Як вибрати труби

Пластикові (полімерні) труби поширено використовуються в системах водопостачання, опалення, каналізації. Такі труби вигідно відрізняються від металевих «побратимів» відносно низькою вартістю, малою вагою, стійкістю до корозії, більш високою перепускністю (при однаковому діаметрі) і простотою у монтажі. Пластикові вироби не бояться заростання та замулення.

В той же час пластикові труби в порівнянні з металевими аналогами погано переносять механічні впливи, чутливі до низьких температур і великому тиску, прямим УФ-променям, вогню. Також існують обмеження щодо максимальної робочої температури і високого теплового розширення.

Матеріал

Полівінілхлорид (ПВХ, PVC) - найдешевший і твердий матеріал, характеризується порівняльною міцністю і стійкістю до впливу хімікатів і УФ-променів. Мінуси: токсичність через вміст хлору (не можна використовувати для питної води), чутливість до високих температур.

Сфера застосування труб з ПВХ: технічне водопостачання, каналізація. Монтаж проводиться за допомогою склеювання.

Важливо: для гарячої води та опалення використовуються труби з хлорованого полівінілхлориду (ХПВХ).

Поліпропілен (ПП, PP) - відрізняється порівняно низькою ціною, малою вагою, надійністю, стійкістю до коливань температур і хімічних речовин. Недоліки: погана еластичність, високе теплове розширення, використання при монтажі безлічі з'єднувальних елементів (трійників, колін).

Зона застосування труб з ПП: гаряче і холодне водопостачання, тепла підлога, каналізація. При монтажі використовується зварювання.

Поліетилен (ПЕ, PE) - більш еластичний ніж поліпропілен, стійкий до низьких температур. Мінуси: сприйнятливість до впливу високих температур і УФ-променів. Такі труби не застосовують для гарячої води.

Сфера застосування труб з ПЕ - холодне водопостачання. Монтаж виконується за допомогою зварювання.

Металопластик (МП) - практично не схильний до теплового розширення, надійний і утримує форму при згинанні краще за інші аналоги з полімерів. Недоліки: висока ціна, чутливість до різких стрибків температур, що знижує міцність виробу.

Область застосування труб з МП: холодне і гаряче водопостачання, опалення. Монтаж виконується за допомогою фітингів.

Зшитий поліетилен (PEX) - легкий, міцний і еластичний матеріал. Ці вироби легко ремонтуються і добре тримають форму. За тепловим розширенням дані труби займають проміжне положення між ПП і МП. Недоліки: висока вартість, сприйнятливість до впливу УФ-променів і кисню, відсутність труб великих діаметрів.

Сфера застосування труб із зшитого поліетилену: водопостачання, опалення. В процесі монтажу використовуються обтискні металеві муфти.

Важливо: спосіб монтажу визначає надійність місць з'єднань і зручність їх обслуговування. Фітинг дає розбірні з'єднання, що дозволяє легко змінювати потрібні ділянки водопроводу. Але з'єднання з часом розбовтуються і дають течу. При зварюванні або склеюванні отримуються нерозбірні з'єднання, що забезпечує міцний стик. Недолік - складна заміна пошкоджених елементів трубопроводу.

Теплове розширення труб під впливом високої температури враховують при укладанні мереж гарячого водопостачання та опалення. Схильність труб до такого розширення ускладнює монтаж, оскільки виникає необхідність використовувати компенсатори. Щоб знизити цей ефект виробники виготовляють армовані труби (армований базальтовим або скловолокном поліпропілен, МП).

Гнучкість

Тверда - практично не згинається і добре утримує форму, постачається в штангах (довжина - до 6 м). Використання твердих виробів підвищує вартість монтажу через велику кількість стикових з'єднань, що вимагають деталей і трудовитрат (особливо, якщо потрібно прокласти трасу зі складною геометрією). Також тверді труби руйнуються при дуже високих навантаженнях.

Гнучка - відмінно гнеться, постачається в бухтах (довжина - до 500 м). Гнучкі труби зручні в монтажі, оскільки в цьому випадку мінімізуються стикові з'єднання. Висока еластичність дозволяє легко укладати трубопровід на повертах і вигинах. Гнучкі вироби краще твердих аналогів переносять підвищені навантаження - деформуються, але не руйнуються.

Виконання

Безшумна - поглинає звук при русі води. Область застосування - каналізація.

Гофрована - відрізняється підвищеною надійністю і довговічністю. Сфера застосування: водопостачання, опалення, тепла підлога, каналізація.

З теплоізоляцією - характеризується низькою теплопровідністю. Область застосування: гаряче водопостачання, опалення.

Маркування структури

Структура труби визначає її експлуатаційні властивості і вказується виробником за допомогою спеціального маркування. Це дозволяє вибрати потрібний варіант виходячи з конкретної ситуації:

 • PE - поліетиленова труба;
 • PE-RT - труба з поліетилену підвищеної термостійкості;
 • PEX-A, PEX-B, PEX-C - труби із зшитого поліетилену;
 • PP-R - поліпропіленова труба;
 • PP-R + GF - поліпропіленова труба, армована скловолокном (GF);
 • PP-RCT - труба з сучасної модифікації поліпропілену, який вигідно відрізняється від звичайного (PP-R) більш високою термостійкістю і терміном експлуатації, а також зниженою вагою;
 • PP-RCT + BF - труба з поліпропілену, армована базальтовим волокном (BF);
 • AL - шар алюмінію (слугує для армування труби);
 • EVAL - шар з етіленвінілалкоголя, який перешкоджає дифузії кисню;
 • EVOH - шар з етіленвінілола, що запобігає дифузії кисню;
 • FB - шар скловолокна.

Маркування металопластикової труби PEX / AL / PEX читається так: виріб складається з двох шарів зшитого поліетилену, між якими знаходиться шар алюмінію.

Робочий і максимальний тиск

Робочий тиск (PN) - тиск води, який витримує труба без погіршення її характеристик і передчасного виходу з ладу. Дозволяє оцінити надійність виробу. Одиниця виміру - бар. В будинках з централізованим водопостачанням тиск варіюється в межах 2.5-7.5 бар (нормою вважається - 4 бар).

Важливо: тиск вказується при температурі 20 ° C (для холодної води). Тому для гарячого водопостачання та опалення вибирають труби з більш високим параметром PN, ніж тиск у відповідних системах будинку. Зі збільшенням PN труби зростає значення припустимого перевищення тиску.

Максимальний тиск - найбільший тиск води, який витримує труба протягом нетривалого часу. Максимальний тиск в будинках з централізованою системою водопостачання не перевищує 10-12 бар. Орієнтовні параметри:

 • металопластикові - до 25 бар;
 • поліпропіленові - до 20 бар;
 • ПВХ - до 16 бар;
 • труби із зшитого поліетилену - до 10 бар.

Робоча і максимальна температура

Робоча температура - температура води, при якій гарантується нормальна робота трубопроводу. Більшість пластикових труб не розрахована на температуру, що перевищує + 100 ° C:

 • поліпропіленові, металопластикові, моделі із зшитого поліетилену - до + 95 ° C;
 • ПВХ - до + 65 ° C;
 • поліетиленові - до + 40 ° C.

Максимальна температура - найбільша температура води, яку здатна витримати труба недовгий час (аварійні випадки). Найчастіше гранично допустиме значення складає + 110-120 ° C (ПП, МП, зшитий поліетилен). У виробів з ПВХ максимальна температура нижче - 95 ° C.

Номінальний діаметр

Номінальний (внутрішній) діаметр (DN), діаметр умовного проходу (Ду) - один з головних параметрів труби. Зі збільшенням діаметру зростає перепускна здатність трубопроводу.

Діаметр труби безпосередньо залежить від довжини магістралі і кількості в ній різних вигинів, з'єднань і повертів, а також кількості точок споживання. Чим більше зазначені характеристики, тим крупніше номінальний діаметр. Зокрема, для водопровідної комунікації довжиною до 10 м використовуються труби діаметром 20 мм, для 30 м - 25 мм, якщо ж траса має довжину понад 30 м - 32 мм.

Також діаметр труби підбирається з урахуванням робочого тиску (напору) в трубопроводі: зі зниженням напору зростає діаметр.

Оптимальний варіант підбирається виходячи з призначення труби:

 • системи водопостачання, тепла підлога - 10-20 мм;
 • системи опалення - 25-40 мм;
 • водостічні системи - 80 мм;
 • внутрішні каналізаційні системи - 40-50 мм (для ванни і раковини), 100 мм (для унітазів);
 • зовнішні каналізаційні системи - 150-200 мм (для сауни, лазні), 200-300 мм (для басейну).

Номінальному діаметру відповідає діаметр нарізі, яка вимірюється в дюймах: 10 мм - 3/8 дюйма, 20 мм - 3/4 дюйма, 25 мм - 1 дюйм.

Крім номінального діаметру в характеристиках наводиться зовнішній діаметр (Dh). У полімерної труби з DN 20 мм зовнішній діаметр становить 25 мм, DN 25 мм - 32 мм, DN 32 мм - 40 мм.

Товщина стінки

На цей параметр впливає номінальний діаметр труби. Так, товщина стінки пластикових труб діаметром 20 мм становить 0.5-4.1 мм, а для їх «побратимів» з показником 32 мм - 0.5-6.5 мм. Чим більша товщина стінки, тим міцніша труба. В той же час збільшується її ціна і вага.

Вибір труби за товщиною стінки визначається тиском в магістралі:

 • системи водопостачання - 1-2 мм;
 • системи опалення - 2-3 мм.

Додатково

Довжина штанги / бухти - чим довше труба, тим менше стиків (потенційних місць протікання) і тим надійніше система. В той же час довгі штанги і бухти важче транспортувати і зберігати.

Вага - чим легше труба, тим простіше її монтувати. Одиниця виміру - кілограм на погонний метр (кг/пог. м).

Термін служби

Середній термін служби пластикових труб становить 50 років (у МП - 35 років). Вказується в розрахунку на ідеальні умови - для холодної води, при тиску 2.5-4 бари. Чим вище температура і тиск води, тим нижче термін експлуатації. Так, заявлений термін служби поліпропіленових труб в гарячому водопостачанні зменшується вдвічі - до 25 років.

Відгуки про статтю

Спасибо за инфо по всех параметрах

корисна стаття, дякую

дякуємо вам)

спасибо