Як вибрати туристичний килимок

Туристичний килимок захищає людину від холоду і вогкості, що йде знизу від землі, а також згладжує нерівності ґрунту, забезпечує комфортний сон, оберігає від застуди або ревматизму та інших «похідних» захворювань.

Вид

Каримат або не надувний килимок («пінка») – класичний килимок малої ваги, надійний і простий у використанні: його потрібно лише розкласти на землі. Такий килимок можна застосовувати як шину при травмах або захист від вітру при готуванні їжі.

У порівнянні з іншими видами килимків каримат програє в комфорті, компактності та теплоізоляції. Зазвичай під кариматом розуміється «іжевський» туристичний килимок.

Надувний килимок (матрац) – дуже м'який, легкий і компактний килимок, який можна використовувати як плавучий засіб. Володіє низькою термоізоляцією.

На відміну від каримата надувний килимок складний в експлуатації: його необхідно надувати насосом, а складання / розкладання вимагає великих зусиль. Варто відзначити і його чутливість до механічних пошкоджень: в разі проколу каменем або гострою гілкою виріб вийде з ладу. Надувний килимок коштує досить дорого і має найкоротший термін служби.

Самонадувний килимок – поєднує в собі переваги двох попередніх видів: надійність каримат і м'якість надувного килимка.

Самонадувний килимок відрізняється гарною теплоізоляцією і надійністю: навіть у разі проколу килимок частково збереже свої якості, завдяки піні, що знаходиться всередині. За компактністю килимок займає середнє положення між кариматом і надувним матрацом. Однак такий виріб досить важкий, вимагає додаткового надування і коштує дорожче інших килимків.

Сидушка – відрізняється від килимка меншим розміром і вагою, оскільки використовується тільки для сидіння. Відповідно, буде актуальною в тих умовах, коли немає потреби в організації ночівлі. Сидушки виконуються як каримати або самонадувні моделі з усіма їх перевагами та недоліками.

Самонадувна подушка – має ту ж ширину і довжину, що і сидушка, але відрізняється більшою товщиною для комфортного розміщення голови.

Призначення

Кемпінговий килимок – розрахований на тривале перебування туриста на стоянці. Такий килимок повинен відмінно згладжувати нерівності рельєфу і мати хорошу теплоізоляцію. Зворотний бік комфорту – велика вага виробу, яка не дозволить його використовувати для далеких походів. Непоганим варіантом для кемпінгу буде надувний килимок.

Трекінговий килимок – призначений для тривалих походів. Цей килимок повинен бути легким, надійним і міцним. C точки зору комфорту кращим вибором стане самонадувний килимок, хоча він і досить важкий. Якщо пріоритетом є невелика вага, то можна скористатися менш комфортним кариматом.

Експедиційний килимок – розрахований на тривалі походи в суворих умовах (високогір'я, морози). Як і попередній варіант повинен мати невелику вагу, а крім цього, бути дуже міцним і теплим. Всі ці переваги роблять експедиційний килимок дорогим спорядженням. Такі килимки найчастіше бувають самонадувні.

Найважливішим критерієм підбору експедиційної моделі є показник R-value (термічний опір).

Матеріал

Каримати виготовляються з пінополіетилену (PE, ПЕ) і етиленвінілацетату (EVA, ЕВА).

Пінополіетилен буває наступних видів:

 • пінополіетилен – найдешевший і недовговічний матеріал. Такий килимок дуже легко рветься і мнеться, має слабку теплоізоляцію і погано згладжує нерівності рельєфу. Пінополіетіленовиий каримат не піддається ремонту та найчастіше буває одноразовим;
 • пенофол (фольгований пінополіетилен) – відрізняється від попереднього матеріалу кращою теплоізоляцією. Рекомендується застосовувати такий килимок як додатковий в комбінації з іншими моделями;
 • ізонол (зшитий пінополіетилен) – дешевий і стійкий до зношування матеріал. Ізонолові каримати («іжевські») – легкі, практичні, досить м'які та теплі. Недолік – великі габарити в згорнутому вигляді.

Важливо: пінополіетиленові каримати можна розрізати на частини, що стане в пригоді як для підгонки розміру виробу до конкретної людини, так і для створення сидушки.

Етиленвінілацетат – теплий і м'який матеріал, який зберігає гнучкість навіть при низьких температурах. Недоліки: великі габарити в згорнутому стані та схильність до деформації при впливі високих температур. Добре підійде як для літніх, так і для зимових походів.

Поверхня килимків буває гладкою або рифленою (осередковий) з однієї або з двох сторін.

Рифлений килимок краще гладкого, оскільки він легше і має протиковзні властивості. Такий виріб меншою мірою накопичує вологу: конденсат утворюється тільки на дні осередків, а не по всій поверхні килимка, що оберігає спальник від сильного намокання. Мінусом рифленого килимка є порівняно низька зносостійкість.

Надувний килимок виробляється з таких матеріалів:

 • полівінілхлорид (PVC, ПВХ) – легкий і дешевий матеріал, але дуже чутливий до механічних пошкоджень;
 • прогумована тканина – міцніша, але важче і коштує дорожче.

Також можна зустріти надувні килимки з наповнювачами:

 • пуховий наповнювач – оптимальний баланс теплоізоляційних якостей, м'якості та ваги. Однак пух схильний до дії вологи, що призводить до його скочування і тому краще його накачувати не за допомогою легенів, а спеціальним насосом;
 • наповнювач з мікроволокна – сохне швидше і навіть в намоклому стані він частково зберігає свої теплоізоляційні якості. Слід зазначити, що наповнювач з мікроволокна менш довговічний, ніж наповнювач з пуху.

Самонадувний килимок складається з поліестерової оболонки та пінополіуретанового наповнювача.

Поліестер – має високу міцність і стійкий до перепадів температур, впливу вологи та УФ-променів.

Пінополіуретан (PU, ПУ) – пористий матеріал, який при розгортанні килимка вбирає в себе повітря (автоматично надувається). Слід зазначити, що цей продукт надувається в повному обсязі (максимум на 2/3 об'єму). Пінополіуретан забезпечує хорошу теплоізоляцію і має тривалий термін служби.

У зв'язку зі складною структурою самонадувного килимки в ньому можлива поява «грижі», тобто відшарування оболонки від наповнювача. Щоб уникнути утворення «грижі» не слід:

 • допускати поперечного складання килимка;
 • занадто сильно надувати килимок;
 • мити килимок хімічними засобами (рекомендується застосовувати теплий слабкий мильний розчин).

  R-value

  Термічний опір – цей параметр вказує на теплоізоляційні властивості виробу, що важливо для походів в холодну пору року або ж в суворих кліматичних умовах (експедиційні моделі). Чим вище цифрове значення, тим тепліше килимок.

  R-Value 0.7 1.2 2.1 3.2 4.0 4.6 4.9 6.0 8.0 9.5 11
  Температура, о С +11 +8 +2 -5 -11 -15 -17 -25 -38 -48 -61

  Цей показник залежить і від виду килимка:

  • «Іжевський каримат» – 1.1, інші не надувні килимки – до 4;
  • надувний килимок – до 0.7 (у деяких моделей – 2);
  • самонадувний килимок – 2-5;
  • самонадувна сидушка – 3-5.

  Комбінація 2-х килимків

  Цікавим варіантом може стати використання двох килимків, що не володіють високими значеннями R-value. Наприклад, два вироби з показником 3, цілком придатні для ночівлі в умовах до -25 ° C. Ще краще, якщо дві моделі будуть мати різні параметри R-value, тобто один килимок буде тепліше, ніж інший. В цьому випадку турист отримає килимки для трьох температурних режимів.

  Варто відзначити, що два килимки можуть бути легше і дешевше однієї дуже теплої моделі. Якщо один з цих килимків – надувний або самонадувний, то другий (каримат) захистить його від можливих пошкоджень.

  У складному і тривалому поході запасний килимок завжди може стати в пригоді, наприклад, в разі втрати або псування основного. Такий килимок може виручити попутника в аналогічній ситуації.

  Сезони використання

  Сезонні – розраховані на теплу пору року і складаються з одного шару. До них відносяться:

  • літні – показник R-value до 3;
  • 3 сезони (весна-літо-осінь) – показник R-value в межах 3-5.

  Всесезонні – універсальні килимки з двох шарів; міцніші та довговічніші, ніж одношарові, але й ціна їх більша. Показник R-value – від 5 і вище.

  Важливо: туристичні килимки, розраховані на літо або 3 сезони, повинні бути досить теплими, щоб витримати негативні температури, які в горах зустрічаються навіть влітку.

  Спосіб складання

  Спосіб складання каримата впливає на зручність транспортування виробу в складеному вигляді.

  Рулонний («труба») – такий килимок простий в чищенні, але в рюкзаку займає досить багато місця. Його краще пристебнути до рюкзака за допомогою бічних стяжок.

  Складаний («гармошка») – дозволяє заощадити місце в рюкзаку та особливо стане в пригоді в велопоході (відмінно поміщається в багажнику). Цей килимок складніше в догляді, оскільки тканина його обшивки сильно забруднюється.

  Кількість клапанів

  1 – служить як для надування, так і здування килимка. Переваги: порівняно низька ціна і простота в експлуатації. недолік – повільне згортання килимка.

  2 – кожному клапану відповідає своя функція – надування і здування. В цьому випадку килимок можна здути набагато швидше. Якщо ж виріб є двоспальним, то кожен клапан працює так само, як в попередньому варіанті.

  4 – зустрічається у двоспальних килимках. Принцип дії аналогічний односпальному виробу з двома клапанами.

  Розмір

  Довжина і ширина

  Виробники вказують два розміри килимка – в розгорнутому і в згорнутому стані. Перший параметр дає можливість оцінити, наскільки виріб підійде для конкретної людини, а другий – скільки місця вона займе при транспортуванні.

  Довжина і ширина килимка повинна бути достатньою для комфортного перебування на ньому туриста, тому обирати виріб слід виходячи з росту та будови тіла людини. Стандартні параметри килимка в розгорнутому стані – 180 / 200х50 / 60 см, сидушки (подушки) – 40х30 см. Ширина двоспальних моделей становить 119-132 см.

  Товщина

  Від цієї величини залежить м'якість і теплоізоляційні якості килимка. Чим менше товщина, тим компактніше і дешевше виріб, але такі килимки – жорсткі та холодні. Чим більше товщина вироби, тим він м'якше, тепліше і дорожче.

  Різні види килимків мають різну товщину:

  • пенополіетиленовий каримат – 0.3-1.6 см, стандартний параметр – 0.8 см («іжевський каримат»). Товщина ЕВА-килимка становить 0,5-2 см;
  • надувний килимок – 6-10 см;
  • самонадувний килимок – 2.5-10 см (стандарт – 2.5-3.8 см);
  • самонадувна сидушка – 3-8 см;
  • самонадувна подушка – 8.5-15 см.

  Можливість зміни товщини в надувних і самонадувних килимки надає їм анатомічність, тобто здатність приймати форму тіла людини. Для цього слід надути килимок «під зав'язку», потім лягти на нього і, відкривши клапан, випускати повітря до тих пір, поки килимок не стане зручним і м'яким.

  Вага

  Цей параметр (в згорнутому стані) дозволяє оцінити зручність в перенесенні килимка і використання його в далеких походах. Чим менше важить виріб, тим краще він підійде для експедицій. Однак менша вага може свідчити про низьку міцність килимка або збільшенні його вартості в порівнянні з більш масивними моделями.

  Різні види килимків мають орієнтовну вагу:

  • «іжевський каримат» – 430 г;
  • надувний килимок – 400-4000 г;
  • самонадувний килимок – 600-900 г;
  • самонадувна сидушка – 80-300 м

  Максимальне навантаження

  Гранично допустима вага, яку може витримати надувний або самонадувний килимок без ризику його пошкодження. При цьому передбачається, що навантаження буде розподілятися відносно рівномірно по всій поверхні виробу. Слід пам'ятати, що при точкових навантаженнях ризик псування килимка зростає.

  Насос

  Насосом (вбудованим або зовнішнім) слід користуватися не тільки для того, щоб полегшити та прискорити процес надування килимка, але також щоб уникнути передчасного виходу з ладу виробу.

  По-перше, такі наповнювачі як пух або синтетичні волокна дуже чутливі до попадання вологи при надуванні килимка за допомогою легенів (можливо навіть руйнування наповнювача). По-друге, в холодну пору року волога від людського дихання може привести до примерзання клапана.

  Зустрічаються такі види насосів.

  Механічний насос – приводиться в дію м'язовою силою людини. Переваги: простота в експлуатації, незалежність від джерела електроживлення. До таких насосів відносяться:

  • мішок-насос – пакувальний мішок килимка, який приєднується до клапанів виробу за допомогою коротких трубок (адаптерів). У ньому можна зберігати одяг та інвентар або використовувати його як противагу (наповнивши його снігом), що підвищує стійкість намету, наприклад, при сильному вітрі;
  • вбудований (ножний) насос – знаходиться всередині надувного килимка і працює від натискання на нього ногою або рукою. Перевага цього насоса полягає в тому, що його неможливо втратити або забути вдома. Таке пристосування істотно збільшує ціну виробу.

  Електричний насос – дозволяє швидко надути килимок, не докладаючи зусиль. Однак залежить від електроживлення (батарейки, акумулятор), та й коштує недешево.

  Кількість місць

  Більшість килимків розраховане на одну людину, тобто є односпальними. Зустрічаються також і двоспальні моделі: деякі з них можуть розстібатися застосовуватися окремо.

  Зшивання – дає можливість з'єднати два килимки та тим самим збільшити загальну площу вироби. Така функція стане в пригоді, наприклад, якщо потрібно створити сімейне спальне місце.

  Важливо: звертайте увагу на сумісність кріплень двох килимків. Два вироби можуть не з'єднатися, навіть якщо вони виготовлені одним виробником. Найкраще придбати два однакових килимках.

  Комплектація

  Чохол – захищає килимок від пошкоджень і полегшує його транспортування. Самонадувній моделі він надає необхідне стиснення, щоб зробити її більш компактною. Чохол істотно збільшує термін служби килимків.

  Ремонтний набір – призначений для лагодження надувного або самонадувного килимка в разі його проколу або порізу. Він містить клей, латочки, інструменти, необхідні для ремонту килимка в польових умовах.

  Алюмінієвий шар – збільшує теплоізоляційні властивості килимка, однак його ціна значно підвищується. Якщо говорити про дешеву продукцію, то в ній ця плівка швидко відшаровується. Крім того, моделі з таким екраном голосно шарудять, заважаючи комфортному сну.

  Важливо: велике значення має розташування алюмінійованого покриття: якщо воно контактує з землею, то в цьому випадку виріб захищений від намокання, а якщо воно стикається з тілом людини, то тим самим поліпшується теплоізоляція.

  Антиковзке покриття – запобігає ковзанню килимка по поверхні, на який він знаходиться.

  Поради

  • Пінополіетиленові каримати слід мити мильним розчином. Не бажано застосовувати занадто гарячу воду і хімічні засоби. Щоб уникнути деформації ЕВА-каримати не рекомендується піддавати дії високих температур (наприклад, використовувати для захисту салонів автомобілів від спеки).
  • Самонадувні килимки не повинні контактувати з хімічними речовинами, гарячими поверхнями, колючими та гострими об'єктами. Дуже важливо уникати попадання на килимок іскор від багаття і сигаретного попелу.
  • Не слід застосовувати самонадувний килимок як плавучий засіб. У цьому випадку можливе попадання води всередину виробу, що може привести до утворення цвілі в наповнювачі. Сушиться такий килимок в теплому, сухому і добре провітрюваному приміщенні.

  Виробник

  Для нетривалих походів в теплу пору року можна купити будь-який килимок в супермаркеті. Свої основні функції він виконувати буде, швидко зноситься або порветься, зате буде коштувати недорого. Однак, якщо ви захоплюєтеся туризмом або хочете якісну річ, то краще придбати килимок відомих виробників. Наприклад, Hannah, High Peak, Кемпінг, KingCamp, Sirex, Terra Incognita, Tramp, Trimm, Wechsel, Ізолон. Навіть прості «пінки» цих марок прослужать довше, ніж «ноунейм». Більшість килимків легкі, добре складаються. У складних і дорогих моделях використовуються інноваційні матеріали, які збільшують теплоізоляційні властивості килимків і термін служби.

  Відгуки про статтю