Як вибрати розумну розетку

Розумна розетка (смарт-розетка) - розетка, яка включається і вимикається по команді з мобільного пристрою (планшета, смартфона) або автоматично. Подаючи або припиняючи подачу електроживлення, смарт-розетка управляє роботою підключеного до неї приладу.

Крім класичних розумних розеток зустрічаються розетки-диммери, що дозволяють регулювати яскравість світла торшерів, настільних ламп та інших освітлювальних приладів.

Керування розеткою

Провідна (Master) - головна розетка, яка працює самостійно і не потребує підключення до зовнішніх шлюзів. Купується, якщо необхідна одна розумна розетка.

Ведена (Slave) - додаткова розетка, якій потрібне підключення до шлюзу чи провідної розетки. Оптимальний вибір для створення системи з розумних розеток за схемою «одна провідна + кілька ведених», оскільки таке рішення обійдеться дешевше, ніж використання тільки провідних моделей.

Важливо: купуючи провідну розетку переконайтеся в наявності опції «підключення додаткових розеток».

Кількість роз'ємів

Кількість роз'ємів визначає число приладів, які можна підключити до розумної розетки без використання подовжувача або розгалужувача. Переважна більшість моделей має 1 роз'єм. Рідше зустрічаються смарт-розетки з 2-8 роз'ємами.

Монтаж

В розетку - зручне і просте рішення. Така розетка легко переноситься в інше місце.

Вбудований - більш складний варіант, який передбачає підключення до електропроводки. Подібну смарт-розетку не можна перемістити в інше місце.

Максимальна потужність

Цей параметр означає гранично допустиму потужність навантаження, на яку розрахована розетка. Вимірюється в кіловатах (кВт). Максимальна потужність розетки повинна бути більше суми максимальних потужностей приладів, що підключаються до неї.

Орієнтовні показники максимальної потужності:

  • телевізор, кондиціонер, СВЧ-піч, мультиварка - менше 2 кВт;
  • бойлер, електричний чайник - 2-3 кВт;
  • обігрівач та інший потужний пристрій, що підключається до розетки - 3-3.5 кВт.

Максимальний струм

Дана характеристика вказує на гранично допустиму силу струму навантаження, при якій гарантується нормальна робота розетки. Одиниця виміру - ампер (А). Залежно від моделі складає 10-16 А. Як і в випадку з максимальною потужністю сумарний максимальний струм підключеного обладнання повинен бути менше аналогічного параметра розетки.

Щоб грамотно вибрати розумну розетку за цим параметром, скористайтеся співвідношенням потужності і сили струму:

  • 1.3 кВт - 6 А;
  • 2.2 кВт - 10 А;
  • 3.5 кВт - 16 А.

Стандарт вилки, тип роз'єму

Оптимальний вибір - європейський стандарт (Type C). Розетки, «заточені» під китайський (Type I) або американський стандарт (Type A) вилки зустрічаються набагато рідше. Щоб підключити до них електрообладнання з європейською вилкою буде потрібно спеціальний перехідник.

Типи роз'єму ідентичні стандартам вилки, проте деякі смарт-розетки оснащені універсальним роз'ємом, сумісним з європейськими, китайськими і американськими вилками.

Бездротовий стандарт

Wi-Fi - управління розумною розеткою через Інтернет з мобільного пристрою (планшета, смартфона). Для роботи потрібно встановити на девайс спеціальний додаток. Переваги: керування з будь-якої точки планети, де є доступ до Інтернету, широкий набір функцій. Мінуси: неможливість використання там, де відсутній Інтернет, вразливість до атак зловмисників.

GSM - управління за допомогою мобільного зв'язку з планшета або смартфона (дзвінками, SMS-повідомленнями). В такій розетці передбачено слот для SIM-карти. Працює всюди, де є мобільне покриття і не залежить від Всесвітньої мережі. При цьому забезпечується надійний захист від втручання ззовні в роботу приладів. Недолік - більш висока вартість зв'язку в порівнянні з Інтернетом.

Важливо: при купівлі декількох розумних GSM-розеток краще скористатися схемою «одна провідна + кілька ведених». Це дозволить обійтись однією SIM-картою. Якщо ж придбати кілька провідних смарт-розеток, то для роботи з ними потрібно стільки ж і SIM-карт.

Bluetooth - дає можливість керувати розеткою без Інтернету за допомогою мобільних пристроїв. Ця технологія більш стійка до впливів зловмисників, ніж Wi-Fi. Мінус - обмежений радіус дії (не більше 10-15 м).

Wi-Fi, Bluetooth - дозволяє вибрати потрібний стандарт в залежності від ситуації.

Радіоканал - управління смарт-розеткою з допомогою пульта дистанційного керування. Вигідно відрізняється від технології Bluetooth більшою «далекобійністю» (25-30 м), простотою і дешевиною експлуатації, оскільки не потрібно купувати окремий девайс і встановлювати відповідну програму. Розетки з радіоканалом мають меншу вартість, ніж Wi-Fi і Bluetooth-пристрої, але їх функціонал набагато скромніший.

Z-Wave, ZigBee - технології для створення системи «розумний дім». Для роботи з Z-Wave-розетками потрібен спеціальний контролер (шлюз), а моделі зі стандартом ZigBee сумісні з мобільними пристроями. Радіус дії в приміщенні у Z-Wave і ZigBee-розеток становить 30 м.

Недолік - висока вартість, при цьому Z-Wave-моделі дорожче (плюс ціна контролера), ніж пристрої з технологією ZigBee. Розумні розетки Z-Wave і ZigBee недоцільно купувати, якщо немає завдання побудування системи «розумний дім».

Jeweller - відрізняється дуже високою «далекобійністю» (до 1000 м при відсутності перешкод). Такі смарт-розетки підходять для просторих офісів і будинків.

Керуюча операційна система

Більшість розумних розеток управляється з гаджетів, на яких встановлені ОС iOS або Android. Іноді зустрічаються моделі, сумісні з ОС Windows і MacOS.

Доступ

Віддалений (хмара, сервер) - реалізований за рахунок доступу до Інтернету. Мінус - вразливість перед хакерською атакою або поломкою сервера.

Локальний (домашня Wi-Fi мережа) - реалізований за допомогою внутрішньої мережі без доступу до Інтернету. Більш надійна система.

Індикація

LED (світлодіодний) - повідомляє про поточне споживання електроенергії, шляхом зміни кольору світіння індикатора.

Дисплей - більш інформативний спосіб, що відображає параметри стану мережі та установчі дані.

Таймер

Таймер використовується для автоматичного вмикання / вимикання приладу в заданий час. Користувач може запланувати роботу пристроїв за індивідуальним розкладом. При цьому він позбавлений необхідності бути вдома, щоб контролювати цей процес. Розетка з таймером - відмінний спосіб заощадити електроенергію.

Підтримка сценаріїв - дозволяє створювати сценарії роботи декількох пов'язаних між собою пристроїв. Наприклад, при спрацьовуванні датчика відкриття розумна розетка включає освітлювальний прилад.

Затримка вмикання / вимикання - проміжок часу, по закінченні якого смарт-розетка подає або припиняє подання живлення на обладнання. Затримка вимикання (таймер зворотного відліку) стане в нагоді у випадках, коли користувач забув вимкнути праску або іншу побутову техніку.

Імітація присутності - дозволяє програмувати вмикання / вимикання освітлювальних приладів для створення ілюзії знаходження в будинку господарів. Ця опція добре відлякує зловмисників.

IFTTT - служить для об'єднання приладів в систему за принципом «якщо це (умова), тоді те (результат)». Розширює функціонал розумних розеток за рахунок інтеграції з різноманітними гаджетами, датчиками і інтернет-сервісами.

Оснащення

Шторки (від дітей) - запобігає потраплянню в отвори розетки різних предметів, наприклад, викрутки. Актуальна, якщо в будинку є діти.

Вологозахист - забезпечує безпечну експлуатацію розумної розетки в басейні, ванній, на відкритому повітрі. Позначається у вигляді буквено-цифрового коду IPXX, де друге число вказує ступінь захисту від вологи. Стандартний клас захисту - IP44 (оберігає від бризок з будь-якого напрямку).

Лічильник електроенергії - фіксує витрату електроенергії і передає цю інформацію користувачеві. Більш досконалі розетки також вміють реєструвати час, на який довелося максимальне і мінімальне споживання електрики з вибудовуванням графіків.

Термостат - регулює температуру в приміщенні шляхом автоматичного вмикання / вимикання обігрівача або іншої кліматичної техніки, підключеної до розетки в разі досягнення завданої температури.

Датчик руху - спрацьовує на рух в приміщенні. Може використовуватися в тандемі з охоронною системою, передаючи відповідний сигнал. Також автоматично припиняє подання живлення електроприладу, залишеного без нагляду.

Датчик освітленості - відстежує рівень освітленості приміщення. Дає можливість управляти роботою освітлювального приладу, підключеного до розетки.

Датчик вологості - контролює рівень вологості в приміщенні і передає ці дані користувачеві. Більш прогресивний варіант - автоматичне вмикання / вимикання осушувача або зволожувача в разі виходу рівня вологості за завдані межі.

Датчик температури - фіксує температуру в приміщенні і передає ці дані користувачеві. Більшість моделей з датчиком температури оснащені термостатом.

Нічник - використовується для неяскравого підсвічування приміщення. Розетка з такою опцією зазвичай розміщується в дитячій кімнаті.

Вбудований акумулятор - забезпечує короткочасну роботу розумної розетки при відсутності електрики. За цей час пристрій відправляє повідомлення про зникнення електрики в мережі.

Повідомлення

Багато розумних розеток повідомляють власнику про виникнення різних позаштатних ситуацій, наприклад, відсутність живлення або зниження / підвищення температури. В результаті користувач зможе вжити заходів, щоб запобігти настанню небажаних наслідків.

Захист

Заземлення - оберігає користувача від ураження струмом.

Від перевантаження - автоматичне вимикання розетки при перевищенні максимального струму. Захищає розетку від поломки.

Від перегріву - автоматичне вимикання розетки при дуже сильному нагріванні. Запобігає загорянню і вихід з ладу прилада.

Від перезаряджування - автоматичне вимикання розетки після падіння струму навантаження. Продовжує термін експлуатації акумулятора ноутбука, смартфона, планшета, заряджається від смарт-розетки.

Кількість USB

USB-порт застосовується для зарядки смартфонів та інших девайсів. Залежно від моделі розумної розетки становить 1-2 штуки.

Відгуки про статтю