Як вибрати туристичний ніж, мультитул

Конструкція

Складаний (фолдер) – при закриванні клинок ховається в рукоятці, що зменшує габарити ножа і запобігає дотику леза до навколишніх предметів. Перевага – простота зберігання і транспортування. Недоліки: складність конструкції, висока ціна і менша надійність в порівнянні з нескладними аналогами. Складні ножі використовується в повсякденному житті.

Важливо: обираючи складаний ніж, переконайтеся, що він легко і зручно відкривається і не має поздовжніх і поперечних люфтів в робочому положенні. Лезо відкритого ножа не повинно бовтатися при докладанні зусиль в напрямку відкривання / закривання і «на злам».

Не складаний – має фіксований клинок, який не можна «заховати» в рукоятку. Переваги: проста конструкція, легка очистка від забруднень, висока надійність і менша вартість. Недолік – складність зберігання і транспортування (потрібен чохол, інакше клинок може пошкодити речі або поранити користувача). Не складані моделі застосовуються туристами, рибалками, мисливцями.

Призначення

Швейцарський – багатофункціональний складаний ніж (від 2-3 до декількох десятків опцій). Ідеальний для вирішення численних побутових завдань і виїздів на природу, але не годиться для складних робіт. Компактний швейцарський ніж легко поміщається в кишені.

Мультитул – багатофункціональні складні ножиці або секатор, на ручки яких встановлюються різні інструменти. На відміну від швейцарського ножа, мультитул призначений для складніших робіт, але програє йому в компактності. Такий інструмент поміщається в «бардачку» авто, рюкзаку або сумці.

Розрізняють повнорозмірні та кишенькові мультитули: перші більш універсальні, а другі – компактніші. Мінус повнорозмірних моделей – громіздкість, а недолік кишенькових мультитулів – обмежена сфера застосування.

Мисливський – не складаний ніж, який застосовується для оброблення туш і зняття шкур з убитих тварин. Підійде і для господарсько-побутових цілей.

Рибальський – зазвичай не складаний ніж, призначений для обробки риби на філе, чищення від луски, роботи зі снастями (зокрема, дозволяє відрізати волосінь або зрізати зайву вагу). Відрізняється високою стійкістю леза до корозії, нековзною рукотякою і помітними деталями оформлення, що полегшує його пошук, якщо він впаде в воду.

Туристичний (похідний) – не складаний універсальний ніж, який підійде для облаштування побуту на природі, наприклад, створення польової кухні. Не годиться для вирішення вузькоспеціальних завдань (полювання, рибалка).

Підводний – найчастіше не складаний ніж з товстим лезом і маленьким рукояткою. Застосовується для дайвінгу та підводного полювання. Дозволяє розрізати мережі та волосінь, виконує функції клина, важеля і навіть викрутки / стамески.

Мачете (паранг) – не складаний ніж, що відрізняється довгим і масивним лезом. По функціональності наближається до сокири (відмінно рубає). Використовується для рубки хмизу, заготовки дрібних дров, виконання проходів в заростях очерету та джунглях. Підійде мисливцям і туристам.

Метелик (балісонг) складаний ніж з лезом, яке ховається в рукоятці, що складається з двох половинок (складений стан). При розкладанні ці половинки повертаються на 180 °, з'єднуючись в цільну рукоять і одночасно звільняючи клинок. Цей ніж знадобиться для вирішення дрібних побутових завдань. Незвичайний спосіб розкладання дозволяє виконувати з ним ефектні трюки.

Тактичний – складаний / не складаний ніж, розрахований на виконання різних завдань (в тому числі бойових). Надійний ніж, що має противідблискуючі властивості та характерний зовнішній вигляд (стиль «мілітарі»).

Важливо: тактичний ніж може вважатися холодною зброєю.

Метальний – не складаний ніж, що володіє спеціальними балістичними характеристиками. Відрізняється високими колючими якостями, а ось ріжучі властивості у нього досить низькі. Використовується на полюванні та в спорті, але не підходить для нарізання продуктів.

SwissCard – багатофункціональний набір інструментів. Містить: лезо, ножиці, пінцет, зубочистку, викрутку, лінійку, кулькову ручку, шпильку. Відрізняється компактними розмірами (можна порівняти з кредитною карткою, що відображено в назві).

Тренувальний – точна копія ножа, призначена для відпрацювання різних вправ з ножем в бою. Виконується з гуми.

Брелок для ключів – мініатюрний складаний ніж, виконаний у вигляді брелока. За допомогою такого виробу можна розкрити коробку або конверт.

Важливо: купуйте ніж відомого бренду, що гарантує високу якість своєї продукції. У такого виробу набагато більше шансів прослужити довго і витримати найсуворіші випробування.

У процесі використання ніж тупиться і потребує періодичного заточування.

Тип

Колекційний – характеризується привабливим зовнішнім виглядом за рахунок використання дорогих та незвичайних матеріалів (бивень мамонта, дорогоцінне каміння, срібло). Колекційний ніж коштує дорого.

Керамбіт – складаний/нескладний ніж, що має характерне вузьке та довге лезо та кільце на рукояті. Такий клинок нагадує кіготь, а деякі керамбіти зовсім схожі на серп. Даний ніж оптимальний для господарських потреб, наприклад, розкриття упаковок і розрізання тканин.

Кукрі – має вигнуте і довге лезо, що за формою нагадує крило сокола. Цим ножем зручно виконувати роботи, що рубають.

Зі змінними клинками – багатофункціональний ніж, який передбачає заміну лез. Подібний виріб можна перетворити на пилку, сокиру чи інший інструмент. Мінуси: невисока надійність конструкції, можливість втрати лез.

Наваха – складаний ніж, що має вузьке лезо і характерну вигнуту рукоять. Має естетичний зовнішній вигляд.

Скіннер – має широке і часто коротке лезо. Цим ножем знімають шкуру з убитих тварин. Скіннер застосовується як додатковий мисливський ніж.

Для альпінізму – доладний ніж, який використовують промислові альпіністи. Добре ріже репшнур та мотузку.

Кишеньковий – компактний складаний ніж, який міститься у кишені. Незважаючи на маленький розмір, такий ніж часто забезпечений корисними інструментами, наприклад, викрутками, ножицями, відкривалкою для пляшок, лупою. Підходить для повсякденного використання.

Лезо ножа

Матеріал

Лезо з нержавіючої сталі стійке до корозії, але має середні ріжучі якості.

Лезо з вуглецевої сталі вигідно відрізняється від аналога з «нержавіючої сталі» кращими ріжучими властивостями і більш тривалим терміном служби, при цьому лезо легше заточити. Мінус - схильність до корозії.

Лезо з дамаської сталі привабливо виглядає за рахунок характерних візерунків. Нестача – висока вартість. Такі ножі трапляються рідко.

Марка сталі

Найбільш поширені такі марки.

 • 420 – дешева, легко заточується і не боїться корозії. Мінус: швидка втрата ріжучих якостей, велика вага ножа. Такі ножі зустрічаються найчастіше.
 • 440A, 440B, 440C зберігає ріжучі властивості протягом тривалого часу. Мінуси: схильність до корозії, крихкість. При цьому 440A з цієї серії є найстійкіша до корозії, 440C – найтвердіша.

Також зустрічаються такі марки.

 • VG-1, VG-10 – дуже тверда сталь, яка використовується в ножах середнього і високого цінового сегмента.
 • AUS-6, AUS-8, AUS-10 – середня якість стали за середню вартість. AUS-8 відрізняється кращою стійкістю до зносу, а AUS-10 – твердіше.
 • Sandvic 12C27 – має високі експлуатаційні параметри при порівняно низькій ціні.
 • CPM S30V – високоміцна сталь, що має гарні ріжучі властивості. З такою стали виготовляють дорогі ножі (в тому числі авторські).

Характеристики

Довжина

Визначається виходячи з призначення ножа:

 • для побутового використання – 7-9 см;
 • для туристів – 9-12 см;
 • для рибалок і мисливців – 12-15 см.

Важливо: довжина леза є одним з критеріїв для віднесення ножа до холодної зброї. У не складаних моделях довжина вимірюється від вістря до початку рукоятки. А ось в складаних ножах виробники найчастіше довжину визначають від вістря до шпеньки (тоді як фактична довжина клинка більше, що визначить державна експертиза). Щоб уникнути юридичних колізій, уточніть цю деталь у продавця.

Товщина – визначає міцність леза. Чим товще лезо, тим воно міцніше, але водночас збільшується його вага.

Твердість

Чим вище цей параметр, тим довше лезо збереже ріжучі властивості та менше ймовірність його деформації. Варто знати, що дуже твердий клинок погано заточується і неміцний. Цей параметр вимірюється за шкалою HRC. Оптимальна величина – 52-60 HRC.

Довжина ножа в складеному стані – дозволяє оцінити габарити складаного ножа. Цей параметр важливий для носіння виробу в кишені або сумці. Довжина ножа в складеному стані в 1.5-1.7 рази більше довжини леза.

Основне лезо

Гладке – не має зубчиків. Таке лезо годиться для більшості робіт і легко заточується, але порівняно швидко тупиться. Зустрічається найчастіше.

Серрейторне – із зубчиками. Подібне лезо вигідно відрізняється від попереднього через те, що довше зберігає ріжучі якості. Серрейторний ніж особливо підійде для розрізання канатів, мотузок, хліба, помідорів. Водночас такий клинок складно заточується і ріже менш рівно.

Комбіноване – поєднання двох попередніх типів. Універсальне рішення, але досить дороге. При цьому помітно зменшується площа гладкого (основного) леза, що ускладнює роботу з ножем.

Форма

Поширені форми клинків:

 • Normal blade – забезпечений прямою ріжучою кромкою, універсальний клинок, що має хороші ріжучі та колючі характеристики;
 • Drop point - має клинок у вигляді опуклої дуги, відносно дешевий, надійний, у порівнянні з попереднім варіантом краще коле;
 • Clip point – нагадує Drop point, але відрізняється вищими колючими властивостями;
 • Bowie - схожий з Clip point, характеризується збалансованим поєднанням ріжучих і колючих властивостей, підходить для жорстких робіт, що рубають;
 • Spear point – схожий на Drop point, забезпечує непогану колючу дію, але ріже не дуже добре;
 • Spray point – нагадує Clip point, оптимальний для колючих та ріжучих робіт;
 • Trailing point (Persian point) – має гарні ріжучі якості;
 • Hawkbill – має увігнуту ріжучу кромку, схожу на яструбиний дзьоб, підійде для перерізання мотузок, сіток та інших довгих предметів з невеликим перетином;
 • Recurve – відрізняється S-подібним лезом, підходить для випаровування матеріалів, але різати таким ножем буде незручно;
 • Sheepsfoot / Wharncliffe – мають пряме лезо, ефективні при роботі на різ і не розраховані на використання, що коле;
 • Tanto – оснащений злегка вигнутим або прямим лезом, відрізняється видатними рубаючими та колючими властивостями;
 • Dagger – симетричний меч, відмінно працює на прокол, а ось ріжучі роботи виконувати менш зручно. В окремих варіаціях різні сторони клинка заточуються по-різному.

Ножі з формою клинка Normal blade, Clip point, Drop point, Spray point часто використовуються мисливцями. У туристичний похід можна взяти ніж з мечем форми Drop point, а для господарських потреб підійде Spray point або Spear point.

 • Опукла дуга – класичний варіант, який дає можливість працювати ножем під будь-яким кутом.
 • Увігнуте – ідеальне рішення, якщо потрібно розрізати тканину.
 • S-образне – поєднує переваги попередніх видів.
 • Пряме – добре підходить для розрізання плівки, розкриття коробок та інших побутових завдань.

Профіль

 • Увігнуті спуски – прекрасно робить неглибокі надрізи, а ось для роботи з товстими матеріалами не підходить.
 • Опуклі спуски – міцне лезо, але володіє не дуже високими ріжучими якостями та складно заточується.
 • Прямі спуски – надійний варіант, який впорається з розрізанням товстих матеріалів.
 • Скандинавські спуски – підходить для обробки дерева і просте в заточуванні.
 • Асиметричні спуски – лезо для вузькоспеціальних завдань.

Односторонній спуск – чудово підходить для роботи з деревом. Зустрічається в ножах-брелках.

Рукоятка ножа

Розрізняють накладні, насадні, цільноковані та цільнолиті рукояті.

Вироби з накладними рукоятками зустрічаються найчастіше (складні ножі, мультитули, мачете). Насадні рукояті надійніші та краще підходять для тривалих трудомістких робіт. Такі ручки мають нескладні ножі. Найміцніші цільноковані та цільнолиті варіанти мало поширені (окремі види тактичних та туристичних ножів).

Для зручного хвату довжина рукоятки ножа повинна бути трохи більше, ніж ширина долоні руки. Не рекомендується купувати вироби, у яких рукоятка має гострі кути або має складний рельєф – вони незручні при триманні. Водночас уникайте й абсолютно круглих рішень, оскільки вони часто обертаються в руці.

Матеріал

Дерево – поєднує зручність, привабливий вигляд, міцність і малу вагу. Недоліки: схильність до тріщин і подряпин, чутливість до вологи, висока ціна (особливо елітних сортів деревини). У сухому стані дерево не проводить електрику. Ножі з дерев'яною рукояткою набули широкого поширення.

Пластик – відносно міцний, стійкий до впливу вологи та дешевий матеріал. Пластик має низьку електро і теплопровідність (не «холодить» руку). Недоліки: низька надійність, чутливість до сильного нагрівання (може розплавитися).

Вуглепластик – по міцності можна порівняти зі сталлю, але набагато легше. Такий матеріал не боїться корозії. Недоліки: висока ціна, низька стійкість до точкових механічних впливів (може потріскатися).

Скловолокно – міцний, стійкий до впливу вологи та перепадів температур матеріал. Рукоятка зі скловолокна легка і не «холодить» руку. Недолік – висока ціна.

Гума – за характеристиками наближається до пластику. Водночас гума погано переносить вплив високих температур і не підходить для важких робіт.

Мікарта – поєднує надійність, практичність, малу вагу, порівняно низьку вартість і ефектний вигляд. Характеризується низькою електро і теплопровідністю.

Сталь – міцний і надійний матеріал, який використовується в мультитулах. Недоліки: велика вага, схильність до вислизання, висока електро і теплопровідність. Через два останні мінуси інструменти зі сталевою ручкою вимагають обережного поводження при електротехнічних роботах і «холодять» руку. Тому сталева рукоятка часто має накладки та вставки.

Алюміній – за характеристиками нагадує сталь, але легше і менше «холодить» руку. Водночас в алюмінію вище електропровідність і більше ціна. Використовується найчастіше в мультитулах.

Латунь / бронза – за якостями наближаються до сталі, але красивіше. Латунь відрізняється золотистим кольором, а бронза – червонуватим.

Титан – міцний і ефектний на вигляд матеріал з низькою теплопровідністю. В результаті він не «холодить» руки, що дозволяє працювати з ножем навіть на морозі. Недолік – висока ціна.

Ріг тварини (накладка) – привабливий на вигляд матеріал, який має низьку теплопровідність і забезпечує надійний хват рукоятки. Недоліки: висока вартість, порівняно мала міцність.

Кістка (вставка) – за характеристиками нагадує ріг, але відрізняється гладкою поверхнею і різноманіттям забарвлень.

Шкіра (вставка) – привабливий на вигляд і приємний на дотик матеріал. Недоліки: висока вартість, гігроскопічність (накопичує вологу).

Число функцій

Цей параметр визначається не кількістю інструментів, а по числу їх типів. Чим більше таких функцій, тим ширше можливості ножа, але тим вище його вартість.

Інструменти

Основні

Ножиці – для канцелярських потреб, різання металу (мультитули); шило – для того щоб зробити отвори в шкірі, фанері, тонкій пластмасі, картоні; штопор – для витягування пробок у винних пляшках; відкривачка для пляшок, консервних банок; пилка для нігтів.

Шліцева викрутка – для роботи з кріпленнями, які мають прямий шліц.

Хрестова викрутка – для роботи з кріпленнями, які мають хрестоподібний шліц.

Надфіль (пилка) – для тонкої роботи по дереву, гумі, металу, пластмасі.

Плоскогубці (пасатижі) – для захоплення та утримання деталей. Дає набагато більше зусилля в порівнянні з пальцями та дозволяє працювати з холодними, гарячими, токсичними об'єктами. Найчастіше зустрічаються в мультитулах.

Пінцет – для роботи з дрібними предметами.

Гострогубці – поєднують характеристики плоскогубців і пінцета. Оптимальні для тонких робіт, де потрібна велика сила стиснення. Часто входить в комплектацію мультитулів.

Кусачки – для перерізання дроту та інших подібних предметів. Таким інструментом оснащуються в основному мультитули.

Стропорізка – клинок без вістря з зубчастої ріжучої кромкою. Застосуються для розрізання строп, ременів, канатів, різних мотузок. Інший варіант стропорізки – «пелікан», «безпечний», виконаний у вигляді гака на рукоятці підійде лише для розрізання тонких мотузок, проте більш зручний.

Напилок – для тонкої обробки різних матеріалів. Стане в пригоді, якщо потрібно зняти задирки або підрівняти поверхню.

Гайковий ключ – для роботи з болтами та гайками.

Крюк – для вирішення різних завдань в поході (зняття казанка з вогню, затягування вузла, витяг предмета з важкодоступних місць).

Склобій – для розбивання скла або льоду. Такий інструмент дозволяє безпечно розбити автомобільне скло, щоб вийти з машини, у якій заклинило двері. Склобоєм можна роздрібнити грудки солі або глини.

Лінійка – для виконання прямих ліній і вимірювання довжини.

Стамеска – для роботи по дереву (в тому числі обробки пазів, зняття фасок).

Перехідник під біту – дозволяє працювати ножем або мультитулом як універсальною викруткою.

Стріппер – для зняття ізоляції з кабелів без нанесення шкоди металевій жилі.

Додаткове лезо (малий ніж) – зазвичай серрейторне лезо, яке стане в пригоді, якщо основний клинок поламається або затупиться.

Голка – для виконання ліній на різних поверхнях, а також проколювання дуже тонких отворів. Не використовується для шиття через відсутність вушка.

Зубочистка – для вилучення залишків їжі, які застрягли між зубами. Її слід регулярно дезінфікувати.

Для чищення риби – для обробітку спійманої риби, деякі ножі дозволяють працювати з гачками та іншими снастями.

Для розкриття упаковки – може розпарювати упаковку.

Біти – використовуються при виконанні різних видів робіт.

Круглогубці – для захоплення дрібних деталей, дроту та інших подібних предметів.

Для обтиску – для роботи з кабелями (обтискання, зачистка).

Консервний ніж – дозволяє розкривати бляшані консервні банки.

Пилочка для нігтів – дає можливість обробляти нігті для надання їм потрібної форми та усунення нерівностей після обрізання.

Кусачки для нігтів – для обрізання нігтів та кутикули, видалення задирок.

Додаткові

 • Ліхтарик – спрощує роботу в місцях зі слабим освітленням.
 • Лупа – для спостереження дрібних предметів або шрифту на картах. Підійде для отримання вогню.
 • USB-накопичувач – для зберігання різних файлів.
 • MP3-плеєр – для програвання музичних файлів.

Зустрічаються ножі, в яких є РК-годинник, лазерна указка, альтиметр.

Важливо: компактні інструменти, які входять в комплектацію швейцарського ножа, поступаються за можливостями своїм повнорозмірним «побратимам», що обмежує сферу їх застосування.

Ергономіка

Блокування леза – знижує до мінімуму ризик мимовільного складання леза, а значить і можливих травм пальців. Зустрічаються різні варіанти такого блокування – в тому числі Frame Lock, Back Lock, Liner Lock. Гарним вибором для новачків вважається Liner Lock, що володіє високою надійністю.

Відкриття однією рукою – дозволяє відкрити складаний ніж рукою, якою він утримується. Зручно, якщо власник тримається другою рукою за гілку, борт судна і в інших подібних ситуаціях. До таких ножів відносяться.

Крюк Емерсона – дає можливість відкрити доладний ніж однією рукою, зачепивши його за кишеню. Правда, для швидкого відкриття ножа потрібна вправність, при цьому гак здатний пошкодити кишеню. Таке пристосування найкраще взаємодіє із щільними тканинами, наприклад, джинсовою.

 • Модель зі шпеньком – відкривається великим пальцем. Зустрічається найчастіше.
 • Пружинний ніж – автоматично розкривається при натисненні кнопки. Має високу ціну і складну конструкцію, що знижує надійність. Сам механізм відкриття може бути підставою для віднесення ножа до холодної зброї.
 • «Метелик» – на відміну від попередніх варіантів вимагає навичок для відкриття.

Виїмка під палець (під вказівний палець) – зручна при прямому хваті, чого не можна сказати про інші варіанти утримання. Виїмка може свідчити про приналежність ножа до холодної зброї.

Вага

За цим показником судять про надійність ножа, зручність його транспортування. Чим важчий інструмент, тим краще підходить для важких робіт і пов'язаних з ними навантажень.

Для компактного складаного ножа, який беруть із собою туристи, мала вага є незаперечною перевагою. Але і в цьому випадку при однаковій довжині леза і матеріалах важкий ніж виграє в надійності у легшого «собрата». Тому потрібно співвідносити вагу та призначення (тип) ножа.

Оснащення

Матове покриття леза – запобігає блікам від ножа. Стане в пригоді мисливцям, рибалкам (для маскування) і тим, хто користується ножем на сонці. Таке лезо зустрічається і в деяких похідних моделях.

Кріплення для ремінця – дозволяє причепити ремінець до рукоятки ножа. Ремінець кріпиться або до отвору в рукоятці (середні та довгі моделі), або до кільця (швейцарські ножі). Останній варіант дає можливість причепити ніж на зв'язку ключів.

Фальшлезо – звужена частина обуха (сторони, протилежної лезу). Фальшлезвіє позбавлено ріжучих якостей, оскільки не заточується. Даний елемент клинка покращує колючі властивості та балансування ножа, служить декоративним цілям.

Чохол / ножни – захищає лезо від зовнішніх впливів та навколишні предмети від самого леза. Багато чохлів кріпляться на поясі, що звільняє місце в кишені. Чохлом комплектуються складані ножі, а піхвами - нескладні.

Матеріал чохла / ножен

Шкіра – стійкий до зношування, довговічний, привабливий на вигляд матеріал. Недоліки: висока ціна, необхідність догляду за аксесуаром (просушка, змащення кремом). Класичний матеріал для виготовлення чохлів/ніжок.

Нейлон – дешевше шкіри, але такі чохли / піхви прослужать набагато менше.

Термопластик – стійкий до впливу вологи та стирання. Підходить для рибальських та підводних моделей.

Текстиль – не гниє і не потребує спеціального догляду. Ніжні текстилю добре тримають форму. Мінус – низька зносостійкість.

Пластик – найдешевший матеріал. Але експлуатаційні властивості пластикових чохлів/ніж залишають бажати кращого.

Відгуки про статтю

Рассматриваю возможность покупки ножа - кредитк. У кого нибудь был опыт использования таких моделей, им хоть что-то можно отрезать? Или не выдумывать и купить обычный складной нож? В первую очередь интересует компактность. Спасибо.