хоча на цю характеристику впливають і конструктивні особливості виробу.

Різьба

Тип

Визначає сумісність арматури і труби. Для моделі з внутрішнім різьбленням необхідно «посадочне місце», що має зовнішню різьбу. Відповідно, арматура із зовнішнім різьбленням встановлюється на місце з внутрішньої. Існують комбіновані вироби, в яких один випуск оснащений зовнішнім різьбленням, а інший – внутрішнім.

Діаметр

Вимірюється в дюймах. Цей параметр безпосередньо пов'язаний з номінальним діаметром:

 • 10 мм – 3/8 дюйма;
 • 15 мм – 1/2 дюйма;
 • 20 мм – 3/4 дюйма;
 • 25 мм – 1 дюйм;
 • 32 мм – 1 1/4 дюйма;
 • 40 мм – 1 1/2 дюйма;
 • 50 мм – 2 дюйма.

Максимальний тиск (PN)

Подібна величина вказує на гранично допустимий тиск робочого середовища (при температурі 20 °C), яке витримує трубопровідна арматура без зменшення терміну служби.

Максимальний тиск залежить від матеріалу трубопровідної арматури:

 • латунна арматура – 40 бар;
 • арматура з нікельованої латуні – 10-40 бар;
 • сталева арматура – 160-220 бар;
 • чавунна арматура – 16 бар;
 • поліпропіленова арматура – 10-25 бар.

Матеріал

Латунь – легкий матеріал, добре протистоїть тертю і корозії. Недолік – чутливість до агресивних робочих серед і високих температур (понад 150 °C). Латунна арматура програє в міцності виробам із сталі і чавуну. Подібні вироби зустрічаються дуже часто.

Нікельована / хромована латунь – характеризується підвищеною стійкістю до зносу і корозії. Та й виглядає така арматура більш естетично, так як латунь без покриття нерівномірно старіє.

Чавун – міцний і довговічний матеріал, при цьому коштує дешевше, ніж латунь. Чавунна арматура не боїться корозії, витримує вплив високих температур (до 225 °C), лугів, кислот, тертя. Мінуси: схильність до розтріскування, велика вага, масивність, непридатність до ремонту.

Нержавіюча сталь – за властивостями наближається до чавуну, але на відміну від нього така арматура менше тріскається і підлягає ремонту. У той же час вироби зі сталі менш міцні і гірше протистоять деформацій. Максимальна температура робочого середовища становить 210 °C. Нержавіюча сталь – інертний матеріал по відношенню до різних середовищ, тобто не вступає в хімічну взаємодію з ними.

Поліпропілен – довговічний, стійкий до корозії і низьких температур матеріал. Поліпропіленова арматура обійдеться дешевше аналогів із металу. Максимальна температура робочого середовища становить 95 °C. Недолік – ймовірність придбання неякісної поліпропіленової продукції.

Бронза – стійка до тертя, не схильна до корозійного розтріскування. Застосовується при виробництві антиконденсаційних клапанів.

Червона бронза – не боїться корозії, використовується для виготовлення балансувальних клапанів.

Оснащення

Накидна гайка – полегшує монтаж арматури.

Термометр – дозволяє візуально відслідковувати температуру робочого середовища в різних точках інженерних систем, наприклад, вузлах введення гарячої води. Цей пристрій вмонтовано в рукоятку управління кульових кранів.

Фільтр грубої очистки – очищає робоче середовище від механічних домішок в системах подачі холодної і гарячої води. Таким фільтром забезпечуються окремі моделі підживлювальних клапанів.

Відгуки про статтю