Як вибрати ланцюги проти ковзання

Ланцюги проти ковзання та інші аналогічні пристрої монтуються на шини коліс для підвищення прохідності та керованості авто при русі по льоду, снігу, грязьовому ґрунту і бездоріжжю. Такі пристосування знижують ризик ДТП.

Пристрої проти ковзання мають і недоліки:

 • підвищений знос протектора шини;
 • збільшення навантаження на деталі трансмісії, кермового управління, підвіски;
 • обмеження максимальної швидкості їзди;
 • підвищений шум від коліс.

Ланцюги не розраховані на постійне використання, а тільки на подолання складних ділянок дороги. В іншому випадку колеса і самі ланцюга швидко вийдуть з ладу. Також не виключається ризик пошкодження деталей авто.

Поради щодо використання

 • Утримайтеся від перевищення максимальної швидкості (вказується виробником), різкого гальмування, здійснення крутих маневрів. Рушайте з місця і набирайте швидкість плавно. В іншому випадку ланцюг швидко вийде з ладу.
 • Ланцюги встановлюються на шини з нормальним рівнем тиску. Не знижуйте тиск в колесах під час монтажу ланцюгів – це підвищить ризик їх виходу з ладу.
 • При пошкодженні ланцюга негайно зупиніться і демонтуйте його. Інакше такий ланцюг може завдати серйозної шкоди колесу, деталей гальмівної системи або підвіски.
 • Перед кожним встановленням уважно огляньте ланцюг – замки та ланки повинні бути справні.

Вид

Ланцюги проти ковзання – характеризуються високими тяговими якостями, високою надійністю і тривалим терміном служби. Ланцюги складні в експлуатації, при розриві залишають колесо «беззахисним» і можуть пошкодити кузовні поверхні.

Ремені проти ковзання – вигідно відрізняються від ланцюгів проти ковзання простотою експлуатації, зберігання і догляду. При розриві ремені безпечні для кузовних поверхонь авто, а обрив одного ременя ніяк не впливає на роботу інших. Недолік – низькі тягові характеристики, менший термін експлуатації. Ремені поступаються ланцюгах по тяговим характеристикам, надійності та довговічності.

Браслети проти ковзання – нагадують ремені, але більш довговічні та надійні. Такі пристрої менш зручні у використанні, ніж ремені.

Антибуксувальна стрічка (траки) – гумовий килим з шипами, за допомогою якого автомобіль, що забуксував витягають з колії. Траки з'єднуються один з одним і підкладаються під колеса автомобіля. Підходять для бруду, снігу, болотистого ґрунту, глини.

Клас

Ланцюги протиковзання виконуються у вигляді поздовжніх ланцюгів або тросів, які натягують по периметру шини колеса. Виходячи з матеріалу поперечок, розрізняють два класи ланцюгів.

 • «М'які» – забезпечені пластиковими (гумовими) «ґрунтозачіпками». Розраховані на їзду по відносно рівній дорозі з труднопрохідними ділянками (пухкий сніг). «М'які» ланцюги швидше виходять з ладу, ніж «жорсткі» і не придатні для руху по льоду. Максимальна швидкість – до 80 км / год.
 • «Жорсткі» – поперечиною є металевий ланцюг. Призначені для їзди по «глибокому» бездоріжжю і гірській місцевості. У порівнянні з «м'якими» ланцюгами «жорсткі» моделі набагато швидше зношують протектор шини. Максимальна швидкість – до 40 км / год.

Важливо: знос шини залежить і від частоти використання, особливо на твердому дорожньому покритті. «Гума» швидше зношується при різких прискореннях і гальмуваннях, а також недостатньо сильному приляганні ланцюгів до колеса.

Матеріал

«Жорсткі» ланцюги найчастіше виготовляються із загартованої сталі – надійного матеріалу, стійкого до стирання та ударів. Зустрічаються і більш довговічні титанові ланцюги, які обійдуться дорожче. Сталеві та титанові моделі сильно стирають шину при їзді по твердій дорозі.

«М'які» ланцюги виконуються із пластику, гуми або поліуретану. При негативних температурах гума твердне, через це ланцюг складно надягати.

Малюнок

Драбинка – паралельні лінії, з'єднані між собою по горизонталі. Найпростіший і дешевий варіант, що дає гарне тягове зусилля. Подібний ланцюг погано чинить опір бічним заметам і викликає ривки при обертанні колеса (ризик пошкодження трансмісії, підвіски та вузлів кермового управління). Підходить тільки для прямолінійного руху.

Ромб – паралельні лінії, з'єднані між собою по діагоналі. Таке рішення гарно протидіє боковим заметам, що не перевантажує трансмісію, підвіску та вузли кермового управління. Авто з таким ланцюгом володіє меншим тяговим зусиллям. Гарний варіант для важкого транспорту.

Стільники – відрізняються складнішим малюнком (ромби з'єднуються лінійно) і забезпечують кращу прохідність автомобіля.

Товщина і діаметр ланок

Цей параметр впливає на експлуатаційні характеристики ланцюга проти ковзання. Чим товще ланцюг, тим він надійніше і довговічніше. Водночас товстий ланцюг сильніше зношує протектор шини та складніше в монтажі. Подібний варіант не підходить для автомобілів з малим підколісним простором.

У легкових авто і позашляховиків застосовуються ланцюги проти ковзання з ланками діаметром 3.5-6 мм, у великогабаритному транспорті та спецтехніці – ланцюги з параметром 6-19 мм.

Важливо: для їзди по снігу і бруду рекомендується встановити сталеві ланцюги з великими ланками, а для руху по льоду підійдуть моделі з невеликими ланками.

Розміри шини

Ланцюги проти ковзання обираються з урахуванням ширини та діаметра шини. Зазвичай ланцюг охоплює 2-4 типорозміри колеса. «Жорсткі» варіанти не розраховані на наднизькопрофільні шини (нижче 50 дюймів).

Виробник вказує на пакування металевих ланцюгів розміри шин (маркування – 185 / 65R15) або спеціальний код розмірності (маркування – 60, 90) – з його допомогою потрібний варіант підбирається по таблиці. Пластикові ланцюги призначені для шин з посадковим діаметром 13-16 дюймів.

Важливо: маркування – 185/65 / R15 означає ширину, висоту профілю і посадковий діаметр покришки.

Крім розмірів колеса, враховуйте і дистанцію між шиною та аркою колеса. За цим параметром розрізняють кілька видів ланцюгів проти ковзання:

 • S – неармовані ланцюги, які встановлюються на транспорт з невеликою відстанню між шиною та аркою (оптимальне рішення для більшості випадків);
 • U – звичайні (армовані) ланцюга для автомобілів з достатнім підколісним простором;
 • W – для невеликих вантажівок.

Кількість в комплекті

Ланцюги протиковзання продаються попарно (2, 4, 6 штук). Найчастіше ланцюга встановлюються тільки на провідну вісь – це гарний варіант для руху по порівняно «легкому» бездоріжжю або при нечастому використанні. Для повнопривідного автомобіля (4х4) це правило не діє: тут краще закувати в «залізо» всі чотири колеса. Якщо ж ланцюгів тільки одна пара, то пріоритет – передня вісь.

Комплект ременів зазвичай складається з 10 штук. Антибуксувальні траки поставляються в кількості 4 штук і можуть з'єднуватися у 2 стрічки.

Відгуки про статтю