Як вибрати добрива і захисні препарати

Вид

Мінеральні однокомпонентні

Містять один основний елемент живлення (азот, фосфор, калій).

Переваги мінеральних однокомпонентних добрив:

 • простота застосування;
 • можливість вносити необхідну кількість поживного елемента;
 • швидкий ефект від внесення.

Мінуси мінеральних однокомпонентних добрив:

 • низька ефективність у порівнянні з комплексними мінеральними агротуками;
 • відсутність мікроелементів;
 • короткочасна дія;
 • ризик передозування і отруєння рослин.

З однокомпонентних добрив готують комплексні суміші з оптимальними пропорціями між фосфором (P), азотом (N) і калієм (K) для кожного випадку.

Важливо: основними поживними елементами називають фосфор, азот, калій. Вторинні поживні елементи – магній (Mg), кальцій (Ca), сірка (S). До складу добрив можуть входити і мікроелементи, до яких відноситься хлор (Cl), мідь (Cu), бор (B), залізо (Fe).

Вторинні та мікроелементи важливі для нормального росту сільськогосподарських культур і не можуть бути заміщені іншими речовинами. Добрива з мікроелементами використовують при дефіциті відповідних речовин в грунті.

Комплексні мінеральні (багатокомпонентні)

Складаються з декількох основних поживних елементів. Найчастіше такі добрива включають в себе азот, фосфор і калій. Зустрічаються склади, в яких крім зазначених речовин міститься магній.

Переваги комплексних мінеральних добрив:

 • підвищена концентрація корисних речовин (діє швидше, ніж однокомпонентні аналоги);
 • порівняно низькі витрати на зберігання, перевезення та внесення;
 • висока ефективність навіть при недостатньому зволоженні грунту.

Головний недолік комплексних мінеральних добрив – вузький діапазон співвідношення між елементами, що призводить до нестачі або надлишку поживних речовин в кожному певному випадку. При цьому зростає ймовірність отруєння рослин через передозування. Також дія багатокомпонентних добрив недовга.

Розрізняють дві групи комплексних мінеральних добрив:

 • подвійні – азотно-фосфорні (NP), фосфорно-калійні (PK), азотно-калійні (NK);
 • потрійні – азотно-фосфорно-калійні (NPK).

Важливо: мінеральні добрива часто змішують між собою або комбінують з іншими компонентами. Це дозволяє підвищити ефект від використання цих речовин.

Одні добрива сумісні з багатьма препаратами (нітроамофоска, сульфат амонію). Інші ж допускається комбінувати тільки з окремими видами агротуков. Так, хлористий калій змішується з сульфатом амонію (кристалічним) і суперфосфатом (порошкоподібним). Керуйтеся правилами змішування, так як в протилежному випадку погіршаться умови живлення рослин.

Органічні - багатокомпонентні добрива. Переваги: екологічність, збагачення грунту гумусом і поліпшення його структури, нешкідливість для рослин і ґрунту (мінімальний ризик передозування), тривала дія. Недоліки: складне застосування, висока вартість, мала концентрація корисних речовин, повільний ефект від внесення.

До органічних добрив відноситься кісткове борошно, яке містить 30-35% фосфорної кислоти. Оптимальне для слабокислих і кислих грунтів. Час внесення - осінь і весна. Спосіб внесення - підгодівля.

Органо-мінеральні – містять органічні і мінеральні компоненти і поєднують в собі їх переваги. Такі добрива забезпечують швидкий ефект і безпечні для рослин і ґрунту. Мінус - висока ціна.

Захисні препарати

Хімікати, що оберігають рослинні культури від шкідників. Представлені декількома різновидами:

 • фунгіциди – знищують бактерії і грибки, які викликають різні захворювання у рослин;
 • гербіциди – знищують шкідливі рослини (бур'яни);
 • інсектициди – знищують шкідливих комах.

Мінус захисних препаратів – токсичність. Тому при використанні хімікатів слід дотримуватися рекомендацій виробників, що стосуються дозування і заходів безпеки.

Важливо: купуйте добрива і захисні препарати перевірених брендів, які дорожать своєю репутацією. Ознайомтеся з відгуками на продукцію, що зацікавила.

Зверніть увагу на склад туку і переконайтеся в наявності всіх необхідних поживних речовин для нормального розвитку конкретної сільськогосподарської культури. При цьому враховуйте, що обране рішення не обов'язково підійде для інших рослин.

Не варто економити на вартості добрив і захисних препаратів, адже низькоякісна продукція в кращому випадку буде марна, а в гіршому – принесе шкоду.

Щоб правильно підібрати добрива враховуйте хімічні і фізичні властивості грунту.

Форма випуску

Гранульоване – тверде добриво. Характеризується тривалим терміном дії, високою концентрацією живильних речовин. Гранульовані добрива забезпечують рівномірне підживлення ґрунту, стійкі до впливу води і вітру. Мінуси: висока вартість, не можна визначити момент вичерпання корисних речовин.

Крім гранульованих зустрічаються і інші тверді добрива – порошкоподібні і кристалічні. Вони відрізняються розміром частинок:

 • гранульовані – розмір часток більше 1 мм (1-6 мм);
 • порошкоподібні – розмір часток менше 1 мм;
 • кристалічні – розмір часток більше 0.5 мм.

Рідке – дешевше попереднього варіанту. Недоліки: складне дозування, потрібно часто вносити добриво через високу швидкість засвоєння.

У паличках – довго діє, часто містить бактерицидні домішки. Добрива в паличках легко дозувати. Мінус - нерівномірний розподіл елементів живлення. Такими добривами рекомендується підгодовувати кімнатні рослини в горщиках.

Спосіб внесення в ґрунт

Основний (до-посівної) – виконується при обробці грунту перед сівбою або перед основною обробкою грунту восени. Ведеться восени. Забезпечує сільськогосподарські культури необхідними поживними речовинами на весь період їх зростання (вегетації). Всі органічні і більшість мінеральних добрив розраховані саме на цей спосіб внесення.

Припосівний – проводиться в процесі садіння насіння рослин. Добрива вносять в лунки, гнізда або рядки. Застосовується навесні. Даний спосіб забезпечує рослини поживними елементами в початковий період їх зростання.

Підживлення (післяпосівний) – здійснюється протягом періоду вегетації рослин, коли вони особливо сильно потребують поживних речовин.

Спосіб дії

Прямий – безпосередньо впливає на розвиток рослин, забезпечуючи їх поживними елементами.

Непрямий – впливає на умови живлення культур шляхом зміни біологічних і фізико-хімічних характеристик ґрунту.

Однокомпонентні мінеральні добрива

Азотні –сприяють зростанню рослин, надають листю глибокий темно-зелений колір, збільшують врожайність. Більшість азотних добрив добре розчиняється в воді. Час внесення - весна.

 • Сечовина (карбамід) – містить до 46% азоту. Відмінно засвоюється, але підвищує кислотність грунту. Вноситься навесні (використання восени виправдано з метою підготування ділянок під садіння навесні). Сечовина марки Б використовується як добриво. Спосіб внесення: основний, припосівний, підгодівля.
 • Сульфат амонію (сірчанокислий амоній) – містить до 21% азоту, 24% сірки. Придатний для капусти, картоплі та інших овочевих культур. Спосіб внесення: основний, підгодівля.
 • Аміачна селітра – містить 34-35% азоту. Зміцнює імунітет сільськогосподарських культур. Аміачна селітра корисна для різних овочів, особливо буряку і картоплі. Спосіб внесення: основний, підгодівля.
 • Натрієва селітра – містить 16% азоту і 26% натрію. Хороший варіант добрива коренеплодів, перш за все, цукрових буряків. Спосіб внесення: основний, припосівний, підгодівля.
 • Кальцієва селітра – містить 13-15% азоту і 19% кальцію. Кальцій сприяє засвоєнню рослинами азоту і покращує ріст кореневої системи. Оптимальний вибір для використання на кислих грунтах. Спосіб внесення: припосівний, підгодівля.

Фосфорні – забезпечують розвиток кореневої системи, забезпечують рослини енергією. Деякі фосфорні агротуки добре розчиняються у воді (суперфосфат). Більшість добрив погано розчиняється у воді, але розчиняються в сильних або слабких кислотах. Найчастіше вносяться восени.

 • Суперфосфат – містить 14-20% фосфорної кислоти, також до складу входить сірка і гіпс. Чудово підходить для підгодівлі овочів (огірки, картопля, томати, морква, капуста). Застосовується і для ягід, фруктових дерев, на будь-яких типах грунтів. Суперфосфат вносять восени і навесні. Трохи збільшує кислотність грунту. Спосіб внесення: основний, припосівний.
 • Подвійний суперфосфат – містить 45-50% фосфорної кислоти, а також сірку (гіпс відсутній). Оптимальний для ягідних кущів і плодових дерев.
 • Преципітат – містить 22-37% фосфорної кислоти. Вноситься під будь-які рослинні культури. Преципітат трохи знижує кислотність ґрунту. Розрахований на основне внесення.
 • Фосфоритне борошно – містить 19-25% фосфорної кислоти. За ефективністю поступається кістковому борошну. Підходить для сильнокислих грунтів. Використовується тільки для основного внесення.

Калійні – підвищують імунітет і стійкість рослин до несприятливих погодних умов, нормалізують водний баланс, покращують смакові властивості плодів. Калійні добрива добре розчинні у воді. Найчастіше вносяться навесні.

 • Хлористий калій – містить 54-62% оксиду калію, також до складу входить хлор. Окислює грунт. Час внесення – осінь чи весна (для культур, стійких до хлору). Застосовується як підгодівля.
 • Сульфат калію (калій сірчанокислий) – містить 46-48% оксиду калію. Сульфат калію ідеальний для всіх видів ягід і овочів. Вноситься навесні і восени. Спосіб внесення: основний, підгодівля.
 • Калімагнезія (сульфат калію-магнію) – містить 28-30% оксиду калію і 9% оксиду магнію, а також незначна кількість сірки і хлору. Рекомендується для супіщаних і піщаних грунтів з недоліком магнію. Підходить для плодових дерев, ягідних кущів, овочів, перш за все, бобових, капусти. Спосіб внесення: основний, підгодівля.
 • Калімаг – містить 18-20% оксиду калію і 8-9% оксиду магнію. Має ті ж властивості, що й калімагнезія.

Багатокомпонентні мінеральні добрива

Подвійні азотно-фосфорні (NP)

Амофос – містить 11-12% азоту, 44-50% фосфорної кислоти. Використовується на будь-якому типі грунту. Хороший варіант для будь-яких ягід і овочів. Амофос вносять в будь-який час. Підходить для всіх способів внесення (особливо часто застосовується як основне добриво).

Азотофосфат – містить 33% азоту, 3-5% фосфору. Застосовується на всіх типах грунтів. Оптимальний для будь-яких садових культур. Час внесення - весна. Спосіб внесення - підгодівля.

Амофосфат – містить 6% азоту, 45-46% фосфору. Дає відмінні результати на кислих грунтах з дуже сильним зволоженням. Призначений для всіх рослинних культур. Вноситься навесні. Ефективний при всіх способах внесення.

Нітроамофосфат – містить 21-23% азоту, 11% водорозчинних і 21% засвоюваних фосфатів. Підходить для будь-яких овочів і ягід. Спосіб внесення: основний, припосівний, підгодівля.

Нітроамофос (нітрофосфат) – містить 32-33% азоту, 1.3-2.6% фосфору. Вноситься навесні (на легких грунтах) і восени (на важких грунтах). Використовується для всіх способів внесення.

Діамонійфосфат (діамофос) – містить 18% азоту, 46% фосфатів. У складі цього добрива немає хлору і нітратів. Характеризується нейтральній кислотністю. Застосовується в будь-який час на всіх типах грунтів під різноманітні фрукти та овочі. Спосіб внесення: основний, припосівний, підгодівля.

Подвійні фосфорно-калійні (PK)

Монокалійфосфат (монофосфат калію) – містить 28-33% калію, 23% фосфору. Не окислює і не порушує структуру ґрунту. Використовується на відкритому ґрунті або в теплиці. Підходить для будь-яких садових культур. Спосіб внесення - підгодівля.

Подвійні азотно-калійні (NK)

Калійна селітра (нітрат калію) – містить 44% калію, 13% азоту. Підходить рослинам, для яких небезпечний хлор. Калійну селітру застосовують при вирощуванні буряка, моркви, ягід. Не підходить для картоплі, капусти, зелені, редьки. Вноситься навесні. Спосіб внесення - підгодівля.

Потрійні добрива (NPK)

Амофоска – містить 12% азоту, 15% фосфору, 15% калію, а також інші елементи (сірка, магній, кальцій). Відноситься до безхлорних добрив. Використовується на будь-яких типах грунтів (в тому числі засолених). Амофоска підходить для огірків, цибулі, томатів. Вноситься восени і навесні. Придатна для будь-яких способів внесення.

Нітрофоска / нітроамофоска – містить приблизно однакову (12-17%) кількість азоту, фосфору, калію. Таке добриво оптимальне для будь-яких типів грунтів. Нітрофоску використовують при вирощуванні буряка, огірків, томатів, картоплі та інших овочів. Час внесення – осінь (на важких грунтах) або весна (на легких грунтах). Спосіб внесення: основний, припосівний.

Діамофоска – містить 10% азоту, 26% фосфору, 26% калію. Є безхлорним добривом. Діамофоска застосовується на всіх типах грунтів і придатна для фруктів, ягід, овочів. Особливо корисна для грунтів, присмачених органікою. Вноситься в будь-який час. Діамофоска придатна для всіх способів внесення.

Важливо: склад комплексних добрив позначають у вигляді формули, наприклад, NPK 12:15:15; NPK 17:17:17.

Чим більша сума цих компонентів, тим краще. У збіднених агротуків цей параметр не перевищує 30%, у середньо-збагачених – коливається в діапазоні 31-39%, а ось збагачені добрива характеризуються найвищим вмістом поживних елементів – 40%.

Крім корисних елементів до складу будь-якого добрива входить сольовий баласт. Зі зменшенням кількості NPK зростає вміст речовин, засолюючих грунт і тим самим згубно впливаючих на умови живлення рослин.

Злежуваність

Даний параметр вказує на схильність твердих, в тому числі гранульованих добрив перетворюватися в щільну і монолітну масу, що погіршує споживчі якості. Злежуваність безпосередньо залежить від гігроскопічності добрива – його здатності поглинати вологу. На цю характеристику впливають тривалість і умови зберігання агротука, а також інші фактори.

Не злежується сульфат амонію, суперфосфат, калімагнезія, сульфат калію, азотофосфат, нітроамофосфат. Мало схильні до злежування натрієва селітра, амофос, сечовина. А ось хлористий калій і кальцієва селітра відносяться до добрив, які сильно злежуються.

Важливо: зберігайте схильні до злежування агротуки в закритій тарі. Для цієї мети рекомендується використовувати пластикові пляшки.

Захисні препарати

Спосіб дії

Контактні – працюють лише в зоні зіткнення з рослиною (фунгіциди, гербіциди) або тілом комахи (інсектициди). Для досягнення ефекту потрібна ретельна обробка сільськогосподарських культур. Контактні препарати змиваються водою.

Системні – діють всередині рослини, переміщуючись по внутрішніх судинах. Подібні склади набагато ефективніше контактних аналогів і не бояться води. Деякі системні фунгіциди використовуються для профілактики і лікування захворювань рослин.

Спектр дії

Суцільної дії – знищують різні бур'яни (гербіциди) і комах (інсектициди). Універсальне рішення, що дозволяє заощадити.

Вибіркової дії – вбивають конкретні різновиди рослин і комах. Діють ефективніше, але точково. Такі препарати обійдуться дорожче.

Гербіциди вибіркової дії підрозділяються на такі групи:

 • грамініцид – проти злакових бур'янів;
 • протидводольні – для боротьби з дводольними (широколистяними) бур'янами.

Інсектициди вибіркової дії діляться на такі групи:

 • нематоциди – вбивають нематод (круглих черв'яків);
 • антигельмінтики – проти черв'яків, паразитуючих в організмі рослин і людини;
 • акарициди – знищують кліщів.

Важливо: при виборі захисного препарату зверніть увагу на термін придатності і норми витрати. Купуючи препарат вибіркової дії, ретельно вивчіть перелік шкідників, проти яких він діє (вказано в інструкції).

При роботі з захисними препаратами обов'язково використовуйте ЗІЗ (засоби індивідуального захисту). До них відносяться захисні окуляри, рукавички, респіратор, спецодяг (комбінезон).

Вага / об'єм

Необхідна кількість гранульованих / обсяг рідких добрив залежить від потреби рослинної культури в певних поживних речовинах і площі удобреної території.

Щоб розрахувати кількість добрива необхідно знати потребу рослини в певній живильній речовині (в грамах) і процентний вміст цієї речовини в добриві.

Наприклад, потреба буряка в азоті становить 9 г на 1 м2. В аміачній селітрі міститься 34% азоту. Звідси легко дізнатися дозу добрива: 9*100/34 = 26.47 г на 1 м2. На площу 10 м2 буде потрібно 264.7 г агротука.

Важливо: 100 - це постійна величина.

Упаковка

Добрива фасуються в різні види упаковок, виходячи з ваги і форми випуску вмісту. Вага гранульованих добрив в пакетах найчастіше не перевищує 5-500 г. Більш ємна упаковка - мішок, куди вміщується 5-50 кг. Рідкі добрива розливають в пляшки (30-1000 мл), рідше в пакети (10-40 мл), агротуки в паличках поставляються в блістерах (20-60 шт.).

Відгуки про статтю

Спасибо большое, разложили все "по полочкам" в голове, доступно и без "воды". Теперь проще делать выбор среди огромного множества препаратов для сада/огорода.